Visvairāk valsts apmaksāto studiju vietu parasti tiek Rīgas Tehniskajai universitātei. Attēlā: Rīgas Tehniskās universitātes absolvente lielajā izlaidumā, kas pērnvasar notika Spilves lidlaukā netradicionālā formātā, kad pēc diplomiem jaunieši brauca automašīnās.
Visvairāk valsts apmaksāto studiju vietu parasti tiek Rīgas Tehniskajai universitātei. Attēlā: Rīgas Tehniskās universitātes absolvente lielajā izlaidumā, kas pērnvasar notika Spilves lidlaukā netradicionālā formātā, kad pēc diplomiem jaunieši brauca automašīnās.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 6

Ilze Kuzmina, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Tik nozīmīga lēmuma kā valsts apmaksāto studiju vietu sadales apstiprināšana 2021. gadam pagājušā gada nogalē notikusi lielā steigā. Augstākās izglītības padomes (AIP) locekļiem lēmums bija jāpieņem vien dažu stundu laikā. Tāpēc nebija iespējams iedziļināties milzīgajās tabulās, kas nosaka, cik studiju vietu valsts apmaksās katrā augstskolā un katrā studiju virzienā.

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena
Lasīt citas ziņas
Par to, ka tiks sasaukta šāda sēde un lēmums par studiju vietām būs jāpieņem aizejošajai padomei, tās locekļi uzzināja tikai 21. decembra rītā. Tā bija pēdējā šī AIP sastāva pilnvaru diena.

 

Steigšanās rekords

Aldis Baumanis
Foto: Zane Bitere/LETA

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lēmums par valsts apmaksāto studiju vietu sadali allaž ticis pieņemts pēdējā brīdī, bet steiga, kādā tas notika šoreiz, – nu tas jau ir rekords,” tā notikušo vērtē privāto augstskolu pārstāvis Augstākās izglītības padomē, Biznesa augstskolas “Turība” rektors Aldis Baumanis.

Viņš uzskata, ka lemt par tā saukto budžeta vietu sadalījumu nevar formāli, tas jādara, ņemot vēra darba tirgus vajadzības. Taču šoreiz nav bijis iespējams Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvāto budžeta vietu sadalījumu kārtīgi izpētīt, kur nu vēl izdiskutēt. “Tas, ko es paguvu pamanīt, piemēram, bija, ka šogad finansēs tikai četru fizikas skolotāju sagatavošanu, kaut šādi pedagogi ļoti nepieciešami,” saka A. Baumanis.

Nu jau pilnvaras nolikušās AIP priekšsēdētājs Jānis Vētra toties teic: citus gadus gan bija iespēja iedziļināties plānotajā budžeta vietu sadalījumā, tikai šoreiz iznākusi tik liela steiga. Tā noticis tāpēc, ka beidzās līdzšinējās AIP pilnvaras, bet jauna vēl nebija ievēlēta. Iepriekš nekad neesot bijusi tāda situācija, jo nākamā AIP aizvien ievēlēta laikus. Līdz ar to jaunā AIP drīz vien pēc darba sākšanas varēja lemt par finansējuma sadali augstskolām jaunajā gadā.

 

Iegāza LDDK?

Jānis Vētra
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Taču šoreiz Izglītības un zinātnes ministrija apstiprināšanai Saeimā nav laikus virzījusi jaunos AIP locekļus, kaut organizācijas, kam bija jāizvirza savi darba pārstāvji šajā padomē, bija to izdarījušas. Vienīgais izņēmums: Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) kavējās ar lēmuma pieņemšanu.

J. Vētra stāsta, ka ministrija sākusi rosīties tikai tad, kad AIP pati Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā atgādinājusi, ka esošajai AIP beidzas pilnvaru termiņš.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Inta Bērziņa teic, ka jaunās AIP apstiprināšana aizkavējusies “no ministrijas neatkarīgu iemeslu dēļ”. Arī viņa norāda uz LDDK, kas neesot laikus vienojusies par to, ko virzīt darbam padomē. Galu galā IZM aizsūtījusi uz Saeimu lūgumu apstiprināt jauno AIP sastāvu, kaut LDDK pārstāvja vēl nebija. Tagad gan pārstāvis ir izvirzīts. Kāpēc darba devēji tik ļoti kavējušies, to “Latvijas Avīzei” neizdevās noskaidrot. Kaut LDDK pārstāve Sana Stūre solīja sniegt atbildi, vairāku dienu laikā tas netika izdarīts.

 

Lēmums neesot nepārdomāts

J. Vētra stāsta, ka 21. decembra rītā IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors Dmitrijs Stepanovs lūdzis steigšus sasaukt AIP sēdi, lai varētu saskaņot budžeta vietu sadalījumu.

“Piekritām, jo, ja to neizdarītu, tad gada sākumā augstskolas paliktu bez finansējuma, jo, kamēr Saeima ievēlētu jauno padomi, kamēr tā sanāktu, būtu klāt jau janvāra beigas.

Lielās augstskolas uz šo finansējumu varbūt var gaidīt, bet mazajām augstskolām un koledžām ir ļoti svarīgi šo naudu saņemt laikus.

Vismaz kaut kāds balsts šajā laikā, kad ir neskaidrību jūra,” klāsta J. Vētra, nenoliedzot, ka AIP bijušas “lielas debates” par to, vai šādā steigā var pieņemt tik nopietnus lēmumus. Viņš uzskata: nepārdomāti lēmumi tomēr nav pieņemti, jo valsts apmaksāto studiju vietu sadalījumā neesot lielas izmaiņas. “Būtībā ir iekonservēta 2020. gada situācija,” apgalvo J. Vētra.

IZM tikmēr apgalvo, ka varējuši gan arī gaidīt uz jauno padomes sastāvu, taču, tā kā aizejošā padome piekritusi sapulcēties pēdējā darba dienā, IZM secinājusi, ka arī tā var darīt. Arī I. Bērziņa norāda, ka nav būtisku izmaiņu budžeta vietu sadalījumā salīdzinājumā ar 2020. gadu.

Izstrādājot piedāvājumu budžeta vietu sadalei, IZM esot ņēmusi vērā Ekonomikas ministrijas darba tirgus prognozes, studiju virzienu akreditācijas datus, studējošo skaitu, studiju programmu kvalitāti un citus kritērijus. Turklāt pirms sadalījumu virzīt uz AIP, vēl notiek vienošanās ar augstskolām.

To iespējams panākt tikai pašās gada beigās, kad pieņemts valsts budžets un ir zināms precīzs augstskolām pieejamais finansējums.

Kāds tad ir valsts apmaksāto studiju vietu sadalījums, to IZM vēl nepublisko, aizbildinoties ar to, ka pagaidām izglītības un zinātnes ministre nav parakstījusi rīkojumu par finansējuma sadali augstskolām.

 

Nav gatavi atteikties no AIP

Jāatgādina, ka IZM uzskata, ka AIP jālikvidē un jāpārdala tās funkcijas citām institūcijām – Zinātnes padomei un Izglītības valsts kvalitātes dienestam. To paredz arī šobrīd Saeimā izskatāmie grozījumi Augstskolu likumā. Taču paredzams, ka pilnīga AIP likvidācija nenotiks: daļa deputātu uzskata, ka augstākajā izglītībā tomēr nepieciešama neatkarīga koleģiāla institūcija.

Pagājušajā nedēļā Saeimas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijā deputāte Marija Golubeva (“Attīstībai/Par”) prezentēja modeli jaunai AIP, ko varētu veidot līdzīgi kā Fiskālās disciplīnas padomi. Jaunā AIP nodrošinātu sabiedrības interešu pārstāvēšanu augstākajā izglītībā, vienlaikus sargājot augstskolu autonomiju.
Taču, ja šobrīd AIP veido dažādu institūciju pārstāvji, tad nākotnē tajā vajadzētu darboties ekspertiem, kas strādātu visas sabiedrības, nevis atsevišķu ieinteresētu pušu labā. “Tās būtu neatkarīgas “smadzenes” valsts augstākās izglītības stratēģiskajiem lēmumiem,” tā M. Golubeva. Ekspertu ziņā būtu, piemēram, izvērtēt, vai augstākās izglītības piedāvājums atbilst sabiedrības un darba tirgus vajadzībām, un sniegt savas rekomendācijas, tāpat izteikt priekšlikumus par nozares pārvaldību un finansēšanu, kā arī sniegt atzinumu par finansējumu, kas augstākajai izglītībai atvēlēts valsts budžetā.

Ekspertiem būtu jābūt ar starptautiski nozīmīgu pieredzi augstākās izglītības un zinātnes politikas jautājumos vai pārvaldībā.

Tomēr eksperti darbam padomē tāpat būtu kādam jāizvirza. M. Golubeva piedāvā, ka tos varētu izvirzīt Ministru kabinets, Rektoru padome, vismaz desmit Saeimas deputāti un studentu asociācijas. M. Golubevas ieskatā Saeimas deputātiem vajadzētu izvirzīt trīs ekspertus no septiņiem.

Ekspertus uz sešiem gadiem amatā arī apstiprinātu Saeima. Visi AIP locekļi būtu ar valsts amatpersonas statusu, un M. Golubevas ieskatā viņiem būtu jāsaņem alga, kas būtu salīdzinoši neliela attiecībā pret labumu, ko šie eksperti dotu augstākajai izglītībai.

J. Vētra, kurš ilgstoši vadījis AIP, bet nu uz to vairs nekandidē, uzskata, ka AIP ir saglabājama un arī turpmāk tai būtu uzticama lemšana par budžeta vietām, lai 100 miljonu eiro sadale nebūtu tikai izglītības un zinātnes ministres rokās. IZM budžetā studiju vietām šim gadam paredzēti 54 miljoni eiro, taču finansējums studiju vietām tiek piešķirts arī citu ministriju, kuru pārraudzībā atrodas augstskolas, budžetos.

Saeimas deputāti neiebilda M. Golubevas iecerei radīt jauna veida AIP, kaut norādīja, ka daudzas detaļas vēl būtu diskutējamas.

Tomēr IZM joprojām uzskata, ka AIP nav nepieciešama arī citā veidolā, kaut atzīst, ka tās ir Saeimas tiesības – lemt, kā turpmāk tiks pārvaldīta augstākā izglītība.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Arvils Ašeradens vakar “Latvijas Avīzei” teica, ka jauno AIP sastāvu, visticamāk, vēlēs ceturtdien un ka pagaidām nav zināms, vai jaunievēlētā padome varēs nostrādāt pilnu pilnvaru termiņu, kas ir četri gadi, vai tikai līdz tiks pieņemtas izmaiņas Augstskolu likumā par augstākās izglītības pārvaldības maiņu.

 

Pretedenti uz darbu jaunajā Augstākās izglītības padomē

* Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore Baiba Rivža*, izvirza Latvijas Zinātņu akadēmija.

* Rīgas Tehniskās universitātes attīstības prorektors Artūrs Zeps*, izvirza Universitāšu asociācija.

* Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors studiju un zinātniskajā darbā Andris Teikmanis*, izvirza Latvijas Mākslas augstskolu asociācija.

* Rīgas 40. vidusskolas direktore Jeļena Vediščeva*, izvirza Latvijas Izglītības vadītāju asociācija.

* Ekonomikas un Kultūras augstskolas, kā arī Alberta Koledžas līdzīpašniece Anna Saltikova*, izvirza Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

* Rīgas Stradiņa Universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžas direktore Ināra Upmale, izvirza Latvijas Koledžu asociācija.

* Latvijas Jūras akadēmijas rektore Kristīne Carjova, izvirza Rektoru padome.

* Latvijas Lauksaimniecības universitātes studiju prorektors Aigars Laizāns, izvirza Latvijas Darba devēju konfederācija.

* Banku augstskolas profesore Tatjana Volkova*, izvirza Latvijas Augstskolu profesoru asociācija.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga*, izvirza LIZDA.

* Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidente Katrīna Sproģe, izvirza LSA.

* Biznesa augstskolas “Turība” rektors Aldis Baumanis*, izvirza Privāto augstskolu asociācija.

(* Darbojās arī iepriekšējā AIP)

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja valdība nepieņem šādu lēmumu, to izdarīs uzņēmumi.” Latkovskis par to, cik reāla ir nevakcinēto cilvēku atlaišana no darba 142
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Māte ilgstoši indēja savu bērnu, iemesls vēl joprojām neskaidrs 11
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir pelēkā zona.” Darba devēji prasa lielākas tiesības epidemioloģisko pasākumu ievērošanas nodrošināšanā 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kā varēs atgūt naudu par biļetēm, ja cilvēks epidemioloģisko prasību dēļ pasākumu tomēr nedrīkstēs apmeklēt? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
26 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
23 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Izbrauc “Rail Baltica” maršrutu, pirms trase vēl gatava. Kas Rīgā ieradās ar “Eiropas savienošanas ekspreša” vilcienu?
14:54
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas
14:26
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus brīdina par apdrošinātāja vārdā izsūtītiem krāpnieku e-pastiem
14:23
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku”
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis gads pusaudžiem ir gauži nodarījis pāri.” Līdaka par sabiedriskās apziņas trūkumu
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 10
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Ilze Kuzmina: Muižniece līdztekus “ugunsgrēka dzēšanai” veikusi arī darbus, kas no malas pat izskatās pēc kontrrevolūcijas
56 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Trešdien reģistrēts lielākais dienā atklāto Covid-19 gadījumu skaits kopš 8.maija 22
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar kontroli un piespiedu mēriem neko neatrisināsim.” Auziņš par plānotajiem ierobežojumiem nevakcinētiem iedzīvotājiem 14
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Nakts mērs” vai “nakts karalis” – alternatīva dienas mēram? Rīgas naktsdzīvei grib dot jaunu elpu 12
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
ASV dzīvojošais princis Harijs atklājis: ir kāds cilvēks britu karaliskajā ģimenē, pēc kā viņš ļoti ilgojas 4
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 28
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šure: Straujā elektrības cenu kāpuma ietekmē nav sagaidāms straujš pārtikas cenu lēciens
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Par nodokļu politiku tuvākajā nākotnē neviens nedomā.” Kāpēc FM negatavo nodokļu politiku tuvākajiem gadiem? 14
7 stundas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu?
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvijā pēta Covid-19 antivielas mediķiem, lai formulēto viedokli par revakcinācijas nepieciešamību 54
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 37
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 194
19 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 271
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Haoss Melburnā: vakcinācijas pretinieki ārdās Austrālijas pilsētas ielās 35
17 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 43
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 61
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Nikolajs savu vainu atzīst un nožēlo: aizņemas naudu, lai samaksātu sāpju naudu. Jaunumi no tiesu zālēm 7
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 11
1 diena
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 172
1 diena