Foto – Ilze Pētersone

VMD Medību daļas vadītājs – pieredzējis mednieks Valters Lūsis
 0

Tieši pirms mēneša Valsts meža dienesta (VMD) Medību daļas vadītāja amatā stājās bijušais vecākais inspektors Valters Lūsis. Priekšgājējs Jānis Ozoliņš savam sekotājam prognozēja karstu darba laiku, kas grūti savienojams ar “medību kaislībām”. Ko Latvijas medniekiem sola jaunais priekšnieks, jo zināms, ka viņš jau 18 gadu vecumā kā Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes students kļuva par pilntiesīgu mednieku, aktīvāk medniecībai sācis pievērsties, strādājot par mežsargu dzimtajā Ogres pusē. Vēl nesen, īsi pirms Ziemassvētkiem, Kuldīgas apkaimē “Silavas mednieku” kluba staltbriežu medībās ar dzinējiem V. Lūsis noguldījis divus kustoņus.

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

– Labi zinādams, ka esat mednieks, Ozoliņš novēlēja, lai šajā amatā izvēlētos jūs. Vai medību gaitas netraucēs būt objektīvam virsuzraugam?


Valters Lūsis: – Šajā amatā pat jābūt medniekam, jo Medību daļas būtiskākā funkcija ir sniegt medniekiem nepieciešamākos pakalpojumus. Esmu arī otrā pusē, pats varu piedalīties procesos un redzu, ko vajadzētu uzlabot, lai medniekiem būtu vieglāk. VMD esmu pietiekami ilgi strādājis, lai spētu savu konkrēto pieredzi nevispārināt uz visiem gadījumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānis Ozoliņš man šo amatu novēlēja varbūt tāpēc, ka daudzus gadus esam bijuši ļoti labi kolēģi. Īstenībā tas uzliek tik daudz pienākumu, kuru patieso apjomu, pildot darbus atsevišķā sadaļā, pat neapzinājos.

– Tagad medībās uz jums skatīsies kā caur palielināmo stiklu, vēl rūpīgāk.


– Ja valsts amatpersona piedalās medībās, tad viņai jābūt kā paraugam pārējiem medniekiem. Un nevar atļauties nekādas vaļības.

– Nākat no mednieku ģimenes?


– Tēvs bija mednieks, pats jau 12 gados sāku iet par dzinēju.

– Ko savās medību platībās Kuldīgas pusē galvenokārt medījat?


– Vairāk orientējamies uz staltbriežu bauri. Mums ir 5,5 tūkstoši hektāru lielas medību platības, kas proporcionāli sadalītas apmēram 20 medniekiem. Mēs divatā rūpējamies aptuveni par 400 hektāriem, kur esam sabūvējuši 20 dažāda augstuma medību torņus. Nākamās aiz briežiem ir vilku, arī bebru medības.

– Kā šosezon veicies ar vilkiem?


– Pāris sezonu neesam nomedījuši nevienu vilku, lai gan viņi, protams, uzturas mūsu platībās, jo dzīvnieku te pietiek, var arī ērti pāriet uz citām teritorijām. Svarīgi, cik šajās medībās vari ieguldīt laika un darba – mums parasti nepietiek laika. Dzīvoju Ogrē, līdz medību vietai jābrauc ap 200 kilometru. Parasti tur dodamies ik pārnedēļu uz divām dienām un apmetamies medību mājā.

Pašam vēl nav izdevies nomedīt vilku, lai gan esmu tos redzējis un arī šāvis, tikai nesekmīgi. Tā ir trofeja, ko gribētu iegūt. Vilku medības ir sava veida piedzīvojums un pieredzes uzkrāšana – es mācos no katrām medībām. Taču 80% tajās darbojas veiksmes faktors.

– Kur saskatāt jaunā amata lielākās grūtības vai “karstāko darba laiku”, ko prognozēja bijušais kolēģis?


– Medību likuma grozījumi ir pieņemti, un primārais, kas jāpanāk, – vienota pieeja likuma normu piemērošanā. Lielākās grūtības redzu ar Medību noteikumiem, kad tie tiks pieņemti, jo dažas lietas tie būtiski mainīs. Patlaban noteikumi tiek nodoti saskaņošanai institūcijās, kad arī mēs kā dienests varēsim paust savu attieksmi par attiecīgajām normām.

– Vai ir kādi nopietni defekti?


– Pašreizējie Medību noteikumi, kas reglamentē drošības prasības medībām, ir pats minimums, un tur nevajadzētu neko grozīt pēc būtības. Šo normu esamība, uzraudzība un mednieku attieksme parāda iznākumu – pēdējos divos gados medībās nav notikuši nelaimes gadījumi.

– Kam pateicoties? Tagad gan trīs reizes jāsit pie koka, lai nenoskauž…


– Mednieki apzinās, ka būtiskākais medībās ir drošība, nevis medījums. Par to tiek runāts, stāstīts jaunajiem medniekiem – pats vairākus gadus kursos mācu drošības prasību ievērošanu, informēju par nelaimes gadījumu statistiku. Arī medību uzraudzība vairāk koncentrējās uz drošības prasībām, sāka likt administratīvos sodus, piemēram, par ieroča neizlādēšanu medībās ar dzinējiem.

Pozitīvi bija tas, ka apģērbā ieviesa spilgtās krāsas elementus – vestes, cepures, platās cepuru lentes. Vispirms bija lieli protesti, taču paskatieties, kā vēlāk visi to sāka ievērot. Tas pats alkohols – kādreiz to lietoja pamatīgi, bet tagad ļoti reti, maz un pa kluso. Alkohols un ieroči ir divas nesavienojamas lietas, tāpēc 0,5 promiļu iekļaušanu Medību noteikumos uzskatu par rungu ar diviem galiem.

– Alkohola lietošanu medniekiem atļaus līdz puspromilei tāpat kā autobraucējiem?


– Pagaidām tas ir projektā – ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē alkohola koncentrācija pārsniedz 0,5 promiles, tad aizliegts medīt ar medību ieroci. Zinu, ka visi būs šausmīgi priecīgi par to. Ja mednieks zina mēru, tad tā nevarētu būt problēma, bet man jau bažas par tiem, kas mēru nezina.

– Kādi vēl būtiski jaunumi iekļauti noteikumos?


– Noteikumu projektā paredzēts, ka medību atļaujas turpmāk aizstās ar vienreiz lietojamiem plastmasas savilcējiem, ar kuriem dzīvnieks būs jāmarķē pirms pārvietošanas no nomedīšanas vietas uz pārstrādi. Pirms marķiera atdalīšanas vajadzēs sniegt informāciju par nomedīto dzīvnieku. VMD būs jānodrošina medību kolektīvi ar šiem savilcējiem, kad noteikumi stāsies spēkā, t. i., no 
1. aprīļa.

Domāju, ka savilcēji būtiski atvieglos dzīvi gan medniekiem, gan arī dienesta darbiniekiem birojos, kur sagatavo atļaujas.

– Kas no VMD sagaidāms, lai, kā teicāt, medniekiem būtu vieglāk?


– Medniekiem jābūt elektroniskai pieejai saviem medību iecirkņu plāniem ar aktuālo informāciju. Pagaidām mēs šo informāciju liekam uz kartogrāfiskā materiāla un izmantojam tikai paši, bet medniekiem tā nav pieejama. Būtiski, lai viņi ne tikai var redzēt savas medību platības, bet arī palabot iespējamās VMD kļūdas. Šajā informācijas tehnoloģiju sistēmā viņi varētu reģistrēt arī nomedītos dzīvniekus.

– Kad šāda sistēma tiks ieviesta?


– Vajadzīgi vismaz divi gadi. Taču mednieki ir visai konservatīvi. Ja es ierosinātu, piemēram, medību atļaujas elektroniskā formā, kas medniekam jāaizpilda, izmantojot tālruni, un īsziņas veidā nekavējoties jāaizsūta VMD pēc dzīvnieka nomedīšanas, iespējams, ka reakcija būtu kā kādreiz ar medību atļauju aizpildīšanu, kad aizbildinājās, ka var aizsalt vai pazust pildspalvas…

– Pats esat gatavs jauniem risinājumiem?


– Protams, ka jābūt gatavam. Dzīve tā vai tā piespiedīs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 14
15 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 84
9 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 28
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
5 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 143
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm 1
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 15
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 7
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 151
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 18
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 14
10 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 8
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 19
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
9 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 88
Intervija 19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 78
12 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 144
17 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 112
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
17 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 11
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 43
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 121
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena