Hambahas mežā 43 mājas kokos ir nojauktas, tātad palikušas vēl astoņas.
Hambahas mežā 43 mājas kokos ir nojauktas, tātad palikušas vēl astoņas.
Foto: Toms Ancītis

Ogles pret kokiem: kurš uzvarēs? 0

Tūkstošiem cilvēku Vācijā jau vairākas nedēļas sīvi protestē pret energokoncerna RWE plāniem izcirst Hambahas mežu, lai teritoriju pārvērstu par brūnogļu raktuvēm.

LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 161
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēc spēcīga lietus gāziena, kas nupat apslacījis nedaudz dzeltēt sākušās koku lapotnes, Hambahas mežā uzspīdējusi saule un atsākušas skanēt putnu dziesmas. Mierīgs, idillisks rudens rīts. Kā pretstats samilzušajam saspīlējumam cilvēku pasaulē, kura iemesls ir tieši cīņa par dabu.

Brienot vēl dažus simtus metrus tālāk pa dubļaino meža ceļu garām desmitiem policijas busiņu, sākas apvidus, kur putnus vairs nedzird. Tur griež zāģis, rūc buldozers un skan izmisīgi kliedzieni. Tur notiek policijas operācija Hambahas meža atbrīvošanai no cilvēkiem, kurus dēvē dažādi: gan par “dabas aizsardzības aktīvistiem”, gan “varonīgiem cīnītājiem”, bet arī par “nelikumīgiem meža okupantiem” vai pat noziedzniekiem. Atkarībā no tā, kādas institūcijas pārstāv runātāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pret meža izciršanu ogļu raktuvju paplašināšanai šai apvidū vides aizstāvji pretojušies jau desmitiem gadu. Taču pirms septiņiem gadiem viņi uzsāka radikālu akciju: pārcēlās uz dzīvi mežā, ierīkojot mājas kokos, lai fiziski neļautu cirtējiem sākt darbus.

 

Lielākā daļa māju jau nojauktas

Lai arī ne gluži ar visām ērtībām, paštaisītajās mājās patiesi var dzīvot. Iemītnieki tās apgādājuši ne vien ar gultām un skapjiem, bet pat elektriskām plītiņām. Kopiena gadu gaitā bijusi mainīga: daži ieradušies, citi nodzīvojuši neilgu laiku, ieradušies atkal jauni. “Mūsu noteikumi ir anarhija. Katrs dara, ko grib,” tā līdz šim uzņemtajās dokumentālajās filmās par Hambahas meža dzīvi stāstījuši iemītnieki. Bez konkrēta vadītāja, bez stingrām struktūrām. Tomēr: itin organizēti un saticīgi.

Lai gan policijas operācija koka būdu nojaukšanai joprojām turpinās, par kopienu nu jau var teikt: tā “bija”.

“Uzsākot operāciju, mežā atradās 51 kokos ierīkota māja. Līdz šodienas rītam 43 no mājām ir nojauktas, tātad palikušas vēl astoņas,” stāsta mežā sastaptais Ziemeļreinas-Vestfālenes policijas runasvīrs Andreass Millers. Vietās, kuras policija nekontrolē, gan joprojām tiek būvētas arī jaunas mājas vai pat vienkārši uz ātru roku saslietas sastatnes, kur aktīvisti uzrāpušies stāv vai sēž, cenzdamies meža “attīrīšanu” novilcināt kaut uz dienu vai dažām stundām.

Meža sargiem palīgā ieradušies arī atbalstītāji. Dažas dienas pēc tam, kad meža atbrīvošanas darbu laikā no koka apmetnes nokrita un bojā gāja kāds notikumus dokumentējošs blogeris, uz protestiem drēgnā, lietainā svētdienā pie meža sapulcējās pat 7 – 10 tūkstoši cilvēku. Gaidāms, ka nākamā akcija, kas izziņota 6. oktobrī, varētu pulcēt vēl vairāk dalībnieku.

 

“Eiropas lielākais caurums”

Par ko notiek cīņa? No tik mežainu valstu kā Latvija viedokļa – par gluži niecīgu platību. Vien aptuveni 200 hektāriem. Hambahas mežs reiz bija 4300 hektārus liels. Gadu gaitā, paplašinot brūnogļu raktuves, nocirsti jau 90 procenti no tā. Tagad uzņēmums vēlas apgūt arī šo, jau kopš desmitiem gadu tā īpašumā esošo salīdzinoši nelielo teritoriju. Ja mežs paliktu neskarts, uzņēmums, kura apgrozījums ir tuvu 45 miljardiem eiro gadā, zaudētu vismaz piecus miljardus eiro.

Tiesa, Hambahā nav runa tikai par koku izciršanu vien. Vieta, kur patlaban plešas mežs, ja īstenosies RWE plāni, pievienosies jau apmēram 85 kvadrātkilometrus lielajai “mirušajai” zonai. Pie tās var nonākt, izbrienot līdz galam pa meža celiņu. Kurp vien sniedzas skats, tur plešas milzīgs ogļu ieguves lauks, dēvēts arī par “Eiropas lielāko caurumu”.

Lai gan Vācija mērķtiecīgi cenšas uzturēt savu pioniera tēlu pārejā uz zaļo enerģiju, pagaidām 37 procenti elektroenerģijas Vācijā vēl joprojām tiek ražoti no oglēm. Īpaši ogļu atkarīga ir Ziemeļreina-Vestfālene, Vācijas iedzīvotājiem bagātākā pavalsts, kur tikai 12 procenti elektroenerģijas tiek ražoti no atjaunojamiem resursiem. Lai gan Vācija līdz 2040. gadam vai agrāk vēlas pilnībā atteikties no ogļu enerģijas, process nebūs viegls.

 

Emociju kontrasti

Emocijas, kas virmo Hambahas meža apkaimē, ir kontrastu pilnas. Ciešas solidaritātes jūtas te mijas ar neuzticēšanos it nevienam, cerības ar bezcerību, agresija – ar sirsnību un laipnību.

Teju ikviens uz meža ceļa vai netālās šosejas sastapts pretimnācējs jau iztālēm draudzīgi sveicina. Svešinieks vai pazīstams – nav nozīmes. Galvenais, ka nav policijas formastērpā vai nenēsā mežstrādnieka ķiveri. Ja tērpts civilā, tātad kāds no “mūsējiem”, kāds, kuram arī ir svarīgs Hambahas mežs – apmēram tā cilvēki raugās viens uz otru. Pie savas taisnības pārstāvjiem, pamatoti vai nepamatoti, bet protestētāji pieskaita arī ikvienu preses pārstāvji.

“Paldies, ka jūs interesējaties un to rādāt,” saka kāda riteņbraucēja, ieradusies no netālās Direnas pilsētas: “Tas ir neprāts – ogļu vārdā upurēt dabu.” Klimatam un veselībai kaitīgās ogles esot pagātnes tehnoloģija. “Paskat,” viņa novēršas, rādot ar pirkstu uz vanagu pļavā šosejas malā. Putns, turēdamies pretī vēja plūsmai, ir sastindzis vienā punktā – acīmredzot nolūko medījumu: “Tā visa te vairs nebūs.”

 

Bīstas no agresijas

Garāmgājējus mēdz sveicināt arī viscaur uz meža celiņiem dežurējošie policisti. Taču tas ir gluži citāds sveiciens: vispārēju aizdomu pavadīts, ikvienu nopētot no galvas līdz kājām, gatavībā reaģēt uz jebkuru neparastu signālu.

Piesardzībai ir pamats. Abi meža ceļi, kas ved uz vietām, kur patlaban, mežu atbrīvojot no koku mājās sēdošajiem protestētājiem, operācijas veic policija, gan nu jau ir slēgti: iekļūt ļauts vien žurnālistiem, uzrādot apliecību, kā arī atsevišķiem atbalstītājiem, kuri piegādā iemītniekiem ūdeni un ēdienu. Tiek pārmeklēta ienācēja ikviena soma. Tomēr nevar zināt, kādus turpmākos soļus spers agresīvākie no meža aizstāvjiem. Tie var būt negaidīti un vardarbīgi. No kokos ierīkotajām mājām policija tikusi apmētāta ar fekālijām. Zināms arī, ka, lai apturētu mašīnas, jau agrāk uz ceļiem tikuši izvietoti riepu dūrēji. Daudzkārt ticis apmētāts arī ogļu kravas vilciens, mērķējot tieši lokomotīves vadītāja logā.

Lai pamatotu vajadzību iesaistīt pēc iespējas lielākus policijas spēkus, Ziemeļreinas-Vestfālenes iekšlietu ministrs Herberts Reils, uzsākot operāciju, žurnālistiem demonstrēja ieroču arsenālu, kas konfiscēts Hambahas mežā: pilnu galdu ar gariem nažiem, cirvjiem, mačetēm. Lai nodrošinātos pret ekscesiem, operācijā iesaistīts lielākais policistu skaits, kāds jebkad ticis vienkopus sapulcēts jaunāko laiku Ziemeļreinas-Vestfālenes pavalsts vēsturē. Mežu kopā ar koncerna RWE strādniekiem “tīra” līdz pat 2000 policistu, kas nozīmē, ka katra cīņas diena izmaksā vismaz vienu vai pāris miljonus eiro.

 

Apsūdz manipulācijā ar sabiedrisko domu

“Meli!” turpretī uzskata netālu pie meža tādā kā improvizētā protestu informācijas un apgādes teltī sastaptie aktīvisti. Cīņā par mežu amatpersonas un policija izmantojot manipulācijas ar sabiedrisko domu. Tā apzināti cenšoties aktīvistus nomelnot un diskreditēt kā vardarbīgus noziedzniekus, lai mazinātu sabiedrības atbalstu.

To, ka vismaz atsevišķos punktos viņiem ir taisnība, apliecina arī raidsabiedrības WDR izpētītais: presei demonstrētie ieroči patiesi konfiscēti mežā, bet ministrs “aizmirsis” pateikt, ka tas noticis jau 2016. gadā.

Tāpat aktīvisti apsūdz amatpersonas nepatiesības izplatīšanā par “sēru pauzi”. Kad, nokrītot no koka apmetnes, nojaukšanas darbu laikā pagājušajā nedēļā bojā gāja kāds notikumus dokumentējošs blogeris, iekšlietu ministrs paziņoja, ka bēdīgā notikuma dēļ darbi uz laiku tiekot pārtraukti. Patiesībā tie neesot apstājušies ne uz brīdi – it kā iejūtīgā attieksme esot bijusi vien teātris presei, tā apgalvo sastaptie.

“Es ticu brīnumam. Brīnumi notiek,” saka kāds pusmūža vecuma kungs, kurš, lai aizstāvētu mežu, mērojis apmēram 650 kilometru no Bavārijas un vēl vismaz nedēļu kopā ar dzīvesbiedri turpinās dzīvot treilerī pie Hambahas meža: “Šo mežu ir iespējams izglābt. Ja tagad notiktu pavērsiens, mežs paliktu stāvam. Mašīnas var apturēt. Sviras var pagriezt atpakaļ. Pienācis laiks to darīt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 161
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Koncentrē savu uzmanību uz tām lietām, kuras tu vari ietekmēt! Horoskopi 22.jūnijam
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Pēc potes pa ceļam uz pikniku, nepareizi saprastais un pēdējais brīdinājums. Nedēļas notikumu apskats 16
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Studenti pauž sašutums par piespiedu vakcinācijas noteikšanu. Kā šo prasību vērtē tiesībsargs? 84
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Babris: Ādamsons neilgi pirms “Banka Baltija” krimināllietas centās pierādīt, ka Lavents ir godīgākais cilvēks 7
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām vējš var sagāzt kokus, pārraut elektrolīnijas un radīt citus postījumus, iespējami arī tornādo. Prognoze svētkiem 1
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kārsavas novadā pirmdienas vakarā no dzelzceļa cisternas noplūdusi sērskābe
10:38
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs
10:33
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 1
10:11
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 30
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Jau no šodienas policija sāks strādāt pastiprinātā režīmā 7
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neskatoties uz karstumu, dažviet jūrā ļoti auksts ūdens. Kur tas ir siltākais, kur aukstākais?
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 1
1 stunda
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai
4 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Ilūkstes un Ozolnieku novadi uzvar tiesā: likumdevējs nav ievērojis reformas mērķi un kritērijus un rīkojies patvaļīgi 5
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs
46 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Bīstamais karstums: bērni nejūt, kad organismā sākas atūdeņošanās 2
5 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot?
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Kariņš atbalstītu obligātu vakcinēšanos atsevišķos gadījumos 68
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Brīvības ierobežošana ir dabisks process!” Auziņš uzskata, ka antivakseriem ir slikta izglītība 137
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ap četriem rītā vācu bumbvedēji uzlidoja Liepājai un Ventspilij! Kā pirms 80 gadiem Vācija uzbrūk PSRS 11
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Muciņš: Mirstība no sirds un asinsvadu slimībām joprojām ir cēlonis Nr. 1 Latvijā 23
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 161
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja pēc diviem gadiem ir pasaules gals, lai ņem.” Timrots par ideju samazināt pensijas nākotnes pensionāriem 61
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Baidens nometās sirmgalves priekšā ceļos un kaut ko viņai iečukstēja ausī… 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Aldis Gobzems izvirzījis sev jaunu mērķi: “Es gribu nomest vēl kādus četrus, piecus kg un sešpaku!” 28
23 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza dekorēšanai modē ir lieli puķu podi. Taču tiem vajag ļoti daudz augsnes. Kā taupīt zemi? 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 124
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ja iedzīvotāji atliks vakcināciju, rudenī tas var beigties ar “lokdaunu” 274
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pieskaņojies dabas ritmam! Veiksmes kalendārs no 21. līdz 27.jūnijam 4
1 diena