Lukašenko lamatas migrantiem, kuri cerēja uz vieglu nokļūšanu Eiropā 53

Rihards Vītols, “Mājas Viesis” AS “Latvijas Mediji”

 

Baltkrievijā valdošais Aleksandra Lukašenko režīms ir padarījis tūkstošiem cilvēku par “futbolbumbu” nežēlīgā spēlē: Baltkrievija viņus novirza uz robežu ar Poliju, Lietuvu un Latviju, bet šīs valstis cenšas atspiest atpakaļ.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 78
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 12
1 diena
Lasīt citas ziņas
Migranti cerēja uz vieglu nokļūšanu Eiropas Savienībā, bet tā vietā viņi ir iestrēguši nekurienes vidū.

 

Sīrijas migrants Jusefs Atalla nebija domājis, ka ceļš uz laimes zemi Eiropu izrādīsies tik smags un pārbaudījumiem pilns: pēc nokļūšanas Baltkrievijā viņš ticēja, ka varēs viegli šķērsot Polijas robežu, taču izrādījās, ka poļiem ir iebildumi pret nelūgto viesu ielaišanu savā valstī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jusefs iestrēga mežā uz robežas: aukstumā, bez pārtikas un dzeramā ūdens, turklāt brīdī, kad Jusefs un vairāki viņa biedri nolēma doties atpakaļ uz Minsku, viņus noķēra baltkrievu robežsargi, kas viņus piekāva, salaužot Jusefam degunu.

Viņš trīs dienas pavadīja mežā, līdz poļi viņu savāca un nogādāja patvēruma meklētāju uzņemšanas centrā. Jusefs atzīst, ka Polijas robežsargi pret viņu izturējušies daudz laipnāk nekā baltkrievu.

“Viņi aizveda mani uz slimnīcu, kur personāls bija lielisks, dakteri pat iedeva man drēbes,” raidsabiedrībai CNN stāsta Jusefs.

Viņš ir viens no daudziem tūkstošiem migrantu, kas pēdējo mēnešu laikā ar Baltkrievijas vadoņa Aleksandra Lukašenko gādību ieradušies Minskā, lai pēc tam mēģinātu nelegāli šķērsot Eiropas Savienības valstu robežu.

Neraugoties uz savu bēdīgo pieredzi, Jusefs apgalvo, ka vēlreiz ietu šo ceļu, jo dzimtenē Sīrijā stāvoklis ir vēl daudz sliktāks.

 

Lukašenko vairs nav ko zaudēt

Bēgļi no Sīrijas, Irākas un citām Tuvo Austrumu valstīm pēdējos gados vairāk centušies iekļūt Eiropā caur Turciju, taču šogad viņiem parādījās jauns maršruts: ar lidmašīnu uz tālo Baltkrieviju.

Migrantu plūsma caur Baltkrieviju ir Lukašenko atriebība Polijai, Lietuvai un Latvijai, kas pēc pagājušā gada Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām neatzina apšaubāmo Lukašenko uzvaru un deva patvērumu baltkrievu opozīcijas līderiem.

“Galvenais mērķis ir sodīt Lietuvu un Poliju par atbalstu opozīcijai. Lukašenko ir nolēmis, ka viņam vairs nav ko zaudēt,” spriež trimdā dzīvojošais baltkrievu politikas analītiķis Artjoms Šraibmans.

Baltkrievijā valdošais režīms parūpējās, lai tiktu atviegloti ieceļošanas noteikumi “tūristiem” no Tuvo Austrumu valstīm, palielināja avioreisu skaitu un deva zaļo gaismu “tūrisma aģentūrām”, kas Irākā un citās valstīs sola migrantiem vieglu nokļūšanu Eiropas Savienībā.

“Minskas lidostā mūs sagaidīja kā tūristus, nogādāja viesnīcā. Bet pēc tam, kad aizveda līdz robežai, pret mums sāka izturēties ļoti slikti. Četras dienas neesam saņēmuši pārtiku, tikai nedaudz ūdens,” sarunā ar CNN vēsta sīrietis Muhammeds Nasers.

Migranti no Baltkrievijas
Lai nokļūtu līdz Baltkrievijai, migranti nereti maksā tūkstošiem eiro starpniekiem, kas sagādā aviobiļetes un sola parūpēties par nogādāšanu Eiropā.

Lai savāktu naudu ceļojumam, daudzi ir pārdevuši visu iedzīvi.

 

Kurdiem nav savas valsts

Migrantu vidū visvairāk ir Irākas pilsoņu, vairumā gadījumu tie ir Irākas kurdi, kas neredz nākotni savā zemē un gatavi riskēt, lai meklētu laimi Eiropā. Pasaulē ir vairāki desmiti miljonu kurdu, un kurdi ir lielākā tauta, kurai nav savas valsts.

Viņi sapņo par neatkarīgas Kurdistānas izveidi, un pēc Pirmā pasaules kara kurdiem tika dots šāds solījums, kas nostiprināts 1920. gada Sevras miera līgumā. Taču jau pēc trim gadiem šis solījums tika lauzts, jo Sevras līguma vietā stājās Lozannas miera līgums, kas lielāko daļu kurdu zemes atvēlēja Turcijai.

Mūsdienās kurdu tauta ir izkaisīta starp Turciju, Irāku, Sīriju, Irānu, Armēniju un citām valstīm.

“Mūsu dzīve ir briesmīga,” ziņu aģentūrai “AFP” stāsta Himens Gabriels, kurš strādā par taksometra šoferi Irākas kurdu pilsētā Erbīlā. Himenam ir četri brāļi, visi ar augstāko izglītību, bet nevienam nav izdevies atrast darbu valsts pārvaldē, jo viņi nepieder pie “pareizās” partijas. Himens vēsta, ka arī viņš drīzumā varētu mēģināt doties uz Eiropu.

Šo ceļu jau mērojis 21 gadu vecais Irākas kurds Amīrs, kurš kopā ar māti un diviem brāļiem (12 un 20 gadu veciem) ieradies Baltkrievijā.

“Manā valstī nav dzīves: trūkst pārtikas un ūdens. Tādēļ es un tūkstošiem manu brāļu esam izvēlējušies šo ceļu: mēģināt nokļūt Eiropas Savienībā. Es, mamma un brāļi ceram, ka par mūsu valsti Eiropā kļūs Vācija, kur gribam nokļūt,” baltkrievu izdevumam “Zerkalo” stāsta Amīrs. Katrs no ģimenes locekļiem par nokļūšanu Baltkrievijā samaksājis 3000 dolāru.

 

Pieviltās cerības

Taču pa ceļam uz Vāciju vēl ir jāšķērso Polija, kas negrasās atvērt savu robežu migrantiem. Pēdējo mēnešu laikā Polijas robežsargi reģistrējuši vairāk nekā 30 000 mēģinājumu nelegāli šķērsot robežu ar Baltkrieviju, oktobrī vien bija vairāk nekā 17 000 šādu mēģinājumu.

Polijas amatpersonas vēsta, ka baltkrievu robežsargi nevis sargā robežu, bet gan palīdz migrantiem to pārvarēt.

Bieži vien migranti tiek savākti nelielās grupiņās un nogādāti līdz robežai, kur baltkrievi vēl sarūpē viņiem knaibles, lai varētu sagriezt dzeloņstiepļu žogu.

Gadījumā, ja Polijas pusē migranti tiek pieķerti, poļi mēģina viņus dzīt atpakaļ uz Baltkrieviju, savukārt baltkrievi vairs nelaiž iekšā.

“Polijas robežsargi mūs noķēra un dzina atpakaļ. Viņi teica: “Ejiet uz Baltkrieviju!” Bet baltkrievu karavīri saka: “Nē, ejiet atpakaļ uz Poliju!” britu laikrakstam “The Guardian” stāsta 28 gadus vecā Amila Abedelkadera, kas ar diviem maziem bērniem iestrēgusi pie robežas.

Viņiem nav bijis pārtikas un dzeramā ūdens, nācies dzert ūdeni no peļķēm.

Mēģinājums nelegāli šķērsot robežu jau beidzies traģiski aptuveni desmit migrantiem, kas kopš vasaras gājuši bojā mežā. Irākas kurds Dilers Ismaels Mahmuds vēsta, ka Baltkrievijā zaudējis savu 25 gadus veco dēlu Kilanu, kuram bijušas hroniskas slimības, tomēr viņš devies ceļā kopā ar diviem brāļiem, māsu, viņas vīru un piecgadīgo bērnu.

“Mēs domājām, ka šis maršruts ir viegls. Daudzi jau to veikuši, un mums teica, ka tā būs četras stundas ilga pastaiga,” sarunā ar “AFP” stāsta sērojošais tēvs. Viņa meita ir lauzusi kāju un tiek ārstēta Polijā, bet pārējie ģimenes locekļi joprojām iestrēguši pie robežas.

 

Migranti cer uz Vāciju

Migrantu bērni pie Baltkrievijas un Polijas robežas. Pie cita klimata pieradušie cilvēki nakšņo teltīs, bet gaisa temperatūra jau noslīdz zem nulles.
Foto: Leonid Shcheglov/TASS/AFP/SCANPIX

Novembrī termometra stabiņš jau noslīd zem nulles, tuvojas ziema ar sniegu, kas pierobežā iestrēgušo migrantu situāciju padarīs vēl neapskaužamāku.

Nav brīnums, ka līdz ar ziemas tuvošanos pieaug arī cilvēku izmisums, tādēļ daudzi gatavi riskēt ar visu, lai tiktu pāri robežai.

Pagājšnedēļ liela migrantu grupa, kurā bija vairāki tūkstoši cilvēku, sapulcējās pie Polijas robežas, lai mēģinātu to pārvarēt. Taču poļi negrasās padoties migrantu spiedienam, pie robežas izvietoti ap 15 000 poļu karavīru, kas gatavi palīdzēt robežsardzei un policijai.

Polijas amatpersonas norāda, ka nedrīkst piekāpties un ielaist migrantus Polijā, jo tādā gadījumā šiem tūkstošiem sekos vēl daudzi citi, ko Lukašenko režīms labprāt atvedīs no Irākas, Sīrijas un citām konfliktu plosītām valstīm.

Migranti gan cer, ka viņiem izdosies panākt Eiropas piekāpšanos: ja ne Polijas, tad Vācijas, kas ir galvenais migrantu mērķis.

Viņi atceras, ka 2015. gadā līdz ar Sīrijas kara saasināšanos pie Eiropas robežām pulcējās liels skaits bēgļu un Vācijas kanclere Angela Merkele nolēma atvērt viņiem durvis, sakot: “Mēs tiksim galā.”

Neilgā laikā Vācija uzņēma aptuveni miljonu bēgļu. Taču tagad Merkele atvadās no valdības vadītājas posteņa, bet jaunā valdība diez vai gribēs nokaitināt lielu daļu vēlētāju, kas nebūt nav sajūsmā par migrantu pieplūdumu.

 

Pierobežā kā karadarbības zonā

Pārsvarā negatīva attieksme pret migrantiem ir arī Polijā, lai gan netrūkst cilvēku, kas humānu apsvērumu dēļ cenšas palīdzēt pierobežā iesprūdušiem cilvēkiem, sagādā viņiem pārtiku, apģērbu, mobilo tālruņu lādētājus, lai viņi nezaudētu kontaktus ar civilizāciju.

“Man radies iespaids, ka mēs dzīvojam karadarbības zonā,” raidsabiedrībai “Brīvā Eiropa” stāsta poliete Kasja Vapa, kas dzīvo pierobežas zonā un mēģina palīdzēt migrantiem. Viņa norāda, ka ielās ir redzami karavīri, vietējiem iedzīvotājiem nākas skaidroties par savu pārvietošanos.

“Vakaros vienīgie, kas nesēž mājās, ir bēgļi, kontrabandisti un cilvēktiesību aktīvisti.”

Polijas un Lietuvas valdības vēlas panākt, lai migranti tiktu nosūtīti atpakaļ uz dzimteni. Taču vairums pie robežas iestrēgušo ir gatavi turēties līdz pēdējam, jo nav zaudējuši cerību nokļūt Eiropā. Turklāt daudziem vairs nav kur atgriezties, jo viņi pārdevuši visu iedzīvi, lai samaksātu par ceļu līdz Eiropai.

“Daudzi no maniem radiniekiem un draugiem jau ir aizbraukuši, vēl daudzi citi taisās ceļā. Cilvēki ir pārdevuši savas mājas un automašīnas, lai varētu to atļauties,” ziņu aģentūrai “Reuters” stāsta Irākas kurds Abdulla Omārs, kurš strādā par frizieri.

Citam kurdam Azizam Abdullam ir veikaliņš vietējā tirgū, kur viņš tirgo kāzu kleitas, bet pēdējā laikā pieprasījums esot apsīcis. “Kādēļ gan tērēt 10 000 dolāru par kāzām, ja šo naudu var iztērēt, lai tiktu projām no šejienes?” vaicā Azizs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 78
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 76
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Lidmašīnai nosēžoties Maiami lidostā, tās šasijā atrasts bezbiļetnieks no Gvatemalas 8
4 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Cerot uz tiesu, pret obligāto vakcināciju vērsušies policisti, pedagogi, ugunsdzēsēji un ministriju ierēdņi 4
42 minūtes
LA
LA
Ziņas
TIEŠRAIDE: Augsta līmeņa starptautiska konference: “NATO: Ielūkojoties nākamajā desmitgadē”
38 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 1
36 minūtes
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Logi puspavērti, ventilācija izslēgta: gaisa kvalitātes mērījumi atklāj daudzu skolu ikdienu – neprasmi vai nespēju izvēdināt telpas 22
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andrievs, Andrejs un Andris
10:28
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Cienot mākslinieka pēdējo vēlēšanos, bēres nebūs publisks pasākums: paziņo, kad atvadīsies no Mārtiņa Brauna
10:24
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu aktrise Zane Jančevska nevakcinēšanās dēļ spiesta lauzt darba līgumu ar Nacionālo teātri
10:11
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu aktrise Zane Jančevska nevakcinēšanās dēļ spiesta lauzt darba līgumu ar Nacionālo teātri
29 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Cienot mākslinieka pēdējo vēlēšanos, bēres nebūs publisks pasākums: paziņo, kad atvadīsies no Mārtiņa Brauna
15 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 80 gadiem notika lielākā ebreju masveida iznīcināšanas akcija vācu okupētajā Latvijā 27
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Santa Purgaile: Mums ir jākrāj nauda, lai nodrošinātu visu savu dzīves ciklu 51
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ukrainas Drošības dienests: Situāciju valstī destabilizē ap 7000 Krievijas specdienestu darbinieku
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā balstvakcīnu pret Covid-19 varēs saņemt visi pilngadīgie iedzīvotāji 17
1 stunda
Inita Šteinberga
Ziņas
Svētku rotas bez tēriņiem! Atraktīvai dekoru gatavošanai iedvesmo floristikas amata meistare Ligita Danenberga
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām snigs stipri. Kur gaidāms stiprākais putenis otrdien? 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ziemīgo laikapstākļu ietekmē pirmdien Latvijā notikuši vairāk nekā 200 satiksmes negadījumi 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Barbadosa atsakās no karalienes Elizabetes II kā valsts galvas un kļūst par jaunāko republiku pasaulē 2
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Lidmašīnai nosēžoties Maiami lidostā, tās šasijā atrasts bezbiļetnieks no Gvatemalas 8
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ārstei radušās aizdomas, ka vienā no laboratorijām var tikt pie pozitīva Covid-19 testa. Jauns veids, kā tikt pie sertifikāta? 109
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 76
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 78
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andrievs, Andrejs un Andris
11 minūtes
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Šāds operas “Pelnrušķīte” iestudējums ir kaut kas jauns un nebijis.” Saruna ar operas solisti Jūliju Vasiļjevu 2
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Televīzijas vērtīgākā senlieta – Jānis Domburs. Egila Līcīša feļetons 18
15 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Latvijai izdots Eiropas meklētāko noziedznieku sarakstā iekļautais Gatis Zvingulis 8
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 38
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu grupa “Prāta Vētra” komentē notikušo, kad pēc koncerta Londonā vairāki cilvēki saslima ar Covid-19 42
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Banānu – kokosriekstu cepumiņi bez cukura 2
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 12
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki nesnauž! Ir īstais brīdis sākt superagri sēju 4
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 30.novembra līdz 5.decembrim
29 minūtes