Foto – Inta Puriņa

Mežā jāsaimnieko gudri! Ciemos Kandavā pie mežsaimnieka Dreimaņa 6

Viens no lielākajiem meža īpašniekiem Kurzemē Viesturs Valdis Dreimanis saimnieko Kandavas pusē. Turpat trīsdesmit gadus strādājis par mežsargu, bet deviņdesmitajos, paralēli darbam Valsts meža dienestā, sācis veidot savu saimniecību – briežu dārzu “Strauti”. Vada vietējo mednieku kolektīvu un medībās piedzīvoto aprakstījis grāmatā “Brīnišķīgais mežs”. Taču Viesturam ir pietiekami daudz materiāla vismaz vēl vienai grāmatai – par pieredzi, kas gūta, stādot un kopjot mežu un vērojot, kā tas aug.

LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 95
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 131
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 155
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Starp vagām – pieci metri


Stādot mežu lauksaimniecības zemē, Viesturs Valdis Dreimanis starp vagām atstāj 5 m platu sleju, lai traktors brīvi varētu izbraukt cauri. Agrāk starp katrām trim stādiņu rindām atstājis 3 metrus, bet starp ceturto un piekto – 4 metrus. Taču koki aug, to vainagi pārklāj pāris metru uz katru pusi, traktors vairs netiek cauri. Tāpēc meža īpašnieks nu jau otro gadu starp rindām atstāj piecus metrus, bet starp stādiem – vienu metru. It kā nepareizi, bet nākamajā pavasarī, kad izaug zāle un tā jādabū nost, stādus ir viegli atrast. Ja pļāvējs redz vienu stādiņu, viņš zina, ka pēc metra jābūt nākamajam.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tur ir tā gudrība – sper soli, un pie zābaka purngala jābūt kociņam. Sākumā starp stādiem atstāju divarpus metrus. Bet agrīnajā kopšanā nevarēja atrast ne rindu, ne stādus. Kā tās rindas gājušas, atcerēties nevar, jo stādījumu bijis daudz, jāstaigā un jāmeklē… Tagad ik pa metram kāds stāds parādās un var arī saprast, kā tā rinda iet. Koku skaits – divi tūkstoši uz hektāra. Ar to arī pietiek. Traktors pa piecmetrīgo sleju var izbraukt, kā vien vajag, un paņemt ārā liekos.”

Priede apsteidz egli


Agrāk saimnieks lāgā nav gribējis stādīt priedes. Tagad domas mainījušās. “Stādīju priežu kailsakņus, bet tie pazuda zālē. Priede ir ļoti jutīga – līdzko mazliet iekalst, tā neaug. Sāku izmantot ietvarstādus un skatos – priedei labs pieaugums. Līdz piecdesmit gadu vecumam tā ik gadu pieņemas resnumā par diviem centimetriem. Un garumā apsteidz egli.”

Reiz rudenī iestādījis priedītes, bet pavasarī, domādams, ka nekas nav sanācis, papildinājis stādījumu ar eglēm. Taču priedes sākušas dūšīgi augt un apsteigušas gan egles, gan bērzus.

Ar zāli gan esot nikni jācīnās. Un jāatceras, ka gan priedei, gan eglei uguns ir ļoti bīstama. Bērzu audze pēc ugunsgrēka atkopsies, turpretī skuju koki būs pagalam un nāksies stādīt no jauna. Un jāatrod tāda vieta, kur meža zvēri nemīl uzturēties.

Vai tad repelenti (piemēram, Cervacol extra) pret meža zvēriem nepalīdz? Viesturs spriež – ja meža īpašniekam apstrādājams viens hektārs, viņš var ņemties katru gadu, un viss būs labi. Turpretī, ja jāapstrādā kādi desmit hektāri, tas jau ir cits stāsts. Tāpēc viņš aizsarglīdzekļus neizmanto. Ja nu kādai priedītei arī nokož galotni, tās vēl nav beigas. Tad jāparetina zari, bet augšējais vainags jāapzāģē, atstājot vienu zaru, kas vēlāk izveidojas par galotni.

“Vienu otru tādu galīgi kroplu priedi, arī egli ar nolauztu galotni esmu sakopis, zarus apzāģējis. Koks izveidojas pilnīgi taisns. Pēc desmit gadiem nevar pateikt, ka tur bijusi trauma,” stāsta Dreimanis. “Tomēr pārsvarā es tā nedaru. Kad traumētais koks paaugas, nozāģēju to papīrmalkā. Tāpat līdz kailcirtei kādus 1500 kokus no hektāra var paņemt ārā. Tie ir sīkumi, par kuriem nevajag iespringt. Mežs nav tā vieta, kur jāieslīgst sīkumos, ir jāredz pamatvērtības.”

Vislabāk stādīt arumā


“Aizej uz mežu un paskaties uz izaugušo. Un stādi tāpat!” iesaka Viesturs. Viņš izrēķinājis, ka katra meža hektāra vērtība no iestādīšanas brīža līdz kailcirtei gadā pieaug par simts latiem. Tā ir tīrā peļņa. Un neesot būtiski, vai mežu audzē četrdesmit vai astoņdesmit gadus. Turēt brīvus laukus un audzēt nezāles – tā gan esot muļķība”

Viesturam piederošie, bijušajā lauksaimniecības zemē iestādītie meži reģistrēti kā plantācijas, taču ne tāpēc, lai pēc divdesmit gadiem visu nocirstu. Vienkārši patīkot, ka rokas brīvas un var darīt tā, kā pats grib. Ne jau vienmēr viss sanāk ar pirmo stādīšanas reizi. “Vietā, kur neauga labība, ne arī kas cits, iestādīju priežu ietvarstādus. Arī tie tur īsti negribēja augt. Iestādīju egles – tas pats. Tad izdzinu vagas un sastādīju bērzus, pēc gada tie saņēmās un sāka augt. Taču ir viena nelaime – peles. Bērzs tām ļoti garšo, jo tam ir salda sula. Kad pele bērzam ap sakņu kaklu nograuž mizu, kociņš izdzen jaunu dzinumu. Bet, ja pele to nograuž otrreiz, tad cauri ir! Stādam nav spēka saņemties.”

Arī mežacūkām ļoti garšojot bērza ietvarstādi, to saknes pilnas ar barības vielām. Cūka ar šņukuru izceļ tās ārā un sakošļā. Briedim savukārt garšo bērziņa stumbrs – paņem stādu aiz galotnes un izrauj kā burkānu. Vienu 5 ha lielu lauku, ko mežkopis uzaris un iestādījis bērzus ar uzlaboto sakņu sistēmu, briežu bars nokopis pa tīro, pēc tam viss bijis jāstāda atkal. Vislabāk esot, ja visu lauku uzar, ar sliedi nolīdzina un stāda arumā. Tad neesot peļu un nezāļu, jo pirmajā gadā zāle nepaspēj sazelt, kociņš to pāraug.

Apses zāģē jaunā Mēnesī 


Viesturs uzskata, ka ne visur vajag stādīt egles, bērzus un priedes. Vajag dažādību – arī apsi, kas no visām Latvijā atzītākajām koku sugām aug visātrāk. Būtībā apses nemaz nevajag stādīt, tās mežā ienāk pašas.

“Kailcirtē atstāj kādas desmit apses uz hekt­āra un sagaidi, kad būs jauns Mēness. Lai apse dotu atvases, tā jānozāģē jaunā Mēnesī. Ja nozāģē vecā, nav nevienas. Skatos kalendārā, un kad jauns Mēness pašā vidū, tad arī zāģējam. Jau pēc gada izaug atvases, es tās neretinu. Sākumā to nedrīkst darīt. Ļauju, lai izaug divus trīs metrus garas.”

Tomēr jāskatās, vai ap saknes kaklu neparādās sūna. Ja tā, tas nozīmē, ka audze ir par biezu, nevēdinās un ir jāretina, atzīst mežkopis un piebilst, ka vienmēr vajag atstāt rezervi, jo vienuviet paveicas, bet citur varbūt ne. Arī pašam gadījies, ka visas apses aļņu nokostas, nolauztas un vairāk nav. Labi, ka jaunaudzē atstātas arī eglītes un bērziņi – tad vienkārši nomainās sugas.

Meža kopšana tomēr nav tik vienkārša. Ja vēlas saņemt Eiropas atbalstu, jaunaudze jāizkopj pēc visiem noteikumiem, tātad diezgan reta, bez rezervēm. “Es arī kopju jaunaudzes, izmantojot Eiropas naudu, un esmu spiests šos noteikumus ievērot. Taču cenšos drusciņ biezāk tos kokus atstāt, pēc gadiem pieciem var izzāģēt augšanā atpalikušos. Uzreiz jau nevar pateikt, kuru ņemt ārā, kuru atstāt – visi vienādi! To redz vēlāk – no trim blakus augošiem kokiem viens būs palicis apakšā. Vajag aiziet uz mežu pēc trim četriem gadiem. Tur ir tā gudrība!”

Dreimanis ķēries arī pie aizaugušo meža pļavu tīrīšanas. “Meža pļavas aizaugušas ar krūmiem, vietām ieauguši bērzi, vietām kārkli. Visi krūmi jāpļauj nost un jākrauj kaudzēs, lai var nodot šķeldai un pēc tam stādīt jaunu mežu. Mežā es stādu egles. Bērzus labāk stādīt klajā laukā. Kad tikšu galā ar krūmiem, ķeršos pie alkšņiem. Arī to vietā stādīšu vērtīgāku sugu kokus un pēc tā paša principa: starp rindām – pieci metri, starp stādiem – metrs.”

No baltalkšņiem lielas jēgas neesot – der tikai malkai, jo taras klučiem cena nav liela. Turklāt baltalksnis nemaz neaug tik ātri, apse, bērzs, egle un priede aug ātrāk. Jāaudzē visas sugas – mežkopis saka. Viņam patīk dažādība. Un neviens jau nezina, kādus kokus rūpniekiem vajadzēs pēc trīsdesmit vai četrdesmit gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 95
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 131
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 155
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 76
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 30
1 diena
Lasīt citas ziņas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Esmu sarūgtināts,” Pavļuts komentē ārstu lēmumu prasīt viņa demisiju 37
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 76
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Olimpiskais čempions Melbārdis oficiāli paziņo par karjeras beigām 2
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Cienīsim arī Latvijas krievu latviešu valodas prasmi un nepāriesim sarunā uz krievu valodu!” aicina Mūrniece
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
PVO: Pandēmija ne tuvu nav beigusies 3
22:27
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Esmu sarūgtināts,” Pavļuts komentē ārstu lēmumu prasīt viņa demisiju 37
22:00
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ludzas apriņķa Kārsavas pagasta Novoselki sādžā konstatēta liellopu plaušu sērga 3
21:55
LE
LETA
Ziņas
Latvijas ārstu biedrība pieprasa Pavļuta demisiju 78
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VM jau piektdien plāno valdībai iesniegt pieprasījumu mobilizācijas izsludināšanai 98
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 131
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lai iekļūtu ārstniecības iestādē, ikvienam būs jāveic Covid-19 “ātrais tests”. Cik ilgi būs šāda kārtība? 53
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Brokoļu un siera pīrāgs: ļoti gardi!
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Ārā latviešus!” Zemākais punkts Latvijas un Polijas attiecībās 1
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“To, ka esmu gejs, apzinājos jau pusaudžu vecumā…”: Rinkēvičs atceras savu publisko “iznākšanu no skapja” 82
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 95
10 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Prognozē drūmu iznākumu Zaļajam kursam lauksaimniecībā 9
3 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dobeles dzirnavnieks” stiprina pozīcijas un paraksta līgumu ar lietuviešiem
2 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ainavu dārzniece: tieši tagad ir īstais laiks stādīt sīpolpuķes
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgas Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesības tomēr nodos Rīgas Svētā Pētera baznīcas nodibinājumam 15
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla uzzinot par karalienes veselības stāvokli, Ziemassvētkus plāno svinēt Lielbritānijā 24
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Tiesa attaisno apsūdzētos Varakļānu pacēlāja lietā, kad gāja bojā nepilnus divus gadus vecais Kristaps 14
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ģirģens: Latvijā ir haoss – paskatās, kas notiek “Twitter” un tad domā, ko darīt 24
11 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Vīruss pārņem Austrumeiropu: reģionā atklāta aptuveni piektā daļa no Covid-19 gadījumiem pasaulē 32
15 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 155
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 102
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Latvija pirmajā vietā? Katastrofālā situācija valstī neliek pārskatīt partijas pozīciju 56
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Skaistumkopšanas pakalpojumi aizies ēnu ekonomikā 58
17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Bļoda ar ūdeni, kvadrāts ar apli, nosvītrots trīsstūris: ko nozīmē daudzie simboli uz apģērbu etiķetēm? 1
9 stundas