Latvijā
Politika

Nodokļu eksperte Anna Medne: Nākamā gada budžets ir viens no prātīgākajiem1


“Turība” lektore Anna Medne.
“Turība” lektore Anna Medne.
Publicitātes foto

Lai gan plānotais 2020.gada budžets ir lielākais Latvijas vēsturē, tas ir arī viens no prātīgākajiem, pauda nodokļu eksperte, Biznesa augstskolas “Turība” docētāja Anna Medne.

Viņa skaidroja, ka budžets, salīdzinot ar 2012.gadu vai 2013.gadu ir dubultojies, tomēr pieaugums ir pakāpenisks, bez būtiskiem lēcieniem, kas viņai liek domāt – budžets ir ļoti “ticams”.

Lai gan ieņēmumu sadaļa ir mazāka nekā izdevumu, Medne uzskata, ka, raugoties uz Eiropas Savienības valstīm kopumā, Latvijā šī starpība nebūt nav lielākā. Viņasprāt, plānotais nākamā gada budžets ir pilns ar “dažādiem patīkamiem pārsteigumiem”.

Viņa uzsvēra, ka nākamgad nav plānotas būtiskas izmaiņas nodokļu jomā, turklāt, savlaicīgi pieņemot šo budžetu, nākamajā gadā atliks gana daudz laika, lai pārdomātu un izdiskutētu nodokļu izmaiņas 2021.gadam, kas viņai ļauj cerēt, ka arī nākotnē nebūs krasu un neracionālu izmaiņu.

Viņasprāt, vēl viena no patīkamākajām lietām, ko nesīs nākamā gada budžets, ir plāns paaugstināt diferencēto neapliekamo minimumu. No 2020.gada 1.janvāra tiks palielināts gada diferencētais neapliekamais minimums līdz 300 eiro mēnesī, turklāt līdz 500 eiro mēnesī plānots paaugstināt arī augstāko robežu, līdz kurai piemēro maksimālo gada diferencēto neapliekamo minimumu.

Tomēr, viņasprāt, mulsinošākais šajā budžetā ir fakts, ka nākamgad ievērojami pieaugs valsts finansējums partijām. Saskaņā ar valdībā atbalstīto plānu nākamgad politisko partiju finansēšanai paredzēts papildus novirzīt līdz pat pieciem miljoniem eiro, kamēr šobrīd ik gadu tiek sadalīti ap 600 000 eiro.

“No vienas puses palielinājuma mērķis – samazināt ziedotāju ietekmi – ir apsveicams, tomēr tik liels finansējuma pieaugums uz nelielā mediķu un pedagogu algu palielinājuma fona nedaudz atgādina dzīres mēra laikā. Protams, ir būtiski, kādi cilvēki nonāk Saeimā un lemj par valstij būtiskiem jautājumiem, tomēr, vai šī brīža budžets spēs pacelt tādas pārmaiņas?,” vaicāja Medne.

Kopumā nodokļu eksperte, izanalizējot budžeta projektu, to vērtē vairāk pozitīvi nekā negatīvi. Viņa skaidroja, ka nodokļu politika palikusi neraustīta un budžets aug lēnām, atbilstoši ekonomikas kopējiem tempiem. Tāpat arī tēriņi kļuvuši strukturētāki, tāpēc Medne pauž cerību, ka Saeima atbalstīs šo projektu bez būtiskām izmaiņām.

Saistītie raksti

Kā ziņots, Saeima ceturtdien izskatīšanai parlamenta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā nodevusi likumprojektu par par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2020-2022.gadam, kā arī likumprojektu “Par valsts budžetu 2020.gadam”.

Saeima apņēmusies nākamā gada budžetu izskatīt raiti, to pieņemot līdz valsts svētkiem. Paredzēts, ka pirmajā lasījumā budžetu varētu skatīt jau 30.oktobrī, savukārt otrais jeb galīgais lasījums budžetam varētu būt 13.novembrī un 14.novembrī.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Aptauja: Latvijā 59% iedzīvotāju neierobežoti plaša televīzijas kanālu izvēle ir būtiska
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Levits plāno tālāko darbību Misānes lietā
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Uz Latvijas skaļāko korupcijas lietu nodaļas virsprokurora amatu pieteikušies vien divi pretendenti
7 stundas

Lasītākie raksti

LA
LA.LV
Latvijā
Kādiem jābūt novadiem? Saeimā no likuma svītro to veidošanas kritērijus, vēsta raidījums
1 stunda
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Emocionāli kadri! Eltons Džons zaudē balsi un pārtrauc koncertu Jaunzēlandē
4 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Politiski nepieskaramie
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Ķuzis saņēmis iespaidīgu atvaļināšanās pabalstu un kompensāciju 1
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Sākts kriminālprocess par daudzdzīvokļu nama uzcelšanu dzelzceļa aizsargjoslā Rīgā
43 minūtes