Hedas apjukums, kuru savā spēlē teicami iemieso Anita Berķe, izrādē ir tik liels, ka viņa intuitīvi taustās un izmēģina savu ietekmes spēku uz visiem apkārtējiem – arī uz Egona Dombrovska atveidoto Jorgenu Tesmanu.
Hedas apjukums, kuru savā spēlē teicami iemieso Anita Berķe, izrādē ir tik liels, ka viņa intuitīvi taustās un izmēģina savu ietekmes spēku uz visiem apkārtējiem – arī uz Egona Dombrovska atveidoto Jorgenu Tesmanu.
Publicitātes (Mārtiņa Vilkārša) foto

Liepājas variācija par Hedas tēmu 0

Visticamāk, 1890. gadā, pabeidzot rakstīt “Hedu Gableri”, Ibsens pat nenojauta, ka ir nocēlis vāku vienai no visdziļākajām akām, kuru nerimstoši pilda sievietes zemapziņas avoti. Jau pirmais “smēliens” no tās Minhenes Rezidencas teātrī nākamā gada janvārī toreizējā sabiedrībā izraisīja šoku: kas ir galvenā varone – jaunā laika sieviete vai monstrs? Pamazām atbrīvojoties no iesīkstējušajām normām un morālās liekulības, pieņemoties spēkā psihoanalīzes teorijām, cilvēki sāka atskārst, ka šīs akas dzīles nav ne izsmeļamas, ne līdz galam izskaidrojamas. Bet vai tad teātris būtu nopietna māksla, ja tomēr nemēģinātu to darīt?

LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 142
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 147
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 69
1 diena
Lasīt citas ziņas

Kopš tā brīža uz pasaules skatuvēm ir dzimušas bezgala daudzas vērā ņemamas lugas interpretācijas, kurās režisori ir ļāvuši publikai ieraudzīt kāda varbūtēja tēla sievišķīgās kontūras un centušies mūs pārliecināt, ka tieši viņu mākslinieciskais skaidrojums paver Hedas noslēpuma plīvuru. Palīgos ņemti gan sabiedrībā pulsējoši domas strāvojumi, gan tīri cilvēciskas kaislības, gan psihes īpatnības, gan dvēseles neskaidrās alkas un pat klīniskas novirzes, bet radītais tēls vienalga palicis kāda konkrēta laika vai konkrēta mākslinieka variācija par Hedas tēmu un droši vien paliks tāds arī turpmāk.

Mūsdienās lugas traktējumi dažādos teātros galvenokārt vērpjas caur snobisko toņkārtu Hedas absolūtajos brīvības un skaistuma meklējumos, taču Laura Groza-Ķibere savam Liepājas iestudējumam reizē ar Patrika Mārbera “uzlaboto” tekstu izvēlējusies nedaudz atšķirīgu pieeju un devusi iespēju galvenās lomas atveidotājai Anetei Berķei radīt uz skatuves retāk sastopamu variāciju nebeidzamajā Hedas tēlu galerijā. Režisore, meklējot sevī sakritības un velkot sev vien zināmas analoģijas, izrādi postulē kā “stāstu par ilgām” un liek Hedai apjukumā maldīties pašas dvēseles neapzināto izjūtu dimensijās. Romantiskais ideāls vai tā saucamais Hedas vajadzību komplekts – brīvība, skaistums, drosme, cēla rīcība – dzen viņu auļos pāri reālās dzīves šķēršļiem un neļauj apstāties, jo rīcības neesamība viņas smadzenēs vienādojas ar garlaicību. Tās patiesībā ir bīstamas ilgas, ko cilvēkā raisa dvēseles turbulence, un, ja no tās izkļūt neizdodas, Hedas liktenis ir tikpat kā neizbēgams.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā nebūt nav nejaušība, ka lugas nosaukums ir “Heda Gablere” un nevis “Heda Tesmane”, Ibsens skaidri liek noprast, ka viņa varone jo­projām ir tēva meita un pārtapšana sievas statusā ir tas process, kurā viņa patlaban atrodas un kuru viņa nekādi nevar pieņemt. Režisore kopā ar aktrisi būtībā uz skatuves nododas šā procesa modulēšanai, par izejas punktu ņemot Hedas sākotnējo mantojumu: tēva mīļā meita, izkāpināta egocentriķe ar cēliem ideāliem, palutināta, sapņaina un diezgan nežēlīga. Kas slēpjas aiz Hedas ilgām? Tie paši trīs jēdzieni, kuriem Alvis Hermanis vēl nesen pievērsās savā “Marķīzes de Sadas” iestudējumā – brīvība, skaistums un nāve. Heda tos par katru cenu cenšas aktivizēt savos izplūdušajos priekšstatos par dzīvi kā karuseli, kurš griežas ap viņu un kuru Jorgens viņai nekad nespēs nodrošināt. Ja Tesmans nedabūs labi apmaksāto akadēmiķa posteni, Hedai nebūs mašīnas, šofera un pašai sava zirga, bet grandiozais mājas remonts, kuru Mārtiņš Vilkārsis ar sev raksturīgo skrupulozitāti ieskicē uz skatuves, būs jāatliek, un sapnis par vērienīgu sabiedrisko dzīvi izplēnēs. Tas viņu biedē un dara nervozu. Hedas apjukums, kuru savā spēlē teicami iemieso Anete Berķe, izrādē ir tik liels, ka viņa intuitīvi taustās un izmēģina savu ietekmes spēku uz visiem apkārtējiem. Turklāt režisore vēl šim apjukumam ir pievienojusi kaut ko līdzīgu neziņai par savu seksuālo identitāti, kas varētu izrietēt no apspiestas seksualitātes, un visa Hedas rīcība izrādē ir impulsīva, aizskaroša un divdomīga. Visspilgtāk tas izpaužas viņas attiecībās ar pašapmierināto ciniķi Braku – mājiens, solis uz priekšu, divi atpakaļ un lieliska mizanscēna finālā, atzīstot savu sakāvi. Leons Leščinskis izrādē gan savu tiesnesi mazliet par daudz vienkāršo, vērpjot visu spēli ap iekāres motīvu, taču Hedas reakcijas un iekšēji šaudīgās motivācijas vienalga ir mākslinieciski saistošas.

Lavborgs ar savu spīdošo talantu un neatkarīgo temperamentu ir lielākais izaicinājums Hedas liktenim, kuru viņa visādos veidos cenšas pakļaut savām neskaidrajām ilgām. Apjaušot, ka tas tomēr nav viņas spēkos, Heda izlemj Lavborga atgriešanos izmantot pēc iespējas iespaidīgākam savu augsto ideālu apliecinājumam. Sadedzinot manuskriptu un pamudinot Lavborgu uz pašnāvību, doma par savas rīcības nežēlību netiek pieļauta. Priekšstats par cēlu un skaistu nāvi kā protests pret pilsoniskās sabiedrības muklāju, kas grib iesūkt arī Hedu Gableri, ir vienīgais viņas gribas noteicējs. Kad visi Hedas nodomi ir cietuši krahu, viņas griba ir paralizēta un neatliek nekas cits, kā pieņemt savu likteni. Kas attiecas uz Mārtiņa Kalitas veikumu Lavborga lomā, jāteic, ka aktieris savu fantāziju tomēr trenc pa vieglākās pretestības ceļu – pārāk klišejiski ir izrādē redzamie uzvedības trafareti un pārāk sasteigtas to izpausmes. Pat talantīga rakstnieka iekšējās pasaules pretrunu atblāzma tajās nav ieraugāma.

Egons Dombrovskis, protams, labprātāk spēlētu kādu sarežģītāku lomu, jo Tesmans savā korektumā taču ir tik iepriekšparedzams, bet režisores izvēli aktieris vienalga attaisno nevainojami – Jorgens izrādē ir ekselents piemīlīgās viduvējības atainojums. Tāds mazs Saljeri, kuru mīl visi, izņemot sievu; kurš vienmēr rīkojas apdomīgi, un, lai ko tas arī maksātu, tomēr atzīst Mocarta pārākumu. Aktiera saspēles ar citiem tēlotājiem ir profesionāli perfektas, jo viņš gandrīz nekad neaizmirst elementāro patiesību, ka galvenais tajās ir partneris. To pašu varētu teikt arī par Inesi Kučinsku, kas tīri epizodisko krustmātes Džuliānas lomu paliekošiem dūrieniem spēj ierakstīt izrādes audumā.

Izteikti mūsdienīgu nokrāsu Elvstedas kundzes tēlam izrādē ir piešķīrusi Everita Pjata. Sakausējot vienā veselumā Teas izpratni par vērtībām ar zināmu drosmi tās aizstāvēt, aktrise Elvstedu no rezonējoša personāža ir pārvērtusi par aktīvu situācijas līdzdalībnieci un papildu šķērsli Hedas egocentriskajiem centieniem. Aizrautīgā tieksme kopā ar Tesmanu restaurēt Lavborga manuskriptu ir vēl viens impulss Hedai ķerties pie tēva otrā revolvera. Ja nav atbildes uz jautājumu: vai skaistums un brīvības alkas šajā dzīvē spēj attaisnot visu? – tad kopā ar iespējamo apsūdzību vai pazemojošo alternatīvu Braka gultā Hedai cita izvēle nepastāv.

P. S. Diskutabla ir režisores spēlīte ar “personības dalīšanos”, kuru izrādē iemieso Terēza un Dāvids Laukšteini. Hedas gadījumā tā attaisnojas un ienes pa kādai papildu niansei tēla uztverē, bet Jorgenam šī ”ēna” ir absolūti lieka.

 

UZZIŅA

Henriks Ibsens, “Heda Gablere”, stāsts par ilgām.

Patrika Mārbera skatuves versija Liepājas teātrī

Režisore – Laura Groza-Ķibere, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Jolanta Rimkute.

Lomās: Anete Berķe, Egons Dombrovskis, Inese Kučinska, Leons Leščinskis, Mārtiņš Kalita, Everita Pjata vai Laura Jeruma, Anda Albuže.

Nākamā izrāde: 29. oktobrī.

 

VĀRDS SKATĪTĀJAI

Romija Andersone: “Aizraujoša, interesanta izrāde, kas liek domāt un mēģināt izprast neizprotamo. Režisore Laura Groza-Ķibere atkal neliek vilties un neiet vieglāko ceļu – lieliska režija, izdevusies scenogrāfija, Auzāna mūzika uz skatuves notiekošajam piešķir papildu mistiku. Anete Berķe fascinē Hedas lomā! Šī ir viņas līdz šim nozīmīgākā un spilgtākā loma, ar kuru, manuprāt, aktrise pārliecinoši tiek galā.”

liepajasteatris.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 142
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 147
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 69
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Sešu stundu laikā Samantai Tīnai uz muguras top iespaidīgs pirmais tetovējums 14
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība neticēja, ka kāds no mūsējiem iegūs zelta medaļu,” Apinis par sportu, politiku un naudu 26
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gribu visus informēt, tas būs no jūsu pensijām!” Ošlejs par valsts parāda atmaksāšanu 142
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas bija viens no centrālajiem notikumiem manā dzīvē!” Pauls atklāti stāsta, kā ir muzicēt uz vienas skatuves ar Garanču 15
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pats izslimoju vidēji smagi un esmu izvadījis arī ļoti daudz “antivakseru”,” priesteris par Covid-19 pieredzi 100
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība neticēja, ka kāds no mūsējiem iegūs zelta medaļu,” Apinis par sportu, politiku un naudu 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svarcēlājs Elbahs izcīna pirmo olimpisko zeltu Kataras vēsturē
23:22
LE
LETA
Ziņas
Olimpisko spēļu zeltu paukošanā ar zobenu izcīna Krievijas Olimpiskās komitejas sieviešu komanda
23:14
LE
LETA
Ziņas
Tokijā pirmo “play-off” cīņu aizvadīs Graudiņa/Kravčenoka, bet vesera mešanas kvalifikācijā sacentīsies Igaune
23:11
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Sešu stundu laikā Samantai Tīnai uz muguras top iespaidīgs pirmais tetovējums 14
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Festivāls kā pirms kovida – bez maskām, ar dejām, alu un vasaras lietu! Rīdzinieki bauda brīvību un mūziku 47
15 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
“Ja zemenes paceļam 1,20 m no zemes…” Agronoms Dzērve atklāj interesantu “knifu”, kā zemenes iegūt ātrāk
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus saviem olimpiešiem piešķirs Ventspils un Jelgavas pašvaldības? 15
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Mūs gaida politiskā spēle, kurā bez sirdsapziņas pārmetumiem izmantos pandēmijas kārti 32
19 stundas
Ieva Ēvalde
Stāsti
“Latvija ir iespēju valsts. Pat ietekmīgākie cilvēki visbiežāk atrodas vien rokas stiepiena attālumā!” Kā Linda palīdz īstenot latviešu sapņus 1
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Sandis Ģirģens: “Kādā sakarībā man būtu jāsūta vakcinēties savs 15 gadīgais puika, kurš ir sportisks, labā fiziskā formā?” 386
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā vēstule jau nebija par to, ka nevajag vakcinēties,” Krapāne atklāj, kad ar advokāti dosies uz Valsts kontroli 61
15 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Svarcēlājs Elbahs izcīna pirmo olimpisko zeltu Kataras vēsturē
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Olimpisko spēļu zeltu paukošanā ar zobenu izcīna Krievijas Olimpiskās komitejas sieviešu komanda
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tokijā pirmo “play-off” cīņu aizvadīs Graudiņa/Kravčenoka, bet vesera mešanas kvalifikācijā sacentīsies Igaune
5 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Tirgus ir pārmaiņu priekšā!” Smiltēns atklāj, vai Centrāltirgū beidzot prioritāte būs vietējiem zemniekiem 23
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Katoļu priesteri aicina neizplatīt “apokaliptiskus pandēmijas attīstības scenārijus” 84
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizdomās par izspiešanu un dokumenta viltošanu aizturēta advokāte un vēl trīs personas 4
14 stundas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Savā ziņā pārkāpjam vides noteikumus, jo saimniecībā uzkrājam izlietoto iepakojumu!” Zemnieki norāda uz nopietnu problēmu Latvijā 4
9 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Kā karagūsteknis varēja ēst marmelādi un speķi?” Saruna ar vēsturnieku Kasparu Strodu
19 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Sižets Radio “EHR” nebija nejaušība, bet gan ilgstoša un sistemātiska problēma!” Lazdiņš par “pārmetumu cikliem” lauksaimniekiem 15
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 154
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 69
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 42
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 147
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 34
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Gurķi kā no veļas automāta izvilktas peldbikses”: Magone šķendējas par gurķu ražu savā dārzā 48
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Sarežģīta nedēļa radošiem cilvēkiem un tiem, kas vēlas pastāvēt uz sava vārda! Horoskopi no 2. līdz 8. augustam
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tomass Mārkls paziņo: viņš vērsīsies ar prasību tiesā pret savu meitu Meganu un znotu princi Hariju, lai viņam beidzot ļautu satikt savus mazbērnus 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 84
2 dienas