‘Trinidad Moruga Scorpion Chocolate’
‘Trinidad Moruga Scorpion Chocolate’
Foto: Velga Bražūne, Valdis Pūliņš

Palīgs dārzeņu šķirņu izvēlē. Der izmēģināt šā pavasara jaunumus! 0

Tiem, kas seko līdzi novitātēm, līdzās pārbaudītām vērtībām, der izmēģināt arī šā pavasara jaunumus. Sējai un stādīšanai dobēs un siltumnīcās sēklu tirgotāji piedāvā vairākas jaunas dārzeņu šķirnes, kam sēklas ir arī pārfasētas no lielajiem profesionālo sēklu iepakojumiem.

Kāpēc Krievijai karā neiet tik labi, kā viņi vēlētos? Atbild Rajevs
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Vai Latvijā ir pamats uztraukties par etniskajiem grautiņiem?
Lasīt citas ziņas

 

Tomāti

CITI ŠOBRĪD LASA

Joprojām iecienīti ir melnīgsnējie, mākslinieciskie (sārti violetie, dzeltenvioletie u.c.) tomāti, kam pamatā dominē violetā krāsa. Diemžēl daudzas šo moderno tomātu šķirnes nav noturīgas, tās šķeļas, atgriežas pie senčiem. Lai varētu ievākt sēklas, dārzkopim tās jāpaaudzē vairākus gadus, līdz šķirne nostabilizējas.

Viktorijas smaids (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna šķirne ar kartupeļu tipa lapām. Augļi ovāli un bumbiera formas, zaļā krāsā ar tumši zaļām, sarkanām un dzeltenām svītrām, sulīgi, saldi, līdz 200 g smagi. Auga augstums siltumnīcā ap 1,7 m. Ražo līdz salnām.

Indiāņu rezervāts (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna, ražīga šķirne. Augļi dzeltenā krāsā ar sarkanām svītrām, saldi, sulīgi, 400–500 g svarā. Auga augstums 1,5–1,7 m. Var audzēt ar divām galotnēm.

Sibīrijas pantera (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna šķirne. Augļi sarkani, pie kātiņa melni, plakani apaļi, gaļīgi, ar plānu miziņu, svars līdz 250 g. Auga augstums 1,5–1,6 m. Audzē ar 1–2 galotnēm.

Ciemata zilais ūdenskritums (Valdis Pūliņš) – agrīna šķirne. Augļi sarkani, pie kātiņa melni, apaļi, 60–120 g svarā, sulīgi, ar labu garšu. Auga augstums 1,9–2 m. Audzē ar 2–3 galotnēm.

Ķurta netīrais (Valdis Pūliņš) – vidēji vēlīna šķirne ar ļoti interesantas krāsas tomātiem – sarkani pelēcīgiem ar tumšu krāsu pie kātiņa, svarā līdz 300 g, ar labu garšu. Pirms nogatavošanās augļi izskatās, it kā būtu pārklāti ar dubļiem vai putekļiem. Auga augstums 1,8 m. Audzē ar divām galotnēm.

Ananasa sirds (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna, ļoti ražīga šķirne. Augļi zaļi dzeltenbrūni ar nelielu sārtumu, plakani, apaļi vai sirds formas, 200–500 g smagi, gaļīgi, ar izcilu garšu. Auga augstums 1,4–1,6 m. Var audzēt ar divām galotnēm.

Mis Forje (Valdis Pūliņš) – vidēji agrīna šķirne. Augļi skaisti, lieli, plakani apaļi, neona rozā krāsā ar tumši zilu, to svars 300–400 g, mīkstums salds, sulīgs. Augsta raža. Auga augstums 1,6 m.

‘Giulietta F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – San Marzano tipa tomāti. Augļi ap 200 g smagi, gareni, sarkani, sulīgi, ļoti garšīgi. Augstražīgi un slimību izturīgi.

‘Cupidissimo F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – sirds formas augļi, gaļīgi, garšīgi, svarā 250–270 g, labi glabājas.

‘Honey Moon F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – lielaugļu šķirne. Augļi apaļi, 250–300 g smagi, viegli rozā krāsā.

‘Voluptuoso F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – augļi ‘Vērša sirds’ formas, gaļīgi, garšīgi, sver 200–250 gramu.

‘Sakura F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – ķiršu tomāti, 18–22 g svarā, veido garus ķekarus vienā zarā.

‘Goldwin F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – dzelteni, ļoti saldi ķiršu tomāti, sver 25 g, ķekarā 12–15 augļu.

‘Bellastar F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – sarkanas miniplūmītes. Augļi 12–15 g smagi, ļoti saldi.

‘Rozestar F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – rozā miniplūmītes, sver ap 15 gramu.

Purpura rīts (dārzniecība Neslinko) – ar neparasti skaistiem augļiem. Gataviem tomātiem krāsojums dzeltens, kas pakāpeniski pāriet violetā tonī. Lieli un vidēji galda tomāti uzgriešanai un salātiem. Piemēroti audzēšanai segtajās platībās, augums 1,7 m, audzē uz centrālās galotnes un vienas pazarītes.

Karalis Kārlis (dārzniecība Neslinko) – šķirne ar lieliem, sarkaniem, miltainiem augļiem, kam ir plāna miziņa. Sviestmaižu tomāti. Piemēroti audzēšanai segtajās platībās, atstājot centrālo galotni vai centrālo galotni un vienu pazarīti. Augs sasniedz 1,8 m augstumu. Ienākšanās laiks vidējs.

CIC (dārzniecība Neslinko) – vidēji lielas plūmītes, saldas, stingras, gatavas krāsojas sārtas ar oranžām svītriņām. Ražot sāk vidēji agri un ražo pakāpeniski līdz rudenim. Audzē segtajās platībās vai nojumēs, atstājot centrālo galotni un vienu pazarīti. Auga augstums 1,6 m.

‘Mamston F1’ (SIA IR) – jauns rozā tomāts plēves siltumnīcām. Augļi 170–190 g smagi, stingri, izturīgi pret plaisāšanu un sauso galotņu puvi, viegli transportējami. Augļus ieteicams vākt pilnīgi nogatavojušos, jo tad tiem ir vislabākā garša. Hibrīds izturīgs pret stresa apstākļiem, kad ir maz gaismas, augsta temperatūra vai krasas temperatūras svārstības. Var audzēt uz 1–2 stublājiem.

Amatieris (dārzniecība Neslinko) – augļi vidēji lieli, apaļi, gludi, piemēroti gan svaigai ēšanai, gan konservēšanai. Augi vienmēr ar labu ražību, parasti līdz vēlam rudenim saglabā zaļu, spēcīgu lapojumu. Audzē zem segumiem, atstājot centrālo galotni un vienu pazarīti.

Samta plūme (dārzniecība Neslinko) – Latvijā selekcionēta šķirne, piemērota audzēšanai uz lauka vai nojumēs, kurām ir tikai jumts, bet sānu malas atklātas. Vidēji agrīna ar garu ražošanas periodu. Pēdējos augļus novāc, kad naktīs regulāri ir migla. Augļi plūmveida, samtaini, ar pabiezu mizu. Izmantojami cepšanai, marinēšanai, skābēšanai. Augs var izaugt līdz 1,7 m. Augstumu un dzinumu skaitu regulē atkarībā no nojumes augstuma.

‘Tobolsk F1’ (SIA Kurzemes sēklas) – ātri augošs, indeterminants (1,5–2 m) hibrīds. Augļi ļoti izlīdzināti, sver 220–250 g. Ļoti mazs attālums starp ķekariem. Piemēroti audzēšanai neapsildāmās stikla vai plēves seguma siltumnīcās. Laba slimību izturība.

 

Gurķi

‘Cross Country F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – lauka gurķi, piemēroti gan skābēšanai, gan marinēšanai. Laba slimību izturība pret kraupi, gurķu iedegām, vidēja izturība pret gurķu mozaīkas vīrusu, īsto miltrasu.

‘Faster F1’ (SIA Agrimatco Latvia) – lauka gurķi ar labu stresa noturību. Laba izturība pret kraupi, mozaīkas vīrusu, īsto miltrasu.

 

Asie pipari

Jaunums aso piparu cienītājiem ir ļoti asie pipari ‘Scorpion’ dažādās krāsās (sarkanā, šokolādes, krēmkrāsā). Ja ciparu (asuma) skalā etalonam ‘Habanero’ tiek dotas 10 balles, tālāk skalu turpina asie pipari ‘Jolokia’ (10++). Vis­ugunīgākie pēc asuma pakāpes pašlaik ir ‘Scorpion’ (10+++).

‘Long Trinidad Scorpion Red’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10. Šķirnes izcelsmes valsts Trinidādas sala Venecuēlas ziemeļaustrumos. Augļi ar Trinidādas pipariem raksturīgu aromātu un smaržu, krāsojas no zaļas uz sarkanu krāsu. Stādi sasniedz 1 m augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

‘Trinidad Moruga Scorpion Chocolate’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+++. 2012. gadā atzīts par asāko kaltēto piparu, bet nu savu statusu jau zaudējis. Augļi krāsojas no tumši zaļas uz šokolādes brūnu krāsu. Piemēroti žāvēšanai un malšanai. Var sasniegt 1,4 m augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

‘Trinidad Moruga Scorpion Yellow’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi ar Trinidādas pipariem raksturīgu aromātu un smaržu, turklāt jauniem augļiem raksturīga citrusu garša. Augļi krāsojas no gaiši zaļas uz dzeltenu krāsu. Augi sasniedz 1,2 m augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

‘Trinidad Moruga Scorpion Red’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10++. Augļi ar Trinidādas pipariem raksturīgu aromātu un smaržu, krāsojas no gaiši zaļas uz sarkanu krāsu. Augi sasniedz 1,2 m augstumu. Mazprasīgi un viegli audzējami.

‘Bhut Jolokia Ghost Hot White’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Izcelsmes valsts Indijas ziemeļaustrumi. Augļi krāsojas no gaiši zaļas līdz baltai krāsai. Stādi 0,8 m augsti. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

‘Bhut Jolokia Ghost Hot Mustard’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas līdz izteikti olīvzaļai un pilngatavībā iegūst sinepju krāsu. Augi 0,8 m augsti ar nenoturīgu augumu. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

‘Bhut Jolokia Ghost Hot Chocolate’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas līdz gaiši brūnai un pilngatavībā iegūst šokolādes brūnu krāsu. Daudz saldāki par citiem ‘Bhut Jolokia’ radiniekiem. Stādi 0,8 m augsti, ar plašiem sānu dzinumiem. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

‘Bhut Jolokia Ghost Hot Red’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas uz sarkanu krāsu. Augi 0,8 m augsti, ar plašiem sānu dzinumiem. Mazprasīgi un viegli audzējami.

‘Bhut Jolokia Cappuccino’ (dārzniecība Neslinko) – asuma pakāpe: 10+. Augļi krāsojas no zaļas uz zaļgani sarkanu, bet pilngatavībā iegūst sarkanbrūnu krāsu. Augi 0,8 m augsti, ar plašiem, nenoturīgiem sānu dzinumiem. Nepieciešamas iemaņas audzēšanā.

 

Spināti

‘Viking’ (SIA Kurzemes sēklas) – lietošanas gatavību sasniedz agri (45–60 dienās). Sēklas uz lentes – 4 m garo, ūdenī šķīstošo lenti klāj dobē, dziļi iekoptā, barības vielām bagātā augsnē, 1–2 cm dziļā vadziņā, no aprīļa līdz jūnijam.

 

Redīsi

‘Vodka’ (SIA Kurzemes sēklas) – audzēšanai pavasara un rudens periodā siltumnīcā un laukā, dobēs. Sēj auglīgā, irdenā augsnē 15–20 cm attālās rindās ar 4–8 cm attālumu starp sēklām. Mitrumprasīgi. Ienākas 35–40 dienās pēc sējas. Saknes garums 15–20 cm.

‘Filipar F1’ (SIA IR) – audzēšanai pavasarī un rudenī. Ātraudzīgi, spilgti sarkanā krāsā ar spīdumu, laba iekšējā struktūra, izturīgi pret izkurtēšanu. Īsi, stingri laksti.

 

Ziedkāposti

‘Almagro F1’ (SIA IR) – veģetācijas periods 80–85 dienas. Augi spēcīgi augoši, veselīgi, veido lielas lapas, kas labi apsedz galviņu. Blīva, smaga, ļoti kvalitatīva galviņa. Stabils veģetācijas periods arī mazāk labvēlīgos laika apstākļos. Var audzēt dažādos termiņos, der arī vasaras ražai.

 

Galviņkāposti

‘Storidor F1’ (SIA IR) – ilgstošai uzglabāšanai (līdz jūnijam), veģetācijas periods 135 dienas. Galviņa sver 2,5–3,5 kg, tā ir stabili novietota uz augsta kacena, kas atvieglo novākšanu. Šķirne piemērota svaigam tirgum un salātiem. Galviņai ir plānas lapiņas, līdz ar to mazāk zudumu, to arī viegli notīrīt. Laba izturība pret tripsi.

‘Adelco F1’ (SIA IR) – populārā hibrīda ‘Ramco’ jaunā versija. Tāpat kā vecākais brālis, arī ‘Adelco’ ir paredzēts skābēšanai. Izaug 125–130 dienās. Satur daudz cukura, tādēļ skābējot var iegūt ļoti kvalitatīvus un garšīgus skābos kāpostus. Veido 6–8 kg smagas galviņas, kas izvietotas uz augsta kacena. Augsta izturība pret fuzariozi, maz bojā tripsis.

‘Bolikor F1’ (SIA IR) – veģetācijas periods 58–60 dienas. Galviņas izlīdzinātas, veselīgas, ar plānām lapām, svars 1,6–2,1 kg, novietotas uz augsta kacena un pārklātas ar spēcīgu vaska kārtiņu. Laba izturība pret plaisāšanu. Var audzēt zem agrotīkla vai plēves siltumnīcās.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

Kabači

‘Angelina F1’ (SIA IR) – agrīna, ražīga balto kabaču hibrīdšķirne. Cilindriskie augļi nemaina krāsu un formu visā augšanas periodā, labi transportējami. Augs kompakts, ar īsiem starpposmiem, kas atvieglo ražas novākšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Kad jāstāda mārtiņrozes? Kā tās pareizi stādīt un pārstādīt?
“Ātrā” zupiņa ar pupiņām un makaroniem
Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros?
Kāpēc Krievijai karā neiet tik labi, kā viņi vēlētos? Atbild Rajevs
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Vai Latvijā ir pamats uztraukties par etniskajiem grautiņiem?
Ukrainas robežsargi valsts ziemeļos novērsuši Krievijas karavīru mēģinājumu šķērsot robežu
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Lasīt citas ziņas
Neizmet mežā savu veco ledusskapi! Kur bez maksas nodot lielgabarīta sadzīves atkritumus?
Kā dobēs “pasteidzināt” sēklu uzdīgšanu?
Sātīga un veselīga – lēcu zupa
Vai puķuzirnīšiem jānokniebj galiņi? Skaidro puķkopis
Vai tavs dārzs ir putniem draudzīgs? “Mājas Viesī” ornitologa Viestura Ķerus padomi un putnu drauga Paula Vaska paraugdārzs
Kartupeļu salāti ar jogurta mērci
“Izskatās tā, ka pirmā lielā kauja šajā karā laikam tiks izcīnīta tieši šeit,” par notikumiem nedēļas nogalē stāsta Rajevs
“Pienāks brīdis, kad josta būs jāsavelk,” Ināra Pētersone vērtē, vai vajadzētu samazināt algas valsts pārvaldē
FOTO. Latvijas hokejisti pasaules čempionāta spēlē uzvar Norvēģiju
“Piekto kolonnu nevaram atļauties!” Saruna ar rakstnieku Māri Bērziņu
Juris Lorencs: Nemirstīgais purkšķis, apgrieztais Melnā gulbja efekts un Jevgeņija Karlsone
Mūziķis Aišpurs par karu Ukrainā: “Ir sajūta, ka tavu brāli sit!”
“Sodot” NA par šantāžu, Kariņš pieprasa izvirzīt jaunu ekonomikas ministru
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
“Ieteiktu cilvēkiem sākt gatavoties enerģijas diētai, nodzīt liekos taukus!” Eksperti prognozē nākotni
Oleksijs Rezņikovs: Ukrainai sākas jauns kara posms
FOTO, VIDEO. Mika pārspēja pat “Superbowl” šovu! Soctīklotāji sajūsmā par vienu no spilgtākajiem „popūrijiem” Eirovīzijas vēsturē
Apšaudēs Kalifornijā un Brazīlijā nogalināti pieci cilvēki
Krista Draveniece: Neļķu traktors, Ukrainas māšu himna un kiberuzbrukums
Guntis Kalme: Krievijas sakāve vairs nav aiz kalniem
Ilze Roķe: Ukraiņu producents man teica, ka Rīgā ir pārāk liela tolerance pret prokremliski noskaņotiem krievvalodīgajiem
FOTO. Skrējēji ieņem galvaspilsētu: Kā šogad noritējis Rimi Rīgas maratons?
FOTO, VIDEO. Kā teica Reiniks – “diez cik diskobumbas tika izjauktas šī gada tērpu dēļ!” Eirovīzijā šogad gribēja mirdzēt teju katrs
Levits: Rietumu sabiedrotie ir šokēti par uzbrukumu demokrātiskai valstij 21.gadsimtā, tomēr baltieši par tādu iespējamību nojauta
22:12
Golubevas ieskatā pie pieminekļa Uzvaras parkā notikušais nav pietiekami nopietna epizode ministra demisijas pieprasīšanai
22:02
“Piekto kolonnu nevaram atļauties!” Saruna ar rakstnieku Māri Bērziņu
22:00