Aleksandrs Lukašenko.
Aleksandrs Lukašenko.
Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Franks Gordons: Baltkrievijas prezidents paziņo, ka nav nekāds puika 1

Baltkrievijas pilsoņiem bija ieteikts 5. decembrī “sēdēt pie televizoriem”, jo prezidents Aleksandrs Lukašenko nākšot klajā ar svarīgu paziņojumu. Uzzinot no valsts medijiem par gaidāmo “pārsteigumu”, nacionāldemokrātiskās opozīcijas aktīvisti piedraudēja: ja “batjka” (tētiņš) tautai paziņos par ciešāku politisko integrāciju ar Krieviju “savienotas” kopvalsts ietvaros, patiesie baltkrievu patrioti izies Minskas ielās, un būšot gandrīz vai ukraiņu parauga “maidans”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Nosaukti 8 pārtikas produkti, kuru patēriņš jāierobežo, kļūstot vecākam 32
Viedoklis
Armands Puče: Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību 82
Masveida represijas Krievijā. Paraugprāvas atgādina Staļina laikus
Lasīt citas ziņas

5. decembrī pienāca ar sirdstrīsēm gaidītā stunda, un prezidents Lukašenko, uzrunājot parlamenta zālē sapulcējušos Nacionālās sapulces deputātus, izkliedēja padrūmo aizdomu mākoņus.

Atgādinot, ka viņš 7. decembrī tiekoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, lai apspriestos par ekonomiskās (!) integrācijas problēmām, Lukašenko uzsvēra: “Mēs nekad negrasījāmies un negrasāmies iestāties jebkuras valsts, pat ne brālīgās Krievijas sastāvā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Iegaumējiet galveno: es neesmu puika, kurš trīs, četrus, piecus gadus nostrādāja par prezidentu.

Un es negribu pārsvītrot visu, ko esmu darījis kopā ar jums, ar tautu, izveidojot suverēnu neatkarīgu valsti, lai to noliktu kaut kādā kastē ar krustu augšā. Un kaut kur izsviest vai nodot (kādam. – F. G.). Kamēr esmu (pie varas. – F. G.), tas nekad nebūs. Tā ir mūsu zeme. Esam suverēni un neatkarīgi… Mums vēsturē jau bija pietiekami daudz šo pātagu, pastalu, nedienu.”

Pateikts skaidri un nepārprotami. Manuprāt, pelna ievērību arī tas, ko Lukašenko teica, atgādinot, ka šogad tika atzīmēta Baltkrievijas konstitūcijas 25. gadskārta.

“Tas ir dokuments, kam ir svarīgāka loma mūsu valstiskuma nostiprināšanā,” teica prezidents.

Baltkrievu parlamentārisms cita starpā, atgādināja Lukašenko, sakņojas Polockas “večē” (tautas sapulcē), Lietuvas lielkņazistes un Rečpospoļitas (Polijas un Lietuvas kopvalsts) seimos. Zīmīgi!

Nē, viņš nav puika. Un to viņš pierādīja 7. decembrī Sočos, piecarpus garas stundas apspriežoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurš iedomājies esam “vecākais brālis” (Krievijā dzīvo 146 miljoni, Baltkrievijā – 10 miljoni).

Formāli apspriežu “maratons” – premjeru līmenī 6. decembrī, prezidentu līmenī 7. decembrī – bija veltīts zināmai jubilejai: pirms 20 gadiem, 1999. gada 8. decembrī (Jeļcina ēras norietā) tika noslēgts līgums ar mērķi izveidot “savienotu valsti” kopā ar Baltkrieviju: kopīgs parlaments, kopīgs prezidents.

Lukašenko skaidri un gaiši pateica: Baltkrievija nekad nebūs Krievijas sastāvdaļa.

Ierodoties Putina Soču rezidencē, Lukašenko jau pašā sākumā teica: “Attīstot mūsu līgumu, cilvēkiem un saimnieciskajiem subjektiem jānodrošina vienādi dzīves un darba apstākļi. Viss. Vienādi apstākļi – vairāk neko nevajag.”

Putins saprata savu Minskas kolēģi. Viņš norija krupi. Apspriedei beidzoties, viņš teica: “Šis tas vairs vispār nav aktuāls no tā, kas bija paredzēts 1999. gada Savienības līgumā, šis tas vairs nav aktuāls šodien. Bet citi aspekti ieguvuši jaunu dinamiku – dažādās jomās, dažādos darbības veidos: ekonomika, finanses, humanitārā sfēra, sports, kultūra, izglītība.”

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.