Kultūra
Mūzika un deja

“Liepājas Mākslas forums” atklāj jubilejas festivāla programmu0


Festivālu noslēgs viens no spilgtākajiem latviešu postmodernās avanagarda mūzikas piemēriem, līdz šim tikai vienreiz atskaņotā “NSRD” albuma “Kuncendorfs un Osendovskis” aranžija stīgu orķestrim.
Festivālu noslēgs viens no spilgtākajiem latviešu postmodernās avanagarda mūzikas piemēriem, līdz šim tikai vienreiz atskaņotā “NSRD” albuma “Kuncendorfs un Osendovskis” aranžija stīgu orķestrim.
Publicitātes foto

No 27. līdz 29. septembrim Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” svinēs mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” piekto jubileju, un, aicinot uz to, rīkotāji publiskojuši foruma programmu.

“Šā gada festivālā aicinām ļauties sarunai. Pat ja nezinām, ar ko tā sāksies un kā tā beigsies. Sarunas par aktuālām, pasaulīgām un pārpasaulīgām tēmām mūsdienu jauno meistaru un jaunās mūzikas vecmeistaru darbos. Tā būs kā telpa citu atklāšanai un telpa pretestībai – bailēm no citādā un bailēm no sevis. Pretestībai mākslas trivializācijai, politkorektajam un cenzūrai. Tie būs māksliniecisko izziņu un centienu svētki!” par mūsdienu mākslas festivāla ideju stāsta tā mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

2019. gada “Liepājas Mākslas forumu” atklās koncertzālē vēl nebijis piedzīvojums – smalkā amerikāņu minimālista Mortona Feldmana mūziku Liepājas koncertzāles Lielajā zālē varēs klausīties guļus stāvoklī. Izcilā meistara darbs “Nesimetriskā simetrija” ir komponista meditatīvi eksistenciāla atbilde mūsdienu dzīves steidzamībai.

Sarunas ar mākslīgo intelektu un to, kādas ir cilvēka un ne-cilvēka sadarbošanās iespējas nākotnē, pētīs Liepājas jauno mediju mākslinieki izstāde “Starpliktuvē”.

Divas tikšanās ar fascinējošām vēsturiskām personībām piedāvās skatuves uzvedumi par 20. gadsimta pirmās puses latviešu gleznotāju – savdabi Voldemāru Irbīti un 16. gadsimta mītiem apvīto Skotijas karalieni Mariju Stjuarti, kurai apbrīnas pilni daudzi komponisti līdz pat mūsdienām ir veltījuši savas kompozīcijas.

Savu kulmināciju festivāls sasniegs ar Virpi Pahkinenas dejas izrādi. Virpi ir viena no skandināvu visspilgtākajām solo dejotājām un horeogrāfēm, kas mākslas forumā kopā ar pieciem kolēģiem piedāvās pašas iestudēto dejas izrādi “Deep Time”. Pirmatnējo radību izkliegtu skaņu un viduslaiku mistiķes Hildegardes fon Bingenas svēto dziesmu ieskauti, dejotāji izrādē pārvērtīsies zoomorfos tēlos un atgādinās skatītājiem par mūsu eksistences īstermiņa perspektīvu.

Elektroniskās mūzikas cienītājiem festivāls piedāvās koncertu – tikšanos ar teremina virtuozi, krievu – britu mākslinieci Lidiju Kavinu. Jāatgādina, ka teremins ir vienīgais instruments, kuru mūziķis spēlē, tam nepieskaroties. Divas metāla antenas reaģē uz mūziķa plaukstu stāvokli, radot skaņas, atkarībā no to atrašanās vietas maiņas.

Mazajiem klausītājiem un viņu vecākiem tiks piedāvāta kino programma ģimenēm, kā arī sadarbībā ar laikmetīgo operu ciklu “LULU” kino formātā izrādīs operu un baletu. Programmā Morisa Ravela bērnu iemīļotā pasaku opera “Bērns un burvības” Glenburnas festivāla kolorītajā iestudējumā. Tāpat ģimenes aicinātas uz Džona Lankberija baletu “Beatrises Poteres stāsti” Londonas Karaliskā baleta solistu virtuozajā izpildījumā.

Festivāla noslēguma koncertā Grammy balvas ieguvēji, Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” ar solistiem un diriģentu Normundu Šnē priekšgalā atkal gaismā cels vienu no spilgtākajiem latviešu postmodernās avanagarda mūzikas piemēriem, līdz šim tikai vienreiz atskaņoto – “NSRD” albuma “Kuncendorfs un Osendovskis” aranžiju stīgu orķestrim. Tā pirmatskaņojums tika īstenots Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projekta “Hardija Lediņa gads” (2015) ietvaros.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AN
Anita Bormane
Kultūra
Mūzikas un mākslas skolas: žonglējot starp izcilību un pieejamību 1
17 stundas
LE
LETA
Kultūra
Mākslinieki no Jelgavas Aļaskas ledus skulptūru čempionātā izcīna pirmo vietu
17 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Leģendārā tekstilmākslinieka Jūlija Madernieka 150. jubilejas gadu sāks ar teatralizētu ekskursiju
19 stundas

Lasītākie raksti

LA
LA.LV
Latvijā
Misāne pošas uz mājām, partijām patīk lieli uzpleči.”LA” nedēļas notikumu apskats
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lauksaimnieki ar smago tehniku protestēs pret pievienošanu Valkai
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: JKP apsteidz citus
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
“TTT Rīga” atceļ braucienu uz koronavīrusa skarto Itāliju
1 stunda
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Kāpēc neizdevās vienoties par ES budžetu
1 stunda