Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Baltkrievijas opozīcija par savu simbolu izvēlējusies nacistisku karogu. Krievijas dezinformācijas apskats0

Ekrānuzņēmums no Interfax

Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Atšķirībā no Ukrainas, par kuru Krievijas mediji jau 2013. gada nogalē un 2014. gada sākumā, sākoties Maidanam, nekavējoties sāka izplatīt dezinformāciju, pret pašreizējiem Baltkrievijas protestiem attieksme ir uzmanīgāka. Iespējams, tas skaidrojams ar sarežģītajām Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Baltkrievijas vadītāja Aleksandra Lukašenko attiecībām.

Vēl nesen Lukašenko tieši Krieviju apvainoja slēptos mēģinājumos viņam atņemt varu, kam kulminācija bija skandalozās īpašās vienības “Vagner” kaujinieku aizturēšana Minskā neilgi pirms prezidenta vēlēšanām. Pašlaik vāgnerieši jau atbrīvoti un atdoti Krievijai.

Pēdējie izteikumi liecina, ka tagad tieši Krieviju Lukašenko redz kā savu pēdējo glābiņu, un gandrīz vai pilnībā pārņēmis tās ierasto pret Rietumiem vērsto retoriku.

“Policaju mazbērni”

Dažas līdzības ar Ukrainu tomēr vērojamas, tajā skaitā parādījušies pirmie mājieni, ka pie varas Baltkrievijā raujas “fašisti”. Pierādījums tam esot viens no protestu simboliem – baltsarkanbaltais karogs. Atsevišķās Krievijas interneta vietnēs parādījušies apgalvojumi, ka tieši šādu karogu nacistu okupācijas laikā Baltkrievijā lietojuši vietējie kolaboranti.

“Ceram, ka partizānu mazbērni tiks galā ar policaju mazbērniem” – šāds virsraksts lasāms vietnē “Russkaja vesna”; tas ilustrēts ar melnbaltu attēlu, kurā redzami cilvēki ar baltsarkanbaltiem karogiem un Hitlera bildēm, bet zem attēla rakstīts: “Nacistu atbal­stītāji sveic iekarotājus ar baltsarkanbaltajiem karogiem.”

Šis un vēl daži citi līdzīgi attēli ar atbilstošiem komentāriem arvien biežāk parādās arī sociālajos tīklos. Savukārt interneta vietne “ros-bel.ru” ievietojusi interviju ar baltkrievu politologu Vladimiru Zaicevu (strādājis arī Baltkrievijas prezidenta administrācijā), kurš paziņojis, ka Baltkrievijā “notiek atgriešanās pie fašisma”. Arī viņš kā galveno pierādījumu min tieši karogu.

Baltkrievijā šos paņēmienus jau sākuši izmantot varas pārstāvji. Tā Baltkrievijas Aizsardzības ministrija 23. augustā publicējusi paziņojumu: “Mēs nevaram mierīgi noskatīties, kā zem karogiem, zem kuriem fašisti organizēja baltkrievu, krievu, ebreju un citu tautību pārstāvju masu slepkavības, šodien šajās svētajās vietās tiek organizētas akcijas. Mēs to nevaram pieļaut. No šodienas mēs tās ņemam savā aizgādībā un aizsardzībā.”

Bet no kurienes tad radies šis karogs? Vēsturiski tas tiek saistīts vēl ar Lietuvas lielkņazisti, kuras sastāvā ietilpa arī pašreizējās Baltkrievijas teritorija.

Kā baltkrievu nacionālais simbols tas parādās 19. gadsimta beigās, bet 1918. gadā kļūst par neatkarību pasludinājušās Baltkrievijas republikas simbolu.

Šai valstij gan nebija lemts ilgs mūžs, tā pastāvēja vien dažus mēnešus. Baltsarkanbaltais karogs atdzima un kļuva par oficiālo valsts simbolu 1991. gadā, kad sabruka PSRS un Baltkrievija kļuva neatkarīga.

Šoreiz tam šajā statusā izdevās pabūt nepilnus piecus gadus, taču pie varas nākušais Aleksandrs Lukašenko 1995. gadā uz padomju nostalģijas viļņa nolēma atgriezties pie Baltkrievijas PSR sarkanzaļā karoga (bez sirpja un āmura) un referendumā panāca atbalstu savai vēlmei.

Baltsarkanbaltais karogs netika aizliegts, tomēr varas attieksme pret to visus šos gadus bijusi negatīva, jo publiska lietošana tika uztverta kā neapmierinātība ar režīmu. Loģiski, ka šobrīd tas kļuvis par protestu simbolu.

Protams, gan Lukašenko režīms, gan Krievija var censties izmantot vēsturiskās fotogrāfijas, kur redzams, ka baltsarkanbalto karogu savulaik izmantojis arī nacistu režīms, taču tas ir diezgan riskanti, jo, kā zināms, arī Krievijas pašreizējo baltsarkanzilo karogu Otrā pasaules kara laikā izmantoja nacistiskās Vācijas pusē karojošie vlasovieši, tātad pēc līdzīgas loģikas arī tas būtu pasludināms par “fašistu karogu”.

“Tēvija ir briesmās”

Pēdējās nedēļās Aleksandrs Lukašenko parādījis sevi kā centīgu Kremļa propagandas skolnieku. NATO draudi, stāsti par Rietumu centieniem atņemt Baltkrievijai daļu teritorijas un pat paziņojumi, ka pēc varas maiņas tikšot aizliegta krievu valoda – tās gadiem ir bijušas iecienītas tēmas Krievijas medijiem un politiķiem un izmantotas informatīvajā karā pret Rietumiem. Tagad tajā ar lielu sparu meties Lukašenko.

Šā gada 18. augustā Baltkrievijas oficiālā ziņu aģentūra “Belta” sagatavojusi vairākas ziņas, kas balstītas uz Lukašenko izteikumiem. Vispirms viņš norādījis, ka protesti tiek koordinēti no ārvalstīm, dodot mājienus, ka tiek gatavots arī militārs uzbrukums.

“Mēs reaģējām un pārvietojām mūsu armiju uz mūsu valsts rietumu robežu, atstājot to pilnā kaujas gatavībā.”

Baltkrievijas valsts televīzijas Pirmais kanāls drīz pēc tam pārraidīja sižetu, ka jau pagājušā gada septembrī Lietuvā ieradās ASV tanku bataljons, kas “izvietots tikai 10–15 kilometrus no Baltkrievijas robežas, šo attālumu var pārvarēt 20–25 minūtēs”. Tāpat minēts, ka lemts palielināt arī amerikāņu karavīru skaitu Polijā.

Vēl vienu paziņojumu prezidenta preses dienests izplatīja 21. augustā, un tas ir vēl satriecošāks, jo izrādās, ka viņš jau uzzinājis konkrētus Rietumu plānus – atņemt Baltkrievijai daļu teritorijas.

“Viņi ir izvirzījuši mērķi atšķelt šo teritoriju – Grodņas apgabalu. Pat poļu karogus nesen izkāra. Tēvija ir briesmās. Mēs nedrīkstam jokot, jo īpaši tāpēc, ka NATO karaspēks nav nekāds vājais. Esmu brīdinājis Krievijas prezidentu par situāciju, kāda veidojas Baltkrievijā,” tiekoties ar agrokombināta “Dzeržinskij” strādniekiem, esot paziņojis Lukašenko.

Un vēl viens viņa citāts: “To visu plāno ASV, bet eiropieši lec līdzi. Izveidots īpašs centrs pie Varšavas. Mēs visu kontrolējam un zinām, ar ko viņi tur nodarbojas. Sākuši žvadzināt kāpurķēdes. Tā nemierīgi tur – tanki sāk pārvietoties un lidmašīnas lidot.” Atsevišķi eksperti to pat iztulkojuši kā Lukašenko lūgumu Putinam pēc militāras palīdzības.

Saistītie raksti

Savukārt par opozīciju Lukašenko izteicies, ka tur ir “aizvainotie, kas kādreiz bija pie varas un atklāti nacisti”. Pēc nākšanas pie varas viņi gatavojas aizliegt Krievijas TV translāciju Baltkrievijas teritorijā, kā arī pamazām aizliegt krievu valodu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Tagad meitenes mācīsies zāģēt, urbt un virpot, savukārt zēniem būs jāapgūst tamborēšana, adīšana un šūšana 22
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Francijas prezidents Emanuels Makrons, viesojoties prezidenta pilī, koķetē ar sievu Bridžitu
1 stunda
LA
Laukos.lv
Laukos
Daudzi latvieši domā, ka Igaunijā viss ir labāk. Cik reāli tas ir, atklāj “E-piim” valdes priekšsēdētājs Jānuss Murakass
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Kultūra
Pirms ASV vēlēšanām atgriezīsies kontroversiālais “Borats”
51 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Pēteris Apinis: “Placebo, nocebo un Covid 19, jeb – kādēļ ar baidīšanas kampaņām tiek nodarīts vairāk slikta nekā laba!” 3
2 stundas