“Amerikāņu algotņi iegājuši Izjumā.” Tā pie video, kur redzami karavīri pie Izjumas pilsētas robežzīmes, paziņo “Izvestija”.
“Amerikāņu algotņi iegājuši Izjumā.” Tā pie video, kur redzami karavīri pie Izjumas pilsētas robežzīmes, paziņo “Izvestija”.
Ekrānuzņēmums no “Izvestija”

“Nēģeri” pie Harkivas 98

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē! 30
Lasīt citas ziņas

Savā otrdienas, 20. septembrī ierakstītajā un trešdienas rīta pārraidītajā paziņojumā par daļēju mobilizāciju valstī, Krievijas prezidents Vladimirs Putins citstarp pavēstīja, ka Krievijas spēkiem Ukrainā nākoties karot ne tikai ar ukraiņiem, bet “visu kolektīvo Rietumu kara mašīnu”, kas apdraudot “Krievijas suverenitāti un teritoriālo vienotību”.

Tā Putins augstākajā līmenī atkārtoja to, kas Kremļa propagandā bija izskanējis jau agrāk, bet ļoti intensīvi sāka skanēt pēc Ukrainas militārajiem panākumiem, septembra sākumā dažās dienās padzenot krievus no Harkivas apgabala.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nespējot atzīt, ka nācies piekāpties Ukrainas armijas plānošanas, kaujas mākas, drosmes un apņēmības priekšā Krievijas propagandai nācās ķerties pie ieganstu meklēšanas citur. Protams, šajā gadījumā pasaku plūsma bija adresēta vietējam patērētājam, atsaucot atmiņā Čečenijas kara laiku stāstus par “baltiešu biatlonistēm – snaiperēm” jeb “baltajām zeķubiksēm”.

“Kijivas režīma” palīgi

Ekrānuzņēmums no “Telegram”

“Volčansku (pilsēta Harkivas apgabalā, ukraiņu val. – Vovčanska. – Red.) ieņēma NATO karaspēks. Tieši tā un nekā citādi. No turienes raksta, ka ukraiņu nacistu pilsētā praktiski nav. Daudz melnādaino un angliski runājošo. Tieši tāda pati situācija Kazačijas Lopaņā (pilsētciemats Harkivas apgabalā. – Red.),” savā “Telegram” kanālā 12. septembrī rakstīja autors ar segvārdu “ZАПИСКИ VЕТЕРАНА”, kuru Krievijā pieskaita tā saucamajiem patriotiskajiem blogeriem un uzskata par vienu no aktīvākajiem Ukrainas kara ziņotājiem prokremliskajā nometnē.

Cits “zinātājs” apgalvoja, ka minēto Vovčansku iekarojušas “ne tikai britu un poļu algotņu, bet arī turku un arābu karavīru vienības”. Tamlīdzīgā satura vēstījumu, ka Harkivas apgabala atbrīvošanu īstenībā veikuši “NATO spēki”, “nēģeri”, “angliski runājoši algotņi” un tā tālāk, netrūka. Liela daļa nāca no okupācijas varas saliktajiem okupēto reģionu vietvalžiem, taču šo vēstījumu saturs pārstāja būt margināls, kad to kā absolūtu patiesību aktīvi izplatīja Krievijas valsts mediji, tādi kā “RIA Novosti”, tāpat telekanāli un ziņu portāli.

Piemēram, Zaporižjas apgabala okupētās daļas krievu administrācijas pārstāvis Vladimirs Rogovs propagandista Vladimira Solovjova raidījumā “Solovjov Live” (“Соловьев Live”) telekanālā “Rossija-1” klāstīja, ka Zelenskis uzbrukumam esot sapulcējis “ārzemju bojevikus (kaujiniekus) lielā skaitā” un “starp algotņiem uguns līnijā ir kaujinieki, kas sarunājas angļu un poļu valodā”.

Savukārt tā paša propagandista vakara pro­grammā Krievijas Valsts domes deputāts no “Vienotās Krievijas”, ģenerālpulkvedis Andrejs Kartopolovs pauda: “Harkovas (ukraiņu val. – Harkivas) virzienā darbojās ne jau ukraiņu armija, bet natoviešu vienības un daļas. Bet mūsu armija – labākā pasaulē! Šī armija turpina uzvarēt speciālajā militārajā operācijā! Mēs tieši sadūrāmies ar NATO armiju, sapratām, kas tā ir. Nu viss, puiši, tagad notiks pavisam citādi!”

Brīžiem šie teksti skan pavisam dīvaini, pat infantili. Tā 13. septembrī “RIA Novosti”, “Regnum” un citi apgalvoja, ka, citēju, “Kijevas režīma okupētajā Harkovas apgabala teritorijā” Krievijas armija iznīcinājusi “ārzemju algotņu bāzi”. “Algotņi” esot “mierīgo iedzīvotāju mājās iekārtojuši noliktavas un kazarmas” un “starp algotņiem bija vismaz viens nēģeris”.

Tālāk: “Novērojot ārzemju algotņu pozīciju sagrāvi, Krievijas armijas gaisa izlūkošana konstatēja, ka nogalināto un ievainoto evakuācija notikusi ar kvadricikliem un bagijiem. Atzīmēts, ka iepriekš Kijivas režīma karaspēks bagijus un kvadriciklus nav izmantojis. Tas nozīmē, ka ir runa par kādu algotņu specvienību. Jau iepriekš tika ziņots, ka, ieņemot Krievijas bruņoto spēku atstāto Izjumu, ievērotas amerikāņu algotņu vienības.”

Laiku pa laikam tiek arī publicēti no sociālajiem tīkliem izvilkti, dažādos gadalaikos uzņemti video, kurā kā pierādījums stāstiem redzami daži angliski runājoši karavīri Ukrainā. Taču tas, ka ukraiņu pusē karo ārzemnieku leģions, kura rindās ir daudzu tautību pārstāvji, tajā skaitā baltieši, gruzīni, poļi, skandināvi, pat brazīlieši arī pa kādam amerikānim, nekad nav bijis noslēpums. Uz Ukrainas armijas fona leģions ir mazskaitlīgs, daudzi brīvprātīgie darbojas kā instruktori aizmugurē, un, cik noprotams, leģionu nekad nevirza uzbrukuma smailē.

Krievijas Ukrainas kara fronte ir 1300 km gara, un neskaitāmie ukraiņu karavīru uzņemtie Harkivas frontes video neliecina, ka veiksmīgajā uzbrukumā ārzemnieki būtu tie, kas kaut ko izšķīra. “Rašistiem ir tāds kauns, ka viņi norāvās no Ukrainas bruņotajiem spēkiem, ka viņi gatavi izdomāt visu ko, lai tikai nebūtu tik pazemojoši. Tāpēc viņiem patīkamāk ir runāt, ka Harkivas apgabalā viņus samizoja NATO un amerikāņu privātās militārās kompānijas,” savā “Facebook” profilā situāciju komentējis bijušais Ukrainas Augstākās Radas deputāts, politiķis Borislavs Bereza.

Fantastiska “uzvara”

“Ukraiņu barža” Krievijas armijas video un dabā. Patiesībā tas ir veca tilta betona balsts Dņepras upē.
Ekrānuzņēmums

Lai paceltu kaujas garu sakāves dienās, Krievijas Aizsardzības ministrija, kas jau tāpat vienmēr pārsteidz ar fantastisku Ukrainas armijas zaudējumu statistiku, bija gatava ķerties pat pie uzjautrinošiem inscenējumiem. 14. septembrī tā savā oficiālajā “Telegram” kanālā pilnīgi nopietni publicēja no kaujas helikoptera uzņemtus kadrus, kuros, kā tika stāstīts, redzama “baržas ar ukraiņu desantu iznīcināšana”, šim “desantam” it kā mēģinot šķērsot Dņipro (Dņepras) upi.

Melnbaltajos kadros saskatāms kaut kāds kubs, pie kura paceļas šāvienu saceltas šļakatas. Taču ar notikuma vietu pazīstamiem vērotājiem, tajā skaitā Krievijas opozīcijas izdevuma “The Insider” žurnālistiem vajadzēja vien dažas stundas, lai pateiktu, ka “barža ar ukraiņiem” patiesībā ir veca tilta betona balsts Dņepras upē pie Enerhodaras. Tiltu pāri upei minētajā vietā 1943. gadā uzcēla vācieši, kas paši to atkāpjoties uzspridzināja.

“Šādā veidā tilta paliekas nostāvēja 78 gadus līdz uzvarošajam Krievijas helikopteru triecienam. Atliek vien atzīt, ka Krievijas armija beidzot sasniegusi jūtamus panākumus Ukrainas denacifikācijā: sabojājusi nacistu okupācijas laikā uzceltu objektu,” ironizēja “The Insider”. Acīmredzot par uzvaru pār ukraiņiem uzdoti kadri no mācību šaušanas. Ja tajos ieskatās, var pat redzēt, ka, šaušanas brīdī vai helikoptera tuvošanās izbiedēti, no balsta paceļas tur sasēdušies putni.


Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas būtiski izmainīja cīņas gaitu
Lasīt citas ziņas
Straujais algu kāpums šogad noteikti mazināsies – ienākumu pieaugums sāk noķert jauno cenu līmeni
Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus vasarā apgūt rezervistu militāro apmācību! “Tvitera bataljons” kārtīgi saplūcas – par ko?
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
Britu “Oskaru” aplaimots šogad “Openhaimers”, bet vislielākajos BAFTA zaudētājos palika Skorsēzes “Ziedu mēness slepkavas”
21:46
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
21:25
TV24
Artis Pabriks: Jāsniedz specifisks atbalsts Latgales masu saziņas līdzekļiem
21:11
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā; dažviet jau atslēdz elektrību. Izsludināts sarkanais brīdinājums!
Uroloģe “ievāc” kritušo un ievainoto karavīru spermu nākamajām paaudzēm: “Pēc operācijas viņiem ir bailes tikai par vienu..”
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
Rīsu daudzveidība – izvēloties rīsus, svarīgi zināt, ko no tiem gatavosi
Mākslīgais intelekts veiksmīgi uzbrucis mūķenēm, prasmīgi izmantojot šo sieviešu atsaucību
Tevi sagaida interesanta un notikumiem bagāta diena! Horoskopi 29. februārim
Piecas lietas, kuras vislabāk ukraiņiem noder cīņā pret orkiem. Ieroči, kas būtiski izmainīja cīņas gaitu
VIDEO. Ukraiņu karavīri atzinīgi novērtē Liepājā projektētos un ražotos militāros skūterus “Mosphera”
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
VIDEO. Kas labāk izgaismos zāli – olīveļļa vai sviests uz Dona galvas? Eirovīzijas priekšnesuma “mēģinājums” turpinās
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
Policija lūdz palīdzību attēlos redzamā vīrieša identitātes noskaidrošanai
Krimināls
FOTO. Vai mērķtiecīgi plānots uzbrukums? Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums
Piedņestras separātisti pieprasa Krievijas “aizsardzību no pieaugošā Moldovas spiediena”. Kampaņa histērijas radīšanai?
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
TV24
Ja mums ir tik labi ar drošību, tad kāpēc vajag vairāk naudas? “To ir jāskaidro!”
TV24
Tieslietu ministre: Skolotājus var sodīt, ja tie nerunā latviski. Tā ir vienīgā valoda, kas ir jālieto
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Naktī daudzviet piesals. Kāds laiks būs februāra pēdējā dienā?
“Nāciet laicīgi…” Paziņo, kur un kad notiks Alekseja Navaļnija bēres Krievijā
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
TESTS. Pārbaudi sevi: noskaidro, cik labi pārzini dažādu valstu karogus!