Pakaļkājām – trīs gari pirksti, priekšķepām – četri; īsas kājas, apaļš rumpis, liela galva, mazas ausis; asi priekšzobi.
Pakaļkājām – trīs gari pirksti, priekšķepām – četri; īsas kājas, apaļš rumpis, liela galva, mazas ausis; asi priekšzobi.
Foto: no privātā albuma

Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 2

Dagnija Millere-Balandīna, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

 

Inga Lubgāne ikdienā strādā apģērbu jomā, bet brīvajā laikā viņai patīk rušināties piemājas mazdārziņā, sēņot un ogot. “Vēl man ir ļoti interesants hobijs – varžu kolekcionēšana. Nu jau kolekcijā ir ap 800. Viena no tām – pavisam dzīva varde akvārijā,” stāsta Inga.

MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
11 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirms nepilna gada, kad viņsaulē aizgāja Ingas dzīvesbiedrs, sieviete vēlējās blakus kādu dzīvu dvēselīti, ko paņemt klēpī un apmīļot. Tā mājās ienāca rudi balta jūrascūciņa. Ņemot vērā, ka mīluļa kažoks ir vairāk ruds nekā balts, tika dots arī izskatam atbilstošs vārds – Rūdis.

 

Jūrascūciņu (latīniski Cavia porcellus) pieradināšana tika uzsākta jau 5000 gadus p. m. ē. Sākotnēji indiāņi šos mīluļus izmantoja gan par upuriem Saules dievam, gan kā gaļas lopiņus. Bet 16. gadsimtā jūrnieki un tirgotāji jūrascūciņas ieveda Eiropā, kur tās kļuva par eksotiskiem mājdzīvniekiem. Šobrīd, kad savvaļā jūrascūciņas vairs nav sastopamas, ir zināmi vairāk nekā 20 šā dzīvnieciņa standarti. Audzētāji oficiāli atzīst 13 no tiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ir pieejamas gan īsspalvainas, gan garspalvainas jūrascūciņas, gan ar apmatojumu, kas izspūris uz visām pusēm, gan bez kažoka utt.

Kāpēc nosauktas par jūrascūciņām, īsti nav skaidrs. Iespējams, tāpēc, ka tās izdveš sivēntiņiem līdzīgas skaņas, un arī miesasbūve ir mazliet līdzīga. Savukārt saistība ar jūru, visticamāk, tādēļ, ka, pateicoties jūras braucējiem, tās ir atceļojušas no aizjūras (no Dienvidamerikas uz Eiropu). Īstenībā jūrascūciņām ūdens nemaz netīk. Tāpat ir valstis, kur tās tiek sauktas par Gvinejas, Indijas vai peruāņu cūciņām.

Rūdim ir liels būris ar barības trauku, dzeramo pudelīti un mīkstu mājiņu, kur gulēt.
Foto: no privātā albuma

Jūrascūciņai mājas apstākļos nepieciešams savs miteklis, vēlams – ar 0,7 kvadrātmetru lielu platību. Parasti tas ir speciāli šim mīlulim paredzēts būris ar režģiem, kas jātīra vismaz reizi nedēļā. Pakaišiem tiek izmantoti salmi, skaidas un siens. Vislabāk jūrascūciņas jūtas temperatūrā no 16 līdz 18 °C (nedrīkst atrasties temperatūrā, kas zemāka par mīnus 10 °C).

Jāuzmanās no caurvēja, mitruma, karstuma (būri nevajadzētu novietot blakus radiatoriem) un tiešiem saules stariem. Lai gan jūrascūciņas ir nomodā vidēji 20 stundas diennaktī, būrī jābūt arī guļamistabai jeb mājiņai. Tāpat tām jādod iespēja izskraidīties.
Inga stāsta, kā dzīvo Rūdis: “Viņam ir liels būris ar barības trauku, dzeramo pudelīti un mīkstu mājiņu, kur gulēt. Katru vakaru ļauju Rūdim izskraidīties pa dzīvokli. Arī vasarā ņemu līdzi uz dārzu. Kad tiek brīvībā, skrien kā traks. Pa ceļam pagrauž arī pa kādai puķei.”

Inga Lubgāne kopīgā atpūtā un pastaigā ar jūrascūciņu Rūdi.
Foto: no privātā albuma

Savvaļā jūrascūciņas dzīvoja baros, ļoti patīk kompānija, tādējādi mājas apstākļos vienatnē šos mīluļus nereti pārņem skumjas. Šā iemesla dēļ vēlams turēt vismaz divas jūrascūciņas (viena dzimuma) kopā. Arī Inga stāsta, ka Rūdis gandrīz katru dienu līdz pieciem pēcpusdienā, kamēr saimniece ir darbā, dzīvojas viens pats. No sākuma patiešām juties vientuļi, bet tagad jau esot pieradis. Arī raksturs katrai jūrascūciņai tomēr ir citāds. Mīļi, ka jūrascūciņas ar laiku var iemācīties atsaukties uz savu vārdu un atpazīt saimnieku.

Ingai ar Rūdi katru dienu ir stabils dienas grafiks: “No rīta pirms septiņiem ir brokastu laiks, tad Rūdis skraida pa būri, kamēr viņu pabaroju. Ielieku sauso barību visai dienai. Kad atnāku no darba, viņš jau gaida svaigu zālīti.

Pēc ēšanas mums ir mīļošanās laiks. Kad Rūdis guļ man klēpī un es viņu glaudu, tad mīļi urkšķ, murrā, izstiepjas visā garumā un kaifo.

Viņam ļoti patīk gulēt man uz krūtīm. Pēc tam palaižu brīvsolī uz kādu stundu, uzkopju būri un ielieku svaigus dārzenīšus vakariņām.”
Brīvsolī gadās arī pa kādam nedarbam. Piemēram, Rūdis mēdz pagrauzt galda un krēsla kājas, reiz pat esot sagrauzis telefona lādētāju. Ar bērniem šie mīluļi satiek labi, bet jāuzmanās – jūrascūciņu tēviņi reizēm var arī iekost. Arī Rūdis Ingai vienreiz jau paspējis satraumēt pirkstu; varbūt bija par kaut ko sadusmojies.

Jūrascūciņām ir ļoti jutīga gremošanas sistēma, tāpēc jāpiedomā pie tā, lai mīlulis saņemtu visas nepieciešamās barības vielas. Pašā pamatā jādod siens. Arī speciāls jūrascūciņām domāts graudu maisījums (nopērkams zooveikalos), kur klāt pievienots C vitamīns, jo dabiskā veidā šiem grauzējiem tas neizstrādājas. Noderēs arī graužama minerālvielu brikete. Papildus – dārzeņi un augļi. Rūdim ļoti garšo svaiga zāle un pienenes. Ēd tomātus, burkānus, ābolus, mellenes, brūklenes un kabaci. Ir arī aizliegtie produkti, kā, piemēram, āboliņš, lucerna, saldumi u. c., bet par tiem precīzāk jājautā veterinār-ārstam.

Pakaļkājām – trīs gari pirksti, priekšķepām – četri; īsas kājas, apaļš rumpis, liela galva, mazas ausis; asi priekšzobi.
Foto: no privātā albuma

Veselība šiem mīluļiem parasti ir laba, bet reizēm var būt zobu problēmas, caureja, elpceļu infekcijas, urīnceļu problēmas, C vitamīna deficīts, sēnīšu invāzija, audzēji, tāpēc ieteicams cītīgi sekot līdzi dzīvnieciņa pašsajūtai. Jāvēro arī pēdu stāvoklis. Arī stress var pasliktināt mīluļa veselību.

Piemēram, Rūdis, kad tik tikko bija atvests uz mājām, bija sakasījis sevi līdz jēlumiem. Inga aizveda mīluli pie veterinār-ārsta, tika izrakstīta smērīte – un ātri vien viss pārgāja, jēlumi sadzija.

Jūrascūciņas izdveš ļoti dažādas skaņas, tā viņas komunicē, izpauž savas emocijas un vajadzības. Piemēram, labsajūtā murrā, lēkā un spiedz no priekiem, dusmās klabina zobus vai svilpj. Čīkst, kad kaut ko nepacietīgi vēlas. Reizēm pat dzied! Uzmanību: ja spiegšana ir pavisam augstos toņos, iespējams, ka mīlulim kas sāp vai arī pārņēmušas bailes. Tāpat, ja jūrascūciņa pēkšņi sastingst un klusē, liela iespējamība, ka bailes viņu ir savā ziņā paralizējušas. Parasti tas notiek pēkšņu, skaļu skaņu dēļ, piemēram, kad mājās tiek ieslēgts mikseris vai putekļsūcējs.

Skaistumkopšanas procedūras gan Rūdis īsti nemīl. Nagu griešana un vannas procedūras nav viņa iecienītākās nodarbes. Bet, kas jādara, jādara!

 

Uzziņa

Jūrascūciņu garums ap 20–25 cm, svars līdz 1 kg, reizēm sasniedz pat 1,8 kg. Populārākā no jūrascūciņām – angļu/amerikāņu īsspalvainā (balta, melna, ruda; daudzkrāsaina).
Foto: SHUTTERSTOCK

Jūrascūciņu izcelsme – Dienvidamerika

Garums ap 20–25 cm, svars līdz 1 kg, reizēm sasniedz pat 1,8 kg

Oža un dzirde – labi attīstītas; redze – mazāk attīstīta; pakaļkājām – trīs gari pirksti, priekšķepām – četri; īsas kājas, apaļš rumpis, liela galva, mazas ausis; asi priekšzobi

Dzīves ilgums – 6 līdz 8 gadi

Pieejami 13 standarti; populārākā no jūrascūciņām – angļu/amerikāņu īsspalvainā (balta, melna, ruda; daudzkrāsaina)

SAISTĪTIE RAKSTI

Sabiedriskas, aktīvas, komunikablas (urkšķ, spiedz, svilpo), bet vienlaikus arī bailīgas; patīk mīļoties rokās; nepatīk atrasties vienatnē

Dzimumgatavību sasniedz divu mēnešu vecumā, bet pārot ieteicams no pusgada; mazuļi piedzimst gandrīz patstāvīgi

Cena vidēji 10 līdz 40 EUR

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ziņas
Kas jāzina nodokļu maksātājiem, lai pareizi pievienotu čekus lietotnē “Attaisnotie izdevumi”? 9
11 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Saindēties gluži nevar, bet ēst nevajadzētu. Kāpēc kartupeļi kļūst zaļģani? 1
11 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 7
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Kulināres un maizes cepējas, rūjienietes Gunas Ķiberes Ziemeļvidzemes ēdienu receptes
2 dienas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
11 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
No ceturtdienas Latvijā gaidāms aukstuma vilnis. Cik ilgs tas būs? Toms Bricis par laiku šonedēļ un turpmāk
7 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 40
1 diena
Lasīt citas ziņas
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas”: vai tādas maz ir? 2
4 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Melns cilvēciņš tumsā uz melna ceļa: šoferu murgs un gājēju krievu rulete… 4
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ananāsu mafini ar kokosriekstu skaidiņām: ātri pagatavojami! 5
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vislabākais puķu sējas laiks: kādas puķes un kad jāiesēj?
5 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Gribu citu uzvārdu: vai likumīgi to var izdarīt?
5 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Stāsti
Mamma gandrīz piedzīvo infarktu: kopā ar zivīm skolēnu pusdienās – tārpi 7
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Krīzes situācijās nevajag skopoties.” Panākta vienošanās par 200 eiro vienreizējo pabalstu pensionāriem un personām ar invaliditāti
49 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kurās pilsētās un novados atklāti jaunie Covid-19 gadījumi
1 stunda
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Latvija – viena no zaļākajām Eiropā vai dabas postītājvalsts “ar atklātu mežizstrādes biznesa karu pret mazo ērgli un melno stārķi…”? 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šodien atbalsta, rīt neatbalsta. Kalviņš par svārstībām valdības lēmumos un to, kāda ekspertīze trūkst cīņā ar Covid-19 1
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Vienkārši visu aizklapēt ciet – tas nav risinājums, ir jāmeklē izeja!” Saruna ar ekonomistu Uldi Osi 2
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Gada laikā nevar izstrādāt vakcīnu, tā satur embriju šūnas un mikročipus, izraisa bīstamas blaknes. ZVA skaidro, vai tā ir taisnība 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tik auksts Latvijā gadiem nebija bijis! Meteorologi par aizvadīto ziemu 1
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 60
22 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Vakcinācijas birojs sarūk, Lemberga spriedums un Jēkabpils lielgabala sāga. Nedēļas notikumu apskats 2
11 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 89
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
FOTO. Tenisa zvaigzne Serēna Viljamsa beidzot “padevusies” un atļāvusi meitai Olimpijai sākt spēlēt tenisu
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 5
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 24
1 diena
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Aizdomās par valsts amatpersonas slepkavības mēģinājumu meklē attēlos redzamos vīriešus
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Petraviča skaidro, kā nolemts piešķirt 200 eiro vienreizējo pabalstu pensionāriem
18:22
LE
LETA
Ziņas
“Saņemtās atbildes neliecina par sadarbību.” VARAM pieprasa sasaukt Jelgavas novada domes ārkārtas sēdi
18:09
LE
LETA
Ziņas
“Krīzes situācijās nevajag skopoties.” Panākta vienošanās par 200 eiro vienreizējo pabalstu pensionāriem un personām ar invaliditāti
17:46