Daina Jāņkalne
Daina Jāņkalne
Foto – Zigmunds Bekmanis

Neērto tēmu medniece. Saruna ar Dainu Jāņkalni 0

Pieredzējusī žurnāliste Daina Jāņkalne pazīstama no daudziem raidījumiem, kuros skatītājiem likusi domāt par sabiedrībai neparocīgām tēmām, kas rosās mūsu galvās, bet par kurām vairāmies runāt atklāti. Zināmākais no tiem bija “Abi labi” Latvijas Televīzijā. Tagad viņa kopā ar kolēģiem no STV vada raidījumu “Starp mums runājot” un veido jaunu raidījumu 360TV kanālā “Sieviete. Personīgi”, kas pirmizrādi piedzīvoja pagājušajā ceturtdienā.

 

Kas tevi pamudināja pievērsties neērtajām tēmām žurnālistikā, par kurām sabiedrībā nelabprāt runā?

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 152
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 113
15 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 77
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Raidījumā “Sieviete. Personīgi” skartās neērtās tēmas jau ir ļoti pazīstamas ikvienam cilvēkam. Par tām izvairāmies runāt publiski, bet visus tās interesē. Protams, runāt par neērtiem jautājumiem zināmā mērā ir risks, jo šīs problēmas bieži vien apspriež dzeltenā prese, pārspīlējot, paspilgtinot un vulgarizējot tās līdz nepazīšanai. Tāpēc tas visiem krīt uz nerviem, bet tomēr daudzi lasa. Mēs savos raidījumos cenšamies ieraudzīt visus atšķirīgos viedokļus un vedināt uz diskusiju par tiem, nevairoties no asumiem, bet vienlaikus pieņemot katras pozīcijas tiesības uz pastāvēšanu.

Lielākā daļa cilvēku dzīvo nemitīgās rūpēs un stresā, domājot, vai pietiks, vai paspēsim, vai atradīsim… darbu, naudu, laiku. Drudžainā ritmā dzīvojot, galvā bieži vien ir domu haoss, un reakcija uz dažādu informācijas kanālu pamestajām ēsmām izvēršas neadekvātos uzliesmojumos. Ja cilvēka prātā valda kārtība, top pilnīgi skaidrs, ka par daudzām lietām nav vērts pat runāt. Manuprāt, mēs lieki tērējam milzīgu enerģiju, apspriežot situācijas, kuras mainīt nav mūsu spēkos vai arī tās nav apspriešanas vērtas. Toties pietrūkst enerģijas savai ģimenei, darbiem un prāta nomierināšanai, precīzāk – visvienkāršākajai kritiskajai domāšanai, lai spētu atšķirt patiesus faktus no meliem un manipulācijām, kas meklē mūsu “like” klikšķus sociālajos tīklos. Būtībā sabiedrībā notiek cīņa par laiku – katrs vēlas iegūt mūsu uzmanības minūti. Piekritu veidot šo raidījumu, jo ceru, ka mūsu piedāvātās tēmas liks skatītājiem kādu brīdi padomāt, lai atrastu pašiem savu pozīciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veidojot savus raidījumus, tu pati patērē daudz laika un enerģijas. Kā tu spēj saglabāt harmoniskas attiecības ģimenē, kas tevi mājās redz retāk, nekā tev pašai gribētos?

To, ka attiecības ir darbs un patīkami brīži tuviniekiem jāsagādā visu laiku neatkarīgi no kopdzīves stāža, it kā zina visi. (Ilgi domā.) Kā draudzene smejas, man ir eksplozīvs raksturs, ja es tam ļaujos. Diezgan ilgu laiku man šķita, ka emocijas – tas ir forši, ka cilvēkiem biežāk vajadzētu izrādīt savas emocijas. Košas krāsas attiecībās man joprojām patīk, tomēr, dzīvojot pieciem cilvēkiem ilgāku laiku zem viena jumta, kādreiz ir jāspēj ierobežot sevi gan emocionāli, gan telpā, lai visiem pietiktu vietas. Tāda vispārīga laimīgas ģimenes formula jau neeksistē. Es domāju, ka tā ir Dieva dāvana, ko jāspēj novērtēt. Jo ar ģimeni ir tāpat kā ar ģimenes dārgumiem – kristālu, porcelānu un citām trauslām lietām – jāglabā uzmanīgi un, ņemot rokās, jāapietas saudzīgi, tad saglabāsies ilgus gadus (smejas)!

Kā tu sev panāc to skaidrību, par ko vajag uztraukties un par ko ne? Varbūt tev palīdz meditācijas, pastaigas gar jūru?

Tā jau vienmēr nav, ka manā galvā valda pilnīga skaidrība (smejas). Dīvainā kārtā, dzīvojot Lielupē un šad tad arī pastaigājoties gar jūru, esmu spiesta atzīt, ka man labāk patīk staigāt pa mežu. Jūras enerģija ir ļoti spēcīga, un nereti manī nav tik liela spēka, ko likt tai pretī. Jūra patiesībā ir baisa stihija, tā prasa lielāku uzmanību nekā mežs. Pie jūras bieži vien ir arī vējš un tur nevar sev pilnībā nodoties tā, kā es reizēm vēlētos. Tā kā esmu emocionāla, man, protams, sanāk par kaut ko “uzcepties”, bet, kad to pamanu, sāku domāt, kāpēc tā noticis. Tad vai nu atrodu iemeslu, kas ir pietiekami cienīgs, izskaidro manas emocijas un prasa risinājumu, vai konstatēju, ka tas ir necienīgs, lai vispār veltītu tam savu uzmanību. Dzīvot nemitīgā “cepienā” nav veselīgi!

Kā tu nonāci līdz raidījumiem komerctelevīzijā?

Biju tiešām priecīga, kad mani uzaicināja STV vadīt raidījumu “Starp mums runājot”.Līdz tam divdesmit gadus producēju pati savus raidījumus LTV 1. kanālam un, godīgi sakot, biju nogurusi no naudas meklēšanas, lai būtu iespēja runāt par jautājumiem, ko sabiedriskajai televīzijai pašai vajadzētu vismaz daļēji apmaksāt. STV, protams, ir informatīvi izklaidējošs kanāls, kas tāpat kā 360TV balansē starp žurnālistiku un izklaidi. “Sieviete. Personīgi” nav pētnieciska žurnālistika, drīzāk mēģina atrast atšķirīgus un diezgan radikālus viedokļus par konkrētiem jautājumiem, kādi parādās mūsu sabiedrībā. Liekam tos kopā un vēsu prātu paskatāmies uz tiem no malas, lai redzētu, kādas vērtības katrs cilvēks aizstāv. Pieļauju, ja šo atšķirīgo viedokļu pārstāvjiem dotu iespēju diskutēt klātienē, viņi ātri vien “saietu matos”, jo vēl neesam iemācījušies sarunāties ar cilvēkiem, kuru domas mums ir netīkamas, nepieņemamas, un tad pieņemt izsvērtus, atbildīgus un demokrātiskus lēmumus. Bet šā raidījuma sarunu biedri ēterā viens ar otru nesatiksies. Izmantosim tikai viņu spilgtākos izteikumus, kaut gan man ir žēl, ka daudz interesantu domu paliks aiz kadra, jo sarunas ar katru ir daudz garākas un interesantākas. “Sieviete. Personīgi” – tā neesmu es, to veido visi stāsti, ko es un pārējie raidījuma veidotāji esam uzklausījuši.

Protams, ar vienu raidījumu ir krietni par maz, lai mainītu situāciju, bet es gribētu, lai sabiedrībā, īpaši tās dedzīgākajā daļā, veidotos prasme atļaut arī citādi domājošajiem dzīvot, neapkarot viņus un savus patiesības meklējumus sākt ar sevi.

Kādas tēmas plāno skart raidījums “Sieviete. Personīgi”?

Tie būs jautājumi, uz kuriem nevar sniegt viennozīmīgas atbildes. Piemēram, pirmajā raidījumā skārām tēmu “Bērni”. Vieni saka, mums vajadzīgas kuplas ģimenes, jo Latvijas iedzīvotāju skaits nemitīgi sarūk, citi uzskata to par nekorektu iejaukšanos ģimenes tiesībās lemt, laist vai nelaist bērnus pasaulē un cik. Arī nākamās tēmas provocē cilvēkus gan uz radikālu rīcību, gan radikāliem vērtējumiem – kas veido skaistuma standartus un kāpēc tie mūs ietekmē, vai izvēle par abortu attiecas uz katru sievieti, vai arī skar visu sabiedrību. Rezumējot – mūsu raidījums būs vēl viena iespēja mācīties diskutēt.

Vai tevi nemulsina, ka komerctelevīzijā šīs sarunas redzēs samērā neliels skatītāju skaits?

Uzzinot pēdējo gadu raidījumu reitingus sabiedriskajā televīzijā, biju pārsteigta, cik tie ir zemi. Ir acīm redzami, ka šobrīd cilvēki medijus lieto citādi nekā pirms pieciem gadiem, citādi skatās arī televīziju. “Lattelecom” televīzija, kurā redzams raidījums “Sieviete. Personīgi”, ir pieejama ne tikai “Lattelecom” abonentiem, bet arī kanāla arhīvā un internetā. Ja ceturtdienas vakars aizņemts, skatītāji paši varēs izvēlēties citu sev piemērotāko skatīšanās laiku. Nākotni es paredzu īsiem, pāris minūšu gariem sižetiem internetā, sociālajos tīklos, jo cilvēki ir gan aizņemti, gan nepacietīgi. Arī mani paradumi ir mainījušies. Parasti izlasu virsrakstus un ielieku grāmatzīmi pie raksta, ko izlasīšu vēlāk, jo pa dienu man nav laika vairāk lasīt. Tādēļ, manuprāt, ārkārtīgi svarīgi, lai tajās dažās minūtēs, kas tiek veltītas ziņai, cilvēki saprastu, ko viņi redz, – tā ir patiesība vai joks, meli, kompilācija, un kādā nolūkā tas vispār publicēts.

Cik nopietni tu gatavojies saviem raidījumiem?

Es par konkrēto tēmu daudz lasu, mēģinu sameklēt dažādus viedokļus, kas kaut kad medijos ir parādījušies. Cenšos noskaidrot dedzīgākos diskutētājus un viedokļu līderus šajā jomā un saprast, kurus no viņiem aicināt uz sarunu. Raidījuma tapšanā bez manis strādā arī daudzi citi cilvēki, un galu galā mums, raidījuma veidotājiem, arī ir savs viedoklis, pie kura nonākam ar savu sarunu biedru starpniecību.

Raidījumā “Sieviete. Personīgi” tu sarunājies ar sievietēm. Kā tu pati Latvijā jūties kā sieviete?

Man šķiet, ka mēs visi, kas šeit dzīvojam, esam īpaši. Mums ir daudz enerģijas, liels patriotisms. Un katram ir savs iemesls, kāpēc paliekam Latvijā, jo neapstrīdami citur var dzīvot vieglāk. Esmu runājusi ar daudziem cilvēkiem, kas ir dzīvojuši to vieglāko dzīvi ārzemēs, bet tagad atgriezušies. Acīmredzot Latvijā ir kaut kas tāds, kā citur pietrūkst. Un pietiek gausties – ikvienam ir divas izvēles – vai nu palikt upura lomā, vai kļūt par cīnītāju, kā to reiz grūtā brīdī man atgādināja kāds ķīniešu medicīnas speciālists.

Ar kādu vēstījumu tu gribētu vērsties pie vīriešiem, lai abu dzimumu saskarsmi un sapratni padarītu labāku?

Ja runājam par rozā brillēm, tad pāris attiecībās nedrīkstētu pieļaut, ka tās rozā brilles tā vienkārši nokrīt un kaut kur pazūd vai, nedod Dievs, saplīst. Tās būtu uzmanīgi jānoņem un jānoliek abiem zināmā vietā, lai ik pa laikam varētu “palietot”, kad pelēkā ikdiena “spiež pie zemes” (smejas). Vīrietim, atnākot mājās no darba, vajadzētu izrādīt kaut nelielu personīgu uzmanību sievietei. Kādu – tas katra paša ziņā. Jo sievietēm ir svarīgi, ka viņas pamana un novērtē, bet domāju, ka ar vīriešiem ir tāpat.

 

 

Pieturzīmes 

Bez kā grūti iedomāties dienu?

Bez pusstundas brīvā laika no rīta tikai sev. Stunda jau būtu ideāli.

Trīs vārdi, kas jūs raksturo vislabāk?

Atbildīga, dedzīga, no aizkustinājuma varu apraudāties.

Būtiskākais sasniegums darbā?

Ceru, ka vēl priekšā. Pagaidām jūtos “uzslavēta”, ja, zvanot cilvēkam, stādos priekšā un viņš mani atpazīst. Nākamais izaicinājums – dziedāt Dziesmu svētku lielajā kopkorī.

Labākā izklaide?

Gulēšana dārzā un grāmatu lasīšana, garas pastaigas mežā, braukšana ar auto un trakas dejas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 152
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 113
15 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 77
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Jau no rīta, pamostoties, tu jutīsies “izredzēts”! Horoskopi 23.septembrim
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 76
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēsli parasti peld pa virsu,” Šuplinska par jaunajām partijām un vēlēšanu sistēmu 36
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 77
9 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 25
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ļoti negribu piedzīvot to brīdi!” Kilbloka par darbinieku atlaišanu un viņu aizstāvēšanu 88
13 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Pieminot Latvijas sporta leģendu Jāni Lūsi, izdos viņam veltītu pastmarku bloku 3
23:09
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“VEF Rīga” sezonu sagaida pacilātā noskaņojumā – pārbaudes spēlēs bilance iespaidīga 2
22:24
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 25
21:19
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
Teātra izaicinājumiem – gatavi? Kā jūtas deviņi jaunie aktieri Liepājas teātrī 3
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns
12 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 25
7 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 5
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vācijas ministrs brīdina par “pandēmijas ekstrēmisma” vairošanos 12
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
LIZDA aicina atļaut izglītības darbiniekiem strādāt arī ar negatīvu Covid-19 testu 21
10 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 152
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Elpceļu saslimšanas simptomi, augsta temperatūra, klepus un elpas trūkums: atklāj, cik bērni ārstējas BKUS ar Covid-19 20
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 51
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāmaksā tūkstošus: zināms, cik liels naudas sods par protesta akciju pret “obligātu vakcināciju” piemērots Gobzemam 20
12 stundas
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: ”No cieņas pret lielākajām Latvijas mazākumtautībām jaunajā mediju platformā – ne vēsts” 21
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram! 2
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 6
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 35
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 99
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 42
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 67
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 21
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 3
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka? 4
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Māris, Maigurs un Mārica
17 stundas