Latvijā
Sabiedrība

Anda Līce: Mati ceļas stāvus, uzzinot, ka emigrējuši jau esot 600 tūkstoši…15


Anda Līce
Anda Līce
Foto: Valdis Ilzēns

Skatoties dokumentālās filmas par dabu, mēs šad tad nopūšamies: “Ja mums būtu tāda redze kā spārēm vai dzirde kā ziloņiem, tad gan…” Neviens nespēj pateikt, kas tad būtu, un nākas vien dzīvot ar savām divām acīm un ausīm, pēc katrām vēlēšanām jautājot, vai mūsu priekšstāvji neredz un nedzird, vai negrib redzēt un dzirdēt, kas valstī notiek?

Viss būtu citādāk, ja viņi pēc nonākšanas amatā nepārceltos uz dzīvi citā klimata joslā, par kuru tauta saka – “tur, pašā augšā”, kur retinātā gaisa dēļ izsniedz skābekļa maskas. Un, kad viņi reizēm nokāpj lejā, lai dotos pie sabiedrības, gadās, ka viņi pie tās nemaz netiek – viņus pārķer starpnieki, izvēlas, ko rādīt, ko ne, ar ko tikties, kādus jautājumus uzdot, kādus ne.

Tie “tur, pašā augšā”, paši nespēj visu ieraudzīt un saklausīt. Lai iegūtu pilnu bildi, viņiem būtu jāsaņem informācija, izmantojot visus iespējamos avotus. Arī neoficiālos. Jo oficiālie mēdz informāciju šķirot pēc saviem ieskatiem vai ieinteresētu personu padomiem.

Pēc kā mēs uz vietām mērām temperatūru valstī? Pēc tā, kas notiek mūsu tuvākajā apkārtnē – ciemā, pagastā, novadā vai mazpilsētā. Teritorijas ziņā Latvija ir ļoti maza – kājām izstaigājama. Es nesaku, ka valsts un Ministru prezidentam un ministriem būtu ar mugursomu plecos jāpārstaigā Latvija.

Tomēr, lai satiktos ar īstenību aci pret aci un ieraudzītu pilnu bildi, būtu svētīgi biežāk doties pa neizziņotiem maršrutiem, atmetot oficiālo daļu un tādējādi ietaupot savu un mūsu laiku. Tad viņi spētu atbildēt uz jautājumu, vai viņus kaut kas dara bažīgus un kas tas ir.

Kad mums stāsta, ka cilvēku prombraukšana no valsts ir beigusies un sākas atgriešanās, iestājas neveikls klusums. Kā šāds optimisms iet kopā ar acīmredzamo – aizvien sarūkošo skolēnu skaitu, izmirstošām lauku mājām un ciematu dzīvokļiem. Teritoriālā reforma izraisīs jaunu aizbraukšanas vilni. Vai valsts tam ir gatava?

Saistītie raksti

Atsevišķie atgriešanās gadījumi, kurus plaši apraksta saziņas līdzekļi, ne tuvu nenosedz tos milzīgos robus, ko ir izskalojusi prombraucēju straume. Mati ceļas stāvus, uzzinot, ka jau esot aizbraukuši 600 tūkstoši.

Mīļie, cik tad mūsu ir palicis? Vai “tur, pašā augšā” to maz zina, un, ja zina, vai ir sācies satraukums? Parastais komentārs ir: “Tā notiek visā pasaulē, un tur neko nevar darīt.” Ja nu kaut kas ir nepielūdzams, tad tie ir demogrāfijas skaitļi. Šie skaitļi liek jautāt: “Kurp ej, Latvija?”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Aizmirsa paskatīties luksoforā… Tērbatas ielā notikusi auto avārija ar smagām sekām
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aizdomas par ļaunprātīgu ugunsgrēka izraisīšanu auto pārdošanas laukumā 1
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
12 stundas

Lasītākie raksti

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu 1
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Līdz šim Latvijā aizdomas par “Covid-19” pārbaudītas 87 cilvēkiem; nevienā gadījumā bažas nav apstiprinājušās
7 minūtes
LE
LETA
Latvijā
2020.gads Latvijā varētu kļūt par siltāko novērojumu vēsturē
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Babītē līdz 90% palielināta nekustamā īpašuma nodokļa atlaide daudzbērnu ģimenēm
28 minūtes