Konkursa žūrija viesos pie uzvarētāja Matīsa Grīnberga (pirmais no labās).
Konkursa žūrija viesos pie uzvarētāja Matīsa Grīnberga (pirmais no labās).
Foto – Jānis Karalis

Pelnīt ar darbu, kas pašam patīk. Ciemos pie konkursa “Senču aicinājums” laureātiem 0

10. janvārī Jelgavas pilī notika biedrības “Zemnieku saeima” organizētā lauksaimnieku Jaungada balle, kur tika nosaukts arī konkursa “Senču aicinājums 2014” uzvarētājs. Par to kļuvis graudaugu, kaņepju un zālāja sēklu audzētājs Matīss Grīnbergs no Burtnieku pagasta. Uzvarētājs saņēma tēlnieka Paula Jaunzema darināto balvu – simbolisku dzirnakmeni, kā arī apmaksātu trīs dienu braucienu uz kādu no lielākajām Eiropas lauksaimniecības izstādēm – pēc paša izvēles. Visiem 16 konkursa “Senču aicinājums 2014” dalībniekiem būs iespēja viesoties Eiropas Parlamentā Briselē un divas dienas mācīties “Jauno līderu skolā”.

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

Pašam būt par uzņēmēju ir fantastiski

Konkursa “Senču aicinājums 2014” uzvarētājs Matīss Grīnbergs saimnieko ZS “Adzelvieši” Burtnieku novada Burtnieku pagastā – dzimtas īpašumā, kura senākā vēsture dokumentēta 1878. gadā, kad viņa sencis ar trim krustiem parakstījies par to, ka dzimtas ēku un zemi izpircis no Vidzemes Domēnu pārvaldes. Matīss: “Mūsu senču tradīcijas te ir ļoti senas – esmu jau kāda piektā vai sestā paaudze, kas šeit saimnieko. Esmu pārņēmis vecāku stafeti un turpinu iesākto.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Saimniecības pamatkultūras ir zālāju sēklas, graudi, kaņepes. Apsaimniekoti tiek 230 ha zemes, no tiem 100 ha ir īpašumā. Par pamatbiznesu “Adzelviešos” uzskata zālāju sēklu ražošanu. Audzētas tiek gandrīz visas zālāju kultūras – kopumā vairāk nekā 80 ha platībā. 60 ha tiek audzēti graudaugi – rudzi, kvieši. Taču rudziem samazinoties gan pieprasījums, gan cena, tāpēc “Adzelviešos” lielāku akcentu domā likt uz ziemas kviešiem un auzām labāku realizācijas iespēju dēļ. 4 ha tiek audzēti lielie pelēkie zirņi. Pieprasījums pēc tiem esot gana liels, to pat pietrūcis tirgošanai Ziemassvētku laikā.

Interesantākā kultūra saimniecībā ir kaņepes, kas sēklu iegūšanai tiek audzētas 10 ha platībā. Visas izaudzētās kaņepes paši pārstrādā – saimniecībā ir neliela kaņepju pārstrādes ražotne, tur tiek gatavots kaņepju aizdars jeb sviests, tiek spiesta arī kaņepju eļļa. Tas esot neliels, taču regulārs papildu ienākums.

“Divus gadus strādāju par ierēdni un izjutu kolektīvās strādāšanas “labumus”. Būt pašam par uzņēmēju ir cita lieta – tas nav viegli, bet tā ir fantastiska iespēja. Pats esi sev saimnieks, pats par visu atbildi. Es šobrīd daru darbu, kas man patīk, un, ja cilvēks dara to, kas patīk, tas vairs nav darbs, bet hobijs. Šajos dažos mēnešos, kopš piedalos konkursā “Senču aicinājums”, ir ievērojami uzlabojusies mana pašapziņa, zinot, ka ir cilvēki, kas novērtē manu darbu. Tuvākajos desmit gados savu saimniecību redzu kā modernu, attīstītu uzņēmumu sakārtotā un ideālā valstī, ko visi kopā saucam par savu dzimteni. Jauniešiem es novēlētu nebaidīties un neapstāties no savu ideju realizēšanas, kā arī iegūt labu izglītību,” saka Matīss.

Starp Holivudu, puķēm un tango

Konkursanti uzskatāmi parādīja un pierādīja, ka lauku vide ir piemērota dažādām lauksaimniecības nozarēm, pārstrādei, mājražošanai, pietiekami plašai uzņēmējdarbībai, kas ļauj gan maciņu piepildīt, gan veldzēt sirdi. Jauno zemnieku vidū bija gan Latvijā labi zināmu lielsaimnieku mantinieki, gan jauni cilvēki, kas savu saimniecību veidojuši no dažiem hektāriem vai pāris dzīvniekiem. Taču zīmīgākais tas, ka liela daļa konkursa dalībnieku, lai arī pamatam izmantojuši vecāku iestrādnes, tomēr tiecas veidot savu darbības nišu, atrast savu specializāciju, lai pierādītu gan sev, gan citiem, ka spēj patstāvīgi pieņemt lēmumus, tos īstenot un atbildēt par paveikto.

Piemēram, Edgars Bite no Kokneses novada Iršu pagasta ir diplomēts agronoms, bet jau desmit gadus nodarbojas ar puķu selekciju. Apmēram 0,8 ha platībā viņš audzē visdažādāko šķirņu dienziedes, īrisus, peonijas. Edgars saka: “Puķes mani vienmēr ir saistījušas, to audzēšana un jaunu šķirņu radīšana ir kā dvēseles darbs, un par puķēm vēl daudz ko gribu atklāt.” Pats Edgars selekcionējis ap 30 dienziežu šķirnes, cenšoties radīt iespējami oriģinālāku ziedu – gan krāsas, gan formas ziņā. Savā mājaslapā Edgars ierakstījis šādas rindas: “Viss par un ap puķēm ir tik saistoši un interesanti, ka garlaicībai šeit nav vietas. Tā ir kolosāla sajūta, kad no rīta vari skatīt sējeņu dobes, kurās aizvien uzplaucis kāds neparasts zieds. Un vai tad nav jauki lūkoties ziedā, ko neviens cits vēl uz šīs pasaules nav skatījis?”

Savukārt Roberta Loč­meļa darbalauks ir vecāku izveidotā zemnieku saimniecība “Mazdzērvītes” Kocēnu novada Kocēnu pagastā. Roberta pārziņā ir ap 200 slaucamo govju, taču viņa sākotnējie sapņi nemaz nav saistījušies ar darbu liellopu fermā. Jau skolas laikā viņš bijis ļoti aktīvs, patikusi atrašanās sabiedrībā. Iestājies Ekonomikas un kultūras augstskolā Rīgā biznesa organizācijas un vadības specialitātē, bet pēc diviem gadiem sapratis, ka praksē var iegūt vairāk zināšanu. Tad izdomājis – dosies uz Holivudu un kļūs par aktieri. Taču pa ceļam apmeklējis fermas, steika klubu pasākumus un tā līdz Holivudai nemaz neesot nokļuvis. Šogad viņš iestājies LLU Lauksaimniecības fakultātē neklātienē. Roberts: “Trīs mēneši ASV bija pietiekami, lai saprastu, ka patiesībā gribu strādāt mājās – savā saimniecībā. Man patīk, ka var redzēt padarīto darbu un ka tas iet uz priekšu.”

Mārtiņš Bogušs Ilūkstes novada Bebrenes pagasta zemnieku saimniecībā “Apiņi” specializējies dārzeņu un graudaugu audzēšanā, kopumā apsaimniekojot 53 ha. No dārzeņiem pagaidām tiek audzētas trīs kultūras – ziedkāposti, brokoļi un ledussalāti, taču esot doma šogad sākt audzēt kabačus. Pirms četriem gadiem Mārtiņš atgriezies no Skotijas, kur guvis vērā ņemamu saimniekošanas pieredzi – strādājis lielā dārzeņkopības saimniecībā, kur kartupeļus vien audzēja vairāk nekā 100 ha platībā. Savu patstāvīgo saimniekošanu senču zemē viņš sācis ar pushektāru, visus dārzeņus stādījis ar rokām, jo vēl nav bijis nekādas tehnikas. Aizvadīto sezonu viņš uzskata tikai par otro nopietno. Tikko pabeidzis arī tehnikumu ar specializāciju veterinārijā un nu domājot izglītību turpināt LLU.

Padomjlaikos labi pazīstamā treka riteņbraucēja Dzintara Lāča dēls Gundars Lācis pirms diviem gadiem atgriezies no Rīgas, lai kopā ar māsu Lienu saimniekotu tēva mājās – Tērvetes pagasta zemnieku saimniecībā “Dzintarlāči”. Gundars beidzis Bulduru Dārzkopības tehnikumu un Rīgā 17 gadus nodarbojies ar dārzu labiekārtošanu. Taču tad sapratis, ka darbs galvaspilsētā sevi ir izsmēlis un vairs nav saistošs, tāpēc nolēmis atgriezties dzimtajā Tērvetē, kur mantojumā palikuši ap 40 ha zemes. Brāļa un māsas pārziņā ir plašie smilts­ērkšķu lauki – tie aizņem ap 12 ha, bet pats Gundars vairāk pievērsies savam hobijam – tulpju audzēšanai. Kopumā viņš audzē 350 tulpju šķirnes. Vienā no “Dzintarlāču” saimniecības istabām, kas rudenī pārvēršas par tulpju sīpolu žāvētavu, Gundara pavadībā var apgūt arī Argentīnas tango soļus, jo tango tāpat kā tulpes ir viņa aizraušanās. Gundars: “Kā dejotājs allaž līdzi nēsāju deju kurpes, jo iespēja dejot faktiski ir visur, tāpat kā iespēja darīt darbu, kas patīk…”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 15
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 15
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 10. augustā
23:30
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 15
21:40
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs? 7
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks 4
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā?
“Latvieši ir iedzimti pesimisti.” Lejiņš par iedzīvotāju šaubām, vai krīzes gadījumā NATO Latviju aizstāvēs
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Kovids kļūst lipīgāks. Kas notiks rudenī?
Rajevskis: Ja negribat idiotus Saeimā, ejiet uz vēlēšanām! 24
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Pastrādājis smalkos ārzemju restorānos, šefpavārs Artūrs Taškāns “uzmet tvaiciņu” Valmierā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs