Latvijā

Nebaro trolli! Un necenties vest pie prāta38

Foto – Fotolia

Autors – Krišs Krauklis

Viens no hibrīdkara mērķiem ir raisīt cilvēkos nedrošību un bailes. Radīt labilu sistēmu, kurā daudz vienkāršāk ir blefot un manipulēt ar apziņu, jo indivīds, kam izšūpota drošības sajūta, ir vieglāk pakļaujams.

Šim nolūkam lieti noder “trollings”. Termins ir aizgūts no angļu valodas un nozīmē “ķert zivi uz vizuļa”. Savukārt ar vārdu “trollis” skandināvu mitoloģijā tiek apzīmēti neglīti un visādā ziņā nepatīkami radījumi, kas to vien dara, kā grib kādam ieriebt un nodarīt ļaunu. Virtuālajā pasaulē “trollings” un “troļļi” nav saistīti ne ar makšķerēšanu, ne mitoloģiju. Trollis ir provokators. Kāds to dara aiz gara laika, kāds – lai gūtu īslaicīgu mierinājumu savai kompleksu nomocītai dvēselei, vēl kāds – par naudu. Nav noslēpums, ka ir īpaša troļļu kategorija, kurā ietilpst gan brīvprātīgie hibrīdkara ierindnieki, gan arī algotņi. Šāda troļļa uzdevums ir nogalināt diskusiju, izplatīt melus, kurināt neiecietību un naidu.

Ko trollis dara? Raksta aizskarošus, žultainus komentārus par autoru un diskusijas dalībniekiem. Nodarbojas ar demagoģiju. Publicē garus un bezjēdzīgus komentārus (bieži vien “copy-paste”), lai piesārņotu ēteru un padarītu citus komentārus grūtāk ieraugāmus. Nereti lieto CapsLock, proti, raksta ar lielajiem burtiem. Mēdz izlikties par cilvēku, kam nav vienalga (krieviski: неравнодушный человек). Bieži vien raksta nevis attiecīgā resursa valodā, bet krieviski, aizbildinoties, ka viņam tā esot ērtāk. Komentāri ir klaji destruktīvi, tajos netiek analizēta situācija un meklēti risinājumi, bet uzsvērti tiek pausta nostaļģija pēc PSRS un nicīga attieksme pret valsts neatkarību. Iemīļotie “termini”: rusofobija, pinodosi, amerikosi, gejropa, liberasti. Jebkuru naida, demagoģijas un melu izvirdumu trollis piesedz ar savām tiesībām uz vārda brīvību.

Kā cīnīties? Pirmkārt, atgādināt, ka vārda brīvība nenozīmē visatļautību, turklāt tā neatceļ pieklājības normas. Huligāns, kas bļaustās un velta garāmgājējiem aizskarošas piezīmes, tiek savākts un aizvests uz policijas iecirkni. Ja kas līdzīgs tiek darīts komentāros, par to var un vajag ziņot portāla administrācijai. Otrkārt, necensties vest trolli pie prāta. Pārliecināt trolli nav iespējams, jo viņam, atšķirībā no tevis, ir cits uzdevums. Uz troļļa komentāriem var atbildēt, taču ne jau troļļa, bet citu diskusijas dalībnieku dēļ. Tomēr visiedarbīgākais līdzeklis ir viņu ignorēt jeb, citiem vārdiem sakot, nebarot trolli!

Saistītie raksti
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
Pusaudzis nozog mašīnu, lai aizvestu mājās mīļoto, vēlāk par 150 eiro pārdod draugam
7 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Grāmatrūpniecības darbinieku streiks. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 6. jūlijā
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Pētnieks: Ārpus Latvijas dzīvojošo tautiešu skaits varētu būt aptuveni pusmiljons cilvēku
Intervija 10 stundas

Lasītākie

VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps turpina šķelt ASV jeb svētki skarbo runu ēnā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Veste varēja izglābt dzīvību. Kā atpūtnieku laivu brauciens pārvērtās ļaunākajā murgā
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Sēdvietu plānošana šobrīd atgādina “kuģu šaušanu”! Saruna ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lūdz laiku, lai spētu izvērtēt “Marsa parka” atbilstību Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļa statusam
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Kā Rīgas pašvaldības policisti izglāba bišu saimi
4 stundas