Mājas ūdens attīrīšana 0

Ja ārkārtīgi slāpst, cilvēks dzer visu, kas veldzē. Labāk tomēr izvēlēties tīru ūdeni. Sadzīves iekārtas ir kaprīzākas, tās ņem un salūst, ja ūdens nav pa prātam.

 

ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
Lasīt citas ziņas

Akas, artēziskās akas, spices un pat centralizētās apgādes ūdenim ne vienmēr ir izcila kvalitāte. To maitā piemaisījumi, it īpaši dzelzs. Diemžēl mūsu pazemes krājumos tā saturs ir no 0,4 līdz pat 15 mg/l, nevis optimālie 0,2 mg/l. Dzelzs būtiski pasliktina ūdens kvalitāti, dod tam specifisku smaku, garšu, krāsu, duļķes un nogulsnes, kas sakrājas cauruļvados, samazina caurplūdi un rada gļotainus savienojumus. Viss, kas nonāk saskarē ar dzelžainu ūdeni, kļūst rūsgani brūns un ir ļoti grūti tīrāms. Dzelzs nogulsnes mazina ne tikai sildelementu efektivitāti un bojā santehnikas izskatu, bet arī, nokļūstot cilvēka organismā, negatīvi ietekmē ādu, gļotādu, aknas un nieres. Šādu ūdeni noteikti nepieciešams attīrīt, lai taupītu kaut vai elektroenerģiju un mazgājamos līdzekļus, un, pats galvenais, sargātu dārgāko mantu uz pasaules – veselību.

Lai ūdeni sagatavotu darbam, to iespējams filtrēt, mīkstināt vai atdzelžot. Apstrādes procesam ir milzum daudz variantu, iespēju un tehnisko līdzekļu. Lai izvēlētos īstos, vispirms vienmēr jānoteic ūdens kvalitāte, un tad ieteicama un lielā mērā pat nepieciešama profesionālu speciālistu konsultācija, lai, salāgojot analīžu rezultātus un vēlamo ūdens attīrīšanas līmeni, atrastu optimālo risinājumu sev pieņemamā cenu līmenī, jo šī amplitūda ir simtos latu. Ne tikai konsultēt, bet arī praktiski palīdzēt ir gatavas daudzas firmas, piemēram, “ŪdensBoss”, “Watex”, “Hidrostandarts”, “Karme filtri” un citas. Ja plānojat nopietni patērēties, ūdens analīzi vērts parādīt vairākos uzņēmumos un tad salīdzināt piedāvājumus, lai izvēlētos pakalpojumu par saprātīgāko… cenu!

CITI ŠOBRĪD LASA

– Vissvarīgākā tiešām ir ūdens analīze, kas mūsu firmā izmaksā ap Ls 15, – uzsver arī “ŪdensBoss” valdes priekšsēdētājs Agris Boruks. – Atkarībā no tās piedāvāsim un kopā nospriedīsim labāko risinājumu, jo iespējams ir praktiski viss, taču viss kaut ko arī maksā!

Četru līdz septiņu cilvēku ģimenei mājā pie ūdensvada ieejas vispirms nepieciešams mehāniskais filtrs. Dzīvokļos parasti vietas nav daudz, tāpēc arī tur visvieglāk uzstādīt tieši kasetes tipa filtrus, kas izmaksā līdz Ls 20 un pasargā no duļķēm un rupjiem piemaisījumiem. Tajos izmanto savītus un gofrētus serdeņus, pēdējie varētu būt praktiskāki, jo kalpo ilgāk. Filtram ir caurspīdīgs korpuss, tāpēc viegli var noteikt piesārņotības līmeni un nomainīt šo kaseti. Pamatīgāks variants ir BigBlu, tas ir ietilpīgāks un arī vairākas reizes dārgāks. Šī filtra piesārņojumu var noteikt arī pēc ūdens spiediena samazināšanās, bet tā apkopšanu jau labāk uzticēt speciālistam. Parastās kasetes katrs pats var viegli nomainīt un tad arī eksperimentēt ar tām, ja cits piesārņojums nav liels. Piemēram, ja ūdenim tomēr ir specifiska smaka, nepatīkama garša vai nokrāsa, tā kvalitāti var mēģināt uzlabot ar aktīvās ogles filtru, kas absorbē piegaršas un smaržas, piesaistot dzelzi un arī hloru. Pateicoties lielajam virsmas laukumam, šo kasešu mūžs nosacīti ir ilgs, taču vienalga tās nepieciešams periodiski mainīt.

Ja dzelzs saturs ūdenī nepārsniedz 5 %, profesionāļi tomēr iesaka nopietnākas iekārtas, tā saucamos ūdens mīkstinātājus. Privātmājai piemērots, piemēram, modelis UB178 ar jaudu 40 l/min. Tiesa, tam cena jau ap Ls 500, bet tad reizi trīs mēnešos, kad bundulis tukšs, vairs jāpieber tikai sāls. Ja dzelzs ūdenī ir virs 5 %, jau nepieciešama atdzelžošanas iekārta, piemēram – MG, kas šajā gadījumā arī maksā ap Ls 500. Tā absorbē skābekli, kas reaģē ar dzelzs daļiņām, un tās izgulsnējas rūsā. Filtrējošo materiālu reģenerē ar kālija permanganātu, un pēc šādas ūdens apstrādes efekts esot jūtams.

Kad filtrēts, mīkstināts vai atdzelžots ūdens nonāk mājoklī, daudzi tomēr vēl vēlas īpaši sagatavot dzeramo ūdeni, ierīkojot tam pat speciālu krānu. Ja ūdens sistēmā jau ir gana labs, pietiek ar ogles filtru (Ls 12), kuru novieto virtuvē zem izlietnes un maina reizi trīs mēnešos. Ja māja atrodas blīvi apdzīvotā priekšpilsētā, ieteicams universālais RO filtrs, kas attīra no visiem piejaukumiem (cena Ls 120 un vairāk). Tam ir 10 l uzkrājējtvertne, kas piepildās divās stundās, membrāna un trīs maināmas kasetes. Membrānas cena – Ls 35 – 40, kalpo divus gadus. Kasetes jāmaina reizi trīs mēnešos, komplekta cena – Ls 5.

 

 

Uzziņa

• Mīkstināts ūdens neveido kaļķakmeni uz veļas mašīnas un citas tehnikas sildelementiem, tīrākas kļūst izlietnes, vannas un tualetes Tas nozīmē – mazāk mājas darbu, mazāk laika tīrīšanai. Mīksts ūdens padara arī ādu maigāku un matus – spīdīgākus.

Padomi

• Sava mājokļa ūdens ķīmisko sastāvu vienmēr der zināt. Bieži vien kāds piemaisījums kļūst par saslimšanas cēloni…

• Mājā vai dzīvoklī dzeramā ūdens sagatavošanai vērts izveidot atsevišķu krānu, pievienojot tam trīs filtru sistēmu. Filtri ir lēti (Ls 20 – 30), viegli apkalpojami un visai efektīvi.

• Privātmājas ūdenim noder vairāki filtri: vispirms rupjais, kas attīra mehāniskos piemaisījumus, tad dzelzs, kuru reģenerē ar kālija permanganātu, un visbeidzot kalcija filtrs, kuru reģenerē ar kālija vai kalcija sāli.

• Labāki ir ūdens mīkstinātāji ar plūsmas, nevis laika uzskaiti, kas nav tik ekonomiski. Iekārtas automātika ik pa laikam ir jāpārbauda, vai taimeris atbilst reālajam laikam.

• Tehniskā apkope ūdens apstrādes sistēmai nepieciešama reizi gadā, parasti to veic uzņēmums, kurš iekārtas piegādājis un uzstādījis.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 5
Kādi ir noteikumi, lai uz ielas pie mājas varētu izbūvēt “gulošo policistu”?
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus?
“Izlietot līdz” un “ieteicams līdz” – kā atšķiras uzraksti uz iepakojumiem?
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
Ar malku vairs kurināt nedrīkstēs? Ministre skaidro, vai Eiropa plāno ierobežot malkas un šķeldas izmantošanu siltumapgādē 104
VIDEO. “Tiešraide” no meža Smiltenes novadā – lūsis sagrauž kamerai vadus, pie reizes nofilmē arī pats sevi
Lasīt citas ziņas
Uzkrātais pensijas kapitāls rūk – ko iesaka darīt finanšu speciālisti? 97
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu” 25
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
Mandeļu miltu, šokolādes, kartupeļu… Neierastas vafeļu receptes! 1
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu 4
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu? 14
Psihiatra atbrīvojumu no valsts valodas prasmes pārbaudes saņēmuši 22 cilvēki. Dažiem ticis arī atteikums 22
ACULIECINIEKA VIDEO. Rīgas centrā pa dzelzceļu ieved desmitiem tanku un militāro tehniku. Kas īsti notiek? 79
Boriss Džonsons nosauc galveno iemeslu, kā varēja izvairīties no Krievijas iebrukuma Ukrainā 33
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 3
FOTO. Filmas veidotāji un citi sabiedrībā pazīstami cilvēki pulcējas “Mātes piens” pirmizrādē
Simonjana pārliecināta, ka Krievijai steidzami jāiet arī vāciešus “glābt no nacistiem” 21
VIDEO. Kadirovs sabēdājies. Pārmet Rietumiem, ka tie glābj neeksistējošu valsti Ukrainu, bet Čečeniju no krieviem nepaglāba 6
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijai neveiksmīgs mēģinājums izlauzties cauri ukraiņu pozīcijām Bahmutā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Avīzes pirms 100 gadiem, 1923. gada 1. februāris. Krogā pamatīgi apzagts kāds apskurbis zemnieks
23:09
Ik diena kā laimes spēle. Ukraiņu sporta fotogrāfs Kubanovs: “Mēs negājām uz patvertnēm, ievērojām “divu sienu noteikumu””
22:12
“Tēt, lūdzu, elpo!” Šos vārdus ārkārtas tālruņa 113 dispečere sarunas laikā dzirdēja vairākkārt 3
22:11