Dabā
Medības

Eksprestests medniekam. Šāviens – no rokas un ar atbalstu0

Šaujot ierocis praktiski nekustas.

Ja šāviens jāveic no medību tornīša vai kanceles, kur speciāli ierīkots atbalsts ierocim, problēmu nebūs. Lai gan tāpat uztraukumā var kļūdīties.

Tomēr, ja priekšroka tiek dota medībām ar pieiešanu, kā arī situācijās, kad jānokļūst līdz medību tornim vai jāgaida vietā, kur nav torņa, šaušanas atbalstam ir liela nozīme, ja vien neesi simtprocentīgi pārliecināts par savām šaušanas prasmēm, šaujot no rokas. Protams, ir jāspēj no rokas izšaut kvalitatīvi vismaz distancē līdz 100 metriem, bet, attālumam palielinoties, tas kļūst arvien grūtāk un kļūdas iespēja proporcionāli palielinās. Bet katrs jau vēlas veikt drošu un pārliecinošu šāvienu, vēl jo vairāk, ja noskatīta kāda īpaša trofeja. Ar Oskaru Treilihu tikāmies netālu no Ķeguma šautuvē Mežirbes, lai salīdzinātu trīs šaušanas pozīciju rezultātus. Tests tiek veikts ar Toz .22 LR kalibra ieroci, šaujot 50 metru distancē. Pieci seši šāvieni no rokas, pēc tam no viena punkta šaušanas atbalsta Primos, kā arī izmantojot 4 Stable Stick divu punktu šaušanas atbalstu.

Kas ir Primos?

Primos Trigger Stick ir ļoti interesants risinājums, jo uzņēmuma ražotie vienkāji, divkāji un pat trīskāji ir saliekami un izvelkami, nospiežot mēlīti. Ir dažādu garumu un risinājumu šaušanas atbalsti. It kā visērtākais ir tieši vienkājis – tas aizņem maz vietas, ir viegli saliekams, nodrošina atbalstu. Lai gan tagad jau kompānija piedāvā trešās paaudzes šaušanas atbalstus, mūsu rīcībā bija pirmās paaudzes risinājums. Ar vienkāji šaut nav viegli, ir jāpierod pie tā lietošanas, jo ļoti izteiktas ir kustības pa labi un pa kreisi, bet ar treniņu palīdzību var ievērojami uzlabot trāpījumu grupu. Arī šaušanas disciplīnā Eiropas zvēri, šaujot ar vītņstobru ieroci 100 metros, viena no pozīcijām ir šaušana, izmantojot nenostiprinātu apaļkoku (nūju). Šis gan ir būtībā primitīvs slotaskāts, kas ir vēsturiski viens no izplatītākajiem šaušanas atbalstiem, bet tas ir izaicinājums, kas prasa iemaņas un izpratni. Primos nav tik primitīvs, bet princips būtībā ir tas pats – nodrošināt vienkāršu un ērti lietojamu šaušanas atbalstu. Liels pluss tieši Primos ir tas, ka to var ātri izvilkt un dažos mirkļos tas ir gatavs lietošanai. Interesanti, ka šautuvē sapratām – tomēr paiet kāds laiks, lai varētu noregulēt atbalstu pareizajā augstumā, tādēļ noteikti ar to būtu mazliet jāpadarbojas, lai atbildīgajā brīdī nesamērīgi daudz laika netiktu pavadīts, ieriktējoties uz šaušanu, kamēr medījums jau ir pazudis tālēs zilajās.

Ko piedāvā 4 Stable Stick

Ražotājs apgalvo, ka šis ir viens no stabilākajiem šaušanas atbalstiem, kāds pieejams tirgū, un daudzi testi to esot pierādījuši. Jāsaka gan, ka pēdējos gados daudzas kompānijas piedāvā visdažādākos pakaļdarinājumus ar interesantiem papildinājumiem. Buch Stick, Mountain Stick un tagad arī jaunajam Ultimate Carbon princips ir viens – divi atbalsta punkti uz zemes, divi atbalsta punkti ierocim, kustība ir iespējama tikai uz priekšu un atpakaļ, bet ne uz sāniem, ja vien mednieks pats neizvēlas kustēties līdzi. Pieejams ir vēl Monteria Stick, kas paredzēts tieši šaušanai uz kustīgu mērķi. Ik reizi, kad kādam šo atbalstu parāda, pirmā reakcija ir vienāda. Tas šķiet pārāk sarežģīts un grūti lietojams rīks. Bet, tiklīdz kāds ir ar to izšāvis, tā viedoklis mainās, jo rezultāts runā pats par sevi. Tas pats mūsu eksprestesta laikā notiek ar Oskaru Treilihu – no sākuma viņa sejā redzama skepse, bet pēc testa viņš apgalvo, ka Primos noguls plauktā. Bet šoreiz runāsim tikai un vienīgi par šaušanas rezultātiem.

Tests
Bez treniņa, bez īpašas sagatavošanās ņemam un šaujam. Toz mazkalibrene ir viegla un smalka plintīte. Manā rokā tā ieguļ tīri labi, bet Oskaram tā ir mazliet par smalku. Šaujam mednieka stājā, nevis sportiskajā biatlonista stājā, cenšoties imitēt medību situācijas. Doma ir izšaut gana strauji un ātri un nevis uzrādīt kādu sportisku rezultātu, bet, imitējot medību apstākļus, saprast, kādu grupu veidos .22 LR lodītes. No rokas Oskars izšauj septiņas lodītes. Rezultāts ir gana labs, ja šajā distancē šautu uz medījumu, kas lielāks par stirnu. Izšaut ir grūti, ņemot vēl vērā, ka apkārt dīc un san mušu un dunduru mākoņi. Ar pauzēm izšaujot vēl dažas reizes un Oskaram pie ieroča pierodot, šī grupa noteikti kļūtu mazāka un stabilāka. Otrajā piegājienā seši šāvieni ar Primos pirmās paaudzes vienkāji. Šaujot Oskars komentē, ka izšaut tomēr ir grūti, jo esot ļoti izteikta kustība pa labi un kreisi. Paiet kāds laiciņš, pirms Oskars iekārtojas šaušanai ar 4 Stable Stick, bet šaušana ar šo atbalstu notiek raiti. Pienāk mana kārta – izšauju ātri trīs mērķos, trīs pozīcijas, katrā pa pieciem šāvieniem. Ir sajūta, ka +25 grādos mazais stobrs tomēr sāk uzsilt, bet mūsu uzdevums ir saprast, kāda veidojas trāpījumu grupa, šaujot no atšķirīgām šaušanas pozām. Jau šaušanas procesā ir skaidrs, kādi būs rezultāti.

Rezultāti
Trīs Oskara trāpījumu grupas liecina par paša kļūdām un arī šaušanas atbalstu priekšrocībām. Oskars ir sašutis par rezultātiem, šaujot no rokas. Viņš secina, ka sen nav bijuši treniņi, tam, lūk, arī rādītājs. Pirmā grupa ir izkliedēta, trāpījumi visos iespējamos virzienos, lai gan jāatzīst, ka visi tomēr papīrā. Ir skaidrs, ka plinte šauj mazliet uz augšu un pa kreisi, bet šo problēmu viegli vēlāk labot, ieroci piešaujot. Oskaram šaujot ar Primos, ir skaidri redzama horizontālā kustība, lai gan jāatzīst, ka rezultāts ir labāks, trāpījumi jau sāk veidot sakarīgu grupu. Mazliet patrenējoties šaut ar šo atbalstu, pierodot pie tā horizontālajām kustībām, grupu noteikti būtu iespējams uzlabot.

Manas trāpījumu grupas arī nestabilas, jo šauju diezgan ātri. Brīžiem sanāk sasteigt, par ko uz sevi dusmojos. Bet rezultāts līdzīgs kā Oskaram. Šaujot no rokas, var vislabāk redzēt paša kļūdas – viens trāpījums man aizgājis uz augšu, viens pa kreisi, bet trīs trāpījumi ir diezgan cieši kopā. Šaujot ar vienkāji, rezultāts gandrīz līdzīgs. Manā trāpījumu grupā nav tik izteiktas novirzes pa labi un kreisi, viens trāpījums atkal uz augšu – tādēļ ka steidzos. Bet tik un tā skaidrs, ka šaujot no atbalsta, rezultāts ir stabilāks. Šaujot ar 4 Stable Stick, mana grupa ir sliktāka nekā Oskaram. Laikam atkal steidzos, bet tendence ir skaidri redzama.

Secinājumi
Viennozīmīgi, ar treniņu palīdzību gan Oskaram, gan man noteikti būtu iespējams uzlabot šaušanas grupas, šaujot mednieku stājā un izmantojot vienkāji. Ar šaušanu ir vienkārši – vairāk treniņu, stabilāki rezultāti. Šaujot ar 4 Stable Stick, rezultāts ir viennozīmīgi labs kā Oskaram, tā man. Šo stabilitāti neizjutīs mednieks, šaujot ar karabīni distancē līdz 100 metriem, lai gan trāpījums arī šajā attālumā būs stabils. Tomēr 4 Stable Stick priekšrocību var izjust, ja medījums ir, piemēram, uz nopļautas pļavas, uz sniegota lauka, ja nav iespējams piekļūt medījumam tuvāk un šāviens jāveic jau tālākās distancēs. Tad kļūdas iespējas ir krietni vien mazākas un lielāka garantija veikt precīzi tēmētu šāvienu. 4 Stable Stick dažādos modeļus var atrast interneta veikalā Outdoor-experts.lv, SIA Ieroči Rīgas veikalā, kā arī Outdoortactics.eu veikalā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

Ieva Ēvalde
Ekonomika
“Jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju!” Ko valmierieši domā par to, ka kļūst par “bēru galvaspilsētu”?
42 minūtes
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
“Mūsdienu komforta pasaulē lasīšana kļūst par ko līdzīgu dārzu ravēšanai vai malkas skaldīšanai!” Dzejnieks Valentīns Lukaševičs par latgaļu valodas vērtību
Intervija 44 minūtes
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Ja liberālajā Rietumu sabiedrībā dažviet ir atļauta eitanāzija vai asistēta pašnāvība, tad kāpēc gan neļaut slimot ar Covid-19?
39 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
Lielauces centra iedzīvotāji pašu spēkiem līdz nepazīšanai izmaina savu daudzdzīvokļu namu pagalmu
14 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Urnu es saņēmu, bet kas tur iekšā? Es nezinu,” Dairis šokā par apbedīšanas biroja nekaunību 1
12 stundas