Anneles Slišānes dečos tiek ieausti sapņi, bērnības atmiņas, īstenība un liela mīlestība pret Latviju.
Anneles Slišānes dečos tiek ieausti sapņi, bērnības atmiņas, īstenība un liela mīlestība pret Latviju.
Foto – Timurs Subhankulovs

Ar pilnmēness naktī austu nātru deči pret latvisko skaudību 2

Anneles Slišānes tekstilmākslas projekts “#100 deči Latvijai” top kā unikāla, personīga dāvana Latvijas simtgadē, īstenojot svinību pamatideju “Es esmu Latvija”.

Streičs: 5. kolonna šeit ir pilnīgā gatavībā, jūs to saprotat?! Dzīve mums rit visīstāko kara draudu režīmā
Kokteilis
FOTO. Kā saposušies un kādās kompānijās cilvēki ieradās uz Nacionālā teātra izrādes “Terors” pirmizrādi? 41
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus 198
Lasīt citas ziņas

“Aušana ir domāšanas veids, dzīvesveids un mīlestība. Tā ir meditācija un gleznošana stellēs jeb latgaliski – stuovūs,” ir pārliecināta Annele. Deču izstādē, ko apskatīju Jūrmalas pilsētas muzejā un kas tagad aizceļojusi uz Rēzekni, biju pārsteigta, cik dažādus materiālus Annele iestrādājusi dečos jeb segās. Tie ir pelašķi, ugunspuķes, vīgriezes, zeltslotiņas, kārkli, cūkpupu stublāji, kļavu lapas un citi dabā ievācami materiāli, kā arī – audioaustiņas, āda, avīzes, žurnāli… No džinsu auduma strēmelēm austais dečs zilās krāsas daudzveidībā aicina domāt par jūru. “Dečos tiek ieausti sapņi, Visums, brīnumi, bērnības atmiņas un īstenība,” Annele vēsta izstādes apmeklētājiem gan ekspozīciju zālēs, gan feisbukā, kur ievieto deču attēlus un stāstus par tiem latviešu valodā un tādā latgaliešu mēlē, kādā runā viņas dzimtajā pusē. Cilvēki dažkārt vaicā, kā īsti viņa tos dečus dāvina Latvijai. Meistare atbild, ka sapņo par eksperimentālu tekstilmākslas muzeju, kura pamatu tie veidotu. Sarunā ieminos, ka man tāds jautājums: kā dāvināsit? – pat neradās, jo izstādē pārņēmušais prieks par Latvijas dabas skaistumu un cilvēka radošumu patiešām ir dāvana katram, kurš vēlas to saņemt.

Doma par 100 dečiem pie Anneles atnākusi 2016. gada 21. augustā brīdī, kad līdz valsts simtgades datumam bija atlikušas 100 nedēļas un 100 dienas un 100 stundas. 2017. gadā, kad daudzi deči jau bija tapuši, Annele projektu iesniedza Latgales Reģionālās attīstības aģentūrā, un tas tika atbalstīts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svētku sajūtu rast sevī

“Domājot par Latvijas svētku svinēšanu, secinu, ka ļoti daudzi gaida, ka tos kāds uztaisīs un viņus pārsteigs,” spriež Annele. “Uztaisīs tādus, kā pats neesi izdomājis, un liks tev iemīlēt tavu valsti vai iemācīs patriotismu. Piemēram, kādreiz ļaudis aiziet uz salūtu un pēc tam sūrojas, ka bijis pārāk īss. Viņi pat nepriecājas, bet tikai gaida pārsteigumus. Man šķiet, ka svētku sajūta jārod sevī.” Māksliniece iesaka – lai katrs savai zemei dāvina to, ko ļoti mīl. “Man ļoti patīk aust. Izdomāju, ka mana dāvana varētu būt tāda – izaust dečus jeb segas no Latvijas materiāliem. Gan tiem, ko babas – tā Latgalē sauc vecmāmiņas – auda, gan no tā, ko tagad auž; no tā, kas pļavās izaug; no visa, kas mums apkārt.”

Aužot pārsteigumu pašai bijis ļoti daudz. Piemēram, veidot toņu pārejas, aužot flomasteru deči. Būdama mākslas pedagoģe, flomasterus Annele sakrājusi, skolā arī bērniem mācot cieņas pilnu attieksmi pret lietām, parādot, ka var tās nemest prom, bet izlietot otrreiz. Izstādēs tieši šis dečs bērniem patīk vislabāk, savukārt pusaudžiem – sega no audioaustiņām.

Bet magoņu dečs būs jāpārauž. Viņa smej – kā jau tas mēdz notikt, kad pasaule sadodas rokās, cits citam palīdzot, uzradās dzīvnieciņi, kas ustabaugšā tās magoņu pogaļas izēda…

Ja Anneles ģimenes simtgadīgajā mājā taps eksperimentāls tekstilmākslas muzejs, kādreiz viņa varēs pastāstīt, piemēram, ka vībotne smaržoja trīs gadus, bet dzīvoja desmit vai divdesmit gadus. Jo vībotnēm ļoti stipra šķiedra. Tieši to sega projektā “#100 deči Latvijai” tapa pati pirmā.

Ārstē reimatismu un skaudību

Ievu zaru deči Annele sāka aust, kad to pirmie ziedi bija pumpuros un gaidīja, līdz pārējie izplauks, un tā segā vienuviet ir izaugsme no pumpuriem līdz pilnziediem.

Vīgriežu dečs ir smaržojošs kā vasaras vidus laukos. Annelei šī smarža atvedina atmiņā bērnības ceļu pie babas. Savukārt niedres aužot, atcerējusies, kā sešu gadu vecumā pirmo reizi dzīvē satikusi jūru.

Anneles ģimenē aug pieci dēli. Pirmais dzima Uko, tad Kajs, Uldis, Jurģis un, visbeidzot, pastarītis Jumis, kam tik divi gadiņi un kuru viņa reizēm paņem līdzi uz Mākslas akadēmiju, kur studē maģistrantūrā. Dēli ir čakli palīgi mammai materiālu gādāšanā.

Nātres Annelei patīk vākt pašai: “To daru ar plikām rokām. Un aužu pilnmēness naktī, un buros.” Zāļu deči tiek saukti arī par zaļajiem palagiem. Uzklāj tādu nātru segu zem parastā palaga, guli un ārstē osteohondrozi vai reimatismu, jo dečs tev atdod visu spēku, enerģiju. Turklāt Annele iesaka ar nātrēm ārstēt arī tādu daudziem latviešiem jau pūrā dotu īpašību kā skaudība: “Nātres to varētu izvilkt ārā tāpat kā ceļmallapa izvelk ārā nelabumu no augoņa! Skaudība jau nenodara pāri tam, kuru apskauž, bet skaudējam.”

Māksliniecei pašai ļoti patīk no dadžiem tapušais dečs. Taču dadži vedina domāt par to Latvijas lauku ainavu, kur daudz atstātu māju. Annele novērojusi: “Pamestās mājas pagalmu pirmās ieņem nātres. Tad otrajā trešajā gadā atnāk dadži. Sargā to māju, nelaiž pagalmā ne ošus, ne kļavas, un gaida atnākam saimniekus.” Viņa piemetina, ka dzīvesvietā Zelču ciemā (latgaliski saka “Zeļči”, un šis vārds nozīmē – zalkši) agrāk bijušas 30 mājas. Tagad palikusi viena – viņas ģimenes “Janki”.

“Mātes plate” un mācības

Jūnijā Annele piedalīsies gadatirgū Brīvdabas muzejā. Tur viņa parasti tirgo gan adītus mīļdzīvnieciņus bērniem, gan lupatu dečus, gan kalmju un vilkvāļu, pelašķu, vībotņu dečus. Viņai ir sava firma, un deči tikuši austi arī pēc pasūtījuma. Piemēram, cilvēks, kas savā lauku mājā gaidījis ciemiņus, pirms tam pasūtījis pļavu ziedu deču, lai tas žūst pie sienas un visa māja brīmumjauki smaržo.

Festivālā “Baltica 2018” Anneli atradīsit Daugavas krastmalā, kur viņa vadīs deču meistardarbnīcu un apmeklētāji varēs noaust vai nu mazu dečīti – paliktni tējaskrūzei, vai, ja pietiks pacietības, arī lielāku.

SAISTĪTIE RAKSTI

Studējot Mākslas akadēmijā, Annele iecerējusi izgatavot tekstila darbu “Mātes plate” . Tā būs liela melna plate, griezīsies, un uz tās baltiem burtiem izšūti teicieni, kurus mammas bērniem tik spēlē un spēlē… Piemēram, pavisam maziņam saka: “Nāc samīļoties”, bet vēlāk, skolu beigušam: “Atrodi sev darbu!”

Annele prot adīt, aust, cept maizi, audzināt dēlus, trenēt radošumu bērniem skolā, tagad vēl mācās par dūlu… Pavaicāju viņai: “Vai ir kas tāds, ko vēl neprotat?” Saņemu iedvesmojošu atbildi: “Ja ir kas tāds, ko neprotu, tad saņemos un iemācīšos. Mācīties ir pats labākais, ko darīt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Streičs: 5. kolonna šeit ir pilnīgā gatavībā, jūs to saprotat?! Dzīve mums rit visīstāko kara draudu režīmā
Kokteilis
FOTO. Kā saposušies un kādās kompānijās cilvēki ieradās uz Nacionālā teātra izrādes “Terors” pirmizrādi?
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
Kokteilis
FOTO. Keita Midltone, viesojoties agrāk ģimenei piederošā uzņēmumā, piedzīvo patiesi neveiklu mirkli
Rajevs par likvidētajām patvertnēm un aizsardzības sistēmu: “Brīnumu nebūs! Tas nav ne divu, ne triju gadu jautājums!”
Lasīt citas ziņas
“Mēs varam dalīt budžetu vēl 300 gadu, nerūpējoties, kā tas augs.” LDDK prezidents kritizē valsts budžeta naudas sadali
STOPkadri: ST fiksētās komponentes tarifa pieaugums tiks kompensēts. Uz kāda rēķina? Protams, ka nodokļu maksātāju!
VIDEO. “Jēri bija sadzīti upē, noslīkuši, pārkostām rīklēm….” – Cēsu novadā aitkopji piedzīvojuši nežēlīgus vilku uzbrukumus
Kokteilis
FOTO. “Esmu laimīga, ka mums tie ir četri!” – Gundega Skudriņa šoruden nāk klajā ar skaistu atklāsmi
VIDEO. “Jēri bija sadzīti upē, noslīkuši, pārkostām rīklēm….” – Cēsu novadā aitkopji piedzīvojuši nežēlīgus vilku uzbrukumus
11:04
VIDEO. “Kāpēc rīdziniekiem katru nakti jācieš?” Motociklists, dārdot mūzikai, traucas par Rīgas ielām un traucē naktsmieru
11:03
Kokteilis
VIDEO. Britnija Spīrsa metas trakā dejā ar nažiem, liekot saviem faniem satraukties
10:40
Kokteilis
VIDEO. Britnija Spīrsa metas trakā dejā ar nažiem, liekot saviem faniem satraukties
Putins ir neapmierināts ar frontes stāvokli, liek atgūt iniciatīvu. Laika nav daudz
Kokteilis
FOTO. Keita Midltone, viesojoties agrāk ģimenei piederošā uzņēmumā, piedzīvo patiesi neveiklu mirkli
Zemūdens arheologu komanda nogrimušā tempļa vietā pie Ēģiptes krastiem atklāj senus dārgumus
Kokteilis
VIDEO. Domājat, ka zināt, ko nozīmē patiesa mīlestība? 4 aizkustinoši piemēri, kas pierāda – tāda eksistē!
Latvijā plāno uzstādīt trīs lielapjoma taromātus – kioskus, kuros varēs izbērt veselu maisu depozīta iepakojumu
Krists Kalniņš: “Partijas, lai panāktu savus mērķus, šobrīd lielā mērā ir uzmetušas savus vēlētājus”
Kokteilis
FOTO. Kā saposušies un kādās kompānijās cilvēki ieradās uz Nacionālā teātra izrādes “Terors” pirmizrādi?
Pārtikas produkti no zāģu skaidām? Igaunijas jaunuzņēmums izgudrojis inovatīvus produktus, kurus gatavs sākt ražot
VIDEO. “Paldies, ka mūs neaizmirstat un palīdzat!” TV24, LA.LV un atbalstabiedriba.lv ziedojumu kampaņā sarūpētais nogādāts Ukrainā
Dārzs
Šogad skaisti ziedēja saulespuķes! Kā no tām savākt sēklas nākamgadam?
Pazudis tik daudz ceļa zīmju kā nekad! Vandālisma apmēri jau apdraud satiksmes drošību
Tramps ar dēliem īstenojis krāpšanu, iesniedzot bankām un apdrošinātājiem “rupji uzspūstus skaitļus”
Kokteilis
Ādolfs un Ilgonis – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
“Liepājas autobusu parks” atcēlis septiņus reisus Liepājas apkaimē, jo trūkst šoferu
Trešdien Latvijā gaidāma vasarīgi silta diena
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
Unikālā Gūtmaņa ala Siguldā iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā
Pabriks: Nedomāju, ka Krievijas spēkos ir panākt Armēnijā līdzīgu scenāriju kā Baltkrievijā
Kokteilis
Tevi šodien pamatīgi apbēdinās kāds draugs… Horoskopi 27.septembrim
Rajevs par likvidētajām patvertnēm un aizsardzības sistēmu: “Brīnumu nebūs! Tas nav ne divu, ne triju gadu jautājums!”
Bija jāierodas tiesā, bet…Pazudis krimināllietā apsūdzētais bijušais Rīgas domnieks Pankratovs
Streičs: 5. kolonna šeit ir pilnīgā gatavībā, jūs to saprotat?! Dzīve mums rit visīstāko kara draudu režīmā
Krimināls
FOTO. Bauskas novadā lūdz dzīvnieku ķērāju palīdzību, lai no degošās ēkas izglābtu saimnieku