Publicitātes foto

Liepājā izstādīti Valtera Uztiča akvareļi 0

Sagaidot gleznotāja un pedagoga Valtera Uztiča (1914-1991) simt gadu jubileju, Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos” no 26. marta skatāma muzeja krājuma izstāde “Valters Uzticis – 100”, kurā izstādīts viens no viņa daudzpusīgo prasmju žanriem – akvarelis, vēsta muzejs.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Lasīt citas ziņas

Valters Uzticis iegājis vēsturē kā viens no pagājušā gadsimta otrās puses Liepājas māksliniekiem, kuri savu ceļu mākslā sākuši pirmās Latvijas brīvvalsts laikā. Izstādei atlasītajos mākslinieka akvareļos elpo pavasaris un Liepāja. Akvareļi ir tikai neliela daļa no apjomīgās mākslinieka darbu kolekcijas, kuru savulaik muzejam dāvinājusi viņa meita Baiba Jaunzeme.

Valters Uzticis1943. gadā absolvē profesora Ludolfa Liberta (1895-1959) figurālās glezniecības meistardarbnīcu Latvijas Mākslas akadēmijā. Pirmos piecus pēckara gadus pavada Talsos. Darba vieta – Talsu mākslas un novadpētniecības muzejs. Tad tiek sagaidīts uzaicinājums kļūt par Kuldīgas daiļamatniecības vidusskolas pedagogu. 1952. gadā, skolu slēdzot, liela daļa tās pasniedzēju pārceļas uz Liepāju. Arī Valters Uzticis ar ģimeni, un Liepājas lietišķās mākslas vidusskola iegūst lielisku pasniedzēju un dekoratīvās noformēšanas nodaļas vadītāju. Bet Liepājas teātris – scenogrāfu vairākām neaizmirstamām izrādēm: Andreja Upīša “Apburtam lokam”, Bertolda Brehta “Trīsgrašu operai”, Raiņa “Indulim un Ārijai”, Elīnas Zālītes “Agrajai rūsai”. Kā skolā, tā teātrī mākslinieks nav svešinieks. Viņš tikai ir atgriezies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aktieris Valdemārs Zandbergs, Uztiču ģimenei tuvs cilvēks, teicis, ka vienu vienīgu reizi piedzīvojis gadījumu, kad skatītāju aplausi atskan, skatuves priekškaram atveroties. Tā bijusi atzinība scenogrāfam. Toreiz tas bija Valters Uzticis.

Profesors Aldis Kļaviņš kolēģi Valteru Uztici raksturo šādi: “Viņš profesionālajā viedoklī nelaipoja un neglaimoja. Taisnīgs. Pret audzēkņiem – cilvēcisks. Viņam bija savi estētiskie uzskati un principi. No saviem laikabiedriem – modernākā ceļa gājējs. Mūs, jaunos un pieredzējušos, vienoja ļoti spēcīgas pārrunas un diskusijas par profesionāliem jautājumiem.”

Rihards Rubīns, ilggadējs Liepājas lietišķās mākslas vidusskolas direktors zina izteikties par Valtera Uztiča pedagoga dotībām: “Lieliski prata jaunajiem iemācīt glezniecības noslēpumus. Skolēnu mīlēts un cienīts – labs skolotājs. Viņa audzēkņi parasti tika Akadēmijā”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.