“Mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi, kuriem šobrīd ANO Drošības padomē ir nepastāvīgās dalībvalsts statuss, ir labs piemērs tam, cik lielu pienesumu starptautiskā miera un drošības vairošanā var dot tieši nelielas valstis. Arī Latvija ar nepacietību gaida iespēju uzņemties šos pienākumus un godu 2026.–2027. gadā,” uzrunā ANO teica prezidents Egils Levits.
“Mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi, kuriem šobrīd ANO Drošības padomē ir nepastāvīgās dalībvalsts statuss, ir labs piemērs tam, cik lielu pienesumu starptautiskā miera un drošības vairošanā var dot tieši nelielas valstis. Arī Latvija ar nepacietību gaida iespēju uzņemties šos pienākumus un godu 2026.–2027. gadā,” uzrunā ANO teica prezidents Egils Levits.
Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Levits izceļ dezinformācijas radīto postu, ANO ģenerālsekretārs brīdina par jaunu auksto karu 4

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Apvienoto Nāciju Organizācijas galvenajā mītnē Ņujorkā otrdien sākās Ģenerālās asamblejas ikgadējā sesija, ko tradicionāli ievada valstu vadītāju debates. Šogad ir ANO 75. gadskārta, taču koronavīrusa pandēmijas dēļ Ņujorkā ir ieradušies tikai nedaudzi pasaules līderi, bet vairākums atsūtījuši savu uzrunu videoierakstus.

Arī Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita sacītais skanēja videouzrunā, kurā viņš izcēla dezinformācijas radīto postu un nepieciešamību cīnīties pret šo tendenci, un kā piemēru dezinformācijas plašajam vērienam viņš minēja Krievijas arvien atklātākos mēģinājumus “pārrakstīt vēsturi”.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, atklājot Ģenerālās asamblejas debates, brīdinājis par jaunu auksto karu starp ASV un Ķīnu.

“Mēs virzāmies ļoti bīstamā virzienā. Mēs nevaram atļauties nākotni, kurā divas lielākās ekonomikas sašķeļ pasauli,” sacīja Gutērrešs.

“Tehnoloģiskā un ekonomiskā plaisa draud neizbēgami pārvēr­sties par ģeostratēģisko un militāro plaisu, un mums par katru cenu no tā jāizvairās,” viņš uzsvēra.

ANO vadītājs aicināja uz globālu solidaritāti, saskaroties ar jaunā koronavīrusa pandēmiju, tostarp vakcīnu izstrādē. Viņš atzīmēja, ka nacionālisms jautājumos, kas saistīts ar vakcīnu pret jauno koronavīrusu, ir ne tikai netaisnīgs, bet pašiznīcinošs. Pandēmijas dēļ ANO ģenerālsekretārs teica savu runu gandrīz tukšā Ģenerālās asamblejas zālē.

Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins uzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā stingri aizstāvēja Ķīnas ambīcijas, brīdinot par civilizāciju sadursmes briesmām pandēmijas laikā. Sji sacīja, ka globālā vienotība ir vienīgais veids, kā pārvarēt krīzi.

Ķīnas prezidents uzsvēra, ka pasaulei jāiestājas pret Covid-19 politizāciju un stigmatizāciju, un aicināja pasaules līderus pieņemt “ģimenes konceptu (..) un izvairīties no iekrišanas civilizāciju sadursmes slazdā”.

Starp ASV un Ķīnu valda domstarpības daudzos jautājumos, tostarp par pandēmijas izcelsmi, tirdzniecību un dominanci tehnoloģiju jomā, kā arī par jūras robežām Dienvidaustrumāzijā.

Uzrunā ANO prezidents Sji apgalvoja, ka Ķīnai nav tieksmes uz hegemoniju, ekspansiju vai ietekmes sfēru radīšanu.

“Ķīnai nav nodoma iesaistīties aukstajā karā ar kādu valsti,” viņš teica, apgalvojot, ka Ķīna ir aizsargvalnis starptautiskām sistēmām un atsaucīgs partneris diplomātisku strīdu gadījumos. “Mēs uzstājam uz dialogu, lai pārvarētu domstarpības, un sarunām, lai atrisinātu strīdus,” sacīja Ķīnas prezidents.

Tramps: Ķīnai jāatbild par Covid-19

ASV prezidents Donalds Tramps videouzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā paziņoja, ka pasaulei ir jāsauc Ķīna pie atbildības par tās rīcību saistībā ar jaunā koronavīrusa pandēmiju, jo Pekina ir pieļāvusi Covid-19 izplatīšanos pasaulē.

Tramps pārmeta Pekinai, ka tā ļāvusi Covid-19 izkļūt no Ķīnas un inficēt visu pasauli.

“Apvienotajām Nācijām ir jāsauc Ķīna pie atbildības par tās rīcību,” sacīja Tramps. ASV prezidents, kuru 3. novembrī gaida smaga cīņa par pārvēlēšanu prezidenta amatā, centās kliedēt vēlētāju kritiku par viņa politiku pandēmijas laikā, vainojot šajā nelaimē Ķīnu.

“Mums jāsauc pie atbildības valsts, kas palaida šo sērgu pasaulē,” uzsvēra Tramps. Viņš pārmeta Ķīnai, ka tā rūpējusies tikai un vienīgi par savām interesēm, kad potenciāli letālais vīruss pagājušajā gadā pirmo reizi parādījās Uhaņā.

Tramps sacīja, ka “Ķīnas valdība un Pasaules Veselības organizācija, ko principā kontrolē Ķīna, nepatiesi pasludināja, ka nav pierādījumu par [vīrusa] nodošanu no cilvēka cilvēkam”. “Vēlāk viņi nepatiesi apgalvoja, ka cilvēki bez simptomiem neizplatīs slimību,” viņš piebilda.

Putins aicina izbeigt sankcijas

Krievijas prezidents Vladimirs Putins videouzrunā ANO mudināja izbeigt “nelikumīgās sankcijas” pret Krieviju un vairākām citām valstīm, kas kavējot pasaules ekonomikas atveseļošanos un jaunu darba vietu veidošanu.

Viņam neraksturīgā pārsteidzoši samierinošā runā Krievijas līderis aicināja pasaules valstis uz ciešāku sadarbību cīņā pret koronavīrusu un citām globālajām problēmām, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

“Pasaules tirdzniecības atbrīvošana no barjerām, aizliegumiem, ierobežojumiem un nelikumīgām sankcijām ļoti palīdzētu atdzīvināt pasaules ekonomikas augsmi un mazināt bezdarbu,” teica Putins.

Krievijas prezidents jau gadiem cenšas panākt, lai ASV un ES atceltu sankcijas, kas tika ieviestas pret Maskavu pēc Kremļa veiktās Krimas apgabala aneksijas un iebrukuma Ukrainā 2014. gadā un Krievijas iejaukšanās 2016. gada ASV vēlēšanās.

Putina uzruna ANO izskanēja pēc kārtējā starptautiskā skandāla, kad Krievijā ar nervus paralizējošu kaujas vielu “Novičok” tika saindēts opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, kurš atguvies pēc ārstēšanās slimnīcā Berlīnē.

Kipras iebilde, prasot saistīt sankciju vēršanu pret Lukašenko režīmu ar sankcijām pret Turciju, aizkavēja to apstiprināšanu līdz ES samitam, kas bija paredzēts šodien, bet ko nācās atlikt Eiropadomes prezidenta Šarla Mišela karantīnas dēļ.

Vācijas kanclere Angela Merkele nodēvējusi Navaļnija saindēšanu par slepkavības mēģinājumu ar mērķi apklusināt Putina visredzamāko politisko pretinieku.

Kancleres biroja pārstāvis pavēstījis, ka Merkele, iespējams, varētu pārskatīt cauruļvada “Nord Stream 2” projektu par Krievijas gāzes piegādi Vācijai pa Baltijas jūru.

Krievija kā pirmā valsts pasaulē nesen apstiprināja vakcīnu pret Covid-19, un prezidents Putins piedāvāja to bez maksas piegādāt visiem ANO mītnes darbiniekiem Ņujorkā.

Rietumu eksperti uzskata, ka Krievija vakcīnas izstrādē nav ievērojusi visas triju pārbaudes posmu prasības, tāpēc tās izmantošana nav droša.

Latvijas prezidents pret dezinformāciju

Fragments no Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita runas ANO Ģenerālās asamblejas 75. sesijā.

“Latviju uztrauc tas, ka viena no Covid-19 radītajām papildu sekām ir daudz labvēlīgāka vide informācijas sagrozīšanai, dezinformēšanai un naidpilnu uzskatu paušanai.

Tādēļ valstīm ir svarīgi aktīvi vērsties pret informācijas sagrozīšanu un nodrošināt to, ka plašsaziņas līdzekļu izplatītā informācija ir brīvi pieejama, ticama un balstīta uz zinātniskiem faktiem. [..] Latvijai šajā jautājumā ir noderīgas iestrādes, ar kurām esam gatavi dalīties.

Jūnijā Latvija un 130 dažādus pasaules reģionus pārstāvošas valstis aicināja ANO aktīvāk pretdarboties informācijas sagrozīšanas un dezinformēšanas mēģinājumiem saistībā ar Covid-19 jeb tā saucamajai “infodēmijai”. [..]

Sagrozītas un klaji nepatiesas informācijas, nepatiesu ziņu un naidpilnu izteikumu skaita straujais pieaugums pēdējos gados ir bīstama tendence ne tikai pandēmijas laikos.

Tas ir būtisks drauds mieram pasaulē, būtisks drauds centieniem atrisināt planetāra mēroga problēmas, piemēram, tādas kā klimata pārmaiņas un vides piesārņojums. [..]

Ja mēs paskatāmies uz dezinformācijas izplatīšanas problēmu plašākā kontekstā, ir kāds piemērs, ko nevar neminēt – Krievijas arvien atklātāki mēģinājumi pārrakstīt vēsturi.

It īpaši II Pasaules kara notikumus. Tas nav pieņemami. Krievija konsekventi cenšas padarīt vēsturi par savas dezinformācijas līdzekli. Papildus tam Krievija arī konsekventi ierobežo demokrātiskumu un vārda brīvību.

Mēs aicinām uzticēt nesen notikušā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija indēšanas mēģinājuma izmeklēšanu neatkarīgai starptautisku speciālistu grupai. Mēs nedrīkstam nozieguma pastrādātājiem ļaut izbēgt no atbildības.

Saistītie raksti

Lielas bažas Latvijā rada arī Baltkrievijā notiekošais, it īpaši nežēlīgās represijas, kas sekoja 9. augusta prezidenta vēlēšanām.

Mēs aicinām organizēt atkārtotas, demokrātiskas un atklātas vēlēšanas, kā arī pārtraukt miermīlīgo protestētāju vajāšanu. [..] Mēs arī aicinām Krieviju atturēties no tālākas iejaukšanās Baltkrievijā notiekošajā, ļaujot pašiem baltkrieviem lemt par savas valsts nākotni.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 7
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu, viņš pats par to neko nezina
1 stunda
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iespējams pērkons un krusa. Laika prognoze piektdienai
4 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Atkal tiks mainītas prasības skolām. Vidusskolas var palikt bez valsts naudas 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku 6
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 5
8 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 5
11 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 2
11 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai šis ir pareizais laiks, lai veiktu autoratlīdzību nodokļa reformu? Kariņš atzīst nepilnības
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 9
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Žurnāliste un ētera personība Danute Juste: “Sapņoju, ka būšu nākamais Tarantīno un nedzīvošu Latvijā…”
Intervija 8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
10 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 32
22 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ugunsgrēku dzēsīs zirga pajūgā un ar spaini rokās. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 44
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 18
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 48
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Īrisa un Irīda
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 2
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 23
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šis ir mans laiks: dziedātājai Aminatai jauna dziesma
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu
18:17
TA
Tatjana
Ziņas
Atklāj, cik daudz Covid-19 gadījumu aizvadītajā diennaktī reģistrēti Rīgā
18:06
LE
LETA
Veselam
Vienam no mākslas centra “Zuzeum” darbiniekiem apstiprināta infekcija ar Covid-19
18:03