Jurijs Stilve tiesas procesa laikā
Jurijs Stilve tiesas procesa laikā
Foto – Artis Drēziņš

Kā apcietināja spiegu: atklājas lietas detaļas 15

Vakar Vidzemes rajona tiesa Madonā par spiegošanu Krievijas labā (pēc Krimināllikuma 85. panta 1. daļas) piesprieda Jurijam Stilvem divu gadu un sešu mēnešu cietumsodu un par nelikumīgu ieroču glabāšanu – viena gada cietumsodu. Sodi tika daļēji saskaitīti, un kopējais sods ir trīs gadi cietumā nosacīti ar pārbaudes laiku uz trīs­arpus gadiem. Soda termiņā ieskaitīts apcietinājumā pavadītais laiks kopš pagājušā gada 19. decembra. J. Stilvi atbrīvoja tiesas zālē. Spriedumu var pārsūdzēt desmit dienu laikā.

MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas

Krimināllieta pret J. Stilvi tiesā tika skatīta pagājušajā piektdienā. Iespējams, tiesas sēde prokuratūrai bija nolikta negaidīti ātri: apsūdzības uzturētājs prokurors Sandris Kaparkalējs vēl nebija atgriezies no atvaļinājuma (viņu aizstāja Dzintra Bokta), un pārpratuma dēļ sēde sākumā tika nozīmēta kā atklāta. Kad konvojs rokudzelžos ieveda apsūdzēto, tiesnese Ilze Lazdiņa tiesas sēdi pasludināja par slēgtu. Šo rindu autors bija spiests pamest tiesas zāli, bet Jurija māsa un dzīvesbiedre nemaz nemēģināja iekļūt tiesas zālē un gaidīja pie tās.

Tiesas sēde ilga nedaudz vairāk par stundu, jo, kā var noprast, Stilve savu vainu atzina un pierādījumu pārbaude tāpēc netika veikta. Apsūdzētā advokāte Inese Šulte atteicās stāstīt par notikušo tiesas sēdē un apsūdzības pamatu – viņa pat piederīgajiem nepateica, kādu sodu prasīja prokurore.

Tiesas nolēmums tika paziņots vakar.

Par ko apsūdzēja

Drošības policija (DP) iepriekš paziņojumā presei rakstīja, ka Latvijas pilsonis ilgākā laika posmā Krievijas specdienesta uzdevumā vāca un nodeva tam ziņas par Nacionālo bruņoto spēku (NBS) infrastruktūru, kā arī citiem Krievijas specdienestu interesējošiem objektiem. Izmeklēšanā arī ticis konstatēts, ka Latvijas pilsonis iesaistīts sadarbībā ar Krievijas specdienesta virsnieku Krievijas teritorijā.

Pagājušā gada 19. decembrī kratīšanā Latvijas pilsoņa dzīvesvietā tika atrasti vairāki lietošanai derīgi šaujamieroči, munīcija, kā arī sprāgstvielas, kuru glabāšanai minētajai personai nav izsniegta atļauja.

Prokuratūra iepriekš apliecināja, ka inkriminētā spiegošana notikusi Alūksnes novada teritorijā, taču netika atklāts, par kādiem NBS objektiem ziņas nodotas.

Neesot nekāds spiegs

“Jurijs nav nekāds ­spiegs! Aizsūtīt kādu bildi uz Krieviju vēl to nenozīmē! Drošības policijai laikam nav ko darīt!” bija sašutusi apsūdzētā māsa.

Man gan izdevās uzzināt, ka Jurijs savu vainu par 2016. un 2017. gada darbībām, par ko uzrādīta apsūdzība, esot atzinis. Viņš tajā laikā strādājis dažādus gadījuma darbus Rīgā, kur dzīvojis kopā ar ģimeni. Juriju 2017. gada 19. decembra vakarā aizturēja Alūksnes novada Mārkalnes pagastā kādā savrupmājā, kur bija ieradies pie savas sievasmātes. Jurijs dzimis un audzis līdzās esošajā Pededzes pagastā, kas robežojas ar Krieviju.

Man izdevās aprunāties ar Jurija sievasmāti un sievu. Arī viņas uzskata, ka Jurijs nav vainīgs.

Sūtīja paziņam bildes uz Krieviju

“Jurijs kādus desmit gadus strādāja Krievijā – celtniecībā uz ekskavatora pie Maskavas. Tur, protams, bija draugi. Kad mums piedzima otrs bērniņš, Jurijs atgriezās uz dzīvi Latvijā. Pārcēlāmies uz Rīgu, man tagad tur ir darbs, bet daudz laika pavadījām arī laukos, braucām ekskursijās, jā, arī fotografējām. Kas tad tagad to ar mobilajiem telefoniem nedara?” stāsta sieva. Viņas rīcībā gan nav apsūdzības raksta, taču no sarunas apcietinājuma laikā ar vīru sapratusi, ka apsūdzība celta par pierobežā nofotografētu torni un plakātu tā pievārtē. Tāpat viņa zina, ka vīrs fotografējis Alūksnes ezeru un fonā trāpījusies kājnieku skola. Iespējams, no kāda brauciena esot arī bilde no Strautiņu poligona. Nekur nekādas norādes, ka aizliegts fotografēt, nav bijis.

J. Stilves advokāte gan man teica, ka apsūdzība principā esot par vienu fotogrāfiju, gan neprecizējot tieši – kādu.

“Vīrs kādam bildes uz Krieviju sūtīja – draugam vai paziņam, bet ne jau specdienestiem. Tad jau pusei Latvijas cietumā būtu jāsēž. Labi, ja bija kas neatļauts, tad taču varēja vispirms pabrīdināt, nevis ielikt uzreiz cietumā, atņemot maziem bērniem tēvu! Malka ziemai nav sagatavota, kartupeļi nenovākti, zāle nepļauta, bērni prasa, kad tētis būs mājās. Teicām, lai neapcietina, lai apkarina ar drošības aprocēm, ja baidās, ka aizmuks uz Krieviju… Bet ar mums nekādās sarunās neielaidās. Jurijs strādātu, būtu mums vieglāk…” raudot stāsta sieva.

“Robežsargi neredz nelegāļus, kas šurpu turpu pāri robežai staigā, Ādažu militārajā bāzē divi krievi ielīda, un viņus attaisnoja, bet Jurijs, lūk, spiegs! Smieklīgi! Droši vien uz mūsu dienestiem visu laiku bija spiediens, ka Igaunijā tikai ķer spiegus vienu pēc otra, tāpēc vajadzēja arī mums. Tad nu Juriju atrada. Būtu labāk naudu ugunsdzēsējos ieguldījuši, bērnos invalīdos, nevis visādās spiegu spēlītēs! Kā noprotu, mūsu telefonsarunas kādu gadu noklausījās.”

Jurija sieva esot aizturēta tajā pašā 19. decembrī Rīgā pie lielveikala “Alfa” un turēta pašas dzīvoklī no pulksten diviem līdz septiņiem vakarā, neļaujot izņemt bērnus no bērnudārza un neļaujot nevienam zvanīt, tajā skaitā kādam juristam, kamēr Jurijs, neko nenojauzdams, braucis pie sievasmātes.

Atrada arī bises

Sievasmāte mājās atgriezusies pussešos vakarā. Viņa atceras, ka vienā brīdī visa sēta bijusi pilna ar cilvēkiem maskās. “Tas bija milzīgs šoks! Visu laiku tik mierīgi dzīvojām,” stāsta sieviete. Kratīšana notikusi līdz pat pusnaktij. Jurijs sagaidīts ceļa galā un izrauts no BMW, neļaujot pat atsprādzēt drošības jostu – tā pārgriezta. Automobilis šobrīd sētsvidū ieaudzis zālē.

Kā var noprast no tiesas sprieduma, kratīšanā tika izņemtas divas zib­atmiņas, piezīmju kalendārs, blociņš, datora cietais disks, trīs mobilie tālruņi (“Sony”, “Fly”, “myPhone”), atmiņa no datora “Toshiba”, kāda lapiņa ar tekstu, divas karabīnes, trīs medību bises. Visa šī manta ar vakardienas tiesas spriedumu tiks iznīcināta. Jurija sieva teic, ka ieroči piederējuši viņas mirušajam tēvam medniekam un Jurijs esot vienkārši uzņēmies atbildību par tiem. Iepriekš Drošības policija minējusi sprāgstvielas, par ko spriedumā nav ne vārda. Advokāte I. Šulte domā, ka policija ar to domājusi pulveri no vecām medību patronām.

“Divus gadus esam novēroti. Ik pa laikam redzēju kādus, kas ar binokļiem mūs vēro. Draugi un paziņas, uzzinājuši par notikušo, īsti nezina, kā ar mums tagad runāt,” stāsta sievasmāte.

Prokurore Dzintra Bokta vēl lems, vai tiesas spriedumu pārsūdzēt. Notiesātais J. Stilve, visticamāk, to nedarīs, jo jūtas laimīgs, ka ticis brīvībā, zināja teikt viņa advokāte.

Atslēga ir fotografēšanas sistemātiskumā

Žurnāliste Inga Spriņģe (“Re:Baltica”) šā gada maijā publikācijā “Kā Latvija (ne)ķer Krievijas spiegus” bija saskaitījusi, ka kopš Krimas aneksijas un NATO karaspēka izvietošanas aizdomās par spiegošanu Baltijas valstīs kopā arestēti 20 cilvēki — desmit Igaunijā, astoņi Lietuvā un divi Latvijā. Latvijā tās ir pirmās spiegošanas lietas kopš neatkarības atjaunošanas.

Par spiegošanu Krievijas labā pirms diviem mēnešiem Zemgales rajona tiesa notiesāja bijušo VAS “Latvijas dzelzceļš” (“LDz”) ceļu meistaru Aleksandru Krasnopjorovu, piespriežot sodu uz vienu gadu un sešiem mēnešiem, piespiedu darbu 200 stundas; soda termiņā tiks ieskaitīts apcietinājumā pavadītais laiks.

Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurore spriedumu pārsūdzēja, uzskatot, ka tiesa nav pilnībā izanalizējusi nodarījuma smagumu un sods ir nesamērīgi mīksts, kas neveicinātu, lai notiesātais un citas personas pildītu likumus un atturētos no noziedzīgu nodarījumu izdarīšanas.

Drošības policijas ieskatā A. Krasnopjorovs no “LDz” novērošanas kamerām bija pārfilmējis video ar NATO militārās tehnikas kravām, kas šķērsoja pilsētu, un no sava elektroniskā pasta video pārsūtījis draugam Kaļiņingradā, ar ko iepazinies kādā armijas veterānu salidojumā, rakstīja “Re:Baltica”. Vairākas reizes A. Krasnopjorovs pārsūtījis arī sarakstus ar vilcienu ārpuskārtas maršrutiem (apsūdzētā versija bijusi – tas noticis kļūdas pēc, “jo telefona ekrānam mazi burtiņi, tā bija nejaušība”). A. Krasnopjorovs noliedzis, ka būtu sadarbojies ar Krievijas specdienestiem.

“Re:Baltica” publikācijā “Kā Latvija (ne)ķer Krievijas spiegus” rakstīja: “Akadēmiskajā literatūrā min, ka 90% informācijas izlūkdienesti iegūst no publiskiem avotiem. Atlikušie 10% ir slepena informācija, kas apvienojumā ar publisko ļauj specdienestiem pieņemt efektīvus lēmumus, minēts analīzē, kas publicēta tieslietu žurnālā “Jurista Vārds”.

“Atslēga ir sistemātiskumā, jo viena bilde vēl nekādu informāciju nesniedz,” skaidro Saeimas deputāte Inese Lībiņa-Egnere. “Ja tiek filmēts sistemātiski, radot kalendāru, kā šīs kravas ienāk, šķērso Latviju, un no tā var izdarīt secinājumus.”

Atšķirībā no Latvijas un Lietuvas Igaunijā personas, kas vākušas publisku informāciju, tiek tiesātas nevis par spiegošanu, bet gan “konspirāciju pret Igaunijas valsti”. [..] “Tie ir cilvēki, kas piedalās citu valstu dienestu operatīvajā darbā un uzņem fotogrāfijas ar konkrētiem cilvēkiem un objektiem. Viņi nemeklē valsts noslēpumu, bet vienlaikus mēs redzam, ka tas, ko viņi dara, notiek sistemātiski. Viņi vāc informāciju par darbiniekiem, objektiem, darbavietu rutīnām. Veido informācijas tīklu,” skaidro Igaunijas ģenerālprokurore Lavlija Perlinga.”

Krimināllikuma 85. panta “Spiegošana” 1. daļa

* Par neizpaužamu ziņu nelikumīgu vākšanu nolūkā tās nodot vai to nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību vai par citu ziņu nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalsts izlūkdienestam tā uzdevumā tieši vai ar citas personas starpniecību

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
17 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 9
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Danilāns: Ar vakcīnu “uzšķaudīsim” koronavīrusam 26
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīga iemirdzas svētku rotā: iedegtas Ziemassvētku egles
22:07
LE
LETA
Ziņas
Nosauc, kur šobrīd visvairāk jauno Covid-19 gadījumu skaits
21:46
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosinās pagarināt ārkārtējo situāciju un ieviest stingrākus ierobežojumus 9
19:57
LE
LETA
Ziņas
Izplata brīdinājumu par laikapstākļiem pirmdien. Kas iedzīvotājiem jāņem vērā? 1
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 17
16 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Prognozēja, ka cenas pandēmijas dēļ kritīsies, taču Latvijā notika pretējais 6
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Būs vai nebūs normāla ziema? Jaunākā prognoze par laikapstākļiem decembrī 1
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 17
19 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Vai Rimšēvičam maksās 151 000 eiro par dīkstāvi? Banka pārsūdz tiesas spriedumu 2
9 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Braukšana automašīnā kļūs par bagāto privilēģiju.” Briti sašutuši par jauno plānu 9
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Abi nomira vienā palātā: Kurzemē no Covid- 19 vienas diennakts laikā miris laulāts pāris 54
20 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Stāsti
“Šī ir bezprecedenta situācija, un nav paraugu, pēc kuriem rīkoties.” Saruna ar Vācijas vēstnieku 1
14 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Kāpēc cilvēki vēlas piedzīvot publisku randiņu un piedalās TV šovā? Vērtē Anda Rožukalne 1
19 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
Sasniedzis virsotni, kas vēl nav bijusi pa spēkam nevienam latvietim. Saruna ar Einaru Fogeli
19 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Jābeidz bezatbildīgā tukšsolīšana. Saruna ar ST tiesnesi Jāni Neimani 1
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. 61 gadu vecā, atraktīvā stiliste Žanna Dubska kameru priekšā gozējas apakšveļā 13
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Iespējams, slēpuši nozieguma pēdas.” Radiniece sašutusi, ka bērni nodoti slepkavībā aizdomās turētā vīrieša vecākiem
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 8
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
No sejas maskas valkāšanas rodas apsārtums, izsitumi. Kā pašam pagatavot ziedi pret šo ligu? 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 41
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 16
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 17
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Virgīnija un Ignats
19 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Pirms pieņemt kādus lēmumus, visu kārtīgi apdomā! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim
19 stundas