Foto – Gunārs Janaitis

Opera “Valentīna” atzīstama par veiksmīgu un augsti profesionālu veikumu 9

Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves piektdien, 5. decembrī, pirmizrādi piedzīvoja Artura Maskata opera “Valentīna”. Ideja par liela mēroga darbu, kas balstīts kinozinātnieces Valentīnas Freimanes biogrāfijas faktos, pirmoreiz publiski izskanēja 2007. gadā, kad tika izsludināts latviešu oriģināloperu konkurss – toreiz guva atbalstu arī Andra Dzenīša “Dauka” un Kristapa Pētersona “Mihails un Mihails spēlē šahu”. A. Maskata jaunākais veikums tikpat lielā mērā kā iepriekšminētie opusi atzīstams par veiksmīgu, uzrunājošu un profesionāli uzrakstītu. Tiesa, citādā ziņā Dzenīša un Pētersona partitūras ir visnotaļ atšķirīgas, jo Maskata jaundarbs, īpaši tā pirmajā ainā, drīzāk aicina vilkt paralēles ar Bendžamina Britena operām. Līdzības rodamas gan tonāli harmoniskajā valodā un emocionālajā kolorītā, gan izvēlētajā atskaņotāju sastāvā, kur nozīmīga vieta atvēlēta bērnu dziedājumiem (uzreiz jāatzīmē Rīgas Doma skolas zēnu kora un meiteņu lomu atveidotāju ieguldītais darbs). Taču tajā pašā laikā operā “Valentīna” spilgti atklājas Maskata muzikālās valodas izteikti individuālie vaibsti – izvērstajā divu cēlienu opusā liriskās ainas viscaur iedzīvinātas ar trāpīgu un saistošu melodisko izjūtu, tēlu plastiskumu un bagātīgu emocionālo nianšu gammu, kas gūst mērķtiecīgu piepildījumu gan solopartijās, gan kora skatos. Uz postromantiskas mākslinieciskās domāšanas principiem balstītajā skaņurakstā uzmanību pievērš precīzais dramaturģiskās arhitektonikas veidojums un kolorītā orķestrācija; bet tematiskā materiāla kontrasti operas ritējumam piešķir nepieciešamo intensitāti un spriegumu. Ne viss operā “Valentīna” izdevies vienlīdz pārliecinoši – dramatiskās un groteskās lappuses atstāj pārāk plakātisku iespaidu, un šeit līdzās nepārprotami uztveramām stilizācijām būtu noderējis arī kāds stilistiski izaicinošāks vai arī vismaz intonatīvi iezīmīgāks pavērsiens, taču kopumā jāteic, ka komponists ir sekmīgi izvairījies kā no liekvārdības, tā no monotonijas.

JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Neveikla tulkojuma dēļ jāmaina reklāmas materiāli: atvainojas visiem krievvalodīgajiem, kurus aizskāris vakcinācijas kampaņas plakāts 47
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbībā ar dzejnieci Liānu Langu radītajā operas libretā risinātas vairākas dziļi nopietnas tēmas, kā savstarpēji saistītas norises parādot holokaustu un nacionālas valsts sabrukumu un ļaujot nojaust arī vienu no būtiskākajiem traģisko notikumu cēloņiem – sabiedrības pilsonisko vājumu un aprobežotību. Taču vienlaikus stāstā par Valentīnu netrūkst arī gaišu noskaņu, idilliskuma un galveno varoņu jūtu poēzijas, tāpat atklājot cilvēku varonīgumu un līdzcietību, kas atrodama pat kara un terora apstākļos. Režisors Viesturs Kairišs kopā ar scenogrāfi un kostīmu mākslinieci Ievu Jurjāni operas psiholoģiski daudzšķautņaino vēstījumu ietērpis reālistiski uzskatāmos tēlos, kam piemīt arī simbolisks ietilpīgums (par veiksmīgu atradumu saucama kaut vai Ievas Kepes pantomīmiski atveidotā Valentīna mūsdienās). Sižetiskā darbība noris gana spraigi, scenogrāfiskās pārveides sasaucas ar izmaiņām skaņdarbā paustajos pārdzīvojumos, bet skatuviskā telpa izmantota pārdomāti un vērienīgi. “Valentīnas” pirmizrāde izraisīja pāris kritiskas piebildes ne tikai tīri muzikālā ziņā – lai arī libretistes fantāzijā tapušais mīlas trīsstūris acīmredzami tika ieviests, vēloties panākt dramatiski aktīvāku operas ritējumu, efekts nesanāca gluži cerētais, jo greizsirdīgā Elza ar visu Kristīni Zadov­sku šķita pārcelta no Jāņa Lūsēna mūzikla “Meierovics”, kamēr Doktora lomai, ņemot vērā tās vēsturisko prototipu – Paulu Šīmani – un solista Samsona Izjumova pieredzi, gaidīju izvērstāku un dziļāku risinājumu, bet izrādes veidotāji, vispirms pats komponists, bija izvēlējušies atšķirīgu ceļu.

“Valentīnas” uzvedums nu reiz saucams par vienu no tiem retajiem piemēriem Latvijas Nacionālās operas iestudējumu vidū, kur par spilgtu un pārliecinošu saucams viss solistu ansamblis – no galvenajām lomām līdz epizodiskajiem personāžiem. Vispirms jau atzīmējams Ingas Kalnas meistarīgais sniegums titullomā, kur solistes mirdzošais soprāna tembrs izrādes gaitā izskanēja emocionāli izteiksmīgos kontrastos. Taču par īpašu iestudējuma vērtību jāatzīst arī centrālo vīriešu lomu iedzīvinājums – varēja ar prieku klausīties, kā sabalsojas Jāņa Apeiņa un Armanda Siliņa dziedājums Dimas un Valentīnas tēva lomās ar gados jaunāko operas mākslinieku – Mihaila Čuļpajeva un Riharda Millera – veikumu Alekseja un Valda solopartijās. Visu četru iepriekšminēto solistu vokālās un aktieriskās meistarības ēnā nepalika Krišjānis Norvelis un Samsons Izjumovs, kā ļaunuma banalitātes koncentrāts īstajā vietā atradās Guntara Ruņģa un Viestura Vītola radītie tēli, bet sieviešu lomu vidū līdzās krievu viesmāksliniecei Ļubovai Sokolovai kā Valentīnas mātei ar izkoptu un jūtīgu priekšnesumu atmiņā palika Ieva Parša. Visbeidzot, attaisnojās arī komponista izvēle par iestudējuma muzikālo vadītāju pieaicināt diriģentu Modestu Pitrenu. Orķestra partitūras lasījums pirmizrādē izgaismojās emocionāli košā un atraisītā veidolā, vienlaikus neaizmirstot uzturēt saskaņotu dialogu ar kori un solistiem, plašā sitaminstrumentu grupa un pūtēji neaizēnoja stīgu skanējumu – un jācer, ka orķestra sniegums turpmākajās “Valentīnas” izrādēs kļūs tikai vēl noslīpētāks un stabilāks. Jo Artura Maskata opera neapšaubāmi pelnījusi ilglaicīgu skatuves dzīvi.

Opera “Valentīna”

CITI ŠOBRĪD LASA

Komponists: Arturs Maskats, librets: Liāna Langa, Arturs Maskats, diriģents: Modests Pitrens, režisors: Viesturs Kairišs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece: Ieva Jurjāne. Lomās: Valentīna: Inga Kalna, Evija Martinsone, Kristīne Gailīte, Dima: Jānis Apeinis, Juris Ādamsons, Aleksejs: Raimonds Bramanis, Mihails Čuļpajevs, Valdis: Rihards Mačanovskis, Rihards Millers, Alma: Ieva Parša, Laura Grecka, Guvernante: Ieva Parša, Laura Grecka, Liene Lasmane-Vītola, Elza: Kristīne Zadovska, Andžella Goba, Valentīnas māte: Ļubova Sokolova, Aira Rūrāne, Valentīnas tēvs: Armands Siliņš, Krišjānis Norvelis, Vecais saimnieks: Romāns Poļisadovs, Krišjānis Norvelis, Korporeļi, virsnieki, šucmaņi: Guntars Ruņģis, Viesturs Vītols, Kārlis Saržants, Andris Lapiņš, Doktors: Samsons Izjumovs, Nauris Puntulis, Kavalieris: Nauris Puntulis, Juris Ādamsons, Valentīna mūsdienās: Ieva Kepe. Nākamās izrādes: 18. decembrī.

Vārds skatītājiem

Pēteris Vasks, komponists: “Apsveicu Arturu Maskatu ar pirmo operu! Gribas nākt vēl un vēl! Vienā lielā skatuves darbā tik daudz kas ielikts, pat profesionālam kolēģim visu uzreiz grūti aptvert, tik daudz fantastisku lietu, Arturs brīnišķīgi jūt orķestri, Samsons Izjumovs pirmo reizi dzied latviski… Ir lietas iestudējumā, kuras nesapratu līdz galam un nevarētu akceptēt, taču pāri visam mūzika – ir radīta jauna latviešu oriģinālopera, par ko liels prieks!”

Ābrams Kleckins, pasniedzējs: “Esmu ļoti priecīgs, ka tāda opera radīta, ka nebaidāmies un nekaunamies savas vēstures. Ja runājam par žanru, tad Maskats mēģinājis pārvarēt nepārvaramo, jo opera ļoti mīl traģēdijas, bet īsta traģēdija nekad nemīl operu. Vai tajā laikmetā ir kāda patētika? Bet opera ir patētisks žanrs. Tāpēc redzētais ir zināmā mērā pretrunā ar to, par ko ir stāsts.”

Inta Leitāne, ārste endokrinoloģe klīnikā “Linezers”: “Vēl joprojām jūtu pārdzīvojuma trīsas. Tā ir šodiena, kas atainota uz skatuves, Latvija starp pasaules lielajiem, ar gaisā jaušamo nedrošības sajūtu. Patiesi atklāta vēsture ar visām latviešiem neglaimojošām lappusēm. Arturam Maskatam izdevusies laikmetīga, moderna un reizē latviska opera ar žanram atbilstošu vērienu un elpu, kas paliks kā mūsu laika muzikāla liecība. Lieliska ir Liānas Langas dzeja, kur katrs vārds ir izsvērts, ar jēgu. Veiksmīga ir scenogrāfija ar Rīgas ielu skatuves centrā. Vairākas ārijas ir tik skaistas, ka varētu tikt atskaņotas koncertos.”

Ilze Jurkāne, uzņēmēja: “Lieliska mūzika, opera pelnījusi ilgu mūžu, vienīgi žēl, ka titros gaužām bēdīgs tulkojums angļu valodā, bet pirmizrādē bija daudz ārzemnieku.”

Sagatavojusi VITA KRAUJA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! Princis Harijs paliek Lielbritānijā: viņu pierunājis tēvs un vecākais brālis 32
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Neveikla tulkojuma dēļ jāmaina reklāmas materiāli: atvainojas visiem krievvalodīgajiem, kurus aizskāris vakcinācijas kampaņas plakāts 47
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pēc pārslimota kovida – atkal slimnīcā vai pie skābekļa. Dzīvības un nāves jautājums, bet valsts nepalīdz 53
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 78
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Cik ilgi var iztikt ar vienām zeķubiksēm? ST priekšsēdētāja par tirdzniecības ierobežojumiem 11
2 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Stāsti
Mēsli nav izmēzti. Būs vēl! Intervija ar VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi 14
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu iemīļotajam aktierim Rūdolfam Plēpim steidzami nepieciešama palīdzība
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Zvana no morga, pasteidzieties!” Apbedītājfirmas nelaiķus mēģina “pārtvert” pa ceļam no slimnīcas līdz morgam 5
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ņemt līdzi vai atstāt mājās: 5 svarīgas lietas, kas jāzina par ceļošanu kopā ar mājdzīvnieku
11:39
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Juris, Jurģis un Georgs
11:25
LE
LETA
Ziņas
Saņem vilinošu piedāvājumu, kuram nespēj pretoties… Noziedznieki no iedzīvotajiem Rīgas reģionā izkrāpuši 200 000 eiro
11:20
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Soctīklos saceļ vētru – dzīvnieku patversmē atrodoties Kiviču ģimenes taksis Čipsis. Bet, vai tā ir taisnība?
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Ir grūti dzīvot kā lidostā.” Vitenbergs skaidro, kas viņu pamudinājis pamest “KPV LV” 1
1 stunda
SK
Skaties.lv
Laukos
“Teica – ja neņemsim, atdos citam!” Mārcis no Ventspils palicis bez naudas un traktora 5
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Jogas pasniedzēja premjeru Krišjāni Kariņu vilina pie sevis uz Ēģipti. Egila Līcīša feļetons 3
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Megana Mārkla vairākkārt esot sazinājusies ar karalieni Elizabeti II pirms bērēm: ledus ir sakustējies
36 minūtes
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lūdzu, saskaņojiet taču reiz viedokļus, lai tie neizklausītos pēc dažādos zemeslodes punktos tapušiem 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Brīvdienās būs auksts, līs un snigs. Kad atgriezīsies siltums? 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai 82 gadus vecai kundzei būs jāpaliek bez potes? Atklāj, vai šobrīd ir iespēja izvēlēties vakcīnu 8
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Bērns bija izkritis mātei no rokām!” Pēc zīdaiņa nāves māte mēģina pakārties, bet tēvs ievietots cietumā 6
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas pret Covid-19 temps turpina kāpt – ceturtdien sapotēti vairāk nekā 8100 cilvēki 2
3 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Asas sāpes, smeldz tā, ka ne no gultas izkāpt. Kā gatavoties talkai, lai nenāktos piedzīvot muguras sāpes? 2
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Aizskaloti tilti, izskaloti ceļi, paralizēta satiksme. Pirms 90 gadiem Latviju skāra valsts mēroga plūdu katastrofa 4
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā atklāti saslimšanas gadījumi ar Dienvidāfrikas paveida bīstamo mutāciju. Skaidro, vai esošās vakcīnas ir efektīvas pret mutācijām 2
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Uzreiz momentā ar blīkšķi logi bija ārā!” Postošs ugunsgrēks Jelgavā “aprij” vairākas ēkas un automašīnas 1
12 stundas
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Man šķiet, pārējā pasaule vēl īsti neapzinās, kas noticis Ķīnā.” Saruna ar ķīniešu valodas pratēju Pēteri Pildegoviču 35
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Pēc pārslimota kovida – atkal slimnīcā vai pie skābekļa. Dzīvības un nāves jautājums, bet valsts nepalīdz 53
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tie, kuri, veseli būdami, pavasarī dzer vitamīnus, nomirst ātrāk!” Danilāns ievieš skaidrību 78
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks viens inficētais un sekas tam būs 2600 saslimušo!” Kā čempionātā varētu pasargāt Latvijas kvēlākos hokeja fanus? 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Neveikla tulkojuma dēļ jāmaina reklāmas materiāli: atvainojas visiem krievvalodīgajiem, kurus aizskāris vakcinācijas kampaņas plakāts 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs savas sievas dēļ, tomēr devies prom no Lielbritānijas pirms savas vecmāmiņas, Elizabetes II 95. dzimšanas dienas 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kā “izķers” nevakcinētos? Vakcinācijas biroja pārstāve skaidro, vai meklēs cilvēkus, kuri paši nav pieteikušies vakcinācijai 49
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zariņš: Katrs valdības lēmums nav vienkārši stulbs, bet bezatbildīgi stulbs 82
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
VIDEO. Latviešu supergrupa “Prāta vētra” nākusi klajā ar ļoti neparastu un drosmīgu videoklipu: nekas tāds latviešu mūzikā nav bijis 53
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 suņu šķirnes, kas visbiežāk sirgst ar vēzi: arī TOP3 onkoloģiskās saslimšanas suņiem, kas visbiežāk sastopamas Latvijā 4
2 dienas