Foto: Paula Čurkste/LETA

GKR biedrus neapmierina etnisko pretrunu kurināšana un attiecības ar opozīciju 0

Kad partijas “Gods kalpot Rīgai” (GKR) priekšsēdis An­dris Ameriks pirms septiņiem gadiem aicinājis tagadējo Rīgas vicemēru Oļegu Burovu kļūt par šī politiskā spēka dibinātāju, viņi esot veidojuši savu partiju, nevis “Saskaņas” satelītu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Mums ir sava seja un savi darbi, ko parādīt. Mēs nebaidāmies kritizēt “Saskaņu” un pateikt paldies opozīcijai,” tagad saka O. Burovs. Pēdējo mēnešu notikumi Rīgas domē atklāj “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”) centienus norobežoties no “Saskaņas” darbībām, kas var kaitēt “GKR” tēlam.

Nevēlēšanās iesaistīties etnisko pretrunu kurināšanā un attiecību saasināšanā ar opozīciju ir pamanāmākais, kas liek domāt, ka “GKR” vēlas demonstrēt sevi kā patstāvīgu partiju. Pirmie signāli, kas liecināja, ka “Saskaņas” un “GKR” koalīcija nav gluži viendabīgs veidojums, parādījās jau pērn pavasarī, kad valdošie centās ierobežot opozīciju ar izmaiņām pašvaldības nolikumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau toreiz “GKR” deputāti nebija mierā ar Rīgas mēra Nila Ušakova (“Saskaņa”) vadības stilu, kas bija vērsts nevis uz koleģiālu attiecību veidošanu ar opozīciju, bet tās provocēšanu, kam sekoja uzbrūkošā atbildes reakcija, no kā cieta abu varas partiju reputācija. Toreiz atklāti par to neviens nerunāja, bet tagad jau “GKR” līderi izsakās tiešāk.

Lielāku iespaidu uz abu partiju attiecībām atstāja notikumi pēc skandāla pašvaldības uzņēmumā “Rīgas satiksme”, par tā veiktajiem iepirkumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ierosinājis kriminālprocesu. KNAB veica kratīšanu nu jau bijušā Rīgas vicemēra Andra Amerika darba un dzīves vietā, bet nedaudz vēlāk tādā pašā nolūkā KNAB apmeklēja arī N. Ušakova kabinetu un māju. A. Ameriks pēc tam atkāpās no amata, bet N. Ušakovs kā “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs palika postenī. No tā viņu neizdevās atbrīvot arī pēc opozīcijas ierosinājuma 11. februārī sasauktajā domes ārkārtas sēdē.

Ko savējie nepasaka

Tajā domes sēdē vairāki klātesošie bija pamanījuši, ka neviens “GKR” deputāts neizmantoja iespēju uzstāties debatēs, lai aizstāvētu N. Ušakovu, kā arī atturējās aplaudēt, kad mēru atbalstošas runas teica saskaņieši. Pirms šīs sēdes arī plaši tika izziņota “GKR” frakcijas vēlme uzaicināt N. Ušakovu pie sevis, lai izvaicātu.

Domes sēdē Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) norādīja, ka N. Ušakovs nav izturējis pārbaudi ar varu, un vērsās pie mēra: “Mūsu dialogi ir bijuši korekti. Tāpēc es jums izrādīšu pretimnākšanu un pateikšu to, ko diez vai pateiks savējie. Jums ir lieliska disciplīna frakcijā un koalīcijā. Taču jūsu politikai par katru cenu spītīgi turēties pie varas koalīcijā vairs nav tik viennozīmīgs atbalsts, kā jums pašam tas varētu šķist.” N. Puntulis vēl piebilda, ka “šajā politiskajā sāgā pareizākais būtu jums pašam atkāpties”. N. Ušakovs neatsaucās aicinājumam un amatu saglabāja arī neuzticības balsojumā.

“LA” neizdevās ar Rīgas mēru sazināties, bet ar padomnieces Lailas Ivānas starpniecību viņš atbildēja: “Man nav nekāda pamata apšaubīt mūsu desmit gadu ilgo sadarbību [ar “Gods kalpot Rīgai”].”

Rīgas vicemērs O. Burovs, kurš amatā nesen nomainīja A. Ameriku, “LA” sacīja – kad KNAB pie A. Amerika veica kratīšanu, tam tāpat kā N. Ušakova gadījumā nebija nekādu juridisku seku, bet partija ir respektējusi kolēģa lēmumu aiziet no amata. Tāpat “GKR” respektējot N. Ušakova izšķiršanos tajā palikt. Taču O. Burova piebilde, ka “GKR” taču nevar balsot par opozīcijas priekšlikumu, rada iespaidu, ka kaut kas abu politisko spēku attiecībās nav vairs kā senāk.

O. Burovs piekrīt, ka situācija ir sarežģīta. “GKR” norobežojās arī no “Saskaņas” rīkotā N. Ušakova atbalsta mītiņa 9. februārī Rātslaukumā. “Esmu krievs, kas dzimis Rīgā. Man nav pieņemama tāda situācijas radikalizēšana, sadalot cilvēkus latviešos un krievos,” skaidroja O. Burovs. Viņam esot grūti iedomāties, kā pēc šī mītiņa “Saskaņa” vēl var atgūt latviešu vēlētājus. Jāatgādina, ka “GKR” pirmsākumi ir meklējami latviskajā partijā LPP/”LC”, kuras līderis bija Ainārs Šlesers. Kad ­LPP/”LC” savu darbību izbeidza, no tās ievēlētie Rīgas domes deputāti A. Amerika vadībā 2012. gada pavasarī nodibināja savu pilsētas partiju, kādas jau bija Liepājā un Ventspilī.

Iepriekš opozīcijas deputāti bija atzinuši, ka O. Burovs un Vjačeslavs Stepaņenko (“GKR”) kā komiteju vadītāji pret tiem, kas nav pie varas, izturoties koleģiālāk nekā saskaņieši. O. Burovs apstiprināja, ka nebaidoties ieklausīties opozīcijas teiktajā un konstruktīvus tās ierosinājumus arī komiteja atbalstot.

Uz vaicāto par “GKR” un “Saskaņas” turpmāko sadarbību O. Burovs atbildēja: “Ja Ušakovs ir gatavs mainīties, mēs esam gatavi strādāt kopā.” “GKR” priekšsēdis A. Ameriks domā, ka emocijas ir pārspīlētas, esot jāņem vērā, ka tās partijas, kas domē ir opozīcijā, Saeimā ir valdošajā koalīcijā. Taču tagad esot jāsagaida tiesībsargājošo iestāžu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vērtējums.

Vienīgais galvenais cars

Neatkarīgi no tā, kā veidosies abu partiju attiecības, šajā domē ir maz manevra iespēju un citu koalīciju izveidot ir tikpat kā neiespējami. Un ne tikai tāpēc, ka abi partneri ilgus gadus bijuši ciešām saitēm saistīti saimniecisko jautājumu risināšanā. Pat ja “GKR” atdalītos no “Saskaņas”, alternatīva ir piecu partiju koalīcija ar līdzšinējiem pretiniekiem, kas arī nesola stabilitāti.

“Saskaņai” domē ir 21 deputāts, “GKR” – 11 deputāti, kas ir tikai divas balsis vairāk nekā opozīcijai.

Viens no opozīcijas līderiem Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”) neredz iespēju kādreiz sadarboties ar “GKR” – vispirms jau tāpēc, ka latviskās partijas ir parakstījušas memorandu par nesadarbošanos ar “Saskaņu” un “GKR”. “”Gods kalpot Rīgai” deputāti ir pieklājīgāki. Viņi nerauj nost mikrofonu vai datoram vadus laukā kā Ušakovs, taču to kuģi viņi abi kopā stūrē,” teica V. Ķirsis. Viņš apstiprināja, ka starp abām domē valdošajām partijām ir jūtama plaisa, par ko liecināja arī “GKR” norobežošanās no “Saskaņas” mītiņa, kurā bijis redzams, ka mēra politikai atbalsts sabiedrībā samazinās.

Ja kaut kādu iemeslu dēļ N. Ušakovs zaudētu amatu, “Saskaņas” frakcijā cita domes priekšsēža kandidāta nemaz neesot. “Viņiem ir vienīgais galvenais cars. Viņi pat nepieļauj domu Ušakovu upurēt partijas kopējo interešu vārdā,” uzskata V. Ķirsis.

Uz jautājumu, vai partijai domē ir cits mēra kandidāts, “Saskaņas” priekšsēža vietnieks Jānis Urbanovičs “LA” atbildēja, sev raksturīgajā manierē atjokojot: “Mēs esam tik lieli, ka mums ir viss. Taču nav jēgas par to runāt, jo Nils ir cīnītājs un viņš cīnīsies.” J. Urbanovičs neplānojot publiski analizēt “Saskaņas” situāciju Rīgas domē, jo tad, ja viņam esot kādas pretenzijas, tās viņš savam domubiedram N. Ušakovam pasakot acīs. J. Urbanovičs neredzot iemeslu, kāpēc Rīgas mēram būtu jāatkāpjas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons
1 diena
LE
LETA
Ziņas
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
1 diena
Lasīt citas ziņas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz svētdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem -10 grādiem
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aparjods izcīna 2. vietu EČ kamaniņu sportā un pirmoreiz valsts vīriešu sporta veida vēsturē 3. vietu PK kopvērtējumā
16:35
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
16:23
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Sasteigta, pavirša, nesaprotama un ar mērķi likvidēt darbavietas – tādu mežziņi redz jauno VMD reformu
15:38
LA
LA.LV
Ziņas
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 5
4 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Sasteigta, pavirša, nesaprotama un ar mērķi likvidēt darbavietas – tādu mežziņi redz jauno VMD reformu
57 minūtes
LE
LETA
Ziņas
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 23
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bots/Plūme izcīna bronzu EČ kamaniņu sportā; Šici kopvērtējumā finišē otrajā vietā
3 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ap 40% no vakardien atklātajiem Covid-19 gadījumiem konstatēti bērnu un jauniešu vidū 3
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Visticamāk, Kazahstānā nostiprināsies eiropeiski iekrāsots autokrātisks režīms ar postpadomju un islāma piejaukumu
6 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Stāsti
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski
8 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē?
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sestdien dažbrīd uzspīdēs saule un vietām nedaudz snigs
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skumja ziņa: mūžībā devies iemīļotais un talantīgais latviešu aktieris Arnis Līcītis
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords 34
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 576
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 379
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cipule skaidro, kāpēc pašlaik nevajadzētu ieviest ļoti stingrus ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Saskrējuši kā bites uz medus!” zemledus makšķernieki apsēduši Juglu 18
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
1 diena
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no no 22. līdz 28. janvārim: kādas vēlmes piepildīsies?
1 diena