Māris Antonevičs
Māris Antonevičs
Foto: Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs: Vai par Ilmāru Rimšēviču izplatītas viltus ziņas? 31

Skandāls, kura centrā ir Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs, ir skaļš un daudzslāņains, ar daudziem iesaistītajiem. Katliņš vārās, bet kāda vira no tā beigās sanāks, pagaidām var tikai minēt. Tomēr atsevišķas epizodes var analizēt. Un viena no tādām ir pirmdienas vakara “bumba” – respektablās amerikāņu ziņu aģentūras “The Associated Press” publikācija ar nosaukumu “Murgs. Baņķieris atklāj patiesību par korupciju Latvijā”. To ilustrē bilde – kāda guļbūve, pieticīgi klāts galds (šņabis, vārīti kartupeļi, jogurts, gāzēti dzērieni) un septiņi vīri, starp kuriem uzreiz var atpazīt arī Rimšēviču. Fonā pie sienas karājas automāts, bet turpat zem tā – ģitāra. Savdabīga kompozīcija.

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas 128
Lasīt citas ziņas

Raksts ir smaga apsūdzība Rimšēvičam – viņš esot mēģinājis izspiest kukuli no “Norvik” bankas īpašnieka Grigorija Guseļņikova. Rimšēvičs it kā paskaidrojis Guseļņikovam “spēles noteikumus” Latvijas banku sektorā, kas noticis kādā privātmājā “galvaspilsētas priekšpilsētā”. “Starpnieks” esot bijis kāds Renārs Kokins, kurš vēlāk uz papīra uzrakstījis summu “100 tūkstoši eiro mēnesī” un paskaidrojis, ka Latvijā visas bankas “sadarbojas” šādā veidā. Vēlāk Guseļņikovs ar Kokinu ticies vairākkārt kādā ķīniešu restorānā pilsētas nomalē vai tā autostāvvietā. Tiktāl faktiski ir vienas personas liecības, ar kurām drīzāk būtu uzreiz bijis jādodas uz tiesībsargājošām iestādēm, nevis pie žurnālistiem un tikai tagad.

Tomēr tas vēl nav viss! “AP” uzzīmē shēmu, kurā Rimšēvičs parādās kā viens no plašāka noziedzīga grupējuma dalībniekiem (tajā esot iesaistīts arī bēguļojošais “Jūrmalgeitas” “varonis” Germans Milušs), un pēdas tam visam ved līdz pat (!) Kremlim. “Rimšēvičs pēdējos gados regulāri apmeklējis Krieviju – veicot vismaz astoņus braucienus kopš 2010. gada. (..) …dati liecina, ka Rimšēvičs apmeklēja Krieviju caur tās kaimiņvalsti Baltkrieviju, kas sakrīt ar robežas šķērsošanas datiem Maskavā. Kā liecina “AP” iegūtie fotoattēli, vienā no braucieniem 2010. gadā Rimšēvičs, šķiet, piedalījies medībās. Vienā no fotogrāfijām viņš ir redzams kopā ar Dmitriju Piļščikovu, kurš tolaik vadīja Informācijas tehnoloģiju pētniecības institūtu, kas ir Krievijas valsts militāro tehnoloģiju kompānija, pret kuru vēlāk ASV noteica sankcijas.” Piļščikova priekšnieks esot tuvs Putina draugs Sergejs Čemezovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Neliela atkāpe. Jau pērn daudzi eksperti paredzēja, ka tieši 2018. gadā Latvija varētu saskarties ar iepriekš nepieredzētu viltus ziņu vilni no Krievijas, kas saistīts gan ar valsts simtgadi (mērķis – parādīt Latviju kā “neizdevušos valsti”, kur valda korupcija, nabadzība un mazspējīga vara), gan ar gaidāmajām Saeimas vēlēšanām (mērķis – panākt politisko ainavu, kas izdevīga Kremļa interesēm). Kā līdzeklis varētu tikt izmantotas gan primitīvas viltus ziņas, kas jau tagad nav retums Krievijas interneta portālos, gan īpaši organizētas “informācijas operācijas”.

Pirmais jautājums, kas rodas, lasot “šausmu stāstu” par Latvijas Bankas prezidenta darbībām, ir – vai tieši te mēs neredzam šo “operāciju” (vai varbūt daļu no tās), kas mēģina iedragāt Latvijas iedzīvotāju uzticēšanos savai varai un starptautisko uzticību Latvijai?

Kas runā par sliktu šai versijai? Raksta pirmavots nav Krievijas medijs vai kāds mazāk zināms Rietumu izdevums, kas varētu “pavilkties” uz lētu sensāciju, bet ietekmīgs medijs ar vārdu. Kā savā interneta lapā apgalvo “AP”: “Vairāk nekā puse no pasaules iedzīvotājiem katru dienu redz mūsu sagatavoto saturu.” Tā lepojas ar savu žurnālistu komandu, atgādinot, ka “AP” līdzstrādnieki saņēmuši daudz dažādu žurnālistikas balvu, tajā skaitā 52 reizes Pulicera prēmijas. Īsumā – šis nav medijs, kas viegli varētu iekrist uz viltus ziņu, jo īpaši jau pēc pēdējā laika skandāliem par Krievijas iejaukšanos ASV un citu valstu politikā. Jāpiebilst, ka “AP” ziņu pārpublicējuši vairāki pazīstami pasaules mediji, piemēram, “Washington Post”, “Daily Mail” un citi.

Un vēl – Krievijas mediji vismaz vakar šai ziņai nepievērsa gandrīz nekādu uzmanību, tur centrā bija cits ar Latvijas vārdu saistīts vietējais skandāls, jo atklājies, ka Komunistiskās partijas prezidenta kandidāta Pāvela Grudiņina ģimenei te piederot dārgi īpašumi. “Sputņik” un vēl daži citi, kas ziņoja par Rimšēviča lietu, vairāk atsaucās uz KNAB veikto aizturēšanu nedēļas nogalē, nevis uz “AP” publikāciju. Tas liek domāt – ja arī šī ir viltus ziņa, tad ne Krievijas propagandas režisēta.

SAISTĪTIE RAKSTI

Kas runā par labu versijai par viltus ziņu? Lai gan “AP” apgalvo, ka pārbaudījuši gan informāciju, gan bildi, kas neesot viltota, par to tomēr rodas šaubas, jo raksts faktiski ir nevis pētījums, bet vienas ieinteresētas personas intervijas pārstāsts. Nav mēģināts to konfrontēt ar otras puses argumentiem, nav arī citu avotu. Un bilde, lai gan ir kompromitējoša, nedod pamatu tik smagām apsūdzībām kā darbība Krievijas varas interesēs. Nav arī norādīts, no kurienes AP guvis datus par to, cik bieži Rimševičs šķērsojis Krievijas robežu.

Pats Rimšēvičs vakar preses konferencē apgalvoja, ka Krievijā bijis tikai divreiz – 2010. un 2012. gadā, un abas reizes braucis nevis medīt, bet makšķerēt uz Kamčatku, bet par kompāniju, kas tur savākusies, neko daudz nezinot. (“Šī nav mana kompānija.”) To, vai apgalvojums par biežo viesošanos Krievijā ir vai nav viltus ziņa, varētu viegli noskaidrot, ja Rimšēvičs būtu gatavs uzrādīt savu pasi – tur vajadzētu būt vīzām par visiem braucieniem. Viens gan ir skaidrs – jebkuri kontakti ar Krieviju šobrīd ir “toksiski”. Ja tādos iesaisties, tad esi gatavs atskaitīties visos sīkumos un neaizmirsti arī painteresēties (vislabāk iepriekš), kas tā par kompāniju, ar kuru cilā šņabja glāzītes – vienalga, vai tas notiek mednieku vai makšķernieku “namiņā”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Lasīt citas ziņas
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
FOTO. Dārza karalienes! Cita par citu skaistākas – Rīgas centrā 100 rožu šķirņu izstāde
Trīs zēni un viena meitene! Tallinā piedzimuši četrīši
Uz Dienvidu tilta apgāzusies kravas automašīnas piekabe ar koka dēļu atgriezumiem
Šausminošs moments: lidojuma laikā lidmašīnā uzsprāgst elektroniskā cigarete, izraisot paniku pasažieros
Bahmutas virzienā Krievijas armija pārgājusi aizsardzībā
FOTO. Aizvadīta Rīgas sezonas atklāšanas regate! Uzlabota vairāku Rīgas jahtklubu infrastruktūra
LTV par ķibeli ar hokejistu sagaidīšanas tiešraidi pie Brīvības piemineļa: “Atvainojamies ikvienam skatītājam par vilšanos…”
Nedaudz, bet tomēr – Latvijas iedzīvotāju skaits pērn palielinājies par 0,4%; Rīgā un Pierīgā dzīvo 53%
FOTO, VIDEO. Suņi, kaķi, putni un skaista Latvija: ar ko soctīklos dalās mūsu jaunais prezidents Rinkēvičs?
“Tas ir grūti. Darba vietā nemitīgi tiek baumots” – vai tam ir kāds risinājums?
hokejā Latvijas ekonomikai piesaistījis 44 miljonus eiro. Par ko šī nauda tika tērēta?
“Šajā reizē sods ir par bargu,” SEPLP locekle par portāla sodīšanu vārda “deportācija” dēļ
CILVĒKSTĀSTS. “Es netīšām nošāvu govi. Pašam pilnas acis ar šaujampulveri” – Andris pēc negadījuma zaudējis redzi, taču ne dzīvesprieku
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
„Režisores priekšstatu skavās.” Dailes teātra iestudējuma „Lilioms” recenzija
“Es gandrīz nekad tās sirēnas nedzirdu…” Metla-Rozentāle norāda ne vien uz trauksmes sirēnu, bet arī mobilo tīklu darbības problēmām
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Drossinternets.lv: Sākoties vasaras brīvdienām, jāpievērš uzmanība bērnu pavedināšanas riskiem internetā
LA.LV jautā Slaidiņam: Kas varētu būt dronu sūtītājs pie Krievijas elites mājām, tādējādi pārbiedējot Kremļa svītu?