Medības
Pieredze

Malumedības. Biežākie pārkāpumi un atbildība0


Malumendnieku izgatavoto un uzstādīto būri likumsargi sagatavojuši promvešanai.
Malumendnieku izgatavoto un uzstādīto būri likumsargi sagatavojuši promvešanai.
Foto no Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja albuma.

Veicot ieroču, munīcijas aprites noteikumu prasību izpildes kontroli un savas kompetences ietvaros sniedzot atbalstu Valsts meža dienestam, Valsts vides dienestam, Dabas aizsardzības pārvaldei, cieši sadarbojoties un īstenojot kopīgus kontroles pasākumus, Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja darbinieki 2019. gadā ir īstenojuši 185 ieroču aprites un medības reglamentējošo normatīvo aktu kontroles reidus.

Skaidro Valsts policijas Galvenās kartības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja galvenā inspektora pienākumu izpildītājs kapteinis Juris Veispals:

“Analizējot gada rezultātus, tos salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, var secināt, ka situācija nelikumīgo medību apkarošanas jomā nav mainījusies, arī šogad ir uzsākti kriminālprocesi par nelikumīgām medībām, kā arī par medībās izmantotajām vispār bīstamajām metodēm – meža dzīvnieku ķeršanu, izmantojot cilpas.

Ir atklāti noziedzīgi nodarījumi, kad nelikumīgajās medībās izmanto nereģistrētus šaujamieročus. Joprojām šaujamieroču īpašnieki tiek saukti pie administratīvas atbildības par pārkāpumiem ieroču, munīcijas aprites jomā.

Visbiežākie pārkāpumi ir konstatēti pirms un pēc medībām, t. i., par ieroču pārvadāšanas prasību neievērošanu.

Piemēram, pēc kāda reida Vidzemē dzinējmedībās sākts kriminālprocess par ieroča nodošanu personai, kurai vispār nav ieroča glabāšanas atļaujas. Neizpalika arī skriešana un mukšana, taču pēdas sniegā palīdzēja pārkāpēju atrast. 2019. gadā konstatēti divi gadījumi, kad lietoti kājķeramie slazdi, kuru izmantošana ir aizliegta.

Vienā no gadījumiem slazdu licējs noķerts. Otrā tikai noņemti slazdi un darbības nav atkārtojušās. Tāpat vienā reidā noņemtas astoņas cilpas, kuras to uzlicējs bija pametis. Cilpu izmantošana ir krimināli sodāma.

Tāpat konstatēts, ka ar vienu medību atļauju (savilcēju) nomedīti divi brieži. Izvērtējot lietas apstākļus, sastādīts protokols par medību vadītāja pienākumu neievērošanu.

Konstatēti gadījumi, kad mednieki medījuši platībās, kurās medību tiesības iznomātas citam mednieku formējumam, tāpat mednieki medījuši ar nakts redzamības tēmēkļiem, nenoformējot medību pārskatu.

Divi protokoli noformēti par neiesaiņota ieroča pārvadāšanu pēc medībām, šādu rīcību nekā citādi kā par nolaidību nosaukt nevar. Un arī uzrakstīti četri protokoli par pielādēta ieroča pārvadāšanu pēc medībām, kas ir arī rupjš drošības tehnikas pārkāpums.

Jaunpilī atklāts liela izmēra slazds mežacūku ķeršanai. Slazda izmēri 2x2x4 metri. Arī šajā gadījumā uzrakstīts administratīvā pārkāpuma protokols par nelikumīgām medībām.

Ūdensputnu medību sezonas atklāšanā uzrakstīti divi protokoli par nelikumīgām medībām Liepājas teritorijā. Viens protokols par neatbilstošas munīcijas lietošanu – teritorijās, kur atļauta tērauda skrošu izmantošanu, tika lietota svina munīcija.

Konstatēti divi nelikumīgu medību gadījumi platībās, par kurām nav noslēgts līgums, kuros mednieki savus ieročus aprīkojuši ar termooptiku, kuras izmantošana ir aizliegta. Viens šāds gadījums konstatēts Vidzemē, otrs – Kurzemē. Abos gadījumos nelikumīgi bija rīkojušies oficiāli mednieki.

Savukārt Rīgā, Ulbrokas un Sauriešu apkaimē, pieķerts nemednieks, kurš medīja ar pašizgatavotu ieroci, kas aprīkots ar klusinātāju un termooptiku.

Tiek turpināta mednieku un medību vadītāju izglītošana – medību kolektīvu sanāksmēs, izglītojot par tām prioritātēm, uz kurām tiks likts uzsvars kontroles pasākumu laikā, gan ieroču aprites, gan medību noteikumu aspektā, kā arī motivējot iesaistīties prettiesisku rīcību atklāšanā, sniedzot metodiskas rekomendācijas par kvalificētāko rīcību un līdzdarbošanās sekmīgu norisi.

Kā prioritāte turpmākajai darba organizēšanai 2020. gadā tiek izvirzīta ieroču un munīcijas aprites noteikumu ievērošanas kontroles nodrošināšana, uzsvaru liekot uz iespējamo ar ieroču izmantošanu saistīto negadījumu iemeslu novēršanu.

2019. gadā ir reģistrēti vairāki nelaimes gadījumi ar reģistrētiem šaujamieročiem, kad to īpašnieki neievērojot drošības prasības vai aiz neuzmanības ar tiem nodarījuši miesas bojājumus sev vai arī citai personai. Birojs novēl visiem medniekiem ražīgu un bagātīgu jauno, 2020. gadu. Medībās šaujiet garām un ievērojiet drošības prasības!”

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Medības
Fotosalons mežaruksim jeb kā izvēlēties meža kameru
1 diena
LA
LA.LV
Medības
Ledus trūkuma dēļ atceļ Latvijas kausu zemledus makšķerēšanā
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Grobiņas izstādē jauni medību trofeju rekordi
2 dienas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Latvijā
GKR sola pārbūvēt visus lielākos Rīgas tiltus un paaugstināt izglītības darbinieku algas
55 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Erdoans pieprasa Putinam “aizvākties no ceļa” Sīrijā
33 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Arī sabiedrība ir atbildīga par cilvēka izvēlēm. Saruna ar Rēziju Kalniņu 1
Intervija 2 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Komiski par traģisko! Mediķi aizsargtērpos dejo “Gulbja ezeru”
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Porziņģa 24 punkti neglābj “Mavericks” no zaudējuma 1
2 stundas