Foto: Dmitrijs Sulžics/F64

NMPD paaugstinājis savu gatavības režīmu. Ar ko jārēķinās iedzīvotājiem? 6

Līdz ar piektdienas Valsts operatīvā medicīniskā komisijas lēmumu izsludināt paaugstinātas gatavības stāvokli veselības nozarē arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) paaugstinājis savu gatavības režīmu, aģentūru LETA informēja NMPD.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
Lasīt citas ziņas

Tas nepieciešams, ņemot vērā saslimstības ar Covid-19 straujo izplatību Latvijā un prognozes par slimnīcās ārstējamo pacientu pieplūdumu.

Kā skaidro NMPD, ja pirms nedēļas NMPD brigādes ik dienu izpildīja vidēji 60 izsaukumus pie Covid-19 pacientiem, tad šajās dienās to skaits pārsniedz jau 100 izsaukumus dienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc dienestā paustā, palielinoties Covid-19 pacientu skaitam, pieaugs darba apjoms un intensitāte NMPD dispečercentrā un brigādēs, un var rasties nepieciešamība pēc papildus personāla.

Tāpēc NMPD Ārkārtas vadības grupa pieņēmusi lēmumu apzināt tos mediķus, kas ir devušies izdienas pensijā un būtu gatavi vajadzības gadījumā uz laiku atgriezties dienestā.

Tāpat vēl stingrāk tiks izvērtēti un prioritizēti uz ārkārtas tālruni 113 saņemtie zvani, lai nodrošinātu brigāžu operatīvu ierašanos pie pacientiem un negadījumos cietušajiem dzīvībai kritiskās situācijās.

Zemākas prioritātes izsaukumos, kad nav tūlītēju draudu cilvēka dzīvībai, ierašanās laiks var būt līdz divām stundām.

Kā liecina epidemiologu dati, šobrīd katrs desmitais saslimušais nonāk slimnīcā. Strauji palielinoties Covid-19 izplatībai, jau tuvākajās nedēļās paredzams, ka būtiski pieaugs arī pacientu skaits, kam būs nepieciešama ārstēšanās slimnīcās.

Epidemiologu prognozes arī liecina, ka līdz oktobra vidum stacionāros atradīsies ap 700 Covid-19 pacientu.

Slimnīcās šobrīd tiek nogādāti pacienti vidēji smagā un smagā stāvokli, viņu ārstēšana nereti ir ļoti ilgstoša – vairākas nedēļas vai pat mēnešus.

Šajās dienās kopējā gultu noslodze slimnīcās (gan Covid-19, gan citiem pacientiem) ir sasniegusi līdz šim augstāko, pārsniedzot pat gada sākuma noslodzi saslimstības augstākajā periodā.

Tāpēc slimnīcām jāievieš papildus ierobežojumi pacientu uzņemšanai citos profilos, lai atbrīvotu gultas un novirzītu personālu Covid-19 pacientu ārstēšanai.

Šobrīd Covid-19 gultu atvēršanu sarežģītu padara tas, ka vienlaikus ir ļoti augsta noslodze terapijas pacientu gultām, kuras iepriekš tika pārprofilētas un izmantotas Covid-19 pacientu vajadzībām, skaidro NMPD.

Nepieciešamība slimnīcām pārorganizēt savu darbību un pacientu plūsmas izmaiņas valstī būtiski ietekmē arī NMPD darbu. Mainās hospitalizācijas virzieni un būtiski palielinās attālumi, kādos brigādes uz slimnīcām transportē pacientus ne tikai ar Covid-19 saslimšanu, bet arī citos gadījumos.

Piemēram, kā atzīmē NMPD, lai nodrošinātu ārstēšanu slimnīcā citu profilu pacientiem, kurus nevar uzņemt reģionālās un universitātes slimnīcas saistībā ar nodaļu pārprofilēšanu tieši Covid-19 pacientu vajadzībām, NMPD pēc Valsts operatīvās medicīniskās komisijas lēmuma jau kopš 17.septembra atsevišķu profilu pacientus nogādā citā tuvākajā slimnīcā.

Tādējādi, piemēra, terapijas vai ķirurģijas profila pacients no izsaukuma vietas Rīgā var tikt nogādāts Pierīgā esošajās slimnīcās – Ogrē, Tukumā, Jūrmalā un pacienti nevar izvēlēties slimnīcu.

Arī citos gadījumos slimnīcās strauji mainās situācija, un jau šobrīd attālumi, ko NMPD brigādes mēro no izsaukuma vietas uz slimnīcām, kurā ir iespējas uzņemt pacientu, būtiski pieaug – no dažiem kilometriem līdz pat simts un vairāk.

Operativitāti ietekmējot arī strauji augošais izsaukumu skaits pie Covid-19 pacientiem, jo brigādēm uz katru šādu izsaukumu jādodas ģērbtai pilnā aizsardzības līdzekļu komplektācijā, pēc tā jāveic aprīkojuma un operatīvā auto salona papildus dezinfekcija.

Līdz ar to ievērojami pieaug laiks, kurā brigādes ir aizņemtas, un samazinās brīvi pieejamo brigāžu skaits jaunu izsaukumu izpildei.

Lai nodrošinātu spēju operatīvi reaģēt uz dzīvībai kritiskiem izsaukumiem, NMPD Ārkārtas vadības grupa pieņēma lēmumu nepieciešamības gadījumā veikt arī brigāžu pārdislokācijas starp reģioniem un brigāžu punktiem uz vietām, kur veidotos augsti riski izsaukumu operatīvai izpildei.

Lai NMPD mediķi varētu palīdzēt cilvēkiem dzīvībai kritiskās situācijās, NMPD aicina iedzīvotājus vienkāršākos veselības problēmu gadījumos vērsties pie sava ģimenes ārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savukārt ārpus ģimenes ārsta darba laika palīdzību var saņemt pie dežūrārsta, steidzamās medicīniskās palīdzības punktā vai zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana situācijās, kad ir apdraudēta dzīvība, proti, ja cilvēks ir bezsamaņā, ja neelpo vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi, ir gūta smaga trauma, ir stipra asiņošana vai pēkšņa un dzīvību apdraudoša saslimšana, kā, piemēram, infarkts vai insults. Šādās situācijās brigāde tiks izsūtīta nekavējoties.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
Kols: Patlaban visaktuālākais jautājums Latvijai un Eiropai ir drošība
12:51
Kols: Saspīlējums uz robežas starp Baltkrieviju un ES nav migrācijas krīze, bet hibrīdkarš
12:50
Kariņš uzsver Latvijas sniegto atbalstu Ukrainai un ātro reakciju uz Lukašenko režīma rīcību
12:39
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Rinkēvičs: Mums jābūt gataviem uz ilgstošu starptautiskās spriedzes periodu
Krievija un Ukraina vienojas ievērot pamieru un februārī rīkot jaunas sarunas
VIDEO. “Nenormāla slodze, ieskaitot slimnīcas pa ceļam…”: Olga Rajecka atklāj patiesību par “Eolikas” koncertdzīves aizkulisēm
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Slimnīcu biedrības vadītājs: Omikrons mediķus skāris daudz plašāk nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi
Sākoties depozīta sistēmai, ražotājiem un tirgotājiem PVN par taru būs jāmaksā tikai reizi gadā
ASV Valsts departaments: Ja Krievija iebruks Ukrainā, “Nord Stream 2” nesāks darboties
Gāzei šobrīd nav alternatīvas: Aigars Kalvītis atbild uz jautājumiem par gāzes cenām un enerģētikas politiku
Guntis Kalme: Nākamā pēc pieminekļa Gunāram Astram jāveido Latvijas Varonības aleja – no Brīvības pieminekļa līdz vietai, kur nojaucām ļeņinekli
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
“Latvijā zinātnieku ir diezgan maz”. Saruna ar pētnieku Guntaru Kitenbergu
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
no ievārījuma pagatavot kēksiņus?