Dabā
Medības

Neparasts taisnā aizslēga ierocis no Somijas0

Taisnais aizslēgs ‘Lynx TD15′ ar Realtree’ sniega kamuflāžas laidi. Foto: Linda Dombrovska

Parasti dažādi veiksmes stāsti attiecībā uz ieroču un munīcijas ražošanu sākas ar to, ka kāds uzņēmīgs cilvēks ar nepieciešamajām zināšanām, būdams mednieks, saprot, ka viņu neapmierina tirgū pieejamā produkcija. Stāstā par somu taisnā aizslēga ieroci Lynx ir līdzīgi, jo ieroču meistars Torsti Lāksonens, būdams kaislīgs mednieks, reiz nolēma, ka radīs labāko aizslēga karabīni tirgū. Jaunais Torsti medībās gāja kopš sešu gadu vecuma, vēlāk studēja ieroču ražošanas tehnoloģijas, līdz bija iespēja nokļūt situācijā, kad paša radīts ieroča dizains jau ir reāli izveidojams.

Ja runājam par taisnā aizslēga karabīnēm, pirmais, kas nāk prātā, ir Blaser R8, kā arī Browning Maral un Merkel Helix. Tomēr sava taisnā aizslēga sistēma ir izveidota somu Lynx ieročiem, kuri, šķiet, jaunās idejas īstenoja, vēl pirms atpazīstamie zīmoli ieviesa šīs tehnoloģijas. Pirmais Lynx taisnā aizslēga ieroča prototips tika izstrādāts 1989. gadā, pēc ilgiem testiem un dizaina uzlabojumiem 1994. gadā tika patentēta pirmā Lynx 94 karabīne ar taisno aizslēgu un sākta neliela apjoma ražošana. Šis modelis izcēlās ar to, ka viss aizslēga mehānisms sastāvēja tikai no sešām daļām un bija praktiski nesalaužams. Visam ierocim ir mazāk sastāvdaļu nekā jebkuram citam konkurentu ražojumam.

Tā kā Somijas daba nodrošina brīžiem pat ļoti ekstrēmus apstākļus, tika radīts ierocis, kas ir ideāli piemērots šiem sarežģītajiem apstākļiem. Ņemot vērā mednieku vajadzības, tika veikti uzlabojumi, un 2010. gadā kompānija saņēma vēl vienu patentu savai aizslēgu sistēmai. Lynx taisnā aizslēga sistēma izceļas ar to, ka to ir viegli lietot, klusi pārlādēt un tā ir arī ļoti izturīga, bet ieroči – ārkārtīgi precīzi.


Lynx TD15

Šis ir populārākais kompānijas ieroču modelis, kas pieejams dažādās konfigurācijās. Tam ir ļoti asprātīgs tehniskais risinājums – centrālajai alumīnija ieroča kārbai ir atsevišķi stiprinājumi stobram, kā arī pastobrei un laidei. Kad ieroci izjauc, lai, piemēram, ceļotu, laidi var noņemt, izskrūvējot vienu skrūvi, kamēr viss pārējais paliek vesels un neizjaukts. Konstrukcija nodrošina to, ka pēc izjaukšanas un salikšanas trāpījuma punkts paliek nemainīgs. Tā kā ieroča šaušanas mehānisms ir neatkarīgs no laides, karabīne ir izturīga pret dažādiem laika ap-
stākļiem.

Šim modelim pieejamas versijas ar melnu un camo sintētisko laidi, Realtree 
Snow Camo – baltu kamuflāžas laidi, riekstkoka laidi, kā arī spilgti oranžu sintētisko laidi. 
Ierocis rada iespaidu, ka tas ir ārkārtīgi izturīgs un robusts, ērti lietojams, ļoti piestāv skandināvu tipa medniekam, kam patīk dinamiskas, mazliet pat ekstrēmas medības jebkuros laika apstākļos.

Runājot par kvalitāti, ir mazliet žēl, ka lietotāji ārpus Somijas nav novērtējuši šā zīmola priekšrocības, lai gan to var iegādāties Dānijā, Vācijā, Zviedrijā, Norvēģijā un citās valstīs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

Ieva Ēvalde
Ekonomika
“Jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju!” Ko valmierieši domā par to, ka kļūst par “bēru galvaspilsētu”? 1
1 stunda
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
“Mūsdienu komforta pasaulē lasīšana kļūst par ko līdzīgu dārzu ravēšanai vai malkas skaldīšanai!” Dzejnieks Valentīns Lukaševičs par latgaļu valodas vērtību
Intervija 1 stunda
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Ja liberālajā Rietumu sabiedrībā dažviet ir atļauta eitanāzija vai asistēta pašnāvība, tad kāpēc gan neļaut slimot ar Covid-19?
1 stunda
IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
Lielauces centra iedzīvotāji pašu spēkiem līdz nepazīšanai izmaina savu daudzdzīvokļu namu pagalmu 1
15 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Urnu es saņēmu, bet kas tur iekšā? Es nezinu,” Dairis šokā par apbedīšanas biroja nekaunību 2
13 stundas