Latvijā
Politika

Pašvaldības uzklausa, bet vērā neņem0


2020.gada 24.janvāris. Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde.
2020.gada 24.janvāris. Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde.
Foto: Ieva Ābele, Saeima

Babītes novads ir pirmais, kuru pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ierosinājuma no novadu kartes Administratīvi teritoriālās reformas komisija svītroja.

To iekļaus Mārupes novadā, par ko gan vēl jābalso Saeimai. Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma pielikumu, kurā ir jaunā novadu karte, komisija piektdien sāka vērtēt ar Pierīgas pašvaldību uzklausīšanu – tie ir novadi, kas robežojas ar Rīgu. Taču ir iesniegti vairāki priekšlikumi, kas paredz to apvienošanu ar teritorijām, kurām nav kopīgas robežas ar galvaspilsētu.

Tāpēc par Ķekavas, Salaspils, Ulbrokas un Ādažu novadiem komisija lēmumu plāno pieņemt otrdien, kad uz sēdi tiks uzaicināti arī pārstāvji no pašvaldībām, kuras ierosināts pievienot minētajiem novadiem. Tas parāda, ka jaunās kartes apspriešana būs diezgan komplicēta.

Uz nākamo sēdi tiks aicināta arī Ikšķiles vadība, kuras protesti pret pievienošanu Ogres novadam pērn bija ļoti pamanāmi. Zaļo un zemnieku savienības deputāti ierosinājuši Ikšķiles novadu apvienot ar Salaspils novadu, kura robežas paredzēts saglabāt negrozītas.

Tas kļuva iespējams pēc jaunā Ulbrokas novada iezīmēšanas, tajā iekļaujot arī Salaspilij piegulošās teritorijas. Ulbrokas novadā apvienos Ropažus, Stopiņus, Vangažu pilsētu, kā arī Garkalnes novadu.

Salaspils novada nepaplašināšana bija “Jaunās Vienotības” interesēs, kas varētu būt viens no kompromisiem koalīcijas partiju starpā. Neviens no Salaspils novada uz sēdi nebija ieradies, tāpēc nav zināms tā viedoklis par apvienošanos ar Ikšķili.

Kompromiss varētu būt ar atsevišķa Saulkrastu novada izveidošana, ko ierosina Nacionālā apvienība. Saulkrastus, Carnikavu un Sēju plāno iekļaut Ādažu novadā. Komisijā tika apspriesta iespēja tajā redzēt arī Garkalnes novadu, kam ar Ādažiem esot vēsturiska saikne.

Lai izveidotu Saulkrastu novadu, tam jāpievieno vairākas teritorijas no potenciālā Limbažu novada, tāpēc jāuzklausa arī tā vadība. Par Saulkrastu novadu iestājas gan NA, gan Latvijas Reģionu apvienība (LRA), kas ilgstoši ir cīnījušās par varu pašvaldībā.

Nacionālajai apvienībai to atņēma LRA, kuras deputāti gan ievēlēti no “Vienotības”, taču kopā ar Edvardu Smiltēnu no partijas aizgāja. “Vienotības” priekšsēdis Arvils Ašeradens šo pāridarījumu, iespējams, vēl nav aizmirsis, jo pirmo reizi sēdes laikā ierunājās tikai tad, kad darba kārtībā bija Saulkrastu novads, norādot uz vairākām neskaidrībām par to.

Sējas novada priekšsēdis Guntis Liepiņš (LRA) arī ir noskaņots pret pievienošanos Saulkrastiem, kas esot pilnīgi jauna un neizpētīta situācija. Ādažu novada priekšsēdis Māris Sprindžuks (LRA) atzina, ka Saulkrasti ir neizmantotā iespēja ar lielu tūrisma potenciālu, taču, apvienojoties ar lauku pagastiem, Saulkrasti šo vilkmi varētu pazaudēt.

“Kopā ar Ādažiem un Carnikavu ir iespēja veidot integrētu sistēmu, apvienojot resursus,” uzskata M. Sprindžuks.

Viņaprāt, arī Ikšķilei ar Salaspili ir daudz vairāk kopīgā nekā ar Ogri. Saulkrastu novada priekšsēdis Normunds Līcis (LRA) uzsvēra, ka Saulkrastu novadā ir ne tikai tūrisms, bet arī attīstīta uzņēmējdarbība.

Pretēji plānošanas dokumentos paredzētajam attīstīt Vid­zemes jūras piekrasti, pēc reformas tajā vairs nebūšot neviena attīstības centra, par kādiem paredzēts noteikt Ādažus un Limbažus.

Saistītie raksti

Pirmie balsojumi sēdē parādīja, ka koalīcija balso saskaņā ar iepriekšējo vienošanos – VARAM piedāvājumu atbalsta A. Ašeradens (“JV”), Jānis Dombrava (NA), Artūrs Toms Plešs (“AP”) un Ēriks Pucens (“KPV LV”), kā arī An­dris Kazinovskis (JKP), kurš gan dažos balsojumos atturējās.

Komisijā ir pa vienam deputātam no katras frakcijas. Līdz ar to opozīcijas deputātiem Viktoram Valainim (ZZS) un Regīnai Ločmelei-Luņovai (“Saskaņa”) nav iespējams panākt izmaiņas piedāvātajā kartē, lai cik spēcīgi būtu pašvaldību argumenti, – tos viņi plāno izmantot Satversmes tiesā, kurā novadu karti pēc apstiprināšanas Saeimā plānots apstrīdēt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 konstatēta vēl vairākiem medicīnas darbiniekiem 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Perevoščikovs: Covid-19 plašu izplatīšanos var attālināt, stingri ievērojot sociālo distancēšanos 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Sakaru operatoriem būs pienākums epidemioloģiskajai izmeklēšanai nodrošināt datus par Covid-19 inficēto vai to kontaktpersonu atrašanās vietu 1
7 stundas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
2 stundas