Pasaulē
Eiropa

Franks Gordons: Baltkrievijas prezidents paziņo, ka nav nekāds puika0


Aleksandrs Lukašenko.
Aleksandrs Lukašenko.
Foto: SCANPIX/AFP/LETA

Baltkrievijas pilsoņiem bija ieteikts 5. decembrī “sēdēt pie televizoriem”, jo prezidents Aleksandrs Lukašenko nākšot klajā ar svarīgu paziņojumu. Uzzinot no valsts medijiem par gaidāmo “pārsteigumu”, nacionāldemokrātiskās opozīcijas aktīvisti piedraudēja: ja “batjka” (tētiņš) tautai paziņos par ciešāku politisko integrāciju ar Krieviju “savienotas” kopvalsts ietvaros, patiesie baltkrievu patrioti izies Minskas ielās, un būšot gandrīz vai ukraiņu parauga “maidans”.

5. decembrī pienāca ar sirdstrīsēm gaidītā stunda, un prezidents Lukašenko, uzrunājot parlamenta zālē sapulcējušos Nacionālās sapulces deputātus, izkliedēja padrūmo aizdomu mākoņus.

Atgādinot, ka viņš 7. decembrī tiekoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, lai apspriestos par ekonomiskās (!) integrācijas problēmām, Lukašenko uzsvēra: “Mēs nekad negrasījāmies un negrasāmies iestāties jebkuras valsts, pat ne brālīgās Krievijas sastāvā.

Iegaumējiet galveno: es neesmu puika, kurš trīs, četrus, piecus gadus nostrādāja par prezidentu.

Un es negribu pārsvītrot visu, ko esmu darījis kopā ar jums, ar tautu, izveidojot suverēnu neatkarīgu valsti, lai to noliktu kaut kādā kastē ar krustu augšā. Un kaut kur izsviest vai nodot (kādam. – F. G.). Kamēr esmu (pie varas. – F. G.), tas nekad nebūs. Tā ir mūsu zeme. Esam suverēni un neatkarīgi… Mums vēsturē jau bija pietiekami daudz šo pātagu, pastalu, nedienu.”

Pateikts skaidri un nepārprotami. Manuprāt, pelna ievērību arī tas, ko Lukašenko teica, atgādinot, ka šogad tika atzīmēta Baltkrievijas konstitūcijas 25. gadskārta.

“Tas ir dokuments, kam ir svarīgāka loma mūsu valstiskuma nostiprināšanā,” teica prezidents.

Baltkrievu parlamentārisms cita starpā, atgādināja Lukašenko, sakņojas Polockas “večē” (tautas sapulcē), Lietuvas lielkņazistes un Rečpospoļitas (Polijas un Lietuvas kopvalsts) seimos. Zīmīgi!

Nē, viņš nav puika. Un to viņš pierādīja 7. decembrī Sočos, piecarpus garas stundas apspriežoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kurš iedomājies esam “vecākais brālis” (Krievijā dzīvo 146 miljoni, Baltkrievijā – 10 miljoni).

Formāli apspriežu “maratons” – premjeru līmenī 6. decembrī, prezidentu līmenī 7. decembrī – bija veltīts zināmai jubilejai: pirms 20 gadiem, 1999. gada 8. decembrī (Jeļcina ēras norietā) tika noslēgts līgums ar mērķi izveidot “savienotu valsti” kopā ar Baltkrieviju: kopīgs parlaments, kopīgs prezidents.

Lukašenko skaidri un gaiši pateica: Baltkrievija nekad nebūs Krievijas sastāvdaļa.
Saistītie raksti

Ierodoties Putina Soču rezidencē, Lukašenko jau pašā sākumā teica: “Attīstot mūsu līgumu, cilvēkiem un saimnieciskajiem subjektiem jānodrošina vienādi dzīves un darba apstākļi. Viss. Vienādi apstākļi – vairāk neko nevajag.”

Putins saprata savu Minskas kolēģi. Viņš norija krupi. Apspriedei beidzoties, viņš teica: “Šis tas vairs vispār nav aktuāls no tā, kas bija paredzēts 1999. gada Savienības līgumā, šis tas vairs nav aktuāls šodien. Bet citi aspekti ieguvuši jaunu dinamiku – dažādās jomās, dažādos darbības veidos: ekonomika, finanses, humanitārā sfēra, sports, kultūra, izglītība.”

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Putins izsakās par pilnvaru termiņu un konstitūcijas grozījumiem
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Traģēdija Čehijā invalīdu aprūpes namā
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Princis Harijs un Megana atteiksies no karaliskajiem tituliem un finansējuma
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO. Doma laukumā kopā ar valsts amatpersonām piemin 1991.gada barikāžu gadadienu
1 stunda
LE
LETA
Laukos
ZM: Samazinātā PVN likme dārzeņiem un augļiem ir sevi attaisnojusi
54 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
VIDEO. Stūrēs uz digitalizāciju – LIAA maina darbības virzienu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Krāpnieks nopērk pārtiku par… suvenīra banknotēm 1
2 stundas