Foto-Fotolia

Pavasaris dvēseļu dārzā. Speciālistu padomi kapu sakopšanai 0

Saule arvien spēcīgāk iesilda zemi, un ir laiks doties apskatīt savu tuvinieku atdusas vietas, pārliecināties, vai ilgais kailsals nav izsaldējis kādu no stādiem, varbūt cietuši pat košumkrūmi? Rūpēs par piemiņas vietas saglabāšanu var rasties arī kāds cits apzaļumošanas risinājums. Tāpēc uzklausīju vairākus kapsētu kultūras kopšanas speciālistus, lai gūtu kādu vērtīgu padomu, kurš varētu noderēt arī citiem!

Lai gan bieži lepojamies, ka Latvijas kapsētas līdzinās skaistiem dārziem, tomēr ne visur tās ir skatienam tīkamas… Nereti uz celiņiem ir pavirši novietoti masīvi ar atkritumiem piestūķēti konteineri, kas traucē gājējiem, kapu kopiņas nobradātas, piemiņas zīmes, pieminekļi tā sašķobījušies, ka šķiet – labāk tiem netuvoties, ka neuzkrīt virsū…

Kas jāzina par kapu kopšanu? Kā iekārtot apbedījumu vietu un kādus augus izvēlēties? To izlemj katrs pats pēc savām iespējām un gaumes. Taču atcerieties, ka augu izvēlē būsim pieticīgi, jo kapavieta nav piemērota kolekcijas daiļdārzam (īpašie, dārgie un retāk sastopamie iekārdinās zagļus!). Savukārt izvēlētajiem augiem vajadzētu būt skaistiem dažādos laika periodos (ziedēšana, augļi, lapu forma un krāsošanās). Tradicionāli apbedījuma vietas iezīmē vidēji 10 – 15 cm augstas kapu kopiņas, kas tiek kārtotas rindās. Vienā kapu kopas galā parasti tiek novietota kāda piemiņas zīme ar informāciju par apbedīto – vārds, dzīves dati, dažreiz arī kāda dzejas rinda. Turīgākie mēdz novietot pieminekli, kas simbolizē aizgājušā dzīvi vai personību, taču te nu gribu piebilst – nelieciet masīvus melnā marmora stabus vai klučus – bezgaumībā aizēnosiet ne vien kluso miera dārzu, bet arī savu dvēseli.

Aija Vītoliņa, kokaudzētavas ”Kalsnava” dekoratīvo stādu pārzine:
– Tā kā pavasaris ir klāt, tad ir laiks apskatīt, vai kokiem nav aizlūzuši zari, tie būtu jānozāģē, jāsavāc nokritušie zari. Jāpievērš uzmanība arī dzīvžogam, vai kāds zars nav bojāts, tas jāizgriež. Kamēr zeme mitra, var stādīt košumkrūmus, sedzējaugus, piemēram, ziemcietes, liānas, krūmus un puskrūmus. Ziemcietes ir ik pa laikam jāpārstāda, efejas, krūmi un puskrūmi regulāri jāapgriež, ierobežojot to augšanas vietu. Aprīļa vidū varētu stādīt arī dažādas sūniņas. Vasaras puķes gan jāstāda vēlāk, kad būs siltāks.
Kapuvietu apzaļumošanai tradicionāli izvēlas paklājveida sedzējaugus vai īsi cirptu, blīvu zālienu, ja vieta ir pietiekami saulaina. Izvēloties puķes kapu apstādījumiem, jāņem vērā tas, ka puķes, kurām patīk spilgta saule, kapsētas pusēnā labi neaugs. Piemērotākā un viena no populārākajām izvēlēm ēnainām vietām ir dažādi ziemcietīgi augi, piemēram, paēnas akmeņlauzītes, laimiņi, ložņu cekuliņš, aslapu flokši, efejas, kapmirtes u.c.
Puķu stādījumus var veidot starp apbedījuma vietām vai tieši uz kapu kopiņas, tomēr jāņem vērā, ka pieņemts – puķes, ko stāda tieši uz kopiņas, nedrīkst būt augstākas par 20–25 centimetriem. Piemērotākas stādījumiem ir viengadīgās puķes ar gaišiem ziediem, savukārt tumšus ziedus stāda tikai kombinācijā ar gaišām puķēm vai gaišas krāsas akmens apmali.
Augstākas puķes (30–50 cm) stāda aiz kapu kopiņas – aiz uzrakstu plāksnītes vai pieminekļa pakājē. Tās var stādīt arī joslās kā apbedījumu vietu sadalītājas, šādiem apstādījumiem vairāk piemērotas ziemcietes, piemēram, hostas.

Daiļdārzniece Rita Mjaisāne iesaka:
– Šis laiks ir piemērots dzīvžogu apgriešanai – jāizgriež vecie, nokaltušie vai nosalušie zari. Jāatjauno dzīvžoga “seja” – griežot zarus, veido dzīvžoga izskatu. Līdzīgi aprūpē visus skujeņus, tūjas, tie jāaprušina, jāmēslo ar gatavajiem “Skujkoku mēslojumiem””, ko var iegādāties specializētajos veikalos. Arī zemie augi, kas daiļo kopiņas virsmu, jāsakopj, jāuzirdina augsne, to pēc vajadzības var bagātināt ar kūdras substrātu, minerālmēsliem.
Jāaprūpē arī kapu kopiņas apmales, plāksnes un pieminekļi – jānotīra no sūnām, netīrumiem, uzkritušiem zariem… Akmens virsmu tīrīšanai saimniecības preču veikalos nopērkams speciāls līdzeklis. Jāsakopj arī soliņi – tie jāsalabo un jāpārkrāso. Protams, jāatjauno arī kapu laukumiņa virsma – jāuzber vai nu smalka smilts vai grants.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Īrēt mājokli – vairāk mīnusu, nekā plusu? 7
FOTO. “Varbūt pamēģinām! Ja to neizdarīsi, visu mūžu nožēlosi!”: kā Ilze un Nauris sāka saimniekot skaistajā Brantu muižā
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Papagailis kā mājdzīvnieks – ne visiem tas būs pa spēkam! Rūpes par putnu nav vienkāršas 3
Kuras ir trīs militāri spēcīgākās valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā? 65
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Lasīt citas ziņas
Logu nomaiņa – viens no efektīvākajiem veidiem, kā taupīt siltuma enerģiju 11
“Esmu stāvoklī. Strādāju fiziski smagu darbu. Vai drīkstu priekšniekam prasīt vieglāku darbu?” – satraukta lasītāja 14
Tuvākajās dienās sola stipru snigšanu – kā pasargāt skujeņus no sniega postījumiem?
Ja koks traucē privātmājas pagalmā – vai to drīkst nozāģēt? 42
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem? 32
“Tas nav pareizi!” Upaciers par māju siltināšanu Rīgā un atklāj, ko veicis savā īpašumā 52
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
VIDEO. Krievijas iebrukuma Ukrainā rezultātā nogalināti vairāki desmiti tūkstošu Melnās jūras delfīnu
Vai algu pieaugums valsts augstākās pārvaldes politiskajām amatpersonām ir taisnīgs?
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās 52
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VDD rosinājis iekšlietu ministru “melnajā sarakstā” iekļaut “TV Rain” raidījuma vadītāju Korosteļevu 9
17:21
Zināms jaunās valdības pilns iespējamais sastāvs
17:17
Apcietināta sieviete aizdomās par savas trīsgadīgās meitas slepkavību 2
16:42