Latvijā
Politika

Pavļuta un Iesalnieka ideoloģiskā cīņa: “pareizais saldējums” un “domu policija”10


Lai gan Daniels Pavļuts (attēlā pa kreisi) un Jānis Ieslanieks darbojas vienā koalīcijā, abi pārstāv ideoloģiski ļoti atšķirīgas partijas.
Lai gan Daniels Pavļuts (attēlā pa kreisi) un Jānis Ieslanieks darbojas vienā koalīcijā, abi pārstāv ideoloģiski ļoti atšķirīgas partijas.
Foto: Ieva Makare/LETA un Paula Čurkste/LETA

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Daloties ar ierakstu “No LGBT brīva zona” sociālajā vietnē “Twitter”, Nacionālās apvienības (NA) Saeimas deputāts Jānis Iesalnieks ir izsaucis asu koalīcijas partneru no “Attīstībai/Par” (“AP”) reakciju.

Pēc “AP” frakcijas vadītāja Daniela Pavļuta ierosinājuma šonedēļ Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vērtēs, vai ar šādu rīcību J. Iesalnieks nav pārkāpis Saeimas deputāta ētikas kodeksu.

Pēc D. Pavļuta domām, ar to esot pausts naids pret vienu personu grupu, ar ko domātas seksuālās minoritātes.

“Tas ir saistīts ar sociālā naida un nesaticības izraisīšanu pret noteiktu sociālo grupu,” uzskata D. Pavļuts, kurš pārstāv liberālu politisko spēku, kas jau pirms vēlēšanām solīja panākt, ka Saeima pieņem Kopdzīves likumu.

“AP” reiz jau neveiksmīgi rosināja šo projektu, bet koalīcijā tam nebija atbalsta.

Savukārt J. Iesalnieks ir no nacionāli konservatīvas partijas, kurai svarīgas ir tradicionālās ģimenes vērtības. Arī šajā gadījumā runa esot tikai par ideoloģiju, nevis kādas sociālās grupas cilvēkiem.

J. Iesalnieks “Latvijas Avīzei” pastāstīja, ka minētā ieraksta izcelsmes valsts ir Polija, bet tā neveiksmīgais latviskais tulkojums patiešām varot radīt pārpratumus, ko viņš tviterī arī esot paskaidrojis.

Pareizi būtu “No LGBT ideoloģijas brīva zona”, kā tas tiekot lietots Polijā izplatītajā ierakstā.

Runa esot par ideoloģiju cīņu, jo J. Iesalnieks nevēlas, ka Latvijā notiktu tas, kas jau ir vērojams vairākās Rietum­eiropas valstīs, “kur liberāļi mēģina apklusināt citu ideoloģiju viedokļus, lai uzspiestu savējo, iebiedējot cilvēkus”.

Ir jāpasaka, ka savā tvitera profilā J. Iesalnieks arī uzsver: “Šeit rakstu personīgo viedokli par aktualitātēm no nacionāli konservatīvā skatpunkta”.

Viņš arī norāda, ka kāda ieraksta retvītošana nenozīmē “automātiski 100% piekrišanu”.

Pēc tam kad “AP” sociālajos tīklos paziņoja par nodomu vērsties Saeimas Mandātu komisijā ar aicinājumu izvērtēt J. Iesalnieka rīcību, diskusijā iesaistījās plašāks tās dalībnieku loks.

Saeimas neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko nostājās J. Iesalnieka pusē un atgādināja: “Sākumā bija Līcīša feļetons par Grētu, tad saldējums [Rūjienas saldējums ar latvisko nosaukumu “melnītis”], bet tagad Iesalnieka domu policija. Tajā pašā laikā ir OK, ka Saeimas Budžeta komisiju vada Mārtiņš Bondars, jo viņš atbalsta tikai pareizo saldējumu un retvīto pareizās lietas.”

Iesniegumā Saeimas Mandātu komisijai D. Pav­ļuts ir norādījis: “Minētā ieraksta komentāru sadaļā ir novērojama stipra sabiedrības polarizācija un tas rada naidu raisošu attieksmi pret LGBT personām,” kas nozīmē, ka tās kļuvušas par Krimināllikumā paredzētā noziedzīgā nodarījuma objektu, pret kuru vērsts sociālais naids.

Ierakstam ir bijusi augsta publiskuma pakāpe.
Saistītie raksti

D. Pavļuts arī piebilst: “Papildus jānorāda, ka minētais ieraksts tekstuāli līdzinās Otrajā pasaules karā izmantotajam apzīmējumam “judenfrei” jeb “brīvs no ebrejiem”, kas tika izmantots kā apzīmējums teritorijām, kur ebreji tika izvesti vai noslepkavoti.”

Iesnieguma autors arī atgādina, ka Eiropas Savienības līgumos un Pamattiesību hartā ir aizliegta diskriminācija dzimuma un seksuālās orientācijas dēļ.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.