Kultūra
Teātris un kino

“Lielajā dzintarā” skanēs Marijai Stjuartei veltīta kameropera0

Publicitātes foto

Neparastu, pērn iestudētu un jau starptautiskus panākumus guvušu kameroperu, kas veltīta Skotijas karalienei Marijai Stjuartei, septembrī būs iespēja noskatīties koncertzālē “Lielais dzintars”.

Nīderlandē radītās kameroperas nosaukums oriģinālvalodā aizgūts no spilgtās personības leģendārajiem ieslodzījumā teiktajiem vārdiem: “Manas beigas būs mans sākums!” (In My End is My Beginning).

Mākslinieki to raksturo kā neparastu skatuves darbu, kurš tikpat labi ir dramatizēts koncerts kā kameropera, multimediāls uzvedums, skaņu ainava vai pat video darbs.

Publicitātes foto

“Lai arī šis skatuves darbs savā formā atgādina klasisku muzikālu izrādi, kur dziedātāju pavada lautas un klavieru skaņas, “Marija Stjuarte” savā formātā iet tālāk. Kameropera pārsteigs kā ar muzikālo daudzveidību – no baroka līdz mūsdienu elektronikai, tā arī ar beļģu spožās video mākslinieces Anukas De Klerkas īpatnējo vizuālo rokrakstu,” operu raksturo “Liepājas Mākslas foruma” mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Kameropera “Marija Stjuarte” ar lieliem panākumiem un kritiķu augstāko atzinību pirmizrādi piedzīvoja starptautiskajā operas festivālā “Operadagen Rotterdam”, kas pazīstams ar laikmetīgiem, inovatīviem iestudējumiem no visas pasaules. Liepājā operu būs iespēja redzēt mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” ietvaros.

Skotijas karalienes Marijas I Stjuartes (1542-1587) fascinējošajai personībai un traģiskajam dzīvesstāstam gadsimtu gaitā veltīti neskaitāmi mākslas darbi. Tie vēsta kā par cīņām starp Angliju, Skotiju un Franciju, tā Stjuartes noslepkavotajiem vīriem, dzīvi trimdā, ieslodzījumu un visbeidzot traģisko nāvi zem giljotīnas asmens.

Skatuves darba bagātīgais materiāls lielā mērā balstīts uz dažādos laikos tapušiem Skotijas karalienes Marijas I Stjuartes (1542-1587) dzīves un nāves iedvesmotiem opusiem.

Dziedātāja Lore Binona, lautiste Sofija Vandena Einde, pianists Antonijs Romaņuks un komponists Roberts Zeidams apvienojuši daudzšķautņainā stāsta elementus, galveno akcentu liekot nevis uz biogrāfiskiem pieturpunktiem, bet gan varones emocionāli nospriegoto un ārkārtīgi sarežģīto iekšējo pasauli.

Aizraujošajā skaņu rakstā operas dramaturgs Roberts Zeidams savieno plašu Marijas Stjuartes personību apdziedošu muzikālo materiālu – sākot no Karisimi un Šūmaņa skaņdarbiem līdz pat skotu tautasdziesmām.

Savukārt savu operas partitūrā iekļauto dziesmu ciklu nīderlandiešu komponists balstījis uz Nobela prēmijas laureāta Džozefa Brodska Marijai Stjuartei veltītajiem sonetiem.

Kameropera skanēs svētdien, 29. septembrī, plkst. 14 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.