Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valdes priekšsēdētājs Andris Siliņš.
Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valdes priekšsēdētājs Andris Siliņš.
Foto: LETA

Pensionāru federācija grib taisnīgāku indeksāciju 0

23.08.2013 Rita Ruska
Foto – LETA

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētājs Andris Siliņš trešdien Senioru konsultatīvās padomes sēdē ierosināja mainīt pensiju indeksācijas kārtību. Viņaprāt, taisnīgāk būtu indeksēt nevis visu pensiju, bet visiem vienādu pensijas daļu, piemēram, 100 latus.

Reklāma
Reklāma
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Lasīt citas ziņas

Gan tiem, kas saņem 150 latus, gan tiem, kuru pensija pārsniedz četrus tūkstošus latus mēnesī. Tādā gadījumā visi pensiju īpašnieki, ja indeksācija tiek veikta 7% apmērā, klāt pie pensijas saņemtu vienādu summu – 7 latus. Tādējādi pašreizējā pensiju indeksācijas kārtība tiktu padarīta sociāli taisnīgāka. Konkrētu indeksējamo pensiju apmēru LPF priekšsēdētājs vēl nevarēja nosaukt, bet 100 latus minēja tikai kā piemēru. Šo summu varētu palielināt par 3% līdz 7%. Konkrēts datums, kad šādu pensiju indeksāciju LPF vēlētos redzēt dzīvē, vēl netika nosaukts.

Otrs priekšlikums, ko izteica LPF, bija pārskatīt 2011. gadā piešķirtās pensijas, kurām tika piemērots algu iemaksu indekss jeb koeficients 0,79. Šāds koeficients par 20 – 25% samazināja pensiju tiem cilvēkiem, kas šajā gadā pensionējās. A. Siliņš sacīja, ka abus ierosinājumus Senioru konsultatīvās padomes vadītāja labklājības ministre Ilze Viņķele uzklausīja, un tie plašāk varētu tikt skatīti nākamajā padomes sēdē 9. oktobrī. Tad tiks runāts arī par veselības aprūpes problēmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet tie nebija vienīgie jautājumi, kurus aktualizēja LPF.

A. Siliņš uzskata, ka steidzami jāiz­strādā objektīvs, pašreizējai dzīves situācijai atbilstošs pensionāru iztikas grozs, iekļaujot tajā izdevumus veselības aprūpei un medikamentiem.

Federācijas vadība ne reizi vien rosinājusi paaugstināt arī pensijas neapliekamo minimumu, kas šobrīd ir 165 lati, līdz minimālās darba algas apmēram – pašlaik tie ir 200 lati, bet nākamgad būs 225 lati. Tomēr šo priekšlikumu Labklājības ministrija neņēma vērā.

Pensijas vecuma cilvēki vīlušies, ka valdība atteikusies 2014. gadā samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli par diviem procentpunktiem. “Šis samazinājums arī kaut ko būtu devis klāt pie pensijām,” sacīja A. Siliņš.

Pēc sēdes LPF priekšsēdētājs pastāstīja, ka turpinās gatavošanās pensionāru protesta akcijai, kas notiks 7. septembrī plkst. 12 Doma laukumā Rīgā. Šobrīd tiek lēsts, ka kopā pulcēsies aptuveni tūkstotis protestētāju, bet, iespējams, dalībnieku skaits varētu būt lielāks. Akcijas pārstāvji ziņo, braucienam uz Rīgu pošas ļaudis no Rēzeknes, Jēkabpils, Ventspils, Tukuma, Talsiem un citiem novadiem. Paredzēts, ka pasākumā no katra reģiona uzstāsies kāds pārstāvis, notiek sarunas ar sabiedrībā pazīstamām personām, noskaidrojot, vai tās vēlētos piebiedroties akcijas dalībniekiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.