Savulaik, pirms deviņiem gadiem, par Rolandu Prīvertu TV3 pat bija izveidojusi dokumentālo filmu “Kokaīna kurjers. Prīverts”. Žurnālisti R. Prīvertu 2009. gadā intervēja ieslodzījumā Somijā (attēlā). Filmas pieteikumā televīzijas ļaudis toreiz rakstīja, ka “skatītājiem tiks atklāti arī tālākie R. Prīverta plāni, piemēram, kur plašajā pasaulē viņš paslēpis kokaīnu”. Prīverts bēdīgi slavens Latvijā kļuva 1999. gadā, kad viņu kopā ar Dairu Silavu (abi savulaik bija Latvijas Modeļu asociācijas vadītāji) aizturēja Rīgas lidostā. Abi bija lidojuši no Karakasas. Pie Silavas atrada 1,86 kilogramus kokaīna aptuveni 100 000 latu vērtībā, pie Prīverta – 0,9 gramus kokaīna. Prīvertam piesprieda sešus gadus, bet Silavai – piecus gadus cietumā. Vēlāk abus atbrīvoja pirms termiņa. 2004. gadā Prīvertu aizturēja Ekvadoras tiesībsargājošās iestādes Gvajakilas pilsētas lidostā ar 894 gramiem kokaīna.
Savulaik, pirms deviņiem gadiem, par Rolandu Prīvertu TV3 pat bija izveidojusi dokumentālo filmu “Kokaīna kurjers. Prīverts”. Žurnālisti R. Prīvertu 2009. gadā intervēja ieslodzījumā Somijā (attēlā). Filmas pieteikumā televīzijas ļaudis toreiz rakstīja, ka “skatītājiem tiks atklāti arī tālākie R. Prīverta plāni, piemēram, kur plašajā pasaulē viņš paslēpis kokaīnu”. Prīverts bēdīgi slavens Latvijā kļuva 1999. gadā, kad viņu kopā ar Dairu Silavu (abi savulaik bija Latvijas Modeļu asociācijas vadītāji) aizturēja Rīgas lidostā. Abi bija lidojuši no Karakasas. Pie Silavas atrada 1,86 kilogramus kokaīna aptuveni 100 000 latu vērtībā, pie Prīverta – 0,9 gramus kokaīna. Prīvertam piesprieda sešus gadus, bet Silavai – piecus gadus cietumā. Vēlāk abus atbrīvoja pirms termiņa. 2004. gadā Prīvertu aizturēja Ekvadoras tiesībsargājošās iestādes Gvajakilas pilsētas lidostā ar 894 gramiem kokaīna.
TV3 foto

Narkobaronu – atkal aiz restēm 15

Rolanda Prīverta vārds pirms vairākiem gadiem plašsaziņas līdzekļos bija skandalozi slavens. Saukts par narkobaronu, narkotiku karali, narkokurjeru. Par narkotisko vielu kontrabandu izsēdējies cietumā, par ņemšanos ar narkotikām agrāk iespaidos dalījies arī ar medijiem. Tagad 56 gadus vecais R. Prīverts pēdējos gadus pieklusis. Šobrīd, kā viņš man saka, “nezīmējos, esmu kluss un mierīgs, spēlējos biržā ar interneta valūtu bitkoiniem”. Dzīvojot gan Latvijā, gan Bolīvijā, kur nodibinājis firmu un sarunājis tur sākt tirgot Latvijas balzamu. Kokaīna un citu narkotiku laiks viņam esot pagājis.

VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Lasīt citas ziņas

Tomēr Prīvertam regulāri jāierodas Rīgas rajona tiesā (ko viņš arī likumpaklausīgi darījis), kur pret viņu notika tiesvedība par narkotiku kontrabandu, glabāšanu un realizāciju lielā apmērā un organizētā grupā.

Pagājušās piektdienas tiesas sēdē prokurore Jeļena Kaminska lūdza sodīt Prīvertu ar astoņu gadu un sešu mēnešu cietumsodu, uzsverot, ka apsūdzētais jau iepriekš sodīts par kokaīna ievešanu Latvijā, viena lieta par narkotikām vēl ir tiesvedībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējā vārdā Prīverts savu vainu narkotiku kontrabandā neatzina, piebilstot, ka kādam cilvēkam tikai atbildējis uz jautājumu par iespēju droši norīt kapsulu, sakot, ka to nezinot. Prīverts vienīgi nožēlojot, ka savās mājās Saulkrastos glabājis kokas koka lapiņas. Tās tur viņam esot vairākus gadus atradušās kā suvenīrs. Viņš neesot zinājis, ka nedrīkstot turēt, tās legāli pircis un pārvietojis pāri robežām 1998. gadā. Kad aizturēts par kokaīna kontrabandu, tad kratīšanas laikā šīs lapiņas viņa dzīvesvietā atradusi policija. Prīverts uzskata, ka viņu specdienesti vajājot veco grēku dēļ, daudz kas esot safabricēts un ka lietu pret viņu vajagot izskatīt no jauna.

“Nesmuki, ka mani vajā par šādiem sīkumiem. Neesmu ne ņēmis, ne vedis narkotikas. Vajadzīga vēl viena izmeklēšana par tiem atrastajiem 12 gramiem. Arī par manu nogalināto brāli,” teica Prīverts. Viņa brālis pēc šā notikuma 2013. gada 16. septembrī tika atrasts miris Rīgas Centrālcietumā, par ko jo­projām notiek tiesvedība citas krimināllietas ietvaros – saistībā ar ieslodzītā sevišķi cietsirdīgu noslepkavošanu apsūdzēti trīs cietuma uzraugi. Apcietinātais R. Prīverta brālis toreiz tika turēts aizdomās par iespējamu vairākkārtēju narkotisko un psihotropo vielu ievešanu Somijā, ziņo LETA. Viņu bijis plānots izdot Somijas varas iestādēm.

Tāpat atsevišķa tiesvedība bija pret Jāni Tidriķi, Antanu Buividu, Mindaugu Barču un Sigitu Šermukšni, ar kuriem kopā, kā uzskata prokuratūra, darbojies Prīverts. Šim četriniekam katram piespriesti seši gadi cietumā, teica prokurore.

Vakar tiesa piesprieda Prīvertam piecu gadu un sešu mēnešu cietumsodu par narkotiku (kokaīna) kontrabandu, glabāšanu un realizāciju lielā apmērā un organizētā grupā, divu gadu un sešu mēnešu cietumsodu par narkotiku (kokas koka lapām) glabāšanu. Kopā tiesa nolēma piespriest septiņus gadus cietumā. Pats R. Prīverts uz sprieduma nolasīšanu nebija ieradies. Spriedumu var pārsūdzēt.

Kas tad norisinājās 2013. gada vasarā?

 

Kokaīns no Buenosairesas

Kā tiesu debatēs norādīja prokurore, Šermukšnis pirmstiesas izmeklēšanā liecinājis, ka 2013. gadā Klaipēdā ticies ar Barču, kurš ierosinājis nopelnīt vieglu naudu. Barčs viņu katru dienu apstrādājis, teicis, ka labi izskatoties un uz viņu nekritīšot aizdomas, līdz Šermukšnis piekritis. Nauda bijusi vajadzīga mātei un brālim invalīdam. Barčs viņu iepazīstinājis ar Tidriķi un Buividu.

Šermukšnis vairākas dienas dzīvojis viesnīcā Buenosairesā pie Prīverta (Prīverts tiesas sēdē liecināja, ka 2013. gada jūlijā aizlidojis uz Argentīnas galvaspilsētu Buenosairesu darīšanās), kurš viņu instruējis, kā rīt kapsulas, un mierinājis, ka pasākums esot 100% drošs. Trenējies rīšanā ar maziem tomātiem un jogurtu. Tad vienā dienā atnācis kāds vietējais un iedevis dvielī ietītas 119 brūnas kapsulas. Šermukšnis tās norijis un 1. augustā izlidojis uz Rīgu, kur viņu sagaidījuši draugi. Bijis slikti, tomēr sācis ēst, lai kapsulas “nāktu ārā”, ko visi gaidījuši. Palicis ļoti slikti, neatceroties, cik dienas dzīvojis viesnīcā. Daļa kapsulu “iznākušas ārā”, no kurām pusi paņēmis Robis (tā saukuši Prīvertu). Lai kapsulas “nāktu ārā”, draugi devuši plūmes, jogurtu, caurejas zāles, veduši pie kāda ārsta, kurš nevarējis palīdzēt. Apcietināts viesnīcā Lilastē.

Prokurore norāda, ka Prīverta uzdevums noziedzīgajā grupā bijis viesnīcas rezervācija, kokaīna sagādāšana, kurjera sagaidīšana un izmitināšana, par ko pienācās puse no kokaīna. Arī Latvijā sākumā kurjers bijis Prīverta aprūpē, pēc tam viņš nogādāts viesnīcā. Barča uzdevums bijis kurjera sameklēšana, nauda aviobiļetei un pases izgatavošanai. Tidriķa uzdevums: aviobiļešu pirkšana, finanses. Buivida: kurjera transportēšana pa Latviju.

Policijai bijusi informācija par darbībām ar narkotikām, tāpēc iesaistītos cilvēkus noklausījās. Piemēram, Prīverts zvanījis Tidriķim un prasījis, “vai izgājis”, un teicis, lai nopērk stiprākas zāles. Sākumā policijai licies, ka iesaistīta arī sieviete, jo pa telefonu tieši par narkotikām netika runāts, bet par narkotiku “iziešanu” runāts kā par sievieti un vai viņai jau notikušas dzemdības.

Kad ar “dzemdībām” neveicies, draugi zvanījuši un lūguši uz viesnīcu atbraukt proktologu, ko tas atteicies darīt. Tad draugi veduši Šermukšni pie proktologa, kurš, apskatot pacientu, stingri ieteicis viņam steidzīgi doties uz slimnīcu, bet draugi viņu aizveduši atpakaļ uz viesnīcu un bijuši šausmās par pieķēzīto tualeti. Viesnīcā smagā stāvoklī un bezsamaņā Šermukšni arī apcietināja. Viņam bija sametušās zarnas un tajās vēl palikušas trīs kapsulas ar kokaīnu. Kur palika pārējās kapsulas ar kokaīnu, nav zināms.

“Prīverts kontrolēja situāciju. Šermukšnis bija tikai kokaīna konteiners, peļņas avots un atradās pakļautības stāvoklī,” tiesas debašu nobeigumā sacīja prokurore J. Kaminska.

 

Prīverta versija

Prīverts tiesas sēdē pagājšnedēļ liecināja, ka pirms lidojuma uz Buenosairesu jau iepriekš viņa draugs Jānis Tidriķis no Latvijas pabrīdinājis, ka viņu varbūt uzmeklēšot kāds cilvēks, kuram vajadzēs palīdzēt ar spāņu valodu un pavadāt pa pilsētu, viņu interesējot kažokādas. Tā Prīvertam uz viesnīcu piezvanījis Sigits Šermukšnis. Abi esot pasēdējuši pāris stundu bārā, parunājušies. Nākamajā dienā aizgājuši uz kažokādu veikalu. Tad šķīrušies un Prīverts atstājis savu Latvijas adresi – bez konkrēta nolūka. Uz Latviju aizlidojis pirmais.

Augusta sākumā pie Prīverta negaidot ieradies iedzēris Šermukšnis un lūdzis naktsmājas. Prīvertam neesot bijušas iespējas viesi izmitināt, un viņu savācis brālis, kas dzīvojis kaimiņos. Brālis ar Šermukšni pa nakti dzēruši. No rīta brālis atskrējis un teicis, ka viesim slikti ar veselību. Tad piezvanījuši Tidriķim, lai vedot savu draugu projām. Bet brālis Šermukšni laikam aizvedis uz jūru. Tad arī Prīverts lietuvieti esot redzējis pēdējo reizi. Uzzinājis, ka viņš beigās aizvests uz viesnīcu Lilastē. Prīverts pēc tam aizbraucis uz ezeru turpat Lilastē, kur iepazinies ar vēl diviem lietuviešiem. Dažas stundas makšķerējis un tad aizbraucis mājās. Tad aizlidojis uz Somiju, kur apcietināts un kratīts: policisti meklējuši kokaīnu, bet neko nav atraduši.

“Nekādas darbības ar narkotikām neesmu veicis. Neesmu kokaīnu pircis, ne organizējis kaut ko tā sakarā. Šermukšnis mani apsūdz apmaiņā pret savu brīvību, un tāpēc viņa liecības nav ticamas. Savukārt policijai bija svarīgi no mums uztaisīt organizētu grupu. Neesmu paņēmis pusi kokaīna, kā apgalvo Šermukšnis, un pēc tam pazudis,” tiesā apgalvoja Prīverts.

Savukārt prokurore Jeļena Kaminska uzskata, ka Šermukšnim nebija nekāda pamata nepatiesi liecināt par Prīvertu.

Tieši Šermukšna pirmstiesas izmeklēšanā sniegtās liecības ir pamatā Prīverta apsūdzībai, bet bijuši arī vēl citi pierādījumi. Prīverta advokāts Ēriks Štālbergs man gan apgalvoja, ka Tidriķis, Buivids, Barčs notikušajā savu vainu neatzīstot, bet Šermukšnis tiesā teicis, ka narkotikas pārvadājis savām vajadzībām.

 

Advokāts: “100 zaķi nav 1 zilonis”

Advokāts Ēriks Štālbergs debašu runā sacīja, ka apsūdzība būvēta uz diviem vaļiem: Šermukšņa liecībām pirmstiesas izmeklēšanas laikā un noklausītām telefonsarunām. Pierādījumi, viņaprāt, neesot pārliecinoši un esot pretrunīgi. Šermukšnis daļu liecības sniedzis apmaiņā pret brīvību, kā arī tiesā izmantojis tiesības pret sevi neliecināt, kā dēļ Prīvertam nebija iespējas viņam uzdot jautājumus, abi netika arī konfrontēti.

Pēc advokāta domām, Prīverta brāļa slepkavība cietumā uztverama kā spiediens uz Prīvertu un uz tiesu, lai viņu notiesātu. Neesot pierādīts, ka sarunām par Šermukšņa vēdera izeju būtu sakars ar narkotiku apriti.

“Kopumā Prīverta darbošanās organizētā noziedzīgā grupā nav pierādīta, tā ir mākslīga konstrukcija. Ir tāds teiciens: tāpat kā 100 zaķīši nekad nekļūs par vienu lielu ziloni, tā 100 aizdomas nevar kļūt par vienu lielu pierādījumu,” nobeigumā teica advokāts, kurš lūdza tiesu Prīvertu par darbošanos noziedzīgā grupā attaisnot, bet par kokas lapu glabāšanu sodu mazināt.

Bet, kā jau minēts, tiesa lēma citādi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Lasīt citas ziņas
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Analītiķiem baisas prognozes – Krievija gatavojas pastiprinātiem uzbrukumiem Ukrainā
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
22:10
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
21:26
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
20:44
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju?
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Grūtniece Purvciemā izraisa smagu autoavāriju – taranē skolnieku mikroautobusu un pati nokļūst slimnīcā 7
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
Sinoptiķu prognozes svētdienai – ne pārāk iepriecinošas
VIDEO. Ziemeļkoreja, Irāna vai Kuba? Propagandas TV raidījumā eksperti prāto – kuras valsts modelis Krievijai tagad būtu vispiemērotākais? 27
Pēc neveiksmes vēlēšanās partija “Saskaņa” cer uz “reanimēšanos” ar Nilu Ušakovu vadībā
“Saskaņas” politiķis Jānis Urbanovičs atzīst – partija vēlēšanās zaudēja, jo viņš atļāvās “agresoru nosaukt par agresoru” 50
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Brīnumainā izglābšanās Krievijā: 66 gadus vecs pensionārs apmaldījies un četras dienas mīnuss 40 grādos ar slēpēm klīdis pa apkārtni 11
Garāks mācību gads – labāka izglītība?
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
FOTO, VIDEO. “Ļaunuma izpostītās cilvēku dzīves…. mēs nevarējām palikt vienaldzīgi!” – grupa “Sudden Lights” nāk klajā ar jaunumiem
Bankrotējusi Lielbritānijas zemo cenu aviokompānija “flybe” 2
Zemkopības ministrs: “Pārtikas cenas kritīsies. Tirgotāji reizēm nelaiž cenas lejā, tad, kad tās būtu jālaiž”
Šajā nedēļas nogalē nebūs pieejams portāls Latvija.lv
Neiepriecinoša tendence – degvielas cenas atkal kāpj
“Konflikts sākās ar lielo vīru sastrīdēšanos.” Partijā “Konservatīvie” ir sākusies drupināšana
Kāpēc tieši Vācijas 12 “Leopard” tanki ir tik svarīgi Ukrainai? Politologs min trīs iemeslus 56
Maskava pieprasa Latvijas vēstniekam Riekstiņam Krieviju atstāt divu nedēļu laikā 43
FOTO. Jau 12 gadi bez Mārtiņa Freimaņa… “Ar dievu, mazo dīvainīt! Tu teici un jau biji prom”