Laukos
Gaļa un zivis

Vistu kūtī parazīti, kas krīt arī uz cilvēkiem. Ko darīt?0

Foto: Martin Pelanek/SHUTTERSTOCK

Kas tie par kukaiņiem, kas parazitē uz vistām un krīt arī uz cilvēkiem? Ziemā to nav, bet vasarā jau otro gadu parādās vistu mītnē. VERA RĪGĀ

 

Nav bīstami cilvēkiem

Pēc LLU Veterinārmedicīnas fakultātes vadošās pētnieces Daces Keidānes domām, uz putniem parazitē spalvgrauži (tie ir gaišā krāsā, barojas ar putnu dermu; ja parazītu ir ļoti daudz, tie kādu brīdi var parāpot arī pa cilvēka ķermeni) vai ērcīte Dermanyssus gallinae (asinssūcējas sarkanā krāsā, kas uzbrūk putniem nakts laikā; ja ērcīšu kūtī ir ļoti daudz, tās ir aktīvas arī pa dienu, mēdz uzrāpot uz cilvēka, bet nebarojas).

Lai precīzi noteiktu, kādi parazīti uz vistām dzīvo, nepieciešams veikt analīzes. Noķerto insektu ievieto slēgtā trauciņā un nogādā BIOR laboratorijā Rīgā, Lejupes ielā 3, vai kādā no filiālēm Latvijā. Analīzes cena – 7,33 eiro.

Ar iegūtajiem rezultātiem dodas pie veterinārārsta, lai saņemtu ieteikumus vistu ārstēšanā.

 

Rīcības plāns

SHUTTERSTOCK ilustrācija

Lai atbrīvotu vistas no šiem parazītiem, cīņa nebūs viegla. Ne tikai putni būs jāapstrādā ar medikamentiem, bet arī jādezinficē kūts.

1. No medikamentiem putniem var lietot fipronilu (apstrāde jāatkārto pēc 30 dienām), kā arī recepšu medikamentus ivermektīnu (0,2 mg/kg dod caur muti, jāatkārto pēc 10–14 dienām) vai 10% cipermetrīnu (5 ml medikamenta atšķaida 1 l ūdens un apsmidzina putnus, procedūru atkārto pēc 5 dienām). Putnus ar medikamentiem var apstrādāt pats saimnieks.

Lietojot šos medikamentus produktīviem putniem, to produkciju nedrīkst izmantot cilvēku uzturā (vielas ir toksiskas un uzkrājas olās, gaļā).

Katram medikamentam ir savs vielu izdalīšanās laiks, kas ir vismaz 48 dienas.

2. Spalvgrauži visu savu dzīvi pavada uz putniem, savukārt Dermanyssus ērces uz putniem tikai barojas, bet pārējo dzīves daļu pavada kūtī.

Līdz ar to jāveic nopietna kūts mehāniska un ķīmiska dezinfekcija (ar vienu apstrādes reizi noteikti nepietiks). No dezinfekcijas līdzekļiem var izmantot, piemēram, Ecocid S (ūdenī šķīstošs pulveris).

3. Profilaksei – putniem ļoti svarīgi ir pērties pa pakaišiem.

Ideāli pakaiši, kas noder arī cīņai ar spalvgraužiem, ir zāģskaidas un pelni. Vistu kūtī vai kūts aplokā noteikti jābūt vietai, kur putni var veikt šādas peldes pēc savas labpatikas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 4
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Reģistrēts lielākais jauno Covid-19 slimnieku skaits kopš aprīļa sākuma, vairums inficējušies vienā uzņēmumā
1 stunda
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Marsa parks parādīja, ka pilsētā sabiedrības noskaņojums ir mainījies
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Pirmā palīdzība, ja esi palicis bez darba: kur vērsties, ar ko sākt?
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Baiba Sipeniece-Gavare norūpējusies par latviešiem: pieaugušo nolaidības dēļ, bērni dažkārt kļūst par bāreņiem 4
2 stundas