Leģendārā latviešu aktrise Lilita Ozoliņa dažādos dzīves gados

Lilitu Ozoliņu mūžībā pavadot 0

“Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Dailes teātris dziļās sērās paziņojis, ka pirmdien, 5. jūnijā, negaidīti mūžībā aizsaukta Dailes teātra aktrise Lilita Ozoliņa. Viņas talants un inteliģence veidojusi Dailes teātri jau vairāk nekā pusgadsimtu. Teātrī aktrise strādāja kopš 1966. gada un viņas leģenda ir kļuvusi par neatņemamu daļu no Dailes kanona.

Reklāma
Reklāma
Labs darbiņš, kas padarīts – “Visiem nepietiek!” Krievijā sācies 95.benzīna deficīts 73
Situācija DUS. Gribēju hotdogam tā vairāk majonēzi un mazliet sinepes, man atbildēja: Kādu uztaisīšu, tādu ēdīsi!
TESTS. Vai vari pārsteigt pats sevi? Atbildi tikai uz 8 jautājumiem un noskaidro, cik “gaiša” galva tev ir
Lasīt citas ziņas

Lilita Ozoliņa dzimusi 1947. gada 19. novembrī Rīgā. Mācījusies Rīgas 8. un 49. vidusskolā, apguvusi arī medmāsas profesiju. Mācījusies Tautas kinoaktieru studijas Līvijas Akurāteres un Aloiza Brenča kursā. 1971. gadā beigusi Dailes teātra 4. studiju, vienlaikus iegūstot Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātes augstāko izglītību specialitātē “Profesionālā teātra un kino aktrise”.

“Dailes teātrī Lilita bija dīva un leģenda. Viņas darbs bija izcils, tik smalks un dziļš. Ārkārtīgi sāpīgs zaudējums Dailes teātrim, Latvijas teātrim un pasaules kino māk­slai. Mums, gan kolektīvam kopumā, gan personīgi katram. Zaudējums ir negaidīts,” uzsver Dailes teātris.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savu lielo un traģisko varoni Āriju Lilita Ozoliņa sagaidīja ar lomu Raiņa traģēdijā “Indulis un Ārija” (1987) – viņas skatuviskā esība ir smalkas jūtu dzīves caurausta un pārliecina ar īstas, traģiskas mīlestības spēku.

Lilita Ozoliņa savā profesionālajā dzīvē plašāko skatītāju mīlestību saņēma pēc lielajām kino lomām, kas daudziem miljoniem cilvēku bijušajās padomju valstīs viņas tēlos ļāva atpazīt Latviju. Par lomu daudzsēriju filmā “Ilgais ceļš kāpās” nesenā intervijā Lilita teica: “”Ilgais ceļš kāpās” man nav tikai kārtējā filma vai viena loma klāt pārējām. (..) “Ilgais ceļš kāpās” ir mans dvēseles parāds, kas tiek atdots maniem vecākiem.”

Dailes teātra pēdējām sezonām Lilita Ozoliņa iedeva divas neaizmirstamas mātes lomas – Henrieta Iskariota (S. A. Girga “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”, 2022) un titulloma Floriana Zellera lugas “Māte” iestudējumā (2020), kur viņa uzcēla pieminekli mātes mīlestībai – tik pretrunīgai, taču neizmērojami lielai un spēcīgai.

“Visdziļākā līdzjūtība izcilās aktrises Lilitas Ozoliņas tuviniekiem, draugiem un talanta cienītājiem, viņai mūžībā aizejot. Viņas kino un teātra lomas kļuvušas par Latvijas aktiermākslas zelta fonda neatņemamu daļu,” tviterī raksta jaunievēlētais Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. “Lilita Ozoliņa spēja aizkustināt daudzas sirdis. Izsaku visdziļāko līdzjūtību aktrises tuvajiem un talanta cienītājiem. Mūžīga piemiņa un cieņa aktrises devumam latviešu teātrim, kino un kultūrai,” pauž Valsts prezidents Egils Levits.

“Mēs runājām, ka 80 ir labs laiks, lai aizietu, 86 – tā kā par vēlu, bet 75 – par agru. Tu mani pārsteidzi. Mīlu,” raksta Dailes teātra aktieris Mārtiņš Upenieks. Bet aktieris Intars Rešetins: “Mūsu Lilita. Lai gaiši!”

Reklāma
Reklāma

“Lilitas Ozoliņas ieguldījums Latvijas teātra un kino mākslā ir neizmērojams un nemirstīgs – tikai pazīstot Lilitu, bijis iespējams atklāt to daudzpusību un bagātību, ko sniedza viņas personība un kas tika iedzīvināts visās viņas lomās,” uzsver teātris, izsakot līdzjūtību Lilitas Ozoliņas ģimenei, tuviniekiem, talanta cienītājiem un visiem, kuru atmiņā paliks aktrises spožā personība.

Lilita Ozoliņa vairākkārt saņēmusi “Spēlmaņu nakts” nominācijas, kā arī balvu “Labākā aktrise”. 2009. gadā viņa saņēma Triju Zvaigžņu ordeni, bet 2017. gadā nosaukta “Lielā Kristapa” kategorijā “Labākā aktrise otrā plāna lomā” par Sievieti izsūtījumā filmā “Melānijas hronika”.

SAISTĪTIE RAKSTI