Kā priekšnesumu izrādi skatīties ir ļoti aizraujoši, epizodes stāsta par nodevību, varu, cīņu, tomēr mērķtiecīgu vēstījumu, par ko īsti ir izrāde, viennozīmīgi nolasīt nevar.
Kā priekšnesumu izrādi skatīties ir ļoti aizraujoši, epizodes stāsta par nodevību, varu, cīņu, tomēr mērķtiecīgu vēstījumu, par ko īsti ir izrāde, viennozīmīgi nolasīt nevar.
Publicitātes foto

Leļļu pārvērtības 0

Jauniestudējums “Zelta zirgs” uz Latvijas Leļļu teātra skatuves ir radoši veiksmīgs eksperiments, kas tapis, pateicoties viesrežisoram no Nīderlandes Dudam Paivam.

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lasīt citas ziņas

Brazīlijas izcelsmes mākslinieka izrādes ir starptautiski pazīstamas jau daudzus gadus, un viņš vairākkārt viesojies Latvijā ar meistarklasēm. Pats būdams dejotājs un aktieris, Paiva izkopis oriģinālu leļļu un cilvēka saspēles tehniku, kas pārsteidz ar īpašām psiholoģisku attiecību un raksturu atklāsmes iespējām.

Jaunā izrāde Rīgā kopumā pārliecina ar efektīgas formas pielietojumu, neparastiem milzīga izmēra leļļu veidoliem, kas lielā mērā kļūst par galvenajiem izpildītājiem. Milzīgu darbu ieguldījuši leļļu skulptori Natālija Davidoviča, Andre Mello, scenogrāfs Andris Eglītis un kostīmu māksliniece Vita Radziņa. Augsti vērtējama muzikālā un skaņas partitūra, ko veidojis Rihards Zaļupe un atskaņo Ģirts Lerhs. No pirmās minūtes līdz pēdējai darbība piesātināta ar noskaņu veidojošiem trokšņiem, akcentiem, balsu modulācijām, mūzikas fragmentiem, kas piešķir leļļu kustībām dzīvības ilūziju. Pirmā lelle, ko ieraugām, ir sirmgalvis Tēvs trešā dēla Antiņa rokās, kas elpo skaļi un ritmiski. Ritms pārtrūkst, ķermenis sadalās uz pusēm, tēls mirst. Tas ir pirmais mākslinieciski spēcīgais akcents, kas liek turpmāko skatīties ar īpašu attieksmi. Burtiski notiekošajam ir pārnesta jēdzieniska slodze.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr brīžiem mulsina atsevišķu Raiņa lugas ainu interpretācijas. Dramaturga Matīsa Gricmaņa klasiskās lugas sižeta, raksturu, attiecību pārnesums uz jauno izrādi veido variācijas par tēmām, izmanto atsevišķus, no konteksta izrautus citātus un neveido vienotu struktūru. Ne visur dramaturga versija līdzsvarota ar leļļu meistara Dudas Paivas pieeju. Kā priekšnesumu “Zelta zirgu” skatīties ir ļoti aizraujoši, epizodes stāsta par nodevību, varu, cīņu, tomēr mērķtiecīgu vēstījumu, par ko īsti ir izrāde, nolasīt viennozīmīgi nevar. Iespējams, tāds ir bijis mērķis.

Saskaņas trūkumu uzskatāmi raksturo tas, kā tēlu no programmiņas vāka – bilde ar saplēstu lelli – interpretējis katrs no abiem izrādes galvenajiem radītājiem. Dramaturgu Gricmani interesējusi politiskā tēma, kurā “antiņš” pielīdzināts nepieredzējušam cilvēkam varas cīņas laukā. Galvenais varonis gluži bezpalīdzīgs nostādīts shematizēti melnbaltā šaha galdiņa vidū, kur figūrām – cilvēkiem – tēliem ļauts izspēlēt savstarpējo cīniņu raundus vienam pret otru. Antiņš kļūst par bandinieku, kam jāmācās nežēlīgas spēles noteikumi. Dzīvo un nedzīvo figūru rindas uz šaha galdiņa, kas viena pēc otras pazūd, ļoti izteik­smīgi rāda sacensību – kurš kuru. Lai saprastu notiekošo kopumā un atsevišķus melno (slikto) vai balto (labo) gājienus, jaunievests Stāstnieka tēls. Politiskā stāsta līmenī spilgtākā ir Antiņa intervēšanas epizode, kur aktieris Anrijs Sirmais nospēlē melni balto kā iekšējas attieksmes maiņu – no glaimojoša žurnālista pārvēršas par cietsirdīgu nopratinātāju. Šai ainā nav nepieciešamas ne lelles, ne objekti, spēle pārliecina ar psiholoģisku tiešumu. Pēc intervijas Antiņš tiek novākts no skatuves un, spriežot pēc skaņām no aizkulisēm, spīdzināts. Sižetam turpinoties, spilgtāka parādās režisora pieeja, kas salīdzinājumā ar dramaturga doto ir iejūtīgāka. Paivas veidotie simboli meklē piekļuvi psihes dziļākajām struktūrām, lelle un cilvēks aktieru izpildījumā “saaug kopā” vai spēlē savstarpējas konkrētas attiecības. Režijas stāstā tekstam nav nozīmes, tomēr, atsakoties no vārdiem, darbība un attiecības tulkotas objektu kustību valodā. Paivas uzmanība pievērsta lellei kā cilvēka psiholoģiju atspoguļojošam veidolam. Tēli, kas izskatās kā puscilvēki, asociatīvi nozīmē arī nepilnīgus, “saplēstus” cilvēkus, pret kuriem, kā ievainotiem, attieksme ir īpaša. Par visemocionālāko izrādes momentu kļūst aina ar Saulcerītes atdzīvošanos. Stikla kalna princese kā balta plastikāta lelle ar stikla lodīšu acīm skatās uz mums gluži kā dzīva. Viņa iemieso trauslumu, ko aizsargāt var Antiņš. Deja ar Saulcerīti aktiera Druvja Anusāna rokās izveidojas par emocionāli neaizmirstamu tēlu.

“Zelta zirgam” kā objektu un fiziskā teātra žanra izrādei ir plašas tehniskas iespējas. Noteikumi ir atklāti – aktieri maina lomas, pārģērbjas uz skatuves, ielien un izlien no tēliem, pārvēršas par zirgu, priekšmetu vai vienlaikus spēlē attiecības pret lelli, ko tur rokās. Te melni balto cīņas dueļos tiek norautas galvas, pa gaisu lido rokas un kājas, taču darbībām vieglumu piešķir humors. Paralēlu stāstu veido pasakas maģiskie tēli Baltais Tēvs un Melnā Māte, kas spēj gan runāt, gan garšīgi čāpstināt, gan draudīgi sastingt.

Tehniskā precizitāte iedarbina skatītāju iztēli un ļauj iejusties redzamajā arī emocionālā līmenī. Līdz milimetram punktuālu un tīru artistisku meistarību rāda šādā ampluā neredzēti Leļļu teātra aktieri – Lienīte Osipova, Baiba Vanaga. Īpaši izceļas Aleksandrs Jonovs, kura plastiskās kustības vienlaikus strādā ar lellēm un veido dialogu ar tām, piešķirot darbībai dramatismu. Tieši tehniskā precizitāte iedarbina skatītāju iztēli un ļauj iejusties redzamajā arī emocionālā līmenī. Ar izrādi pieaugušajiem, kas nolasāma vairākos slāņos un kurai var pārmest etīžu struktūru un nesabalansētību, Latvijas Leļļu teātrī tiek pieteikts jauns virziens mākslinieciskos meklējumos, attālinoties no tradicionālās, vairāk vai mazāk estetizētās pieejas izrādēm. Vai daudzsološās pārvērtības turpināsies, rādīs laiks.

UZZIŅA

Rainis, “Zelta zirgs”, iestudējums Latvijas Leļļu teātrī

Režisors, leļļu mākslinieks Duda Paiva, dramaturgs Matīss Gricmanis, scenogrāfs Andris Eglītis, kostīmu māksliniece Vita Radziņa, komponists Rihards Zaļupe.

* Aktieri: Baiba Vanaga, Lienīte Osipova, Druvis Anusāns, Anrijs Sirmais un Aleksandrs Jonovs.

* Tuvākās izrādes: 11. un 25. janvārī, 9. un 22. februārī.

* Izrādi nav ieteicams apmeklēt līdz 16 gadu vecumam.

VIEDOKĻI

Ieva Struka, teātra zinātniece: “Izcils režisora darbs ar lellēm un aktieriem, neaizmirstamas pašas lelles un apburoši jaunie un gandrīz jaunie Leļļu teātra aktieri. Tiktāl Rainis būtu stāvā sajūsmā. Tāpēc pieaugušajiem noteikti vērts doties uz šo izrādi, bet respektējiet, lūdzu, teātra norādīto mērķauditorijas vecumu!”

SAISTĪTIE RAKSTI

Edīte Tišheizere, teātra kritiķe: “”Zelta zirgs” Dudam Paivam izdevies pārsteidzošs un skarbs. Zili stikli var pārgriezt rīkli, zaļi ledi – iedurties un pārplēst uz pusēm. Būtiskais, ka šajā ekstrēmajā formā nav pazudusi Raiņa žēlotā “vidū stinga dvēselīte”. Izrāde tiem, kas ilgojas pēc leļļu teātra pieaugušajiem.”

www.lelluteatris.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
Latvija jauna prezidenta gaidās. Kādam jābūt Valsts prezidentam? Atbild Mārcis Auziņš un Andrejs Ēķis
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
Zivis labi redz košās krāsas – sarkano, zaļo, arī zilo…
22:50
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
22:26
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
22:20
FOTO. Vīru lietas: Tukumā notikuši motorsporta svētki ar seno braucamrīku izstādi un autosprinta sacensības
VIDEO. Pie Zviedrijas krastiem pamanīts baltvalis ar Krievijā ražotiem iemauktiem
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
NATO izvietos miera uzturēšanas papildspēkus Kosovā, kur izcēlušās sadursmes ar policiju
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Lai arī Latvijas izlases hokejistus sagaidīja tūkstošiem fanu, Rīgas centra puķu dobes nav izmīdītas!
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
Tu šodien būsi viegli ietekmējams un ātri iesaistīsies dažādās provokācijās! Horoskopi 31.maijam
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm