Vestards Šimkus: “Koncertā pats jūtos, it kā būtu viens no klausītājiem. Estētiska bauda!”
Vestards Šimkus: “Koncertā pats jūtos, it kā būtu viens no klausītājiem. Estētiska bauda!”
Publicitātes (Jāņa Vecbrāļa) foto

Liepājas vārds izskanēs pasaulē: Liepājas Simfoniskā orķestra šīvakara tiešraides koncerta īpašais viesis – Vestards Šimkus 1

Vita Krauja, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Ar tiešraides koncertu no Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” šodien, 14. maijā, Liepājas Simfoniskais orķestris sava galvenā diriģenta ­Gintara Rinkeviča vadībā svinēs 140. jubilejas sezonas noslēgumu.

 

LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 13
11 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 362
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 98
1 diena
Lasīt citas ziņas

To varēs vērot prestižās mūzikas aģentūras “HarrisonParrott” straumēšanas platformā “Virtual Circle”. Koncerta īpašais viesis būs pianists Vestards Šimkus, kurš nupat, 4. maijā, saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni.

Pianists Vestards Šimkus

 

LSO nākotnes plāni

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu svētku koncertsezona ir iekritusi īpatnējā laikā, kas rāda jaunus ceļus pie klausītājiem,” stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis, “šīs sezonas noslēgums būs īpašs, jo esam aicināti straumēt koncertu platformā, ko izveidojusi viena no pasaulē vadošajām klasiskās mūzikas menedž­menta aģentūrām “HarrisonParrott”. Grēks būtu šīs aģentūras piedāvājumu nepieņemt.”

Šī sadarbība ir liels veiksmes stāsts, jo “HarrisonParrott” ir starptautiska mākslinieku aģentūra, kas ikdienā nodarbojas ar visprominentāko mākslinieku pārstāvēšanu un šobrīd ceļ jaunu tiešraides koncertu līniju.

Tas laimīgā kārtā sakritis ar koncertzāles “Lielais dzintars” direktora Timura Tomsona panākto izcilo pārraidīšanas infrastruktūru koncertzālē. Galvenais ieguvums no šīs sadarbības ir tieši publicitāte.

Arī līdz šim koncertus no “Lielā dzintara” varēja redzēt visā pasaulē, bet “HarrisonParrott” ir pārstāvniecības Ņujorkā un citās visas pasaules lielajās metropolēs, kur ir savi publicitātes kanāli, caur kuriem var darīt zināmu koncertu norisi un līdz ar to nest pasaulē Liepājas un tās orķestra vārdu.

Jautāts par aizvadīto 140. jubilejas sezonu, Uldis Lipskis neslēpj, ka to, protams, nepatīkami iespaidoja Covid-19 pandēmija, taču izdevās nospēlēt lielisku sezonas atklāšanas koncertu, kā arī rudenī, kad vēl varēja atļauties daļēju zāles piepildījumu ar skatītājiem klātienē, sniegt lielisku koncertu ar maestro Gunti Kuzmu pie diriģenta pults un pianistu Andreju Osokinu.

Taču šis laiks esot devis iespēju apgūt jaunas prasmes. Un, arī atgriežoties normāliem laikiem, uz ko visi cer, LSO tomēr nepametīšot digitālo pārraidīšanu, jo ir gana daudz cilvēku, īpaši vecāka gadagājuma, kuriem brauciens un biļete uz koncertu “Lielajā dzintarā” maksā vai trešdaļu no viņu pensijas. Bet nu arī savās mājās iespējams baudīt kvalitatīvu mūziku.

Šovasar iecerēts vairāk uzmanības pievērst Liepājas apkārtējām pilsētām – Aizputei, Priekulei, Pāvilostai un citām – un tādēļ tiek gatavots jauns Dienvidkurzemes festivāls ar mazāka sastāva orķestri un nelielākiem koncertiem brīnišķīgajās Kurzemes baznīcās un arī brīvdabā. Liepājas starptautiskais zvaigžņu festivāls arī pārcelts uz vasaru ar cerību, ka tad to varēs apmeklēt publika klātienē.

Šobrīd tiek plānots 1., 2. un 3. jūlijā atskaņot pērn izpalikušo festivāla daļu ar Maiju Kovaļevsku un pianistiem Georgiju Osokinu un Armandu Ābolu. Savukārt festivāla otrā daļa ar tenoru Aleksandru Antoņenko un Gintaru Rinkēviču pie diriģenta pults ieplānota augusta beigās.

Taču arī šeit ļoti daudz kas atkarīgs no apstākļiem, kas rādīs, vai mākslinieki no Austrālijas un Čīles, kas ir izcilā pianista Armanda Ābola dzīvesvieta, varēs ierasties Latvijā.

Diemžēl arī koncert­estrādes “Pūt, vējiņi!” atvēršana pēc restaurācijas, kas bija iecerēta šogad augustā, atlikta uz nākamā gada maiju.

 

Visdžeziskākais Rahmaņinova klavierkoncerts

Liepājas Simfoniskā orķestra 140. sezonas noslēguma koncerta programmā šodien skanēs Sergeja Rahmaņinova Ceturtais klavierkoncerts un Johannesa Brāmsa Pirmā simfonija.

Rahmaņinova Ceturtais klavierkoncerts ir vismazāk spēlētais no skaņraža klavierkoncertiem un atklāj savdabīgu džeza un 20. gadsimta modernistu ietekmi uz romantiski noskaņotā komponista daiļradi. Vēl jo īpašāks šis koncerts būs tāpēc, ka mūsu spožais pianists Vestards Šimkus izpildīs šī klavierkoncerta ļoti reti atskaņotu redakciju.

Savukārt koncerta otrajā daļā Johannesa Brāmsa Pirmā simfonija valdzinās ar savu traģisko, bet vienlaikus karaliski cēlo skanējumu. Lai gan daudzu mūzikas mīļotāju priekšstatos Brāmss ir dzimis simfoniķis, viņš ir sacerējis tikai četras simfonijas, kas ir lieliski un ļoti atšķirīgi žanra paraugi.

Liepājas Simfoniskais orķestris ir tā mūziķu vienība, kas Vestardu Šimku pēdējo vairāk nekā desmit gadu garumā ir aicinājusi uzstāties visbiežāk.

Un šī sadarbība, ko varētu saukt arī par īstu draudzību, muzikālu saderību uz skatuves, vainagojusies ar ļoti daudziem koncertiem, ar turnejām pa Latviju un arī pagājušajā gadā saņemto Lielās mūzikas balvas nomināciju par kopīgi atskaņoto Rahmaņinova Trešo klavierkoncertu, ko diriģēja Atvars Lakstīgala, un nu šai sadarbībai būs turpinājums šovakar ar Gintaru Rinkēviču pie diriģenta pults.

Pianists Vestards Šimkus stāsta: “Ja runā par tik populāru komponistu kā Sergejs Rahmaņinovs, tad jāteic, ka pat visnepopulārākais viņa skaņdarbs ir salīdzinoši bieži atskaņots un nav nemaz tik nezināms un nepazīstams. Man ļoti tuvs un mīļš ir paša autora veiktais Ceturtā klavierkoncerta ieskaņojums 1941. gadā kopā ar Filadelfijas orķestri un diriģentu Jūdžinu Ormandi.

Fantastisks, viens no visas pianisma vēstures “Top pieci” ierakstiem, kuru ļoti bieži esmu klausījies un daudz no tā iedvesmojies. Protams, arī gatavojoties šim koncertam, turpināju iedvesmoties no minētā ieskaņojuma, kaut vienmēr sev atgādinu, ka mans uzdevums nav spēlēt Rahmaņinova kā pianista šī skaņdarba interpretāciju, bet gan spēlēt Rahmaņinova kā komponista skaņdarbu.

Un, protams, jebkurā gadījumā no stilistikas un laikmeta estētikas viedokļa man palīdz paša Rahmaņinova ieraksta klausīšanās. Taču no interpretācijas koncepcijas puses necenšos neko atdarināt, tā ir garīga iedvesmošanās, nevis konkrētu konceptuālu nianšu zagšana.”

Rahmaņinova Ceturtais klavierkoncerts tapis skaņraža mūža otrajā pusē, kad viņš dzīvojis Amerikā un šo skaņdarbu sarakstījis, būdams Ņujorkā – 20. gadsimta 20. gados.

“Es, protams,” stāsta Ves­tards Šimkus, “esmu noklausījies visas iespējamās šī koncerta versijas un varu piekrist komponistam, ka veiksmīgākā un pārliecinošākā ir vēlīnā, pati pēdējā versija, ko koncertā atskaņošu un ko pārsvarā mūsdienās pianisti arī spēlē.”

Šis klavierkoncerts, no vienas puses, kā jau visa Rahmaņinova mūzika, ir gana slāvisks, kur atrodam garās, sirdi plosošās, romantiskās krievu mūzikas intonācijas un melodijas, tas ir elpu aizraujoši un emocionāli uzrunājoši, taču, no otras puses, šis klavierkoncerts netipiski Rahmaņinovam ir arī sastāvošs no daudziem džeza mūzikas elementiem, jo tapis Ņujorkā pagājušā gadsimta 20. gados, džeza uzplaukuma laikmetā, kad džezs ir zenītā. Rahmaņinovs ļoti mīlēja džeza mūziku, klausījās izcilu džeza pianistu priekšnesumus.

Un kaut ko no džeza mūzikas ritmiskās un harmoniskās estētikas viņš gana daudz ievijis savā Ceturtajā klavierkoncertā. “Šis ir visdžeziskākais Rahmaņinova klavierkoncerts,” akcentē Vestards Šimkus, “un, tā kā arī man pašam džezs ir tuvs un mīļš, un mēdzu spēlēt gan džezu, gan pavisam brīvu improvizāciju, šie elementi apvienojumā ar tradicionālu romantiskā pianisma faktūru man šķiet ļoti pa spalvai, es to izjūtu līdz kaulam.”

Kāda ir atšķirība sajūtās, spēlējot ar publiku zālē un ierakstā bez tās klātbūtnes? Vestards Šimkus teic, ka studijas apstākļi daudziem mūziķiem arī senāk, vēl pirms pandēmijas, mēdza uzdzīt nepatīkamas atsvešinātības sajūtas, jo mūzika savā būtībā rakstīta kā komunikācija, valoda. Ir svarīgi radīt atmosfēru, ka kaut kas svarīgs tiek stāstīts katram no zālē sēdošajiem personīgi.

“Pēdējās sezonas laikā vairākkārt muzicējot tiešsaistes koncertos bez klausītājiem, sajūta ir dīvaina, skumīga un es ļoti ilgojos pēc publikas klātbūtnes,” teic pianists.

Riskējot, ka kaut kas atkal var mainīties, Vestards Šimkus atklāj, ka ar publikas klātbūtni viņam iecerēts solo koncerts Rīgas festivālā 5. jūnijā Lielajā ģildē ar konceptuāli jaunu pro­grammu. Pirmajā daļā skanēs Šopēna, Skrjabina, Debisī un Geršvina prelūdijas, savukārt otrajā Baha, Šostakoviča un Vestarda Šimkus paša komponētas prelūdijas un fūgas.

Pērn šī programma iznāca albumā, ko izdeva franču izdevniecība “Arta Linga”, kas laidusi klajā jau vairākus pianista pēdējo gadu albumus. Minētā programma tika ieskaņota “dzīvajā” koncertierakstā 2019. gada aprīlī Parīzē. Albums saņēmis daudzas visnotaļ cildinošas atsauksmes, un, kā neslēpj pianists, viņam būtu liels prieks beidzot šo programmu nospēlēt arī Rīgā, jo Latvijas galvaspilsētas klausītājiem tā vēl ne reizi nav atskaņota.

 

Ekskluzīva biļete – un tavs jautājums pianistam

Šīvakara koncerta piedāvājumā ir arī desmit ekskluzīvas VIP biļetes, kuru īpašnieki pēc priekšnesuma varēs tikties virtuālā sarunā ar pianistu Vestardu Šimku.

Bet mans jautājums ir šāds – par ko jūs, Vestard, domājat koncerta laikā?

SAISTĪTIE RAKSTI

“O, labs jautājums!” atteic Vestards Šimkus, “esmu izgudrojis ļoti sarežģītu vingrināšanās sistēmu, kurai pateicoties varu koncerta laikā ne par kādām tehniskām lietām nedomāt. Koncertā pats jūtos, it kā būtu viens no klausītājiem. Estētiska bauda! Pats mājās apmēram stundu dienā klausos mūziku, kas man sagādā lielu gandarījumu, un, spēlējot uz skatuves, ir ļoti līdzīgi – sēžu pie klavierēm, spēlēju, bet patiesībā klausos paša spēlēto mūziku un mēģinu to līdzpārdzīvot.

Sekoju mūzikai, tās raksturam, noskaņai, tempam, visam skaņdarbā notiekošajam. Un esmu kā visuzmanīgākais klausītājs, kurš neaizpeld domās kaut kur prom un nemēģina slepus ieskatīties savā viedtālrunī. Šovakar ir runa par pusstundu garu klavierkoncertu ar ārkārtīgi daudz dažādām noskaņām un emocionāliem stāvokļiem, kur katrā frāzē cits raksturs, līdz ar to citas sajūtas, kuras es nespētu izjust, ja nebūtu pieredzējis kaut ko patiešām skaistu un iedvesmojošu savā dzīvē, kaut vai katru dienu dodoties pastaigās pa mežu, priecājoties par gaismas radītām gleznām uz kokiem un ezera atspulgā, vai esot laimīgam ar saviem tuviniekiem. Tas viss mani veido kā cilvēku un mūziķi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 13
11 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 362
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 52
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 68
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Šajā situācijā nedrīkst šķirot cilvēkus. Advokāts atgādina par vakcinācijas bardaku 52
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Izplata sarkano – augstākā līmeņa brīdinājumu par ekstremālu karstumu Latvijā 13
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šodien aizsaulē devies izcilais ķirurgs Viktors Kalnbērzs 12
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcas vadītājs par to, vai slimnīcā nokļūst arī vakcinēti Covid-19 pacienti 86
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Meklē bezvēsts pazudušo Annu, kura nav redzēta jau kopš jūnija sākuma
22:30
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Zāļu dienu un Jāņu ielīgošana Brīvdabas muzejā
21:58
LA
LA.LV
Kokteilis
Vari atslābināties – šodien tevi apskaudīs par daudz ko! Horoskopi 20.junijam
21:11
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Zāļu dienu un Jāņu ielīgošana Brīvdabas muzejā
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mani kaitina, ka to sauc par lielāko cilvēktiesību notikumu.” Politiķe par praida rīkošanu Rīgā 160
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vācijas izlase piespiež portugāļus daudz aizsargāties un izcīna pirmo uzvaru Eiropas čempionātā
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Rekordliels nelegālo migrantu skaits Lietuvā, ir aizdomas, ka to organizē Lukašenko režīms
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Atklāti 84 jauni Covid-19 gadījumi. Kāds šobrīd ir saslimstības kumulatīvais rādītājs? 16
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā no Covid-19 miris krievu valodā rakstošais rakstnieks Slava Se 4
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Ja nebūtu teātra, es simts procenti dzīvē būtu aizgājis pa pieskari!” Saruna ar aktieri Lauri Dzelzīti 19
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Meklē bezvēsts pazudušo Annu, kura nav redzēta jau kopš jūnija sākuma
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā sāks laistīt pilsētas centra ielas 8
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
IeVP skaidro, vai Ādamsons saņem veselības stāvoklim atbilstošu aprūpi 22
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija aptur autovadītāju, kurš steidzas uz Liepāju ar ātrumu 169 kilometri stundā 2
12 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
“Reiz es biju grāvējfilmu zvaigzne, bet tagad bērni man iesaka uzmanīties uz batuta.” Andželīna Džolija gadus neskaita
9 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Negaidīti novīta ķirsis. Vai labāk būtu ārstēt vai zāģēt nost?
13 stundas
IA
Ieva Alberte
Veselam
Pumpas var ārstēt attālināti! Pandēmijas laikā radīta lietotne, kas ārste pēc bildes 13
19 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 68
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 98
1 diena
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 362
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā vislabāk apēst dārzeņus: izcili svaigu kabaču salāti tūlītējai ēšanai
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 263
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs radījis pamatīgas galvassāpes britu karaļnama darbiniekiem: kā “izlavierēt” starp oficiālām prasībām un izpildīt viņa vēlēšanos? 16
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pirmo reizi publiski iepazīstina ar savu jauno draugu 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Burkovskis: Ieraugot šādu virsrakstu, uzreiz to ir jādala ar divi 20
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 10
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Tiec skaidrībā ar sevi, neliec citiem minēt, ko patiesībā vēlies! Horoskopi no 21. līdz 27. jūnijam
14 stundas