Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis
Foto: SCANPIX/LETA/ZUMAPRESS.com

Aleksejs Grigorjevs: Ukraiņi cer uz labāko. Ļoti gribētos, lai šoreiz nenāktos vilties 2

Lidojot uz Kijevu prezidenta Volodimira Zelenska inaugurācijas priekšvakarā, biju domājis, ka uz vietas tikšu skaidrībā, ko var sagaidīt no jauna Ukrainas prezidenta. Tomēr jautājums “who is Mr. Zelenskij” (“kas ir Zelenska kungs”) paliek karājamies gaisā un visām atbildēm ir pagaidu raksturs.

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Joprojām simtprocentīgi skaidrs ir tikai viens: balstoties uz bezprecedenta lielu vēlētāju atbalstu, jaunais prezidents vēlas koncentrēt savās rokās pēc iespējas lielāku varu – pat ja šī vēlme ved pie tiesiski apšaubāmiem soļiem, tādiem kā Ukrainas parlamenta atlaišana dažus mēnešus pirms tās kadences beigām. Kam šī vara tiks izmantota?

Atcerēsimies, Vladimirs Zelenskis ir ievēlēts ar pārsteidzošu un pārliecinošu vairākumu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Otrajā vēlēšanu kārtā viņu atbalstīja pāri par 73% balsotāju. Kā parasti, Ukraina ar savu sparu un temperamentu spilgti parāda mums un pasaulei tendences, kas manāmas arī citur: tauta negrib vecās elites, vecās partijas un vecos ģīmjus. Politika pārtop par šovu ne tikai Ukrainā. Dažiem tas izdodas labāk, dažiem sliktāk.

Var strīdēties, pie kuras no šīm divām kategorijām pieder ASV līderis Donalds Tramps, bet diez vai kāds noliegs, ka viņš ir gana “šovisks” savā vadības stilā. Latvijas politikā redzam šo pašu tendenci, bet, kā jau pie mums ierasts, daudz pliekanākā izpausmē, kas, iespējams, nemaz nav tik slikti.

Ukrainā izvēles iespējas nebija labas. Varēja izvēlēties vai nu zināmu, nosacīti sakot, ļaunumu (prezidentu Porošenko), vai galīgi nezināmu personu (šovmenu Zelenski). Tomēr viena daļa no 73% procentiem nobalsojušo Ukrainas vēlētāju ticēja, ka nezināms ir zināms, jo bija noskatījušies filmu “Tautas kalps” ar Zelenski kā prezidenta lomas tēlotāju.

Daudzi vēlētāji uzskatīja, ka sliktāk vairs nevar būt, – ļoti bīstama pārliecība, jo sliktāk var būt vienmēr.

Turklāt, objektīvi skatoties, Porošenko ir bijis labākais prezidents Ukrainas vēsturē. Viņš saņēma valsti sabrukuma stāvoklī: armijas praktiski nebija, Krimu un daļu teritorijas valsts austrumos ieņēma Krievijas karaspēks un virzījās uz priekšu, grivnas vērtība kritās, ekonomika tuvojās pilnīgam kraham. Prezidentam Porošenko un viņa valdībai izdevies apturēt Krievijas karaspēku un pat atgūt daļu no zaudētās teritorijas, apturēt ekonomikas lejupslīdi un pat panākt nelielu izaugsmi, stabilizēt nacionālo valūtu un izveidot vērā ņemamas rezerves.

Vēl iespaidīgāki ir viņa panākumi ārpolitikā: ukraiņi beidzot var braukt uz Šengenas valstīm bez vīzām, izveidojās Ukrainas sabiedroto pulks, parakstīts asociācijas līgums ar Eiropas Savienību.

Jau mazāk padarīts korupcijas apkarošanas laukā. Ukraina joprojām lielā mērā atrodas oligarhu (it sevišķi četru bagātāko) varā.

Šie četri ir vieni un tie paši jau daudzus gadus: Ahmetovs, Pinčuks, Firtašs un Kolomoiskis. Viņiem pieder uzņēmumi, veselas nozares, TV kanāli, kuri nosaka politisko dienaskārtību, viņiem ir milzīga ietekme tiesību sargājošajās iestādēs un tiesās.

Prezidents Porošenko savas prezidentūras laikā ar viņiem gan sadarbojies, gan konfliktējis. Atklāts paliek jautājums – vai Porošenko nespēja vai negribēja darīt vairāk. Zīmīgi, ka visiem četriem oligarhiem piederošie TV kanāli atbalstīja Porošenko oponentu Zelenski. Tas bija vēl viens izšķirīgs faktors, kāpēc tik liela daļa ukraiņu izvēlējās Zelenski par prezidentu.

Bažas rada arī fakts, ka Ukrainā un ne tikai Ukrainā ir izveidojies jauns politiskas personas atbalstītāja tips, kas atgādina reliģiozo fanātiķi – līdzīgu tiem, kuri pirms kāda pusgadsimta Dienvidamerikas džungļos dzēra limonādi ar indi, paklausot sava sprediķotāja aicinājumam. Jebkuras šaubas par to, vai tiešām Zelenskis būs tas, kurš vedīs tautu uz paradīzi zemes virsū, viņos izraisa iracionālas dusmas.

Protams, gribētos cerēt uz to labāko. Tā nav, ka šīs cerības būtu galīgi bez pamata.

Zeļenskis ir jauns, izglītots cilvēks, kurš ar darbu un talantu ir radījis savu biznesu, atradis nišu kino un uz skatuves.

Arī politikā viņš iesaista daudz jaunus, uz reformām vērstus, eiropeiski domājošus cilvēkus. Viņa komandā ir redzēts bijušais ministrs no premjera Jaceņuka valdības (2014–2018) – lietuvietis Aivars Abramāvičs, daudzi pazīstami ekonomisti un juristi. Oleksandra Daniļuka, kādreizējā finanšu ministra, iecelšana par Drošības padomes vadītāju arī liecina par labu reformām.

Viennozīmīgi tika paziņots par sadarbības turpināšanu ar Pasaules valūtas fondu – arī nomierinoša ziņa. Savā pirmajā ārzemju vizītē prezidents Zelenskis šonedēļ devies uz Briseli, kas ir apsveicams politisks signāls. Viņš ir atjaunojis Mihailam Saakašvili nelikumīgi atņemto Ukrainas pilsonību. Nav slikti.

Bet ir pamats arī bažām: Ukrainas tiesa atcēlusi lēmumu par agrāk Kolomoiskim piederējušās bankas “Privat” nacionalizāciju.

Pats Kolomoiskis sniedz intervijas medijiem, ir atgriezies Ukrainā un paziņojis, ka ir gatavs palīdzēt Zelenskim cīnīties ar korupciju. Jāatzīmē, ka Kolomoiska saistība ar jaunievēlēto prezidentu daudziem šķiet visai aizdomīga, tāpat arī bijušā Kolomoiska jurista iecelšana par prezidenta administrācijas vadītāju. Vai Kolomoiskis tiešām vēlās, lai tagad viss notiek pēc likuma? Lai nu tā būtu.

Ukrainā atgriezies arī kādreizējais Prezidenta Janukoviča administrācijas vadītāja vietnieks Andrejs Portnovs un jau paspējis iesniegt tiesā prasības par Porošenko un pret Maidana līderiem. Gaisā jūtama revanša piesmaka. Acīs krīt sajūsma, pat eiforija, ar kādu Zelenski uzņēma Radā atlikušie Janukoviča atbalstītāji.

SAISTĪTIE RAKSTI

To zinot, kļūst saprotams samulsums, ar kādu daudzi mani paziņas Kijevā uztvēra Zelenska ievēlēšanu, piesardzība, ar kuru viņi vēro jaunā prezidenta pirmos soļus. Ukraiņiem ir nācies pārāk daudz vilties. Jā, vairākums cer uz labāko. Ļoti gribētos, lai šoreiz nenāktos vilties.

Labāka veida, kā uzzināt patiesību par to, kas mums ierādīts Kalna sprediķī, nav – “Pēc viņu augļiem jūs viņus pazīsit”. Kalnā tika runāts par viltus praviešiem, bet tikpat labi šie vārdi attiecināmi arī uz īstajiem. Ja augļi ir labi, tad pravietim var ticēt. Galu galā tautas ilgas pēc pozitīvām pārmaiņām, kas noveda pie prezidenta Zelenska ievēlēšanas, izjūt arī prezidents un viņa komanda. Redzēsim, ko viņi būs gribējuši un spējuši paveikt. Bet mūsu atbalsts Ukrainas tautai nemazināsies jebkurā gadījumā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Lasīt citas ziņas
Līdzšinējo Saeimas spīkeri Mūrnieci varētu virzīt darbam valdībā
“Pasaule ir nukleāra Armagedona draudu priekšā.” Baidens brīdina, ka Putins nejoko, draudot lietot kodolieročus 49
Sākts kriminālprocess par partijas “Stabilitātei!” deputātes Grevcovas iespējamo melošanu CVK 36
“Šoreiz pie valdības tiksim ātri!” Saruna ar profesoru Klāvu Sedlenieku
Latvijas hokeja vēstures cienītāji aizvadījuši tradicionālo hokeja kareivju piemiņas dienu
22:32
Ilze Pētersone: Vēlēšanu prieks ar paģiru garšu
21:51
Līdzšinējo Saeimas spīkeri Mūrnieci varētu virzīt darbam valdībā
21:45
Iemīlējuši Latvijas skaņu: “Grammy” balvas ieguvēji atgriežas Rīgā ar jaunu projektu
VIDEO. Vīrietis, kurš Krievijas gaisa trieciena laikā zaudēja visu ģimeni: “Viņi nogalināja visu, kas bija manā dvēselē”
Polijā mājputnu barībā konstatētas neatļautas vielas. Vēl nav zināms, vai šī barība un putnu gaļa nonākusi arī Latvijā
FOTO. Kā izskatās skaistākās Jūrmalas vēsturiskās ēkas? 1
Cik lieli būs apkures rēķini rīdziniekiem no oktobra? Rīgas izpilddirektora aprēķini
Ilze Pētersone: Vēlēšanu prieks ar paģiru garšu
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 6
Zelenska un Maska strīds “Twitterī”: “Ja kāds nozog Jūsu “Teslas” riteņus, tas nepadara viņu par automašīnas īpašnieku”
Vai laikapstākļi mainīsies? Sinoptiķu prognoze sestdienai
Kāda ir bibliotēku loma mūsdienu apstākļos?
FOTO. Influenceri un slavenības tiekas īpašā pēcpusdienas tējas dzeršanas ballītē
“Režīma pilsēta”: kā Liepāja kļuva par PSRS militāro objektu – “nepiederošām” civilpersonām nepieejamu zonu
Gada inflācija septembrī varētu būt vismaz 22%
Pie Igaunijas krastiem manīta Putinam piederoša superjahta 3
Kurzemē policija uziet melnajam tirgum paredzētus šaujamieročus
Kas būs, kad ukraiņi padzīs krievus no savas zemes? Vai viņiem vienmēr būs jābūt kaujas gatavībā? Atbild Slaidiņš
VIDEO. “Pie kājas man tavs makrolīmenis! Lai no šodienas cenas neceltos!” Lukašenko aizliedzis paaugstināt cenas 73
Jānis Grasis: Ņemsim piemēru no ebreju kopienas, kas prasa un beigās arī dabū.
Monika Zīle: Politisko kaislību duļķes un nogulsnes
Dūra mātei, dūra skolotājai! Vai no šīs nelaimes varēja izvairīties? 52
VIDEO. Soctīklotāji pārsteigti par kāda zvejnieka neparasto lomu – haizivs olu 3
Liepājā aizdegusies šķeldas kaudze rada spēcīgu sadūmojumu plašākā apkārtnē
Bēgot no mobilizācijas, divi krievi ar laivu atbraukuši uz Aļasku
Krāpnieki uzdodas par VSAA darbiniekiem, solot pabalstus iedzīvotājiem