Publicitātes foto

LVM GEO ­ – labākais palīgs dabā gājējiem 4

Katrs dabā gājējs zinās, cik svarīgi ir spēt orientēties apkārtnē, prast atrast interesantus objektus un, galu galā, arī nenomaldīties. Šeit labs palīgs ir AS “Latvijas valsts meži” izstrādātā LVM GEO lietotne. Kā norāda LVM Biznesa risinājumu ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja Dana Spulle, lai arī sākotnēji LVM GEO lietotne tika veidots kā instruments LVM darbinieku atbalstam, pakalpojumu sniedzējiem darba uzdevumu saņemšanai, tā ir brīvi pieejama ikvienam interesentam, lai orientētos dabā.

Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem 27
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
Lasīt citas ziņas

LVM GEO ir ļoti ērts rīks, kuru izmantot dažādu teritoriju un objektu apskatei. Tāpat šī lietotne ir neatsverams palīgs arī mežsaimniecisko darbu veicējiem, kuri ar tās starpniecību var saņemt darba uzdevumus un ar tiem saistīto ģeotelpisko informāciju. Kartogrāfiskais materiāls, sūtāmās datu kopas un darba uzdevumi ir pielāgojami jebkura uzņēmuma vai organizācijas vajadzībām. Lietotne arī nodrošina iespēju pieslēgt uzņēmuma vai organizācijas karšu servisus, kuriem tiek nodrošināta autorizēta pieeja, izmantojot lietotājvārdu un paroli. Šo uzņēmumiem domāto specifisko informāciju lietotājs, kurš dodas pārgājienā neredz.

Savukārt dabā gājējiem lietotnē vienkopus pieejams visplašākais karšu un datu slāņu klāsts, turklāt kartogrāfisko materiālu var izmantot gan tiešsaistē, gan lejupielādēt izmantošanai bezsaistē. Cilvēki, kuri ar karšu lasīšanu ir uz “jūs”, nereti vaicā, vai šo lietotni var izmantot arī bez attiecīgām priekšzināšanām? Atbildot uz šo jautājumu Dana Spulle teic, ka kādas īpašas iepriekš gūtas zināšanas vai speciāla izglītība nav vajadzīgas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Nepieciešama ir ierīce, kurā šo lietotni var atvērt, kā arī interese par kartēm un vēlme tās izmantot. LVM GEO lietotni pilnīgi jebkurš var bez maksas uzinstalēt un lietot savā mobilajā tālruni, pamazām to iepazīstot, līdz cilvēks pats kļūst par lietpratēju. Tas nav nekas sarežģīts, jo ikdienā liela daļa no mums jau izmanto dažādas kartes, kā piemēram, auto navigēšanai pa pilsētu.”

Publicitātes foto

Izbaudot brīvdienu piedzīvojumus dabā, lietotājs viedierīcē var sekot savam maršrutam un atrašanās vietai, dalīties ar kartes skata parametriem, izmantot dažādas koordinātu sistēmas, kas nodrošina meklēšanas, konvertēšanas un dalīšanās ar atrašanās vietu iespējamību. Tāpat iespējams apskatīt LVM tūrisma objektu un vietu fotogrāfijas, turklāt, esot vēl pie datora, sagatavot kartes izdrukas. LVM GEO karšu pārlūka lietotājiem pieejami arī rīki karšu salīdzināšanai un sapludināšanai, kas ļauj fona kartes padarīt caurspīdīgas vai salikt divas kartes blakus un, velkot atdalošo līniju, tās salīdzināt.

Dana Spulle stāsta, ka ekrānā redzamais punktiņš kartē parāda cilvēka atrašanās vietu, un šo funkciju galvenokārt izmanto tie dabā gājēji, kuri vairāk pārvietojas kājām. “Redzot, ka šis punktiņš tuvojas, teiksim, kartē atzīmētam purvam, uzreiz būs skaidrs, kas sagaida priekšā,” skaidro ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja. “Ir iespējams pārslēgt dažādas fona kartes. Tā karte, ko var skatīties ekrānā nav viena, ir dažādas iespējas. Piemēram, var skatīties vēsturiskās kartēs, no gaisa uzņemtajās ortofotokartēs, ir arī pievienoti ļoti daudzi dati kā aizsargājamās dabas teritorijas, mežaudzes un citi. Šī lietotne ir kā grāmata, ko slāni pa slānim šķirstot, var atklāt priekš sevis daudz jauna un doties dabā. Nonākt kādā vietā, pavērot apkārtni sev apkārt un tad pārslēgt telefonā datu slāņus, un uzzināt daudz interesanta par attiecīgo vietu,” tā Dana Spulle.

Savukārt dabas pētnieks, sargs un, kā pats saka, gids pēc sirds aicinājuma Māris Olte saka, ka ar šo lietotni katrs var iemācīties lasīt karti. “Man pašam LVM GEO patīk, es to lietoju. Kad eju dabā, tad vietā, kurā neesmu bijis, varu paņemt un apskatīties, varu tur iziet vai nevaru. Var redzēt to reljefu, saprast, vai purvs ir gluds, vai tomēr tur ir kaut kādas pārejiņas. Tas ļoti noder.”

Taujāts, kādi ir galvenie ieguvumi LVM GEO lietotājiem, Māris Olte teic: “Skopulim tas dod iespēju bez 10 eiro gadā lietot “Jāņa sētas kartes”. Vietvārdu meklētājiem tā būs iespēja šajās kartēs atrast ļoti skaistus vietējos nosaukumus, viņi tiešām pie tā ir piestrādājuši. Tūristiem ļoti noderēs fona kartēs kā otrais no apakšas esošais hibrīdsalikums, kur ir gan nedaudz reljefs redzams, gan mežu un pļavu kontūras – pēc tām var ļoti labi projektēt maršrutus. Vēsturniekiem ļoti interesants būs reljefa modelis, kurā var redzēt vecas ceļu vietas, vecus laukus, arīdzan kaut kādas neparastas struktūras, līdz kurām var aiziet un apskatīties dabā, kas tad tur īsti ir. Tādā veidā es arī esmu atradis priekš sevis ļoti daudzas interesantas un saistošas vietas. Tūristam der zināt, ka eksportējot GPS failus LVM GEO, var redzēt savas vēlamās dabas takas tiešsaistē. Vienīgi jārēķinās, ja zonas pārklājums nav pārāk labs, mobilajos tālruņos tās reizēm var arī uzkārties.”

Arī Dana Spulle norāda uz lietotnes plašajām iespējām. “Viena no pēdējā laika aktualitātēm ir iespēja mobilajā lietotnē pašiem pievienot jau iepriekš sagatavotu maršrutu attiecīgā formātā un redzēt, kur tev jāiet. Var doties pārgājienā, var plānot jaunu maršrutu, apmeklēt kartē iezīmētās LVM tūrisma, atpūtas un ugunskura vietas, redzēt takas, uz kurām ir kāpnītes. Ja ģimenē ir mazāki bērni, kas vēl pārvietojas ratiņos, vecāki, redzot grūtības, kādas var sagādāt kāpnīšu pārvarēšana, šīs takas var neizmantot. Tāpat atzīmēta LVM mežu teritorija, un, tā kā latvieši ir liela sēņotāju tauta, cilvēki var zināt, ka šajā vietā droši var sēņot, ka neesat iegājuši privātā teritorijā. Turklāt tas, ko paši saglabāsiet savā telefonā citiem nebūs redzams.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Katram, kas ražo elektroenerģiju, ir jārēķinās ar tiem tirgus mehānismiem, kas ir.” Dienas intervija ar Raimondu Čudaru
“Viņš būs mazliet kaut ko iešmigojis…” Lembergs noliedz, ka būtu ticies ar ministru Šmitu
Gaujas svētku laikā Ādažos jārēķinās ar satiksmes izmaiņām. Gaidīti būs hokeja fani skatīties maču!
VIDEO. Uz Francijas Zoo pārceļas lācēns, kurš viens bez mammas klīda gar Alojas-Limbažu ceļu
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
3 zodiaka zīmju vīrieši, kas sievietes dzīvi padarīs par murgu
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Lasīt citas ziņas
Pavasara postošās salnas Latvijas augļu un ogu dārziem nodarījušas 10 miljonus eiro zaudējumus
Pēc 118 Latvijas izcelsmes pārtikas produktu pārbaudes ES nav konstatējusi pesticīdu līmeņa pārkāpumus
Putnu gripa sasniedz arī Kurzemi – tā konstatēta sudrabkaijai Rojā, aizdomas par gadījumiem Sasmakā un Ventspilī
Augļkopji un ogu audzētāji smagi cietuši pavasara salnās. Vai viņiem visiem izdosies sagaidīt nākamo sezonu?
No 1.jūlija par elektroenerģijas sadales un pārvades pakalpojumiem daudziem būs jāmaksā ievērojami vairāk
Raža līdz pat septembrim! Labākās “vēlās” zemeņu šķirnes, ko audzēt Latvijā
Hokejs vienoja – brīvdiena sašķēla tautu! Pēkšņās brīvdienas haoss daudziem aizēnojis uzvaras prieku
Puče: Hokeja drudzis un fenomens Latvijā nepāriet – “Šie ir forši un disciplinēti čaļi, bet veiksme ir jānopelna!”
Rīgas bērnudārzi un skolas šodien nestrādās. Arī augstskolas atcēlušas studiju procesu. Vai notiks eksāmeni?
VIDEO. “Prieks milzīgs, bet arī blaknes šim visam!” TV personība Kristīne Garklāva par hokeja spēlēm
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
VIDEO. “Gaidām nākamo Artūru!” Latvijas hokeja izlases izšķirošās spēles laikā latvietis bildina mīļoto
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. Unikāli foto mirkļi! Viena diena lapsēnu dzīvē Latvijas mežos
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
10:07
LA.lv: Vai kodolieroču izvietošana Baltkrievijā varētu ietekmēt ukraiņu pretuzbrukumu?
09:59
VIDEO. “Prieks milzīgs, bet arī blaknes šim visam!” TV personība Kristīne Garklāva par hokeja spēlēm
09:55