Nocenotā tehnika… Uzticēties? 1

“Esmu dzirdējusi, ka Rīgā ir veikali, kur par samazinātu cenu var iegādāties sadzīves tehniku ar nelieliem vizuāliem defektiem? Kur atrast šos veikalus? Cik droši iegādāties šādu nocenotu preci?” 
Viktorija B. Baložos

 

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 26
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 60
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 44
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Iegādāties sadzīves tehniku veikalos, kur to pārdod ar nelieliem vizuāliem defektiem, patiesībā ir liela laimes spēle. Var paveikties, bet var arī nopirkt brāķi, kuru nav iespējams salabot, vai arī remonts izmaksā dārgāk nekā pati prece. Kāpēc tā?

 

Ar ko īsti riskējam?

Zem nosaukuma nocenota prece (ir pārdevēji, kas to sauc par preci ar nelieliem vizuāliem defektiem) var slēpties ļoti atšķirīgas izcelsmes lietas, līdz ar to iespējamais kvalitātes risks – no minimāla līdz ļoti augstam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ideāli, ja izdodas atrast preci, kura tiešām ir jauna, bet skaitās jau lietota un tāpēc nocenota, jo, piemēram, kāds to ir iegādājies, bet pēc tam no pirkuma atteicies. Risks šajā gadījumā ir minimāls, taču ikdienā šādas izdevības ir ārkārtīgi retas.

 

Drīzāk var gadīties prece, kurai bojājumi radušies transportēšanas laikā – vai nu veikalā atvesta ar defektiem, vai arī pircējs iegādājies un, kad pasūtījums pienācis, konstatējis vizuālus defektus (piemēram, skrāpējumus, nolauztu rokturi, slēdzi, utt).

 

Kurš vēlas jaunu ledusskapi ar lielu švīku sānos, turklāt par pilnu cenu? Tātad šī tiešām ir jauna un kvalitatīva prece, kas nav pārdota tikai tāpēc, ka transportējot apskādēta, un risks iegādājoties tad ir pavisam minimāls. Bet lielākoties jau visi pārdevēji mēģina to iestāstīt, lai gan patiesībā šis nebūt nav regulārs iemesls, kāpēc sadzīves tehnika nonāk nocenoto preču veikalos.

Daudz biežāk tomēr precei ir bijis kāds rūpniecisks defekts, kas teorētiski ir novērsts, un tagad to piedāvā pircējam.

Kā zināms, defekti var būt visdažādākie. Ja tā ir niecīga detaļa, kas nomainīta, viss kārtībā. Bet, ja, piemēram, ledusskapja korpusā nav iepildītas termoizolējošās putas, labticīgo ieguvēju sagaida astronomisks elektrības rēķins, vai arī – ja veļas mašīnai ir nopietns defekts vadības blokā, tā ik pa laikam bez īpaša iemesla atteiksies darīt savu darbu. Turklāt vēl ļoti svarīgi, kas ir labojis bojāto preci. Taupības nolūkos dažādi pagrīdes darboņi to dara pašu spēkiem un tad sludinājumos piedāvā transportēšanas laikā mazliet defektētu sadzīves tehniku, lai gan patiesībā tā ir savākta pat izgāztuvēs, uz kurieni izved izbrāķētos ražojumus. Šajā gadījumā pastāv vislielākais risks, ka, ekonomējot līdzekļus, būsiet tos tikai velti izšķieduši. Tad jau drošāk ir doties uz lielajiem nocenoto sadzīves preču veikaliem, kur vismaz piedāvā garantijas un neviens arī nemelo, acīs skatīdamies.

Tikpat riskants ir variants, ja tā ir lietota prece, kas atdota pārdevējam garantijas laikā, vai arī piedāvāta uzpircējam, jo saimniekam vairs nav bijusi vajadzīga. Risks, iegādājoties šādu tehniku, – ļoti dažāds. Minimāls, ja, piemēram, tā tiešām vasarnīcā tikai pāris reizes lietota. Augsts – ja tā jau vairākkārt nesekmīgi labota garantijas remonta laikā, līdz pircējs nav izturējis un pieprasījis jaunu preci. Šajā gadījumā perspektīva ir drūma, jo rūpnīcas brāķi, kuram nevar atrast iemeslu, iespējams, ik pa laikam vēl vajadzēs rādīt meistaram, lai dabūtu pie dzīvības. Tie ir lieli līdzekļi un laika patēriņš, plus vēl milzīga pacietība…

 

Vajadzīgs labs deguns!

Lai pirktu nocenotas vai izbrāķētas lietas, ir jābūt ķērienam kopējā katlā atrast kvalitatīvas preces. Ir cilvēki, kas pat jaunas neprot izvēlēties atbilstoši savām vajadzībām un pēc tam sūdzas, ka tvaika nosūcējs nespēj likvidēt smakas vai veļas mašīnai nav piemērota režīma vilnas mazgāšanai. Un ir arī eksperti, kas pat lielā brāķu kaudzē atrod izcilus eksemplārus. Ir jāapzinās savas iespējas un jānovērtē paša zināšanas, vai arī līdzi jāņem kāds meistars.

 

Parasti jau, rūpīgāk papētot, izdodas vismaz noteikt, vai prece ir jauna vai lietota. Ir dažādi sīkumi, kas par to liecina – gumijas, stikli, iekšējais korpuss un citi. Ja uz tiem ir nenozīmīgas švīkas, nemanāmi nosēdumi, metāla detaļām nav mirdzuma, tas nozīmē, ka šī tehnika kaut reizi ir darbināta.

 

Tikai daži pārdevēji attiecīgi marķē šīs preces, pie cenām liekot atbilstošas krāsas uzlīmes (jaunai, ar vizuāliem defektiem, lietotai).

Nopietni veikali savām nocenotajām precēm dod arī garantiju – pusgadu vai gadu (jaunai tehnikai minimālais termiņš ir divi gadi). Šajā gadījumā tiešām ļoti svarīgi, vai ir garantija un kas tajā ierakstīts. Likums paredz, ka pārdevējam ir jāinformē patērētājs, kāpēc konkrētā prece ir nocenota. Ja garantijas talonā ir minēti preces defekti, par tiem nekādas pretenzijas vairs nevarēsiet izteikt, jo esat bijis informēts. Patērētājs šajā gadījumā pats uzņemas risku. Bet, ja sadzīves tehnika nedarbojas vai tai parādās citi defekti, pārdevējam ir pienākums tos novērst garantijas laikā. Tāpēc svarīgi, lai šādai precei tas būtu kaut 3 vai 6 mēneši. Šajā laikā varēsiet pārbaudīt, ko īsti esat nopircis, un slēptos defektus tad pārdevējs novērsīs bez maksas.

Starp citu, pārdevēja dotais garantijas laiks nevar ierobežot pretenziju pieteikšanas laiku. Likums nosaka, ka patērētājam ir tiesības izvirzīt pretenzijas par preces kvalitāti divu gadu laikā no tās iegādāšanas brīža. Juridiski likums ir stiprāks par pārdevēja garantiju, taču praktiski šajās situācijās ir grūti panākt sev vēlamu rezultātu. Tomēr saprātīgi kompromisi vienmēr ir iespējami – galvenais, nenolaist rokas! Ja ir problēmas ar nocenotās sadzīves tehnikas kvalitāti, tās vajag risināt, vispirms vēršoties pie pārdevēja un atteikuma gadījumā konsultējoties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra speciālistiem (tālrunis 65452554).

 

Uzziņa

Lielākie nocenotu sadzīves preču pārdevēji:

• “Foron” (trīs veikali Rīgā: Anniņmuižas ielā 17, Ūnijas ielā 6 un Bruņinieku ielā 71);

•”BigBen” Rīgā, Ganību dambī 30/1;

•”Verners DE” (5 veikali Rīgā: Rāmuļu ielā 3, Brīvības ielā 169, Maskavas ielā 322, Nometņu ielā 12 un Tallinas ielā 91, kā arī Siguldā, Cēsīs, Limbažos, Valmierā, Ventspilī un Jēkabpilī).

 

 

Konsultēja Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Ilze Žunde.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Apdzīvo gandrīz visu planētu, ir nikni plēsēji, sastopami arī kanibāli: 7 interesanti fakti par bizbizmārītēm 1
2 stundas
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 9
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Skaists dzīvžogs no dekoratīvā vītola: kā to izveidot?
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gruboto ar tomātiem, baziliku un rozmarīnu: gards un sātīgs ēdiens bez gaļas
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 26
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents otro “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 devu 15.aprīlī nesaņems 60
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Priecājos, ka vairs nebiju valdībā tajā brīdī.” Pūce par vienu no dumjākajiem valdības lēmumiem 44
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 21
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Zatleram atlikta otrā pote pret Covid-19. Viņš atklāj, kāpēc 29
4 stundas
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ventspilī izglābj akā iekritušu suni, bet dzīvnieks nokļūst patversmē: suņa liktenis neskaidrs – saimnieki atteikušies vai nav atraduši savu mīluli? 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Vai esam gatavi tam, ka lūši ienāks mūsu pagalmos un saplosīs mūsu suņus, kaķus un vistas?”: patversmes vadītāja par lūšu medību aizliegumu 70
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Dižkoks privātīpašumā: kādi pienākumi un ierobežojumi ir zemes īpašniekam? 7
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
kopt lavandas, lai tās būtu krāšņas un kuplas? 1
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sīpola vietnieks – puravs: 4 gardu ēdienu receptes ar puraviem 1
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 12. līdz 19.aprīlim: stāda ogulājus, potē krāšņumaugus, ievāc ārstniecības augus 2
3 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 20
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 32
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību
10 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 3
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 35
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Futbola aģenta slepkavība Purvciemā. Ko sprieda sanāksmē par valsts drošību? 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Zatleram atlikta otrā pote pret Covid-19. Viņš atklāj, kāpēc 29
4 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 35
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 26
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Videonovērošanas video, kur redzama futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība 14
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Aelita un Gastons
2 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Par gripas atgriešanos, Covid-19 un nākotnes universālām vakcinācijām 30
1 diena
PR
Praktiski.lv
Ziņas
VIDEO. Latvijas mežos šobrīd zied skaists, bet ļoti indīgs augs: pētnieki atklājuši, ka tam piemīt pretvēža efektivitāte 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķu Māras Upmanes-Holšteines un Goran Gora ģimenei ticis liels pārbaudījums: viņu četrgadīgais dēliņš Ezra slimojis ar smagu slimību 8
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kristīne Misāne: “Viss, kas notiek cietumā, ir nekas, salīdzinot ar to brīdi, kad tev atņem bērnus…” 20
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liktenīgais 9.aprīlis britu karaliskajā ģimenē: nāve un jauns sākums. Kas notika šajā datumā? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību
13:10
LA
LA.LV
Ziņas
Titulētie Latvijas bobslejisti atklātā vēstulē aicina saglabāt starta estekādi “Daugavas” stadionā
13:05
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 1
12:55