Franks Gordons.
Franks Gordons.
Foto: Timurs Subhankulovs

Franks Gordons: “Nepilsonis” – neveiksmīgs termins 4

Izlasīju Daces Baltrumas rakstu “Ar varu nevajag uzspiest” (“Latvijas Avīze”, 2019. gada 22. marts) par Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa Saeimai iesniegto priekšlikumu automātiski piešķirt Latvijas pilsonību jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem. Man ir piktums par to, ka savulaik ieviesa terminu “nepilsoņi”, angliski “aliens”, t. i., svešie.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Eksperti atklāj, ka ir kaut kas, no kā Putins baidās vairāk nekā no NATO
Lasīt citas ziņas

Jau vairākkārt norādīju savos rakstos, ka starptautiskajā apritē (arī Izraēlā) cilvēks, kas nav attiecīgās valsts pilsonis un kam šī pilsonība pēc likumu nepienākas, ir “pastāvīgais iedzīvotājs”, angliski – “permanent resident”. Tad nebūtu “nepilsoņu kongresa” vai tamlīdzīgu akciju, jo pastāvīgā iedzīvotāja statuss visā civilizētajā pasaulē ir normāls un neliecina par kādu tīšu diskrimināciju.

Viņiem nav vēlēšanu tiesību, un visos pārējos aspektos viņiem ir līdzīgas tiesības kā pilsoņiem.
CITI ŠOBRĪD LASA

D. Baltruma raksta: “Vārdam ir liela nozīme. Manā saprašanā noliegums “ne” ir tik būtisks, ka spēj mainīt polus pretējos virzienos. Ja reiz cilvēkam ir pateikts “nē” viņa pamatstatusa formulējumā, par kādu integrāciju tad var būt runa? Cilvēks ir nolikts svešo pozīcijā. Un svešais viņš arī paliek.”

Terminu ziņā autorei ir pilnīga taisnība. Uzdrošinos ierosināt, lai Saeima pieņem likumu, paredzot nepilsoņu apzīmēšanu par pastāvīgajiem iedzīvotajiem un viņu pasēs “alien” attiecīgi jāmaina – “permanent resident”.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.