Kultūra
Mūzika un deja

Mūžībā devusies latviešu estrādes dziedātāja Māra Krievkalne0

Foto: Ieva Lūka / LETA

10. februārī, 76 gadu vecumā, mūžībā devusies 70.-80. gadu populārā latviešu estrādes dziedātāja Māra Krievkalne.

Atvadus vārdus dziedātājai raksta muzikoloģe un latviešu populārās mūzikas pārzinātāja Daiga Mazvērsīte: “Latviešu estrādes cienītājiem Māras Krievkalnes samtainais alts vairāku gadu desmitu garumā bijusi īsta bagātība. Viņas radošais mūžs aizritējis ansambļos “Selga”, “Sono”, sadarbībā ar ievērojamiem latviešu komponistiem, kuru vidū nozīmīgākie bija Edmunds Goldšteins un Jānis Sildegs.

Māra Krievkalne nākusi pasaulē muzikālā ģimenē, tēvs Pēteris bija iecerējis kļūt par dziedātāju, piedalījies akadēmiskā žanra koncertos kā solists, tomēr ar laiku deva priekšroku matemātikas skolotāja arodam. Māras mamma Zelma Krievkalne no operas mākslinieces karjeras atteicās par labu ģimenei, un Bērzaunes Apšukalnā 1944. gada 15. janvārī diviem dēliem un meitai Kristīnei pievienojās mazā Māra.”

Kā raksta Mazvērsīte, pēc pārcelšanās uz Rīgu meitene sākumā aizrāvusies ar mākslas vingrošanu un dejām, tad sākusi dziedāt Vagonbūves rūpnīcas ansamblī “Lelde”. Panākumi bijuši labi, un, kad 60. gadu nogalē tika izsludināts konkurss uz Latvijas radio sieviešu vokālo ansambli, Māra Krievkalne izturējusi lielo konkursu. No 200 meitenēm Māra bija viena no 14 dziedātājām, kas iekļuva ansambļa sastāvā.

1970. gadā sākās aktīvs darbs pie studijas ierakstiem, drīz viņa kļuvusi par solisti. Krievkalne dziedājusi dažādos populārākajos Rīgas klubos, nereti duetā ar Zigfrīdu Račiņu, kas arī iemūžināts ieskaņojumos. 1976. gadā, pievienojoties Lapmežciema ansamblim “Selga”, par Krievkalnes duetu partneri kļuva Andrejs Lihtenbergs, ar kuru tapis ne vienas vien dziesmas ieraksts radio.

“Selgai” sekojis Jāņa Sildega vadītais ansamblis “Sono” Zvejniekciemā, kur Krievkalnei izveidojās skaists duets ar Ēriku Kamarūtu. Ar “Sono” Māra Krievkalne nereti plūkusi labākās solistes laurus dažādos konkursos. Viņas balss skanējusi arī Sildega izveidotajā vokālajā oktetā “4+4”.

Ansamblī “Sono” dziedātāja iepazinusies ar savu dzīvesbiedru, tobrīd saksofonistu, vēlāko pianistu Andreju Loci, ar kuru 90. gados uzstājās daudzos koncertos Latvijā un trimdas tautiešu mītnes zemēs. Par Māras dueta partneriem dažādos laikos kļuva arī dziedātāji Jānis Pakalnišķis, Žoržs Siksna, Andris Daņiļenko un citi.

Par savu komponistu dziedātāja sauca tieši Edmundu Goldšteinu, kura sacerējumi “Baltās madaras”, “Dziesma zemei”, “Silazvans”, “Neļķu ugunīs” un citas veidoja Krievkalnes zelta repertuāru. Tikpat nozīmīgs bija Jāņa Sildega devums dziesmās “Bērnības zvans”, “Atnāc tu”, “Sarkana debess mala”, “Tālu no vasaras” u.c. Bet pašai Māra vismīļākā dziesma bija „Bērnības zvans”, ko daudzi pazīst pēc tās pirmajiem vārdiem, ar nosaukumu „Sirmais Apšukalns”. Šai Jāņa Sildega dziesma ir Jura Brežģa vārdi – viņš bija Krievkalnes novadnieks.

No skatuves dziedātāja atvadījās pēc sava 70. gadu jubilejas koncerta Mārupes kultūras namā, jo smagi saslima un uz skatuves vairs tā arī neatgriezās.
LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Latvijas Nacionālajā teātrī nākamnedēļ notiks Serebreņņikova izrādes “Ārpusē” viesizrāde
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
Jaunatnes teātra 80. jubileju sagaidot
2 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Krāšņi izskanējis LNSO, Latvijas Radio bigbenda un Lindas Leen koncerts
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Šefs aiziet. Ušakovs zina ko vairāk. Politkaujas tirgus placī. “LA” nedēļas apskats
16 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien Latvijā daudzviet spīdēs saule
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
LDDK: Speciālajā nodokļu režīmā strādājošo plašāka iesaiste veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanā ir apsveicama
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Sports
Kivlenieks lieliski debitē NHL un kļūst par spēles otro zvaigzni
22 minūtes
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“36. līnija” nepadodas – ver durvis citās telpās
2 stundas