Latvijā
Politika

Pašvaldību savienības pārstāvis: Administrāciju centralizācija neveicinās ekonomiku0

Foto: Zane Bitere / LETA

Pašvaldību robežu grozīšana un administrāciju centralizācija neveicinās ekonomiku, “Novadu dienās” Gulbenē pauda Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vecākais padomnieks Māris Pūķis.

No vadības zinātņu viedokļa raugoties, pašvaldība nav paredzēta tikai pakalpojumu sniegšanai, bet ir domāta kā vietējo iedzīvotāju vara, ar daudzām dažādām funkcijām, teica Pūķis.

Pūķis stāstīja, ka, strādājot ar dāņu kolēģiem, kuri pētījuši reformu veikšanu, konstatēts, ka piederības sajūta un lokālpatriotisms ir svarīgāki par jebkuru citu kritēriju. Tas nozīmē, ka var būt liela pašvaldība, kurai cilvēki jūtas piederīgi, un var būt arī maza pašvaldība, kurā nav komunikācijas un iedzīvotāji sevi tur neizjūt.

“Tā kā patlaban reforma nodarbojas ar “teritoriju būvēšanu”, der paturēt prātā, ka Latvijā nav dominējošu vienpusīgu resursu, kas varētu ilgtspējīgi nodrošināt attīstību. Proti, visi iedzīvotāji nevar orientēties uz vienpusīgu ekonomiku un efektīvi laukos nodarboties tikai ar lauksaimniecību vai pilsētā – tikai ar rūpniecību,” klāstīja LPS pārstāvis.

Viņaprāt, ekonomikas dažādošanu nevarēs sasniegt ar robežu grozīšanu un administrācijas centralizāciju. Viņaprāt, daudz lielāka ietekme ekonomikas veicināšanā būtu vīzu režīma vienkāršošanai ar Pleskavas apgabalu, ātrgaitas autoceļu būvēšana un to pieejamības nodrošināšana, efektīvu mazu skolu modeļa izstrādāšana un ieviešana, kā arī “plakanu” nodokļu ieviešana, atsakoties no nodokļu atvieglojumiem un samazinot likmes.

Kā pauda Pūķis, ja ir vēlme līdzsvarot uzņēmējdarbību reģionos, tad vietējā mērogā efektīvāka par piespiedu apvienošanu būtu vietējo pašvaldību konkurence.

Valsts loma šajā procesā būtu līdzsvarot šīs konkurences iespējas.

LPS pārstāvja ieskatā, lai veicinātu centralizāciju, reformas kritērijiem jābūt vienveidīgiem. Savukārt, lai veicinātu attīstību visām Latvijas telpiskās perspektīvas sastāvdaļām, kritērijiem jābūt atšķirīgiem, atkarībā no teritorijā dominējošā sociāli ekonomiskā modeļa.

Jau ziņots, ka nedēļas izskaņā Gulbenē notika kārtējā Latvijas Novadu apvienības “Novadu diena”, kas veltīta administratīvi teritoriālajai reformai.

Pasākumā Latvijas pašvaldību vadītāji kopā ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) un VARAM ierēdņiem un ekspertiem diskutēja par administratīvi teritoriālo reformu, kas paredz 2021.gadā pašvaldību skaitu samazināt no 119 pašvaldībām līdz 35.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Vasaras tveicē valdība samazina tempu
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Pārdaugavā izcēlies ugunsgrēks šautuvē. Evakuējušies seši cilvēki
13 stundas
FG
Franks Gordons
Latvijā
Franks Gordons: Koronavīruss, rasisms un Donalds Tramps – padrūms šogad ir 4. jūlijs 1
13 stundas

Lasītākie

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
“Zemes cenas pieaug.” “Altum” vadītājs Bērziņš intervijā arī atklāj, ka koronavīruss nav mazinājis interesi par zemi
Intervija 12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Eiropas Komisija apstiprinājusi 250 miljonu eiro ieguldīšanu “airBaltic” kapitālā
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Levits darbojas tik pasīvi, lai nesašūpotu valdību. Profesore Kreituse par prezidenta darbu gada griezumā 2
10 stundas
LL
Lato Lapsa
Latvijā
Kā VID izbeidz no sabiedrības acīm slēpto kriminālprocesu pret “savu” degvielas zagli 5
17 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Diktators, kurš kļūst smieklīgs, vairs nav bīstams. Viņa dienas ir skaitītas
9 stundas