Artūrs Toms Plešs
Artūrs Toms Plešs
Foto: Zane Bitere/LETA

Ministrs Plešs: Pašvaldību reforma ir izturējusi Satversmes tiesas kontroli 6

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ir apmierināts ar Satversmes tiesas (ST) lēmumu lietā par Ikšķiles novada domes pieteikumu par Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam un Limbažu novada domes pieteikumu par Skultes pagasta pievienošanu Saulkrastu novadam un īpaši akcentē, ka spriedums sakrīt ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) virzīto pašvaldību reformas modeli.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vai stārķi gaidījāt? 10 vārdu īpašnieki, kas drīzumā varētu sagaidīt ģimenes pieaugumu
Viedoklis
Armands Puče: Tagad par visām reizēm ir skaidrs, ka ar politisko eliti nav ko vispār rēķināties. Murmuļi!
Veselam
Jūs nekad vairs neēdīsiet šos ēdienus, kad uzzināsiet to sastāvu 38
Lasīt citas ziņas

Ministrs arī norāda, ka VARAM sniegs visu nepieciešamo atbalstu Saeimai, lai atrisinātu jautājumu par Skultes pagastu atbilstoši Satversmes tiesā lemtajam, un uzsver, ka pašvaldību vēlēšanu norise 5. jūnijā ir droša.

Ministrs Plešs: “Pašvaldību reforma ir izturējusi ST kontroli visos būtiskajos aspektos. Tiesas lēmums kopumā apstiprina Ministru kabineta virzītās pašvaldību reformas, tās sagatavošanas, konsultāciju un pieņemšanas procesa atbilstību konstitūcijai un Eiropas Vietējo pašvaldību hartai. Latvijas iedzīvotājiem un valsts attīstībai šis ir fundamentāli svarīgs lēmums, jo dod pēdējo saskaņojumu reformas iezīmētajam pagriezienam straujākai un vienlaikus līdzsvarotākai valsts attīstībai un iedzīvotāju labklājībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Produktivitātes ziņā Latvija būtiski atpaliek ne tikai no vecajām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, bet arī no kaimiņiem Baltijā. Pasaules bankas, OECD un Eiropas komisijas eksperti savās rekomendācijās atkārtoti uzsver, ka ekonomiskā atpalicība nav novēršama bez būtiskām reformām – izglītības, veselības aprūpes un pašvaldību u.c. jomās. Šī valdības īstenotā pašvaldību reforma būs platforma pārējām.

Ministrs norāda, ka ST ar šo lēmumu ir pievienojusies to pašvaldību, kas pārstāv vairāk nekā 60% Latvijas iedzīvotāju, atbalstošajai vai neitrālajai attieksmei pret reformu. Protams, vēl gaidāmi vairāki spriedumi, bet pieteikumu līdzīgais saturs ļauj izdarīt pieņēmumu, jo VARAM īstenotās procedūras visos gadījumos ir bijušas vienādas.

Cilvēkiem Latvijā ir jādzīvo labāk. Piemēram, ES struktūrfondu finansējums pašvaldībās ļoti ierobežoti tiek ieguldīts uzņēmējdarbībai svarīgā infrastruktūrā un tādu privāto investīciju piesaistei, kas radītu jaunas darbavietas.

Šobrīd tikai 14 no 119 pašvaldībām ir pieejamas darba vietas vismaz pusei savu iedzīvotāju, no kurām 13 ir pašvaldības ar attīstības centriem, savukārt pēc reformas 30 no 42 pašvaldībās darbs būs nodrošinātas vismaz 40% to iedzīvotāju.

Lielākas pašvaldības būs efektīvākas, racionālākas un iedzīvotājiem nodrošinās augstākas kvalitātes un salīdzināmus pakalpojumus par samērīgām izmaksām neatkarīgi no dzīvesvietas.

Jā, ne katras pašvaldības vēlmes varēja tikt izpildītas, jo balansējām dažkārt diametrāli pretējas daudzu pašvaldību intereses ar plašākām sabiedrības interesēm”.

Komentējot lēmumu par Skultes pagastu, ministrs atzīst, ka: “ST lēmums Skultes jautājumu izšķīris juridiski, pieliekot punktu politiskām debatēm, un ir skaidrs pamats tālākai rīcībai. Skultes pagastam jāatgriežas Limbažu teritorijā kā to paredzēja VARAM sagatavotais un MK apstiprinātais likumprojekts.”

Reklāma
Reklāma

Tāpat ministrija jau ir sazinājusies ar Centrālo vēlēšanu komisiju, lai pārrunātu ar deputātu sarakstu iesniegšanu un vēlēšanu komisiju darbību saistītos jautājumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.