Foto: Timurs Subhankulovs

Mums ir svarīga spēcīga Ukraina 1

Vakar oficiālā vizītē Latvijā uzturējās Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un viņa kundze Olena Zelenska. Jaunievēlētu prezidentu pirmās valsts vizītes – tie ir simboli. Latvijas prezidenti parasti vispirms apciemo Igauniju, tad dodas uz Lietuvu. Tālāk mūsu prezidentu darbakārtībā ir Brisele, kāda no Eiropas lielvarām un Skandināvija. Arī aprīlī ievēlētais Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis sūtījis pasaulei ģeopolitisku signālu, kā pirmo apmeklēdams Eiropas Savienības galvaspilsētu Briseli. Tālāk sekoja Francija, Vācija, Kanāda (kur dzīvo liela ukraiņu kopiena), reģionālā Melnās jūras lielvara Turcija, kaimiņvalsts Polija un ASV (viesošanās ANO, tikšanās ar prezidentu Trampu). Tagad kārta pienākusi Latvijai – kā pirmajai no Baltijas valstīm.

Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus 52
Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē 6
Lasīt citas ziņas

Vizītes laikā Zelenskim bija sarunas ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci un Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Viņš nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa un apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeju. Tāpat Zelenskis apskatīja ukraiņu dzejnieka Tarasa Ševčenko pieminekli Kronvalda parkā un tikās ar ukraiņu diasporas pārstāvjiem. Savukārt prezidenta kundze viesojās Rīgas Ukraiņu vidusskolā, bet citi Zelenska delegācijas pārstāvji atklāja piemiņas plāksni pie ēkas Rīgā, Antonijas ielā 6, kur 1920. un 1921. gadā atradās Ukrainas Tautas republikas diplomātiskā pārstāvniecība. Interesanta sakritība – tieši divas mājas tālāk uz tās pašas ielas šodien atrodas Krievijas vēstniecība ar slaveno balkonu, no kura 1940. gada 5. jūlijā runu teica Staļina emisārs Višinskis.

Jaunā Latvija bija starp valstīm, kas atzina 1917. gadā pasludinātās Ukrainas Tautas republikas pastāvēšanu de iure.
CITI ŠOBRĪD LASA

Arī atjaunotās neatkarības gados Latvija vienmēr atbalstījusi Ukrainu. Mūsu starpvalstu attiecības atjaunojās 1991. gadā jau pēc Padomju Savienības sabrukuma. Ukraina atzina Latvijas neatkarību 1991. gada 26. augustā, tātad dažas dienas pēc Maskavas puča. Oficiālas diplomātiskās attiecības abu valstu starpā nodibinātas 1992. gada februārī. Kopš 2015. gada decembra Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Ukrainā ir Juris Poikāns. Ukrainā viesojušies Latvijas prezidenti Guntis Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga, Valdis Zatlers, Andris Bērziņš un Raimonds Vējonis, savukārt Latvijā pirms Zelenska pabijuši Ukrainas prezidenti Leonīds Kučma, Viktors Juščenko, Viktors Janukovičs un Petro Porošenko. Starp citu – pirms ievēlēšanas prezidenta amatā Zelenskis vairākas reizes viesojies Latvijā. Būdams populārs aktieris, viņš ar komiķu komandu “Kvartal 95” uzstājies Jūrmalas koncertzālē.

Ukrainas un Latvijas attiecības īpaši aktivizējās pēc 2014. gada Maidana revolūcijas, kad Ukrainā pie varas nonāca proeiropeiski spēki. Ukraina ir noslēgusi asociācijas līgumu ar ES, kas jau kļuvusi par Ukrainas lielāko tirdzniecības partneri. Aug divpusējā tirdzniecība, tostarp arī ar Latviju. Pēc savstarpējā bezvīzu režīma ieviešanas abos virzienos palielinās tūristu skaits, ES valstīs strādā daudzi viesstrādnieki no Ukrainas.

Kā abu prezidentu kopīgajā preses konferencē Rīgas pilī izteicās Egils Levits, “mūsu valstis vieno ciešas draudzības saites, atbalsts un partnerība”.

Viņš arī uzsvēra, ka “galvenā uzmanība šodienas sarunās tika veltīta politiskiem jautājumiem. Ar prezidentu plaši pārrunājām ārpolitiku un drošības politiku, situāciju saistībā ar Krievijas agresiju pret Ukrainu. Latvija stingri atbalsta Ukrainas suverenitāti un teritoriālo vienotību un turpinās Krimas aneksijas neatzīšanas politiku”. Tāpat Levits atgādināja, ka “mūsu un visas Eiropas interesēs ir stabila, demokrātiska un ekonomiski spēcīga Ukraina” un “mēs sniedzam savu atbalstu un ekspertīzi Ukrainai reformu ieviešanā”. Interesanti, ka arī šeit var saskatīt tradīcijas turpinājumu. Pirms teju simts gadiem Ukrainas Tautas republikas armijas Ģenerālštāba priekšnieka palīgs bija latviešu pulkvedis Pēteris Radziņš, bet štāba ope­ratīvo daļu vadīja Jānis Ceplītis…

Savukārt prezidents Zelenskis atzina, ka “Latvija ir viens no Ukrainas tuvākajiem kaimiņiem, kas labi saprot Ukrainas izaicinājumus”.

“Esmu pateicīgs par solidaritāti un atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai,” sacīja Zelenskis un piebilda, ka “šodien Ukraina izcīna savas tiesības būt nākotnes Eiropā, maksājot par to lielu un briesmīgu cenu”. Par šo cenu Zelenskis atgādināja arī emocionālajā uzrunā no ANO tribīnes šī gada 25. septembrī: “Vairāk nekā 13 000 cilvēku ir zaudējuši dzīvību, 30 000 ievainoti, bet pusotrs miljons devušies bēgļu gaitās. Šie skaitļi katru dienu tiek koriģēti vienā virzienā – tie aug.” Preses konferencē Rīgas pilī viņš pieminēja aizvakar, 15. oktobrī, notikušo traģisko incidentu, kurā no snaipera lodes Donbasā dzīvību zaudēja divi ukraiņu karavīri.

Abi prezidenti pieskārās arī jautājumam par 29 miljoniem eiro, kas agrāk piederējuši bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām un atradušies Latvijas banku kontos. Latvijas tiesa tos atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un konfiscējusi.

Kā sacīja Zelenskis, “Ukraina šo naudu cer atgūt”, uz ko Levits atbildēja, ka “neredzot tam šķēršļus”.

Tomēr ne viss abu valstu attiecībās rit tik gludi, kā gribētos. Kā nesen izteicies vēstnieks Juris Poi­kāns, “mūsu attiecībās nav nopietnu sarežģījumu, izņemot vienu – Latvijas uzņēmējiem raizes sagādā biznesa vide Ukrainā. Reiderisma gadījumi, nespēja tiesu sistēmā panākt taisnīgumu, lietu novilcināšana vai pieņemšana par labu oponentiem. Latvijas uzņēmēji, kas investējuši Ukrainā, saskaras ar Ukrainas tiesas patvaļu. Bet ārvalstu investīcijas nenāks, tostarp no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, ja biznesa vide būs nestabila. Kas ir pozitīvi – gan Zelenskis, gan premjerministrs Gončaruks izprot šīs problēmas būtību”. Poikāns arī uzskata, ka “savā tiesiskuma izpratnē 2019. gada Ukraina atrodas tādā pašā situācijā kā 1994. gada Latvija”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jādomā, ka Ukrainas politiķi, ikviens tās pilsonis apzinās esošās problēmas un darāmos darbus. Egils Levits savā uzrunā sacīja: “Ar gandarījumu pieņemu zināšanai informāciju, ko man šodien sniedza Ukrainas prezidents, ka ir ievērojami pieaudzis sabiedrības atbalsts eiroatlantiskajai integrācijai. Tā acīmredzot ir ukraiņu tautas ģeopolitiskā vēlme.”

Ukrainas prezidents ar kundzi apmeklē pieminekli, kas veltīts ukraiņu dzejniekam un māksliniekam
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus
Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
Kāds sods draudēs jauniešiem par izvairīšanos no Valsts aizsardzības dienesta? Skaidro AM pārstāvis
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
Lasīt citas ziņas
Avdīvka un Tarecka – svarīgākas par Bahmutu. Kas šīs ir par pilsētām?
Neaizmirsti – naktī uz svētdienu ir pāreja uz vasaras laiku. Pulksteņa rādītāji jāgriež stundu uz priekšu
VIDEO. Amata trako, viens no augstākajiem ūdens līmeņiem – VUGD devies palīgā upē iekritušam laivotājam
“Aizvestie. Neaizmirstie.” Levits par izsūtīšanām: Mums ir pienākums atklāt pasaulei Krievijas patieso seju
Avdīvka un Tarecka – svarīgākas par Bahmutu. Kas šīs ir par pilsētām?
22:12
Vai Ukrainas spēki laiku izmanto savā labā – draudēs ar “lielo uzbrukumu”, bet patiesībā to novilcinās?
22:02
“Būvniecība ir segments, kas digitalizējas lēni.” Ēku automatizācijas projektu īstenotāju “Echoo Group” pieredzes stāsts
21:10
FOTO. Sabiedrības krējums pulcējas Dailes teātra “Kaukāziešu krīta aplis” pirmizrādē
FOTO. Stiliste Žanna Dubska “heiteru” dēļ kādu brīdi ir nolēmusi iepauzēt ar piedalīšanos TV šovos
Aizvadīta Zemes stunda! Miljoniem cilvēku pasaulē izslēdza apgaismojumu, veltot šo stundu Zemei
FOTO. Saulkrastos ūdenī nolaists pirmais šogad uzbūvētais kuģis – tas tapis pusgada laikā
Juris Lorencs: Tagad Moldovas un Rumānijas iedzīvotāji beidzot runā vienā valodā – ne tikai “de facto”, bet arī “de iure”
Anda Līce: Ukraina šajā ziņā ir kļuvusi par lakmusa papīru visai pasaulei
Vēstnieks paziņo, ka Polija iesaistīsies karā, ja Ukraina zaudēs. Ko nozīmē šāds paziņojums?
Kāds sods draudēs jauniešiem par izvairīšanos no Valsts aizsardzības dienesta? Skaidro AM pārstāvis
Vai patiešām 123 valstis ir pavisam aizvērtas Krievijas prezidentam? Jurists: “Tas ir diezgan īpatnēji”
Zelenskis: Munīcijas trūkuma dēļ Ukraina pagaidām pretuzbrukumu nevar sākt
Vieni vienlīdzīgāki par otriem jeb kāpēc Saeimas ēkā joprojām ir oficiāla smēķētava?
“Latvijā pašlaik absolūti ignorē primāro veselības aprūpi.” Ārsts Apinis uzsver, ka ģimenes ārsts nav tikai tas, kurš izraksta recepti un uzkar kaklā fonendoskopu
Mediķi ceļ trauksmi – pieaug narkotiku lietotāju skaits un nāves gadījumu skaits no pārdozēšanas
Kas ar ko izcili labi sader ēdienos? Pieredzējušo saimnieču virtuves gudrības
VIDEO. Ārsts apgalvo, ka viņa ķermenis bioloģiski ir 20 gadus jaunāks par viņa vecumu. Pieci ēdieni, ko viņš ēd, lai būtu “mūžam jauns”
VIDEO. Neparasta kafejnīca – apmeklētāji “iegremdējas” baseinos, kas pilni ar košām koi karpām
Viss nav tik vienkārši, kā tev šķitīs pirmajā brīdī! Horoskopi 26.martam
Pirms “Nord Stream” eksplozijām gāzesvadu tuvumā bijuši vairāki Krievijas karakuģi
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Britu izlūki: Pēc nepārliecinoša uzbrukuma Krievija Ukrainā atgriežas pie aizsardzības
“Ķīnai ir vajadzīga nesabrukusi, bet vāja Krievija – paklausīga”, Ķīna tam jau laikus gatavojās, tā pētniece
Latvijai Amerikā neviens lēto gāzi “pakaļ nemeta”
VIDEO. Lietuvas slēptās kameras nofilmē, kādām metodēm nelegālie migranti šķērso Baltkrievijas robežu
Planētas noslēpumi. Īpaši dārgās naktsmītnes. “Viss iekļauts” par nedēļu izmaksās reibinošus miljonus
Reizē ar pavasari klāt arī mājas ģenerāltīrīšana. Plašs padomu klāsts veiksmīgākam darbam