Foto – Linda Dombrovska

Medniekam zināšanai. Apsteigums, šaujot ar medību bisi 0

Teorētiski ir iespējams aprēķināt, par cik centimetriem ir jāapsteidz kustībā esošs medījums, šaujot ar medību bisi, ja zinātu, cik tālu atrodas šaujamais medījums, cik ātri tas skrien vai lido un cik ilgā laikā skrotis sasniedz mērķi. Savukārt praktiski ir lietderīgāk apsteiguma mērījumus izteikt medījuma garumā.

Situācija pīļu medībās: “Ja tu gribēji tai pīlei trāpīt, tev to vajadzēja apsteigt par diviem metriem.” Jā, bet cik tad tālu ir tie divi metri gaisā, ja vienīgais pieturas punkts ir pīle? Daudz uzskatāmāks būtu šāds apgalvojums: “Tev vajadzēja mērķēt vismaz trīs pīļu garumus pirms mērķa.” Tas būtu – paturot pīli acīs – uz ātru roku krietni vieglāk novērtējams attālums. Jāņem vērā arī fakts, ka katrs mednieks šauj savādāk, atšķirīgs ir kustību ātrums, fiziskā uzbūve un citi faktori, kas ietekmēs apsteiguma lielumu, tādēļ visiem vienas receptes nav. Aptuvenie rādītāji tomēr palīdz saprast – cik apmēram lielu apsteigumu vajadzētu piemērot dažādiem medījumiem.

Pieņēmums: šķērsenisks medījums

Uzdevums ir optiski attēlot, par cik medījuma ķermeņa garumiem konkrētajos apstākļos būtu jāapsteidz, lai trāpītu mērķī. Šim nolūkam vispirms izvirzām pieņēmumu, ka medījums pārvietojas vai lido šķērseniski. Šim nostādījumam pret mednieku ir nepieciešams vislielākais apsteigums. Tikko kā medījums vairāk vai mazāk tuvojas vai attālinās, attiecīgi arī samazinās apsteiguma mērs. Tas gan būtiski atvieglo trāpīšanu, jo galu galā 50 centimetrus var labāk novērtēt nekā 250 centimetrus, tomēr tad nākas vēl apsvērt, vai jāmērķē virs vai zem medījuma. Tā gan ir cita tēma.

Pieņēmums: medījuma pārvietošanās ātrums

Otrs pieņēmums: katram medījumam ir noteikts skriešanas/lidošanas ātrums, kas ir norādīts attēlos. Ir pašsaprotams, ka tas var krasi mainīties, it īpaši, medījot lidojošus putnus, tikko kā vējš pūš no priekšpuses vai mugurpuses. It īpaši liela nozīme ir tam, vai pūš tikai viegla vēsma vai arī pāri zemei brāžas vētra. Pēdējā var novest pie tā, ka zosu medībās kādā veiksmīgā brīdī nemaz nevajag šaujot medījumu apsteigt. Runājot par zosīm, jāpiemetina – jo lielākas tās ir, jo lidojumā izskatās lēnākas, nekā patiesībā ir. Ir gadījies pat tā, ka, braucot ar auto ātruma ierobežojumu darbības zonā ar 80 kilometriem stundā pa valsts nozīmes ceļu, pamani vienādā augstumā paralēli lidojošu mežazosu pāri. Tas notiek, pūšot vieglam vējam no mugurpuses – varbūt vēja ātrums 3 vai 4 m/s. Zosu pāris pārvietojās ievērojami ātrāk nekā auto. Tās klaji ignorēja zīmi par 80 kilometru stundā ātruma ierobežojumu!

Pieņēmums:skrošu lidošanas ātrums

Vēl nepieciešams pieņēmums par ātrumu, kādā skrotis sasniedz mērķi. Balstoties uz Rotveila izstrādāto attēlu, kurā 2,7 mm svina skrotīm ātrums ir norādīts līdz pat vairāk nekā 50 metriem, izdevās aptuveni aprēķināt šādus lidojuma laikus: 10 metriem – 0,026 sekundes, 20 metriem – 0,058 sekundes, 30 metriem – 0,097 sekundes un 40 metriem – 0,145 sekundes. Jo vairāk pieaug attālums, jo straujāk samazinās ātrums. Jau pēc 30 metriem skrotis lido tikai uz pusi tik ātri, kā izlidojot no stobra. Praktiskiem apsvērumiem tas nozīmē: jo vairāk pieaug attālums, jo vairāk jākāpina apsteigums. Piemēram, medījot fazānus, no 10 līdz 40 metru šāviena attālumam šāda progresija rada atšķirību par 80 centimetriem. Tas nozīmē – ja šādus aprēķinus neveic vai, labāk sakot, nepatur to visu laiku prātā, no 40 metru attāluma vienmēr nāksies aizšaut pīļtēviņam garām. Pat medījot lielās Kanādas zosis, tām varbūt garām pasvilps tikai kādas noklīdušas skrotis.

Tādēļ ir arī jāapsver, ka, lietojot smalkākas skrotis, pieņemtais ātrums krītas vēl būtiskāk, jo tālāk atrodas mērķis. Lietojot rupjākas skrotis, ir spēkā attiecīgi apgrieztā cēloņsakarība.

Pēcvārds
Lielākā problēma, medījot ar bisi, ir un paliek attāluma novērtēšana līdz
medījumam. Reizēm gadās dienas, kad acumērs liekas īpaši ass. Tāpēc garām lidojošās pīles izskatās esam ļoti tuvu. Problēma gan, ka nevar tām trāpīt. Tikai tad, kad mērķē uz pirmo rindā, bet trāpa pēdējai, pielec, kas par lietu. 
Medījuma izmērus var būt grūtāk novērtēt, ja konkrēto dzīvnieku vai putnu medī reti. Tā pagājušajā ziemā kādā pievakarē man gadījās sastapt Kanādas zosu rindu. Aptuveni 30 metru attālumā – tā man likās – es uz vienu nomērķēju. Apsteigumam es atstāju aptuveni vienu zoss ķermeņa garumu – un, skat, zemē novēlās zoss, kas lidoja uzreiz aiz mērķētās!

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Šosezon nopietnas izmaiņas stirnu medību ierobežojumos
Zemkopības ministrija cer saglabāt zvejnieku arodu
Copes stāsti: Maģisko “ir!” nokliedz Rimants, Zintis aptur kuteri, gaisā uzšaujas sudrabains baltums
Latvijas mednieki apvienojas, lai atbalstītu Latviju un Ukrainu
Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Lasīt citas ziņas
Kad zivs tikusi izvilkta krastā, pāri Ventai nograndušas milzu ovācijas: Jāņa loms – 12 kilogramīga līdaka!
Kā tikt pie garda laša vai taimiņa? Copmaņu vērtīgākie noslēpumi
Lāči grib medu, bitenieki – kompensācijas
Vai no lāča jābaidās? Pirmais lāča uzbrukums cilvēkam Latvijā satrauc sabiedrību
Lapsas izmanto Zemes magnētisko lauku kā tēmēšanas sistēmu 7
Šogad skaisti lomi tiek vilkti Peipusa ezerā
Trīs mēneši līdz vēlēšanām. “Pārsteigumi var būt ļoti nejauki” – intervija ar Arni Kaktiņu
Cilvēki satraucas: vai būs nepieciešams obligāti saņemt ceturto Covid- 19 vakcīnas devu? Skaidro ārsts
Kāda būtu NATO tūlītēja atbilde, ja Krievija raidītu raķetes uz Baltijas valstīm? Komentē NBS kapteinis
“Atvainojamies par neērtībām!” Kāpēc tiek atcelti daudzi autobusu pārvadājumu reisi?
VIDEO. Rokeris Frīdis par homoseksuālām attiecībām: “Es viņus par pilnvērtīgiem cilvēkiem neuzskatu!”
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
Trešdien lietainākais laiks gaidāms Latgalē
Britu laikraksti prognozē drūmu nākotni premjerministram Borisam Džonsonam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Par trīs eiro paaugstināsies NMPD maksas izsaukuma cena
10:24
Visu Krievijas okupēto teritoriju atbrīvošana var neizdoties, spriež Slaidiņš
10:17
Pēc šķiršanās no dzīvesbiedrēm, visi trīs grupas “Jumprava” Aigari tagad dzīvo vienā lauku mājā
10:15