Kultūra
Mūzika

LSO valsts simtgadi sagaidīs ar īpašiem Latvijas autoru skaņdarbiem0

Foto – Leta

Valsts simtgades priekšvakarā, 17.novembrī, koncertzālē “Lielais dzintars” Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) aicina uz koncertu “Mātei Latvijai”, kurā skanēs pieci īpaši šim notikumam radīti skaņdarbi, kā arī Riharda Dubras Otrā simfonija. Koncertu diriģēs orķestra galvenais diriģents Gintars Rinkevičs.

Koncerta repertuārs veidots no jauniem un tikko tapušiem latviešu komponistu skaņdarbiem, šoreiz ne tik daudz atskatoties uz Latvijas aizvadītajiem simts gadiem, bet drīzāk paverot priekškaru nākamajai simtgadei. Koncerta pirmā daļa piedāvās simfonisko miniatūru ciklu “Pieci gobelēni Latvijas skaistumam”, atskaņojot Maijas Einfeldes, Selgas Mences, Marinas Gribinčikas, Gundegas Šmites un Santas Ratnieces īpaši Latvijas jubilejai komponētus skaņdarbus.

S. Mence kā kādreizējā liepājniece savā miniatūrā rotaļājas ar vēju un viļņiem, S. Ratnieces kompozīcija “Aureole” veltīta gaismas apļa mirdzumam gleznās, kas ietver dažādu svēto personāžu figūras, velkot paralēles ar mēness gaismas apli jeb halo – šo reto dabas parādību aukstās ziemas naktīs var novērot arī Latvijā. M. Gribinčika miniatūrā “Kolkas raga viļņi” tēlo skaisto Latvijas dabas parādību, ko var vērot vējainās dienās, kad satiekas Rīgas līča un Baltijas jūras viļņi. G. Šmite, domājot par Latviju tās 100. gadadienā, kā simbolu savam novēlējumam atradusi vēja tēlā, kurš viņas kompozīcijā gleznots tāds, kas iekustina, paver jaunus ceļus, stiprina un virza, bet Latvija ir kā maza laiviņa, kuru šis vējš pūš arvien plašākos ūdeņos. M. Einfelde savai miniatūrai devusi nosaukumu “Un pār visu spīd saule trejkrāsaina…”.

Pirms trim gadiem LSO, atklājot savu 135. sezonu, toreiz vēl Liepājas Latviešu biedrības namā, pirmatskaņoja Riharda Dubras Otro simfoniju – ar šo skaņdarbu aizsākās orķestra veltījumu cikls Latvijas simtgadei – 12 Latvijas komponistu simfonijas, kas tiek pasūtinātas un atskaņotas. Valsts jubilejas priekšvakarā R. Dubras simfonija skanēs vēlreiz, šoreiz jau “Lielajā dzintarā”. Par savu skaņdarbu komponists saka, ka simfonijas daudzšķautņainais stāsts vēsta par lielām idejām, lai gan nekas nav pateikts tieši. “Vairāk tās ir vīzijas, kā es sajūtu to, kas šobrīd pasaulē notiek, kā viss pārveidojas, transformējas. Viens no pamatiem, kurā smēlu idejas, ir Jāņa Atklāsmes grāmata,” tā simfonijas autors.

“Koncerts iecerēts kā mīlestības velte un cieņas apliecinājums Mātei Latvijai. Lielajos svētkos vēlamies Latvijai dāvāt jaunas skaņas – ne tik daudz kavēties nostaļģiskās atmiņās, kā droši spert soli nākamajā gadu simtenī. Nevis pārcilāt aprobētu vērtību pūru, bet lūkoties pēc nākotnes kultūras kanona vērtībām,” norāda LSO valdes loceklis Uldis Lipskis.

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Ministrs: Par valsts tēlu jādomā ne tikai Latvijas Institūtam, bet visiem valsts iedzīvotājiem 1
20 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Noskaties! Vidzemes lībiešu krastā tapis saviļņojošs mūzikas video Uģa Prauliņa skaņdarbam
21 stundas
SK
Skaties.lv
Kultūra
Imants Lancmanis: “Brīnos, ka uz simtgadi nebija programmas, kas atbrīvotu Latviju no padomju graustiem.” 3
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Mainīs nepatērētā ūdens sadalīšanu “uz galviņām”
55 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Porziņģis NBA atgriežas ar 23 punktiem un uzvaru pār Bertānu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien daudzviet spīdēs saule
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Swedbank” klientu histērija: jaunākā informācija par situāciju Daugavpilī
18 minūtes
Mārtiņš Āboliņš
Ekonomika
Mārtiņš Āboliņš: Kļūdas budžeta ieņēmumu prognozē var būt sāpīgas
1 stunda