Daina Jāņkalne
Daina Jāņkalne
Foto – Zigmunds Bekmanis

Neērto tēmu medniece. Saruna ar Dainu Jāņkalni 0

Pieredzējusī žurnāliste Daina Jāņkalne pazīstama no daudziem raidījumiem, kuros skatītājiem likusi domāt par sabiedrībai neparocīgām tēmām, kas rosās mūsu galvās, bet par kurām vairāmies runāt atklāti. Zināmākais no tiem bija “Abi labi” Latvijas Televīzijā. Tagad viņa kopā ar kolēģiem no STV vada raidījumu “Starp mums runājot” un veido jaunu raidījumu 360TV kanālā “Sieviete. Personīgi”, kas pirmizrādi piedzīvoja pagājušajā ceturtdienā.

 

Kas tevi pamudināja pievērsties neērtajām tēmām žurnālistikā, par kurām sabiedrībā nelabprāt runā?

LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Raidījumā “Sieviete. Personīgi” skartās neērtās tēmas jau ir ļoti pazīstamas ikvienam cilvēkam. Par tām izvairāmies runāt publiski, bet visus tās interesē. Protams, runāt par neērtiem jautājumiem zināmā mērā ir risks, jo šīs problēmas bieži vien apspriež dzeltenā prese, pārspīlējot, paspilgtinot un vulgarizējot tās līdz nepazīšanai. Tāpēc tas visiem krīt uz nerviem, bet tomēr daudzi lasa. Mēs savos raidījumos cenšamies ieraudzīt visus atšķirīgos viedokļus un vedināt uz diskusiju par tiem, nevairoties no asumiem, bet vienlaikus pieņemot katras pozīcijas tiesības uz pastāvēšanu.

Lielākā daļa cilvēku dzīvo nemitīgās rūpēs un stresā, domājot, vai pietiks, vai paspēsim, vai atradīsim… darbu, naudu, laiku. Drudžainā ritmā dzīvojot, galvā bieži vien ir domu haoss, un reakcija uz dažādu informācijas kanālu pamestajām ēsmām izvēršas neadekvātos uzliesmojumos. Ja cilvēka prātā valda kārtība, top pilnīgi skaidrs, ka par daudzām lietām nav vērts pat runāt. Manuprāt, mēs lieki tērējam milzīgu enerģiju, apspriežot situācijas, kuras mainīt nav mūsu spēkos vai arī tās nav apspriešanas vērtas. Toties pietrūkst enerģijas savai ģimenei, darbiem un prāta nomierināšanai, precīzāk – visvienkāršākajai kritiskajai domāšanai, lai spētu atšķirt patiesus faktus no meliem un manipulācijām, kas meklē mūsu “like” klikšķus sociālajos tīklos. Būtībā sabiedrībā notiek cīņa par laiku – katrs vēlas iegūt mūsu uzmanības minūti. Piekritu veidot šo raidījumu, jo ceru, ka mūsu piedāvātās tēmas liks skatītājiem kādu brīdi padomāt, lai atrastu pašiem savu pozīciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veidojot savus raidījumus, tu pati patērē daudz laika un enerģijas. Kā tu spēj saglabāt harmoniskas attiecības ģimenē, kas tevi mājās redz retāk, nekā tev pašai gribētos?

To, ka attiecības ir darbs un patīkami brīži tuviniekiem jāsagādā visu laiku neatkarīgi no kopdzīves stāža, it kā zina visi. (Ilgi domā.) Kā draudzene smejas, man ir eksplozīvs raksturs, ja es tam ļaujos. Diezgan ilgu laiku man šķita, ka emocijas – tas ir forši, ka cilvēkiem biežāk vajadzētu izrādīt savas emocijas. Košas krāsas attiecībās man joprojām patīk, tomēr, dzīvojot pieciem cilvēkiem ilgāku laiku zem viena jumta, kādreiz ir jāspēj ierobežot sevi gan emocionāli, gan telpā, lai visiem pietiktu vietas. Tāda vispārīga laimīgas ģimenes formula jau neeksistē. Es domāju, ka tā ir Dieva dāvana, ko jāspēj novērtēt. Jo ar ģimeni ir tāpat kā ar ģimenes dārgumiem – kristālu, porcelānu un citām trauslām lietām – jāglabā uzmanīgi un, ņemot rokās, jāapietas saudzīgi, tad saglabāsies ilgus gadus (smejas)!

Kā tu sev panāc to skaidrību, par ko vajag uztraukties un par ko ne? Varbūt tev palīdz meditācijas, pastaigas gar jūru?

Tā jau vienmēr nav, ka manā galvā valda pilnīga skaidrība (smejas). Dīvainā kārtā, dzīvojot Lielupē un šad tad arī pastaigājoties gar jūru, esmu spiesta atzīt, ka man labāk patīk staigāt pa mežu. Jūras enerģija ir ļoti spēcīga, un nereti manī nav tik liela spēka, ko likt tai pretī. Jūra patiesībā ir baisa stihija, tā prasa lielāku uzmanību nekā mežs. Pie jūras bieži vien ir arī vējš un tur nevar sev pilnībā nodoties tā, kā es reizēm vēlētos. Tā kā esmu emocionāla, man, protams, sanāk par kaut ko “uzcepties”, bet, kad to pamanu, sāku domāt, kāpēc tā noticis. Tad vai nu atrodu iemeslu, kas ir pietiekami cienīgs, izskaidro manas emocijas un prasa risinājumu, vai konstatēju, ka tas ir necienīgs, lai vispār veltītu tam savu uzmanību. Dzīvot nemitīgā “cepienā” nav veselīgi!

Kā tu nonāci līdz raidījumiem komerctelevīzijā?

Biju tiešām priecīga, kad mani uzaicināja STV vadīt raidījumu “Starp mums runājot”.Līdz tam divdesmit gadus producēju pati savus raidījumus LTV 1. kanālam un, godīgi sakot, biju nogurusi no naudas meklēšanas, lai būtu iespēja runāt par jautājumiem, ko sabiedriskajai televīzijai pašai vajadzētu vismaz daļēji apmaksāt. STV, protams, ir informatīvi izklaidējošs kanāls, kas tāpat kā 360TV balansē starp žurnālistiku un izklaidi. “Sieviete. Personīgi” nav pētnieciska žurnālistika, drīzāk mēģina atrast atšķirīgus un diezgan radikālus viedokļus par konkrētiem jautājumiem, kādi parādās mūsu sabiedrībā. Liekam tos kopā un vēsu prātu paskatāmies uz tiem no malas, lai redzētu, kādas vērtības katrs cilvēks aizstāv. Pieļauju, ja šo atšķirīgo viedokļu pārstāvjiem dotu iespēju diskutēt klātienē, viņi ātri vien “saietu matos”, jo vēl neesam iemācījušies sarunāties ar cilvēkiem, kuru domas mums ir netīkamas, nepieņemamas, un tad pieņemt izsvērtus, atbildīgus un demokrātiskus lēmumus. Bet šā raidījuma sarunu biedri ēterā viens ar otru nesatiksies. Izmantosim tikai viņu spilgtākos izteikumus, kaut gan man ir žēl, ka daudz interesantu domu paliks aiz kadra, jo sarunas ar katru ir daudz garākas un interesantākas. “Sieviete. Personīgi” – tā neesmu es, to veido visi stāsti, ko es un pārējie raidījuma veidotāji esam uzklausījuši.

Protams, ar vienu raidījumu ir krietni par maz, lai mainītu situāciju, bet es gribētu, lai sabiedrībā, īpaši tās dedzīgākajā daļā, veidotos prasme atļaut arī citādi domājošajiem dzīvot, neapkarot viņus un savus patiesības meklējumus sākt ar sevi.

Kādas tēmas plāno skart raidījums “Sieviete. Personīgi”?

Tie būs jautājumi, uz kuriem nevar sniegt viennozīmīgas atbildes. Piemēram, pirmajā raidījumā skārām tēmu “Bērni”. Vieni saka, mums vajadzīgas kuplas ģimenes, jo Latvijas iedzīvotāju skaits nemitīgi sarūk, citi uzskata to par nekorektu iejaukšanos ģimenes tiesībās lemt, laist vai nelaist bērnus pasaulē un cik. Arī nākamās tēmas provocē cilvēkus gan uz radikālu rīcību, gan radikāliem vērtējumiem – kas veido skaistuma standartus un kāpēc tie mūs ietekmē, vai izvēle par abortu attiecas uz katru sievieti, vai arī skar visu sabiedrību. Rezumējot – mūsu raidījums būs vēl viena iespēja mācīties diskutēt.

Vai tevi nemulsina, ka komerctelevīzijā šīs sarunas redzēs samērā neliels skatītāju skaits?

Uzzinot pēdējo gadu raidījumu reitingus sabiedriskajā televīzijā, biju pārsteigta, cik tie ir zemi. Ir acīm redzami, ka šobrīd cilvēki medijus lieto citādi nekā pirms pieciem gadiem, citādi skatās arī televīziju. “Lattelecom” televīzija, kurā redzams raidījums “Sieviete. Personīgi”, ir pieejama ne tikai “Lattelecom” abonentiem, bet arī kanāla arhīvā un internetā. Ja ceturtdienas vakars aizņemts, skatītāji paši varēs izvēlēties citu sev piemērotāko skatīšanās laiku. Nākotni es paredzu īsiem, pāris minūšu gariem sižetiem internetā, sociālajos tīklos, jo cilvēki ir gan aizņemti, gan nepacietīgi. Arī mani paradumi ir mainījušies. Parasti izlasu virsrakstus un ielieku grāmatzīmi pie raksta, ko izlasīšu vēlāk, jo pa dienu man nav laika vairāk lasīt. Tādēļ, manuprāt, ārkārtīgi svarīgi, lai tajās dažās minūtēs, kas tiek veltītas ziņai, cilvēki saprastu, ko viņi redz, – tā ir patiesība vai joks, meli, kompilācija, un kādā nolūkā tas vispār publicēts.

Cik nopietni tu gatavojies saviem raidījumiem?

Es par konkrēto tēmu daudz lasu, mēģinu sameklēt dažādus viedokļus, kas kaut kad medijos ir parādījušies. Cenšos noskaidrot dedzīgākos diskutētājus un viedokļu līderus šajā jomā un saprast, kurus no viņiem aicināt uz sarunu. Raidījuma tapšanā bez manis strādā arī daudzi citi cilvēki, un galu galā mums, raidījuma veidotājiem, arī ir savs viedoklis, pie kura nonākam ar savu sarunu biedru starpniecību.

Raidījumā “Sieviete. Personīgi” tu sarunājies ar sievietēm. Kā tu pati Latvijā jūties kā sieviete?

Man šķiet, ka mēs visi, kas šeit dzīvojam, esam īpaši. Mums ir daudz enerģijas, liels patriotisms. Un katram ir savs iemesls, kāpēc paliekam Latvijā, jo neapstrīdami citur var dzīvot vieglāk. Esmu runājusi ar daudziem cilvēkiem, kas ir dzīvojuši to vieglāko dzīvi ārzemēs, bet tagad atgriezušies. Acīmredzot Latvijā ir kaut kas tāds, kā citur pietrūkst. Un pietiek gausties – ikvienam ir divas izvēles – vai nu palikt upura lomā, vai kļūt par cīnītāju, kā to reiz grūtā brīdī man atgādināja kāds ķīniešu medicīnas speciālists.

Ar kādu vēstījumu tu gribētu vērsties pie vīriešiem, lai abu dzimumu saskarsmi un sapratni padarītu labāku?

Ja runājam par rozā brillēm, tad pāris attiecībās nedrīkstētu pieļaut, ka tās rozā brilles tā vienkārši nokrīt un kaut kur pazūd vai, nedod Dievs, saplīst. Tās būtu uzmanīgi jānoņem un jānoliek abiem zināmā vietā, lai ik pa laikam varētu “palietot”, kad pelēkā ikdiena “spiež pie zemes” (smejas). Vīrietim, atnākot mājās no darba, vajadzētu izrādīt kaut nelielu personīgu uzmanību sievietei. Kādu – tas katra paša ziņā. Jo sievietēm ir svarīgi, ka viņas pamana un novērtē, bet domāju, ka ar vīriešiem ir tāpat.

 

 

Pieturzīmes 

Bez kā grūti iedomāties dienu?

Bez pusstundas brīvā laika no rīta tikai sev. Stunda jau būtu ideāli.

Trīs vārdi, kas jūs raksturo vislabāk?

Atbildīga, dedzīga, no aizkustinājuma varu apraudāties.

Būtiskākais sasniegums darbā?

Ceru, ka vēl priekšā. Pagaidām jūtos “uzslavēta”, ja, zvanot cilvēkam, stādos priekšā un viņš mani atpazīst. Nākamais izaicinājums – dziedāt Dziesmu svētku lielajā kopkorī.

Labākā izklaide?

Gulēšana dārzā un grāmatu lasīšana, garas pastaigas mežā, braukšana ar auto un trakas dejas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 354
1 diena
Lasīt citas ziņas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas loterijas izlozes varētu sākties augusta beigās. Vai būs jāpiesakās? 33
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Valsts nauda faktiski ir nomesta zemē atbirēju apmācībai 19
3 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Carnikavas kalnu karalis” Tapusi dokumentālā filma par talantīgo riteņbraucēju Tomu Skujiņu 4
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Gurķi kā no veļas automāta izvilktas peldbikses”: Magone šķendējas par gurķu ražu savā dārzā
10:26
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos
10:22
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu
10:07
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 7
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pat tu esi gatavs visu maksāt, nevari saprast, kas ir jādara.” Uzņēmēja par nodokļu sistēmas nepilnībām 12
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu
22 minūtes
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Švarcam vairs tik viegli neies!” “Saskaņa” noskaņota pārņemt varu arī Rēzeknes novadā
29 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Policistu rosina apsūdzēt par bezdarbību, kuras rezultātā valstij nodarīts 135 000 eiro kaitējums 1
50 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Saulainā vasara nerada rekordus elektrības ražošanā. Ar ko tas skaidrojams? 8
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 2
1 stunda
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Pašvaldībai nebija tiesību neko aizslēgt!” Tiesībsargs Jansons par slēgtajiem atkritumu stāvvadiem
4 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 2
12 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Maļukai Tokijā pietrūka 0,82 sekundes līdz valsts rekordam 6
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 163
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 222
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīvdienās gaidāmi vasarai neraksturīgi laikapstākļi 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 61
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 33
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 86
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 55
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 43
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 16
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 96
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 15
1 diena
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
21 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
21 stundas