Praktiski
Rokdarbi

Mauči jeb Pērļoti pulsa sildītāji. Adīšanas darba gaita0

Foto: Anda Krauze

Maučus var uzskatīt par latviešu tautastērpa sastāvdaļu, taču tie ir ļoti labi zināmi arī Lietuvā un pazīstami Igaunijā un Skandināvijas valstīs.

Šo apģērba detaļu dēvē par maučiem, uzmaučiem, dūrgaļiem, valnīšiem, kā arī pulsa sildītājiem. XIX un XX gadsimtā tos nēsāja gan vīrieši, gan sievietes un bērni. Ikdienā tos vilka uz kreklu piedurknēm, lai piedurkņu gali cieši piekļautos rokai, pasargājot no aukstuma, sniega un vēja. Pērļotus stikla pērlēm tos valkāja arī greznuma dēļ.

Nepieciešamie materiāli

• Ieteicams izvēlēties tādu vilnas dziju, kas nepūkojas un kuru ir grūti pārraut, jo, darinot maučus, pērļu tūkstoši tiek bīdīti pa pavedienu šurpu turpu.

• Divas Nr. 1,25–1,75 adāmadatas (izmērs atkarīgs no dzijas biezuma un tā, cik stingru vai mīkstu vēlas adījumu).

• Pērlītes Nr. 9–11 (tās izvēlas atkarībā no dzijas biezuma, vēlmēm un gaumes, taču svarīgākais, lai pērlītes viegli slīdētu pa pavedienu).

• Adata pērļu vēršanai (var nopirkt speciālas adatas pērlīšu savēršanai uz dzijas pavediena, taču to var izdarīt arī ar smalkas šujamās adatas un tajā ievērta diega starpniecību).

Foto: Anda Krauze

Darba gaita

• Adīšanu sāk ar raksta izvēli. Tos var atrast teju jebkur: cimdu rakstos, adīšanas un izšūšanas grāmatās, protams, internetā vai izdomāt pats.

• Izvēlēto rakstu ieteiktu uzzīmēt uz rūtiņu lapas ar vismaz diviem raksta atkārtojumiem – tad būs vieglāk nekļūdīties raksta rindās un arī saprast, no kuras rindas sākt rakstu, lai beigās abas adījuma malas būtu vieglāk sašūt kopā.

• Mauča garums ir vidēji no 7 līdz 15 cm. Šiem maučiem tika uzmesti 60 valdziņi, bet mauču garums ir 13–14 centimetru.

• Mauča platums atkarīgs no nēsātāja delma apkārtmēra, dažkārt no raksta, lai tas sakristu. Tāpēc svarīgi pirms adīšanas izrēķināt, cik plats noadot ir viens raksta posms, cik posmu vajadzēs noadīt un vai tas atbildīs izvēlētajam izmēram.

Vidēji mauča platums ir 14–16 centimetru.

• Attiecīgi arī nosaka, cik pērlīšu vajadzēs. Aprēķina, cik vienā raksta posmā tās nepieciešamas, pēc tam aprēķina, cik to vajadzēs visam rakstam. Pirms sāk adīt, visas pērlītes saver uz pavediena.

• Ada vai nu tikai labiski, vai arī tikai kreiliski. Adot tikai labiski, pērles ieada adījuma pusē, kas vērsta prom no adītāja, bet, adot tikai kreiliski, pērles ieada adījuma pusē, kas vērsta pret adītāju. Aiz katras uzvērtās pērlītes noada vienu valdziņu. Svarīgi atcerēties, ka tas raksta shēmā starpvaldziņos neparādās.

Atpakaļejošo kārtu ada attiecīgi tikai labiski vai kreiliski.

Saistītie raksti

• Lai adījumam veidotos glītas maliņas, svarīgi vienmēr nocelt pirmo valdziņu neizadītu, bet pēdējo vienmēr adīt kreiliski.

• Pabeidzot adījumu, abas malas sašuj ar smalku vilnas diegu.

Foto: Sanda Ķezbere
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Medus raža Latvijā šogad būs zemāka nekā iepriekšējos gados. Vai būtiski celsies medus cena?
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
VIDEO. “Svetlanai nebija izvēles, Baltkrievijas varasiestādes viņu izveda no valsts.” Atklāj, kas noticis ar Tihanovsku 1
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. “Šļūcot, ātrums bija liels un baisas sajūtas.” Jauniete “Līvu akvaparkā” salauž kāju 1
5 stundas
LA
LA.LV
Dabā
VIDEO. Latvijas piekrastē izskalotas medūzas. Toms Bricis skaidro, vai tās ir bīstamas
7 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Sporta karaliene šobrīd pārdzīvo ne tos vieglākos laikus. Mūze pastāsta, cik par uzvaru varēja nopelnīt pirms pandēmijas
10 stundas